Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vaginální bolest

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Bolest v pochvě nebo vnějších pohlavních orgánech (vulva, která zahrnuje stydké pysky, klitoris a vstup do pochvy) je nejčastěji důsledkem infekce. Ale mohou být i jiné příčiny bolesti v pochvě, které indikují poruchy v těle a selhání v její práci. Co je charakteristické pro vaginální bolest, může skutečně ublížit úplně jinému orgánu a bolest může jít do vagíny. Jaké jsou příčiny těchto bolestí a co s nimi dělat?

Příčiny vaginální bolesti

Mohou být velmi obtížné identifikovat. Když tedy vagina bolí, může být pro ženské tělo nebezpečné.

 1. To může být infekce, která je kombinována s svěděním a vaginálním výtokem.
 2. Během krvácení může být bolest.
 3. V menopauze se může objevit vaginální bolest.
 4. Vagina může být nemocná během nebo po sexu, stejně jako během vzrušení před aktem.
 5. Zdroj bolesti může být v konečníku, ale dát do pochvy.
 6. Příčiny bolesti mohou být psychologické.
 7. Vaginální bolest může způsobit zvýšenou suchost pochvy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Bolest v vulvě a vagina - provocateurs onemocnění

Bolest v vulvě a vagíně se nazývá jedním slovem - vulvovaginální bolest. Jedná se o příznak, který kombinuje několik onemocnění: vulvodynie (bolest v pochvě a vagina neznámého původu), stejně jako silná bolest v oblasti předcházející vagíně (pokud neexistuje pohlavní styk, ale bolest se objevuje v důsledku nádorů, poranění, kožní onemocnění ).

Nemoci, které způsobují bolest v pochvě mohou také zahrnovat vaginismus (když svaly vagíny a oblasti před ní bolest během kontrakce, jakmile se snaží držet prst nebo penis, čípky nebo tampon do díry). Při vaginismu nejsou genitálie poškozeny ani deformovány, ale spíše je bolest spojena s nervovými reflexy.

Bolest v vulvě a vagina může také způsobit dyspareunii. Toto podráždění a bolest v pochvě během pohlavního styku, stejně jako před a po něm. Taková bolest může být signálem velmi nebezpečných onemocnění pohlavních orgánů, proto v případě bolesti je důležité okamžitě se poradit s gynekologem a návštěvu neprodloužit.

trusted-source[6], [7]

Bolest spojená s vaginální suchostí a atrofií

Jiné vaginální symptomy, které jsou obvykle spojovány s vaginální atrofií, zahrnují vaginální suchost, svědění, podráždění a / nebo bolest při pohlavním styku (známá jako dyspareunie). Vaginální změny mohou také vést ke zvýšenému riziku vaginálních infekcí.

Kromě vaginální bolesti mohou ženy v období menopauzy pociťovat i jiné příznaky. Návaly horka, noční pocení, změny nálady, únava, infekce močových cest, močová inkontinence, akné, problémy s pamětí, nežádoucí růst vlasů jsou symptomy, které byly hlášeny u žen, které prožívají menopauzu.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů

Velmi často, po pohlavním styku, žena má bolest v pochvě, jestliže genitální orgány jsou zapálené. Totéž se děje po pohlavním styku. V tomto případě žena nezažije orgasmus, který zcela snižuje kvalitu intimního života.

Pachateli těchto bolestí může být stagnace průtoku krve v orgánech v pánvi, stejně jako chronický zánět v těchto orgánech.

Zánětlivé onemocnění pánve (PID) - infekce orgánů, včetně dělohy, vejcovodů, vaječníků a děložního čípku. Způsobují bolest v pochvě.

Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů se vyvíjejí v důsledku šíření pohlavně přenosných nemocí.

Ve většině případů jsou zánětlivá onemocnění pánevních orgánů způsobena kapavkou a / nebo chlamydií.

Mladé sexuálně aktivní ženy, které mění více partnerů, jsou nejvíce ohroženy zánětlivými onemocněními pánve.

Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů někdy nevykazují žádné příznaky. V jiných případech to může vést k horečce, bolesti břicha a pánve, vaginálnímu výtoku, bolestivému močení nebo bolestivému pohlavnímu styku.

U žen, které utrpěly porod, se může rozvinout stav, jako je endometritida. Jedná se o onemocnění, při kterém se dutina dělohy stává zapálenou a bolestivou. Tento stav je doprovázen bolestí v pochvě a jejím vestibulu.

Když salpingoophoritis zapálil a zranil končetiny dělohy. To se děje proto, že po porodu ženy je imunitní systém významně oslaben a genitálie nemohou být chráněny před infekcemi a zánětem stejným způsobem jako dříve. Příčiny tohoto onemocnění mohou být také silná nervová zatížení, stejně jako zvýšená fyzická námaha.

Mohou vyvolat deformace pánevních orgánů a rány se mohou vytvořit na povrchu uvnitř dělohy, která je zraněná. Zacházejte s nimi pouze v nemocnici pod dohledem zkušeného gynekologa.

Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů jsou léčena antibiotiky.

Komplikace zánětlivých onemocnění pánevních orgánů mohou zahrnovat tkáň pánevní jizvy a neplodnost.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Operace a poranění jako příčiny bolesti pochvy

Vagina může být traumatizována po operaci nebo během jejího porodu, stejně jako během porodu. Poranění může také nastat v perineální oblasti, která způsobuje bolest. Důvod - zvýšený stres ženských pohlavních orgánů během porodu. Roztažení vagíny a dělohy během porodu, způsobuje těžké bolesti, tkáně nemohou stát a být roztržené nebo poraněné. Porodní kanál, kterým dítě přechází, je také vystaven vysokému zatížení a v důsledku toho zraněním a výronům.

Z tohoto důvodu je perineum během porodu často náchylné k roztržkám, protože je pitváno a šito.

Pokud se pak rozkrok znovu rozbije, pak je obtížnější na něm podávat stehy podruhé - žena má bolest, navíc tkáně nerostou rychleji. V místě, kde se aplikují stehy, může být zánět, tkáně se nemusí správně hojit. Kromě toho se doktorovi ne vždy podaří obnovit poškozený orgán do svého bývalého státu.

Kvůli tomu může být v místech, kde byla tkáň rozřezána, krevní zásobení narušeno, nervy, které procházejí genitáliemi, se zapálí, jejich činnost je narušena a žena si stěžuje na bolest v pochvě. Zvláště při pohlavním styku.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Příčina vaginální bolesti - prasknutí vazů

Pokud má žena nižší bolest břicha, může být příčinou prasknutí vazu. To se stává jen zřídka, ale pokud ano, musíte vědět, že vazy při narození nesou zvýšené zatížení. Podporují dělohu, která je silně napjatá a protahovaná během porodu. Půlměsíční vazy dělohy nemohou vydržet zátěž a prasknout. Pak se žena obává velmi silné bolesti, se kterou se ani v nemocnici nedá snadno vyrovnat.

Cervix po prasknutí vazů je zcela imobilizován, takže během pohlavního styku žena zažívá velmi silnou bolest v pochvě. Abychom to zmírnili, potřebujeme protizánětlivé léky, léčivé rostliny s uklidňujícím účinkem, stejně jako fyzioterapii.

Patří mezi ně laserová terapie, elektroforéza, magnetoterapie. Tyto procedury se provádějí tak, aby se odstranila jizevní tkáň, a co je nejdůležitější, adheze, a zánětlivý proces projde.

Co jsou to hroty? Je to pojivová tkáň, která se nachází kolem tkání a orgánů pánve. Pokud se adheze nerozpustí, mohou ženě poskytnout pocit bolesti v pochvě po mnoho let po operaci.

Když se adheze v pánevních orgánech rozpouští, děložní čípek se stává mobilnější, jeho tělo také, a pak samotná bolest zmizí. Žena může mít plný sexuální život.

