^

Zdraví

A
A
A

Cytologické studie vaginálního výtoku

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Cytologická metoda vyšetření je jednou z hlavních metod diagnostiky pre-nádorových a maligních onemocnění ženského reprodukčního systému.

Cytologické vyšetření podléhá všem ženám s preventivním cílem nejméně jednou za 6 měsíců, dispenzární pacienti - jednou za 3 měsíce; důležitou roli hraje tato metoda vyšetření, především ve skupinách se zvýšeným rizikem morbidity.

Pro cervikální cytologie třeba studijní materiál převzaty z ectocervix a děložního hrdla s pomocí anatomických kleště, lžíce Volkmann, drážkovaný sondy, speciální kovová Ayre špachtle, dřevěné desky. Materiál se odebírá suchými sterilními nástroji, aby nedošlo k destrukci buněk.

Je možné vyšetřit nativní nátěry mikroskopem s fázovým kontrastem nebo obarvené hematoxylinemosinem podrobeným fluorochromové úpravě.

Povaha patologického procesu je charakterizována následujícími rysy: morfologickými vlastnostmi buněk, kvantitativním vztahem jednotlivých buněčných skupin, lokalizací buněčných elementů v přípravku.

Při hodnocení výsledků cytologické studie je třeba mít na paměti, že hlavní kontrolou správnosti cytologické diagnózy je histologický závěr.

Screening cytologické metody

Vyrábí se za účelem včasného zjištění rakoviny dělohy a rakoviny děložního čípku. Povaha patologického procesu je rozpoznána na základě následujících rysů: morfologické vlastnosti buněk, kvantitativní vztah jednotlivých buněčných skupin, umístění buněčných prvků v přípravku.

Papanicolaou nátěr

Jedná se o jednoduchý účinný test pro detekci změn v cervikálních epiteliálních buňkách. Vyvinuto v roce 1943, zpočátku byl tento test navržen tak, aby detekoval pouze rakovinové buňky. V současné době může tento test odhalit pozadí a prekancerózní onemocnění krčku. Ve studii Pap smear se používá speciálně vybrané složení fixativů a nátěrů, které umožňují identifikovat s nejvyšší spolehlivostí časné prekancerózní onemocnění krčku. Tato technika je standardem pro rozvinuté země v Evropě a Americe, protože dává nejmenší množství falešně negativních výsledků.

Hormonální kolpositida

Metoda je založena na definici jednotlivých typů epiteliálních buněk (povrchové, keratinizující, meziproduktové, parabazální a bazální) ve vaginálních roztocích. Materiál pro studium je převzat z zadní vaginální klenby. U žen v reprodukčním věku s dvoufázovým menstruačním cyklem v rozmezí pod mikroskopií jsou v různých poměrech nalezeny pouze povrchové a mezilehlé buňky. Pokud jde o keratinizované buňky a celkový počet povrchových buněk, vypočítá se karyopicnotický index (KPI).

Coltilizologie (cytologické vyšetření vaginálního výtoku)

Colpocytologic Studie buněčné složení vaginálních stěrů na bázi cyklických změn vaginálního epitelu (vaginální kroužky). Jsou charakterizovány stupněm zrání epitelu, což vede k nátěru jsou určeny parabazálních (ovál s hlavním jádrem) a meziproduktu buněk (vřeteno tvaru s transparentní vezikulární cytoplazmě a jádru, chromatin má jasný obraz). Z vrchních vrstev epitelu se objevují povrchové buňky. Jedná se o velké polygonální buňky s nestrukturovaným (pycnotickým) jádrem. Objevují se při maximálním růstu epitelu, který se pozoruje, když se zvyšuje stimulace estrogenu organismu.

Kvantitativní poměr buněk v nátěru a jejich morfologické charakteristiky jsou základem hormonální cytodiagnostiky.

Metody výzkumu.

 1. Materiál se odebírá z bočních částí klenby horní třetiny vagíny, protože je nejvíce citlivý na hormonální účinky.
 2. Při užívání nátěru nelze člověk hrubě manipulovat, protože buňky, které se oddělují od stěn vaginy, jsou předmětem vyšetření. Nerespektování tohoto pravidla vede k tomu, že buňky z nižších vrstev epitelu vstoupí do nátěru, jehož přítomnost je považována za hormonální nedostatečnost.
 3. Při analýze nátěru je třeba vzít v úvahu věk pacienta a den menstruačního cyklu.
 4. 2-3 dny před zahájením studie je nutné zastavit všechny vaginální manipulace a doporučit ženě, aby se zdržela sexuální aktivity. Používají se polychromatické barvicí metody.

V buněčné kompozici vaginálních roztěrů se rozlišují čtyři stupně saturace organismu estrogenem.

 • První typ rozmazání (první reakce) - určuje bazální buňky s velkými jádry. Epitelové buňky jiných vrstev chybí. Mohou to být leukocyty. Tento vzorek odráží významný nedostatek estrogenu.
 • Druhý typ skvrny (druhá reakce) - hlavně parabazální buňky s velkými jádry jsou prohlédnuty. Mezi nimi mohou být jednotlivé buňky mezilehlé a bazální vrstvy. Leukocyty jsou jediné nebo chybějící. Obrázek ukazuje průměrný stupeň nedostatku estrogenu.
 • Třetí typ nátěru (třetí reakce) - je převážně reprezentován buňkami mezivrstev se středními jádry, někdy i povrchovými buňkami. Tento typ nátěru charakterizuje mírný nedostatek estrogenu.
 • Čtvrtý typ nátěru (čtvrtá reakce) - většinou velké a ploché, dobře definované buňky povrchové vrstvy s malým (pycnotic) jádrem jsou nalezené. Roztok svědčí o dostatečné nasycení estrogenu.

Vypočítají se tyto indexy:

 1. index zrání (IS, číselný index) - procentní poměr povrchu, meziproduktů a parabazálních buněk. Zaznamenává se takto: 2/90/8, což znamená, že 2% parabazálních, 90% meziproduktů a 8% povrchových buněk je v testovacím nátěru;
 2. cariopyknotic index (CI) - procento povrchových buněk se pyknotická jádra (méně než 6 mikrometrů v průměru) na buňky s vezikulární (nepiknoticheskie) jádra než 6 mikrometrů v průměru. Charakterizuje estrogenní nasycení těla, protože pouze estrogenní hormony způsobují proliferační změny v sliznici vaginy;
 3. eozinofilní index (EI) - procento povrchových buněk s eosinofilní barvenou cytoplazmou na buňky s bazofilní cytoplazmou. Charakterizuje výlučně estrogenní účinek na epiteli vagíny.

Vzhledem k embryologické podobnosti sliznice vaginy a močového měchýře odráží také hormonální změny, ke kterým dochází v těle ženy. Urocytologie je indikována v případech, kdy jsou kolpocytologické studie obtížné nebo nemožné ( kolpitida, vulvovaginitida, prodloužené děložní krvácení ).

Co tě trápí?

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.