Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ženské pohlavní orgány

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.06.2018

Ženské pohlavní orgány zahrnují vaječníky a jejich přídavky, dělohu a vajíčka, vagínu, stejně jako klitoris a oblast ženských genitálií. Proto je jejich postavení ženských pohlavních orgánů rozděleno na vnitřní a vnější.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Vnitřní orgány ženských pohlavních orgánů

Ovary

Ovary (ovarium, řecký oophoron) - spárovaný orgán, ženská genitální žláza, umístěná v dutině malého pánve za širokým vazem dělohy. Ovarie vyvíjejí a zrání matky ženských pohlavních buněk (ovules), stejně jako ženské pohlavní hormony, které vstupují do krve a lymfy. Vaječník má oválný tvar, poněkud zploštělý v anteroposteriorním směru.

Ovary

Ovary

Ovohegenesis

Vaječné buňky, na rozdíl od samčích reprodukčních buněk, se množí, jejich počet se zvyšuje u embryí, žen, tj. U žen. Kdy je plod stále v děloze. Tak jsou tvořeny takzvané primordiální folikuly umístěné v hlubokých vrstvách kortikální substance vaječníku. Každý takový primordiální folikul obsahuje mladou ženskou sexuální buňku - ovonii obklopenou jednou vrstvou folikulárních buněk.

Ovula a ovogeneze

Ovogenesis.  Menstruační cyklus

Přívrženci vaječníku

V blízkosti každého vaječníku se nachází jen základní vzdělání - přívěsek vaječníků, paroophoron (přídavek přídavek), vezikulární přívěsky, zbytky ledvinových tubulů a primární potrubí.

Přívrženci vaječníku 

Děloha

Děloha (děloha, řecká metra) je nepárový dutý svalový orgán, ve kterém se embryo vyvíjí a plod se vylíhne. Děloha se nachází uprostřed panvové dutiny za močovým měchýřem a před konečníkem. Děloha ve tvaru hrušky, zploštělá v anteroposteriorním směru. Děloha rozlišuje dno, tělo a krk.

Děloha

Děloha 

Placenta

Placenta (placenta) nebo místo dítěte je dočasný orgán, který se v těhotenství tvoří ve sliznici a spojuje plodový organismus s matkou. Prostřednictvím placenty se plod napájí, dodává se s kyslíkem a odstraňuje z metabolických produktů plodového těla. Placenta chrání plod před škodlivými látkami (ochranná, bariérová funkce). Krev matky a plodu v placentě se nemísí kvůli přítomnosti tzv. Hematoplacentární bariéry.

Placenta

Fallopian tube

Vejcovod (vejcovod, tuba uterina, s.salpinx) - spárování orgán slouží k držení vajíčka z vaječníku (z peritoneální dutiny) do dutiny děložní. Fallopické trubice jsou umístěny v dutině malé pánve a představují válcovitý tvar kanálků, které vedou z dělohy do vaječníků. Každá trubice leží v horní části širokého vazu dělohy, což je jako mezenteria děložní trubice.

Fallopian tube

Vagina

Vagina (pochva, s.colpos) - nepárová duté těleso, které má trubkovitý tvar, se nachází v pánevní dutiny a prochází z dělohy do genitálního štěrbině. U dna vagíny prochází urogenitální membrána. Délka pochvy je 8-10 cm, tloušťka stěny je asi 3 mm. Vagina je poněkud zakřivená dozadu, její podélná osa s osou dělohy tvoří tupý úhel (poněkud větší než 90 °), který je otevřen dopředu.

Vagina 

Vestibul vagíny

Externí orgány ženských pohlavních orgánů

Vnější orgány ženských pohlavních orgánů zahrnují genitální oblast žen a klitoris.

Ženské genitální oblasti (pudendum femininum) zahrnují pubis, velké a malé pyskoty, vestibul vagíny.

Pubis (mons pubis) je od břišní oblasti oddělen od pubiové bradavky, od boků od bederních žlábků. Lobok (pubová elevace) je pokryt vlasy, které ženy nepřecházejí do břišní oblasti. Pokrývání vlasů pokračuje na velkých pyrenách. Ve stolici je dobře vyvinutá podkožní podložka (tuková vrstva).

Velké pyramidy (labia majora pudendi) jsou dvojice kožních záhybů, elastických, 7-8 cm dlouhých a 2 až 3 cm širokých, které omezují genitální štěrbinu (rima pudendi) ze stran. Mezi velké stydké pysky spojených hrotů: širší přední komisura rtů (commissuia labiorum přední) a zadní pájení úzký okraj (commissura labiorum zadní). Vnitřní povrch velkých pupkových rtů směřuje k sobě. Tento povrch je růžově zbarvený a vypadá jako sliznice. Kůže, která pokrývá velké pysky, obsahuje velké množství mazových a potních žláz.

Malé pupky minora (labia minora pudendi) - párové podélné tenké kožní záhyby. Nacházejí se uvnitř velkých pysků v genitálních mezerách a omezují vestibul vagíny. Vnější povrch malých pysky se otáčí do velkých pysků a vnitřní plocha směrem k vchodu do vagíny. Přední okraj pysky malých je zředěný a volný.

Velké a malé pysky 

Clitoris je homolog z kavernózních těl mužského penisu a sestává ze spárovaného kavernózního těla klitorisu (corpus cavernosum clitoridis) - z pravého i levého. Každý z nich začíná klitorisovou nohou (crus clitoridis) na periostech dolní větve pubické kosti. Nohy klitoris jsou válcovité a jsou spojeny v dolní části stydké, tvořící tělo klitorisu (corpus clitoridis) na délku od 2,5 do 3,5, končí s hlavou (žalud clitoridis). Tělo klitorisu je na vnější straně pokryto hustou kešu (tunica albuginea).

Clitoris

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.