Příčiny vaginální bolesti mohou být také malé množství maziva, změny v těle během menopauzy a hormonální nerovnováha. Zkušený gynekolog pomůže zvládnout všechny tyto jevy. O hormonální změny jako příčiny bolesti v pochvě - více.

trusted-source[30], [31], [32]

Napětí na psychiku jako příčinu vaginální bolesti

Během sexu, ne všechny ženy mohou relaxovat. Pak lubrikant v pochvě prakticky nevyčnívá a penis během tření proti stěnám vagíny způsobuje silnou bolest.

Žena, která již takový proces vydržela více než jednou, se již bojí nástupu pohlavního styku. Nelze ho probudit, mazání není uvolněno. To vyvolává větší vaginální suchost a snížení svaly, v důsledku kterých je stále mnoho bolesti při pronikání penisu.

trusted-source[33], [34], [35]

Příčiny vaginální bolesti - pohlavně přenosné infekce

Pachatelé bolesti v pochvě a v blízkosti jejího vstupu mohou být pohlavními chorobami. Infekce způsobující pohlavně přenosné nemoci jsou Ureaplasma, Mycoplasma, Candida, chlamydia, Gardnerella, herpes genitálií a tak dále.

Mají špatnou vlastnost způsobovat zánět vulvy - její sliznice, jakož i vyvolávat zánětlivé procesy v děložním hrdle, vagíně, v končetinách dělohy.

Když jsou pohlavní orgány infikovány a zaníceny, jejich stěny jsou velmi zranitelné a tyto orgány jsou snadno zraněny. Stačí se dotknout vnějších tkání pochvy, protože je podrážděná, způsobuje bolest.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Vaginální suchost a bolest během menopauzy

Vaginální atrofie je lékařský termín, který odkazuje na ztenčení vaginální stěny, ke které dochází během menopauzy (doba, kdy menstruace žen přestane).

Před menopauzou jsou vaginální rty oteklé, jasně červené a vlhké. Když hladina estrogenu klesá, sliznice pochvy se stává tenčí, suchší, od světle růžové až po modravou barvu a méně elastická. Jedná se o běžné změny, které lékaři zaznamenali u perimenopauzy au žen po menopauze. Ale bolest může nastat v pochvě.

Hladina estrogenů začíná klesat, jakmile se blíží k menopauze. Estrogeny jsou hormony produkované vaječníky. Estrogeny regulují vývoj ženského těla, dávají mu potřebné vlastnosti, jako je hrudník, tvar těla, boky a hýždě. Estrogeny také hrají důležitou roli v regulaci menstruačního cyklu a těhotenství.

Většina žen dosahuje menopauzy ve věku od 45 do 55 let, ale může k tomu dojít dříve nebo později. Průměrný věk menopauzy je 51 let. Všechny ženy jsou jiné a neexistuje žádný definitivní způsob, jak předvídat, kdy žena vstoupí do menopauzy. Navíc ženy v menopauze během přechodného období trpí symptomy s různým stupněm závažnosti. Ne všechny perimenopauzální a postmenopauzální ženy budou mít stejně závažné symptomy bolesti.

Vaginální krvácení a bolest - fakta

Pro normální vaginální krvácení je pravidelné periodické krvácení z dělohy ženy normální.

Normální krvácení z pochvy se také nazývá menorrhea. Proces, při kterém dochází k menorrhea, se nazývá menstruační cyklus.

Aby bylo možné určit, zda krvácení z dělohy je abnormální proces s bolestí a jinými změnami a zjistit jejich příčinu, musí lékař odpovědět na 3 otázky: je žena těhotná? Jaká je povaha krvácení? Je žena v období ovulace?

Abnormální vaginální krvácení u žen, které jsou ve stadiu ovulace, je nejčastěji nadměrné a časté, nerovnoměrné nebo se snižuje množství krvácení.

