Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vestibul vagíny

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Zádveří (vestibulum pochvy) omezen bočně mediální povrch labia minora, dno (zadní) je jáma předsíň, v horní (přední) - klitorisu. V hloubce vestibulu je nepříbuzné otevření vaginy (ostium vaginae). V předsíni, mezi klitorisu a vchodu pochvy zezadu, v horní části malé papily otevře vnější otvor močové trubice a potrubí malé i velké vestibulární žlázy.

Velká žláza vestibulu (Bartholinova žláza, glandula vestibularis major) je párová podobná bulburetrální žláza u mužů. Velké žlázy vestibulu se nacházejí na každé straně ve spodní části malých pysků, za žárovkou vestibulu. Vylučují hlienovitou tekutinu, která zvlhčuje stěny vchodu do pochvy. Jedná se o alveolární tubulární žlázy, oválné, velikost hrachu nebo fazole. Potrubí velkých žláz vestibulu se otevřou v úpatí malých pysků.

Malé žlázy (glandulae vestibulares minores) se nacházejí v tloušťkách stěn vestibulárních vestibulů, kde se jejich kanály otevřou.

Žárovka vestibuli (bulbus vestibuli) pro vývoj a strukturu je totožná s nepárovým houbovitým tělem mužského penisu. Je to podkovovitý, s tenkou střední částí (mezi vnějším otvorem močové trubice a klitorisu). Boční části žaluzie vestibulu jsou mírně zploštělé a jsou umístěny u dna velkých pysků, které sousedí s jejich zadními konci k velkým žlázám vestibulu. Venku je cibulová žárovka pokrytá svazky cibulovitého houbovitého svalu. Z mediální strany je žaluzie vestibulu u vchodu do pochvy. Žárovka vestibulu se skládá z hustého plexu žil obklopeného pojivovou tkání a svazků buněk hladkého svalstva.

Jaké testy jsou potřeba?

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.