Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vagina

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.06.2019

Vagina (pochva, s.colpos) - nepárová duté těleso, které má trubkovitý tvar, se nachází v pánevní dutiny a sahá od dělohy do genitálního štěrbině. U dna vagíny prochází urogenitální membrána.

Bolest v pochvě

Svědění v pochvě

Výtok z pochvy

Délka pochvy je 8-10 cm, tloušťka stěny je asi 3 mm. Vagina je poněkud zakřivená dozadu, její podélná osa s osou dělohy tvoří tupý úhel (poněkud větší než 90 °), který je otevřen dopředu. Horní konec pochvy začíná od děložního čípku, jde dolů, kde se spodní konec otevírá v předsíni s otvorem vagíny. U dívčích je vaginální otvor uzavřen hymenem, jehož připojovací bod vymezuje vestibul od vaginy. Hlemmen je poloviční nebo perforovaná deska pojivové tkáně. Během prvního sexuálního styku se hmyzy rozpadají a jejich zbytky tvoří hymeny hmyzu (carunculae hymenales). Ve zhrouceném stavu je průměrem vaginy na průřezu přední štěrbina (dutina).

Vagina má přední stěnu (paries anterior), která v horní třetině leží na dně močového měchýře a ve zbytku místa je spojena se stěnou ženské uretry. Zadní stěna (paries posterior), vagina ve své horní části se vztahuje pobřišnice rectouterine vybrání, a spodní část stěny přiléhá k přední stěně konečníku. Stěny horní části vagíny, pokrývající vaginální část děložního čípku, tvoří okolo ní úzkou štěrbinu - vaginální fornix (fornix vaginae). Vzhledem k tomu, že zadní stěna pochvy je delší než přední část a je připojena k děložnímu čípku, zadní část klenby (pars posterior) je hlubší než přední část (pars anterior).

Vagina

Struktura stěn vagíny

Stěna pochvy se skládá ze tří membrán. Venkovní adventiční tunica (tunica adventitia) je konstruována z volné pojivové tkáně, která obsahuje značné množství elastických vláken, stejně jako svazky hladkých (nedeformovaných) svalových buněk. Středová muscularis (tunica muscularis) je reprezentována hlavně pozdně orientovanými svazky svalových buněk, stejně jako svazky, které mají kruhový směr. Nad svalovou membránou vaginální stěny přechází do svalstva dělohy, dno se stává silnější a jeho svazky jsou tkané do svalů perinea. Svazky pruhovaných svalových vláken, které pokrývají spodní konec vagíny a současně močovou trubici, tvoří druh svalové buničiny.

Vnitřní membrána vaginální stěny je představována sliznicí (tunica sliznice). Vzhledem k nepřítomnosti submukózy se přímo taví se svalovou membránou. Povrch sliznice je pokrytý vícevrstvým plochým epitelem; žlázové sliznice neobsahuje. Sliznice je poměrně hustá (přibližně 2 mm). Epitelové buňky své povrchové vrstvy obsahují významné množství glykogenu. Struktura a tloušťka epitelu závisí na fázi ovariálního menstruačního cyklu. V době ovulace v důsledku zvýšené sekrece estrogenu se zvyšuje obsah glykogenu v epiteliálních buňkách. Glykogen se používá k udržení normální funkce spermií. Přeměna glykogenu na kyselinu mléčnou poskytuje kyselou reakci ve vagině. Sliznice vytváří četné příčné záhyby - vaginální záhyby (rugae vaginale) nebo vrásky. Na předních a zadních stěnách vagíny, blíže ke střední ose, se záhyby stanou vyššími, tvoří podélně orientované záhyby záhybů (columnae rugarum). Na přední stěně vagíny je přední sloupec záhybů (columna rugarum anterior) vyjádřen lépe než na zadní stěně. Níže je podélně orientovaný výčnělek - uretrální karina vagíny (carina urethritis vaginae) odpovídající průchodné močové trubici. Zadní sloupec záhybů (columna rugarum posterior) je umístěn vpravo nebo vlevo od předního, takže se srážející vagina nepřekrývá přední a zadní sloupce. Základem sloupců záhybů je sliznice, která je tlustší než kdekoli jinde, a obsahuje svazky buněk hladkého svalstva a četné žíly. V souvislosti s tím mají sloupce záhybů na sekci houbovou strukturu.

Plavidla a nervy pochvy

Vaginální krevní oběh se provádí větvemi vnitřní iliaké arterie: vaginální tepna, která je klesající větví děložní tepny a zásobuje hlavně její horní část; dolní pemphigus tepna, která dodává krev do střední části vaginy; střední rectus střevní tepny; vnitřní pohlavní arterie poskytující výživu do dolní části vagíny; zadní větve pysků.

Průtok lymfy z pochvy dochází z dolní třetině to - v povrchových a hlubokých ingvinální lymfatické uzliny horních dvou třetinách - všechny tři hlavní skupiny lymfatických uzlin pánve - kyčelní, vnitřní kyčelní a sakrální.

Inervace vaginy se provádí hlavně větvemi, které odcházejí z obecného děložního děložního děložního dělohy. Z nižších částí tohoto plexu opouštějí vaginální nervy a poskytují sympatickou a parasympatickou inervaci.

Vagina dostane citlivou inervaci v důsledku větví sakrálního plexu.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.