Existuje mnoho příčin abnormálního vaginálního krvácení spojeného s nesprávnou ovulací a vaginální bolestí.

Žena, která má nepravidelná menstruační období s bolestí v pochvě, vyžaduje fyzikální vyšetření, se zvláštním důrazem na kontrolu funkce štítné žlázy, hrudníku a pánevní oblasti.

Léčba nepravidelného vaginálního krvácení a vaginální bolesti závisí na příčině. Po určení příčiny rozhodne lékař, zda je léčba skutečně nezbytná.

Poporodní vaginální bolest

Velmi časté jsou případy poporodní vaginální bolesti. To se vyskytuje u 60% případů u žen, které podstoupily po porodu. Tyto bolesti jsou poměrně dlouhé - od tří do šesti měsíců. Příčiny jsou těžké určit, takže bolest po porodu je léčena léky proti bolesti a protizánětlivými léky, stejně jako spasmodics.

Rizikové skupiny - ženy po prvním porodu, kojící matky, ženy, které podstoupily pozdní porod (po 35 letech).

trusted-source[44], [45], [46], [47]

Hormonální nerovnováha a vaginální bolest

Po porodu a během menopauzy, stejně jako v období před menopauzou, se v pochvě může objevit bolest. V této době jsou pohlavní hormony produkovány mnohem méně než během normálního provozu reprodukčního systému. Zvláště nebezpečná je malá produkce estrogenu pro ženské tělo v období laktace (kojení).

Tělo tedy nevytváří dostatek maziva (maziva). Vaginální suchost provokuje bolest při sexu i během porodu a po porodu.

Sliznice vagíny je suchá, dráždí v odezvě na pronikání penisu, ale vagina se neroztahuje bez mazání, a proto bolí. Chcete-li se vyrovnat s tímto zdravotním problémem, musíte si koupit gely, které zvlhčují vaginu, pak bude pohlavní styk plný.

Často má žena suchou vaginu a bolest v ní po porodu. Když žena přestane kojit, hormonální rovnováha je obnovena a vaginální suchost může projít sám. Pokud se tak nestane, doporučuje se poradit se s lékařem o hormonální substituční terapii.

trusted-source[48], [49], [50], [51]

Vulvodynie a vaginální bolest

Ženy s vulvodynií mají chronickou vulvarovou bolest. Až donedávna lékaři neuznávali vulvodinii jako onemocnění s reálnou vaginální bolestí.

Dokonce i dnes mnoho žen nemá jednoznačnou diagnózu bolesti v pochvě. Mohou zůstat v izolaci za předpokladu, že lékaři budou pokračovat ve výzkumu.

Výzkumníci se snaží odhalit příčiny vulvodynie a najít nejlepší způsoby, jak s ní zacházet.

Druhy vulvodynie

Vulvodynia postihuje vulvu a vnější ženské pohlavní orgány. Patří mezi ně stydké pysky, klitoris a vagina, ve kterých se může vyskytnout silná bolest.

Existují dva hlavní subtypy vulvodynie.

Běžná bolest v různých oblastech pochvy. Vaginální bolest může být trvalá nebo příležitostná. Kontakt nebo tlak ve vaginální oblasti, včetně pohlavního styku, může zhoršit bolest. Ale může to ještě zhoršit bolest.

Bolest v pochvě může nastat i tehdy, když nejsou dána vulvou, ale u vchodu do pochvy. Žena může mít pocit, že s tímto typem bolesti dochází pouze po dotyku nebo tlaku, například při pohlavním styku.

Možné příčiny vulvodynie

Lékaři ne vždy znají příčiny vulvodynie. A neexistuje žádný důkaz, že infekce způsobené pohlavně přenosnými chorobami mohou způsobit vulvodynii.

Výzkumníci se snaží najít příčiny vulvodynie. Mohou zahrnovat

 1. Nervové poškození tkání vagíny nebo jejich podráždění
 2. Abnormální reakce v zárodečných buňkách po infekci nebo poranění
 3. Genetické faktory, které činí vulvu citlivou na chronický zánět.
 4. Zvýšená citlivost vagíny na kvasinkové infekce
 5. Vaginální svalové křeče
 6. Alergie nebo podráždění pochvy z chemických látek nebo jiných látek
 7. Hormonální změny v těle
 8. Sexuální zneužívání
 9. Časté užívání antibiotik

trusted-source[52], [53], [54], [55]

Rizikové skupiny pro vulvodynii

Žena jakéhokoli věku, začínající v adolescenci, může být vystavena vaginální bolesti. Ženy s vulvodynií na světě od 200 000 do 6 milionů. Bílé ženy, afroamerické ženy a španělské ženy trpí nejvíce ze všech, je nyní známo, že trpí vulvodynií stejně.

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60]

Fyzické a emocionální účinky vulvodynie

Vulvodynia s bolestí v pochvě může mít obrovský dopad na život ženy. To může narušit její schopnost mít sex, dělat cvičení, komunikovat a pracovat. Studie National Institutes of Health (NIH) zjistila, že většina žen s vulvodynií a vaginální bolestí z tohoto důvodu se cítí „mimo kontrolu“ - nejsou schopny mít pohlavní styk a nemohou si užívat života. Potřebují zvláštní podporu - lékařskou a psychologickou.

trusted-source[61], [62], [63]

Příznaky a symptomy vulvodynie

Ačkoli toto onemocnění tajně trvá několik měsíců až několik let, symptomy vulvodynie obvykle začínají náhle.

 1. Pálení, brnění v pochvě
 2. Bolest v pochvě, pulzující nebo nudný
 3. Svědění
 4. Bolest při hoření je nejčastějším příznakem vulvodynie.
 5. Některé ženy popisují bolest jako bodnutí, nebo jako by se na kůži rozlévala kyselina.
 6. I když vulva, zpravidla vypadá normálně, stydké pysky mohou vypadat trochu bolavě nebo oteklé.

Jak se mění příznaky vulvodynie

Symptomy se mohou lišit u mnoha žen s vulvodynií. A závažnost symptomů se liší od ženy k ženě. Při jízdě na kole, při instalaci tamponů a jiných nevinných pohybů může mít žena s vulvodynií bolest v pochvě.

trusted-source[64], [65]

Můžete zaznamenat příznaky vulvodynie:

 • Po celou dobu, nebo jen jednou
 • Během činností, jako je cvičení, sezení nebo chůze - nebo dokonce v klidu
 • Bolest může nastat v jedné konkrétní oblasti vagíny nebo v celé oblasti vagíny.

Vliv vulvodynie na tělo

Symptomy vulvodynie, včetně vaginální bolesti, nejsou příznaky život ohrožujícího stavu. Ale bolest v pochvě může významně ovlivnit normální fungování žen. Například, pokud jsou příznaky vážné nebo obtížné mít sex, může to ovlivnit intimní vztahy.

A to zase může ovlivnit celkové zdraví ženy a způsobit depresi. V takových případech můžete požádat o pomoc. Mnoho žen najde způsoby, jak zvládnout vaginální bolest.

Léčba vulvodynie

Ačkoliv neexistuje tradiční léčba, samoobsluha může přinést úlevu od vaginální bolesti. Ženy s vulvodynií musí zkontrolovat, co je nejlepší pro odstranění jejich bolesti, protože závisí na individuálních vlastnostech těla. Ženy mohou muset zkusit několik způsobů, jak odstranit bolest, než najít kombinaci, která jim pomůže zmírnit.

Vlastní péče ve vulvodynii

Zde je několik věcí, které ženy mohou udělat, aby pomohly zmírnit nebo kontrolovat bolest v pochvě.

Vyhněte se potenciálním dráždivým látkám.

To může pomoci vyhnout se cokoli, co může způsobit podráždění vulvy. Možná tyto metody zahrnují použití určitých typů mýdla, protizánětlivých léků, douching nebo douche. Zde je několik tipů:

 • Použijte dermatologicky testovaný čisticí prostředek a nepoužívejte chemické prádlo na spodní prádlo.
 • Toaletní papír by měl být měkký a bílý.
 • Sejměte sady 100% bílé bavlněné spodní prádlo, přírodní hygienické vložky a tampony.
 • Vyhněte se kontaktu se šamponem v oblasti vulvy.
 • Vyvarujte se parfémovaných vonných krémů a mýdel, polštářků nebo tamponů s vůní a spermicidní antikoncepce.
 • Vyhněte se horké lázni nebo bazénu se spoustou chloru.
 • Po každém močení a pohlavním styku opláchněte vaginu studenou vodou.
 • Vyhněte se produktům, které dráždí vaginu. Nežádoucí menu může zahrnovat potraviny, jako jsou zelenina, luštěniny, bobule, čokoláda nebo ořechy.
 • Noste volný oděv - nenoste těsné kalhoty a sukně.
 • Udržujte vulvu čistou a suchou.

trusted-source[66], [67], [68]

Jak zmírnit tlak na vaginální oblast

Některé aktivity vyvíjejí tlak na vaginu a způsobují bolest.

Při sexu používejte ve vodě rozpustná maziva.

Vyhněte se činnostem, které vyvíjejí přímý tlak na vulvu. To zahrnuje cyklistiku a jízdu na koni, a to i jednoduché posezení na tvrdé stoličce.

trusted-source[69], [70], [71], [72], [73]

Úleva od bolesti

Tyto kroky mohou pomoci zmírnit bolest vaginy.

 • Vezměte teplé nebo studené koupele.
 • Po pohlavním styku aplikujte led nebo zmrzlý gel do ručníku, abyste snížili břicho, abyste zmírnili bolest vaginy.
 • Vyzkoušejte relaxační techniky.

trusted-source[74], [75], [76], [77]

Léčba vulvodynie: léky, terapie, chirurgie

Neexistuje žádná léčba vulvodynie, která funguje pro všechny ženy. Ženy budou muset vyzkoušet kombinaci léčby pro lepší výsledky. Tyto typy vulvodynia léčby mohou být nabídnuty vaším lékařem. Také pamatujte, že chronická bolest vás může emocionálně ovlivnit. Zvažte skupinové metody emocionální podpory, je velmi efektivní.

 • Léky
 • Lokální anestetika jako lidokain
 • Krémy s estrogenem
 • Tricyklická antidepresiva
 • Antikonvulziva
 • Přípravky pro blokování nervových zakončení
 • Interferonové injekce
 • Terapie
 • Fyzikální terapie, která zahrnuje cvičení na posílení svalů pánve a snížení svalových křečí
 • Biofeedback metoda, která vám pomůže naučit se uvolnit vaše vaginální svaly pro snížení bolesti
 • Chirurgie

Pokud trpíte syndromem vulvodynie, může lékař navrhnout chirurgický zákrok k odstranění nemocné tkáně, zejména pokud nebyly uvolněny jiné možnosti.

Příznaky vaginální bolesti

Symptomy charakteristické pro vaginální bolest mohou být úplně jiné: bolest může být ostrá, bolestivá, nudná, řezná, tahová. Tyto pocity mohou být trvalé, mohou být čas od času narušeny, nebo se mohou objevit během nebo po sexu. Pokud žena bere léky proti bolesti, neznamená to, že se bolest nevrátí - problém není vyřešen.

Mezi další příznaky různých onemocnění s bolestí v pochvy mohou být takto.

 • Svědění v pochvě a bělavý Vaginální výtoku vagíny - to může být známkou infekce močových cest.
 • Vaginální bolest může nastat po pohlavním styku nebo během pohlavního styku - příčinou může být zánět genitálií, jejich poranění nebo deformace.
 • Bolest v pochvě může obtěžovat ženu kvůli krvácení, jejíž příčina je někdy obtížně určitelná
 • Vagina může také ublížit, když má žena menopauzu
 • Z bolesti v pochvě může žena trpět z důvodů, které nejsou vyjasněny, zejména mohou mít neurotický původ.
 • Bolesti v oblasti vagíny mohou být putující, mohou se vyskytovat zcela v jiných orgánech (například v konečníku) a dávat do pochvy.

Pokud tato bolest vydržet, a nic se neléčí, nemoc, projevující tato bolest může zhoršit. Abyste se nedostali k patologickým procesům ve vnitřních orgánech, musíte se poradit s gynekologem a vyšetření, a pokud je bolest nesnesitelná, zavolejte sanitku. Nedoporučuje se užívat léky proti bolesti před jejím příchodem, protože pak bude obtížné diagnostikovat symptomy.

Jaké části těla mohou dát vagina bolest?

Může se jednat o oblast konečníku, perinea nebo sakru. Povaha bolesti, která se do těchto orgánů dostává, může být řezná, paroxyzmální, utlačující, hluboká, nudná, bolestivá. Ženě se zdá, že v místě, kde se vyskytla bolest, existuje určitý druh vnímatelné bariéry, jako je tampon, prst nebo pevný cizí předmět.

Je pravda, že tyto bolesti lze cítit v blízkosti samotného povrchu pochvy, aby byly mělké - taková povaha bolesti u žen se vyskytuje v 60-70% případů.

Povaha vaginální bolesti při sexu

Může být akutní, řezná, paroxyzmální. Pokud se během pohlavního styku nebo milování začne vagína zranit, znamená to, že žena má vážné problémy buď s gynekologií nebo s mentálním vnímáním pohlavního styku. Díky těmto bolestem může být ohrožen intimní život, a proto s prvními symptomy vaginální bolestivosti během pohlavního styku musíte okamžitě vyřešit tyto problémy v ordinaci gynekologa.

Bolesti při nadšení

Bolest před a po pohlavním styku může být jiné povahy - řezání, pálení, křeče. Bolest v pochvě a vulvě u žen se odlišuje podle typu: bolest po porodu, povrchová bolest, hluboká bolest. Tato bolest u žen může být tak nesnesitelná, že vagina je podrážděna v těch zdánlivě nevinných okolnostech. To může být při sezení na tvrdé stolici, při jízdě na motocyklu nebo na kole, při vyšetření gynekologem. Může se zvýšit, i když se gynekolog jednoduše dotkne povrchu vagíny tampónem.

Jak zjistit, zda je zánět genitálií?

Je nutné dodržovat příznaky, které se vyskytují u lidí. Pokud jsou tyto příznaky přítomny, pak s největší pravděpodobností máte zánět.

 1. Spálení v pochvě
 2. Svědění genitálií
 3. Vaginální výtok - hlenové nebo hnisavé, mohou mít nepříjemný štiplavý zápach

Pokud tyto příznaky nestačí, musíte podstoupit další laboratorní testy. Co musíte udělat pro testy v ordinaci gynekologa?

 1. Rozmazání flóry vagíny.
 2. Plodí bakterie z pochvy.
 3. Bakteriální kultura z cervikálního kanálu.
 4. Diagnostika centra.

trusted-source[78], [79], [80], [81], [82], [83], [84]

Diagnóza vaginální bolesti

Je velmi obtížné stanovit příčiny bolesti v pochvě, zejména pokud žena dlouhodobě nekonzultovala s gynekologem a onemocnění se projevuje chronickými formami.

Pokud je příčina bolesti stále nalezena jako výsledek laboratorních testů, ultrazvuku pohlavních orgánů a palpace, pak lékař usiluje o odstranění všech příčin bolesti v pochvě. Žena se nemusí obrátit na jednoho lékaře, nýbrž na několik: proctologa, urologa, neuropatologa, endokrinologa, aby získal úplný obraz o nemoci a předepsal optimální léčbu.

trusted-source[85], [86], [87]

10 důležitých otázek pro lékaře o vaginální bolesti

Některé z níže uvedených otázek mohou být velmi důležité pro léčbu vaginální bolesti.

 1. Jaká je moje diagnóza?
 2. Co mám dělat doma, abych kontroloval symptomy bolesti?
 3. Pomáhají mi léky proti bolesti lépe?
 4. Jakou léčbu mi poradíte?
 5. Existují nějaké aktivity, kterým bych se měl vyhnout?
 6. Jak může vulvodinie ovlivnit můj sexuální život?
 7. Co mám svému partnerovi říct o svém stavu?
 8. Může vaginální bolest ovlivnit moji schopnost mít děti?
 9. Co mohu udělat, abych udržel svůj stav?

trusted-source[88]

Lékaři, kteří by měli být osloveni, aby se zbavili bolesti

 • Gynekolog.
 • Psychiatr
 • Sexolog.

trusted-source[89], [90], [91], [92], [93]

Léčba bolesti pochvy

Jakmile jsou testy provedeny, je lékařům zřejmý obraz původců příčin bolesti. Pak může předepsat lokální a obecnou léčbu. Vypadá to jako antibakteriální a protizánětlivé léky. Mezi léčebné metody patří protizánětlivé léky, čípky pro pochvu, které mají protizánětlivý účinek.

Pokud dívka není kojící a není těhotná, může jí být předepsána hormonální čípky, antibakteriální léky v ústní formě. Léčba od 5 dnů do týdne může být dostačující pro zotavení ženy.

Pokud kojící matka stále musí brát antibiotika, neměla by dítě v tomto období kojit - může vyjadřovat mléko a krmit dítě umělými doplňky mléka.

Ale matka může dělat bez místních a ústních prostředků (svíčky, douching), pak není nutná přestávka na krmení. To však může být provedeno v počátečních stadiích onemocnění pohlavních orgánů, kdy se proces zánětu ještě nestal chronickým.

Antibakteriální terapie pro zbavení se vaginální bolesti je prováděna, když je osoba infikována mikroorganismy virové povahy. Pokud se jedná o mikroorganismy, které mohou být zničeny pouze pomocí komplexních antibakteriálních látek, pak matka bude muset po celou dobu léčby dítě odmítnout kojit. Pokud se tak nestane, infekce se může dostat do těla dítěte a rozšířit se v těle matky, což může vést ke komplikacím.

Mikroorganismy virové povahy, které je těžké se zbavit, jsou Trichomonas, gonokoky, chlamydie a tak dále.

Prevence bolesti: jak posílit svaly

Pro zesílení svalů pánevního dna a pro obnovení nebo zesílení krevního oběhu je nezbytné cvičení.

trusted-source[94], [95], [96]

Cvičení pro budování svalů

Žena leží nebo sedí. Je nutné napínat svaly pochvy a počítat do dvou, pak je uvolnit. Takže to 20-30 krát. Pokud žena dělá toto cvičení 3 krát denně, její svaly posílí během jednoho měsíce. Dobře posílená po dobu 3-4 měsíců.

V této době je třeba se připravit na to, že v oblasti, kde jsou zavedeny stehy, může být pocit nepohodlí a mírné bolesti.

Pokud nebudete přeskočit cvičení a dělat je pilně nejméně tři měsíce, rány se dobře zahojí a svaly posílí. Pak na místě švů nebude hrubá jizva.

Pokud jizva v místě stehů měla ještě čas se utvořit a tkáň se stala zánětlivou, pak bude nutné operovat poté, co matka přestane kojit dítě. Operace zahrnuje excizi jizvy a následný proces rehabilitace. To však musí být provedeno nejpozději šest měsíců po první operaci, jinak bude tkáň drsná a nebude se dobře hojit. Po všech těchto procedurách a posilování svalů pochvy by měla bolest v ní ustupovat a netrápit se.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.