^

Zdraví

Analýza spermií

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Spermogram je analýza spermatu, v důsledku čehož je určeno, zda má člověk problémy s pojmem dítěte. Tento jev se vyskytuje téměř u každé třetiny dvojic, které nemohou začít dítě. Za tímto účelem se provádějí speciální zkoušky.

Co obsahují? Takže věnujte pozornost množství "surovin". To by mělo stačit na počátek. Doba zkapalňování hraje velkou roli. Sperma je tlustá gelovitá látka, která se po 20 minutách po ejakulaci stává kapalinou. Čas zkapalnění je období od samotné ejakulace až po transformaci spermií na tekuté "suroviny". Množství "materiálu" ukazuje, kolik spermií je přítomno v jednom mililitru spermií z jedné ejakulace. Struktura spermií ukazuje, jaké procento spermatu má normální tvar. Mobilita také určuje procento, ale normální motilitu spermií. Faktem je, že mobilní spermie mohou být malé. Rovněž je stanovena úroveň kyselosti, leukocytů a fruktózy. Tyto indikátory ukazují, zda normální spermie nebo ne.

Tyto testy se provádějí, pokud má člověk reprodukční problémy, které vedly k neplodnosti. Byla úspěšná vasektomie nebo reverzibilní vazektomie.

Před provedením testu se musíte připravit. Doporučuje se vyhnout se jakékoli sexuální aktivitě 2-5 dní před zahájením léčby. To pomůže zajistit, aby získaná sperma byla maximální. Vzácná sexuální aktivita může vést k tomu, že se spermie stanou méně aktivními.

Analýza spermatu (semenná tekutina) je nutná pro řešení problému schopnosti subjektu produkovat potomky. Příčinou neplodnosti u mužů mohou být onemocnění varlat, prostaty, poruchy vodivosti vas deferens, nemoci a malformace močové trubice.

Analýza ejakulátu (spermie) je jednou z metod diagnostiky hormonálních poruch v regulaci reprodukčního systému. Normální výsledky studie ejakulátu ve většině případů umožňují vyloučit hormonální poruchy jako příčinu neplodnosti.

Analýza spermatu je volbou, která je více obvyklá pro slyšení, výzkum kvality samčího ejakulátu, který se nazývá spermogram. Spermový výzkum se provádí pro určení fyzikálních vlastností a parametrů a také pro odhad objemu. Analýza spermatu zahrnuje také hodnocení jeho viskozity, barvy. Nejdůležitějším parametrem studie ejakulátu je stanovení aktivity a počtu hlavních účastníků oplodnění - spermií. Analýza spermatu může ukázat přítomnost cizích buněk, na základě jeho výsledků lékař plánuje další diagnostická a terapeutická opatření. Jedním slovem jsou informace o pohlavních buňkách mužů, buněčných vlastnostech, parametrech a aktivitě, chemickém a kvalitativním složení - to vše je v spermogramu zohledněno.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Proč dělají analýzu spermatu?

Za prvé, taková studie je velmi důležitá pro ty, kteří se marně pokoušejí naplnit rodinu s dítětem. Zpravidla komplexní vyšetření provádí žena, ale diagnostické metody při studiu stavu zdraví člověka nejsou méně významné. Vlastnosti a rychlost pohybu nejúčinnějších účastníků hnojení - spermogramy jsou určeny v spermogramu.

Také analýza spermií je důležitá pro diagnostiku různých typů urologických problémů, chronických i akutních. Je třeba vzít v úvahu, že někdy analýza spermií není jediným výzkumným postupem, který je nezbytný k zjištění příčin této nemoci. To je jen část diagnostických aktivit.

Jak užívat spermie?

Předtím, než přijdete k testu, musíte zvážit, jak vzít spermie a kolik způsobů této expozice existuje. Zpravidla je zapotřebí vzít čisté sklo. Obvykle se v něm objevuje erupce, můžete tak učinit jak na klinice, tak doma, pokud je v blízkosti zdravotnická zařízení.

Nejčastějším způsobem je masturbace s ejakulací ve sklenici. Můžete také shromažďovat spermie v procesu sexuálního styku. V tomto případě je nutné, aby penis před partnerkou před ejakulací. Ejakulace by se měla provádět v čistém skle. Tato metoda je široce používána po vasektomii ke kontrole přítomnosti spermií.

Sběr "surovin" je možné a s použitím kondomu. Pokud člověk preferuje obvyklé prostředky ochrany, musí se o mazivo důkladně vyčistit. Právě tato látka zabíjí spermie. Existují speciální kondomy, které neobsahují látky, které zabíjejí spermie. Po samotné ejakulaci je nutné opatrně odstranit kondom, vázat ho uzlem a vložit do kontejneru.

Pokud člověk shromažďuje semínkovou tekutinu doma, měl by být do hodiny podán na klinice. Doporučuje se uchovat vzorek mimo chlad, teplo a sluneční světlo. Nezamrzujte spermie. Je třeba si uvědomit, že se spermie mění téměř každý den. Proto je nutné, aby to bylo provedeno 2-3 krát během 3 měsíců.

Jak se provádí analýza spermatu?

Celosvětová, všeobecně uznávaná zdravotnická organizace doporučuje provést analýzu spermií, tedy spermogramu po vyloučení sexuálních vztahů po dobu nejméně tří dnů pomocí samodráždění a vzrušení, tj. Masturbace. Pokud byly sexuální styky v předvečer spermogramu, může být pro kvalitativní výzkum nedostatek spermií. Pokud je abstinence před analýzou příliš dlouhá, sníží se činnost mužských pohlavních buněk.

Materiál pro studium potřebuje čerstvé, takže analýza spermií se provádí v nemocničním nebo mimo nemocničním prostředí. Ejakulát by měl být ve zředěném stavu v celém svém těle doma, sběr je možný pouze v případě, že je rychlý, do jedné hodiny od dodání do laboratoře. Pokud člověk provádí analýzu spermií na svém území, to je doma, musí být nejdříve zásoben sterilní kapacitou a po postupu ihned přivést obsah kontejneru na kliniku.

Požadavky na odběr spermií zahrnují sběr materiálu bez použití konzervačních látek - kondomů, protože kontakt samčích gamét s latexem může narušit obraz laboratorních testů.

Osiva bakteriálních spermií

Jednou z diagnostických metod, která se často používá k objasnění příčin mužské neplodnosti, je bakteriální osifikace spermií. Tento postup je určen pro muže za přítomnosti zánětlivých onemocnění močového měchýře. Často souběžně s tímto postupem doporučuje ošetřující lékař předání tajemství prostaty.

Tato studie je docela jednoduchá. Je nutné umístit spermie do živného média, které bude nejvhodnější pro "růst" mikroorganismů. Několik dní je nutné udržovat určitou teplotu. Když se mikroorganismy začnou množit, je možné je zkoumat pod mikroskopem. Je snadné stanovit jejich počet, rychlost růstu a citlivost na antibiotika. Tak bude možné zvolit optimální léčbu.

Před analýzou bude nutné připravit. Ejakulát pro bakteriální očkování se shromažďuje výhradně ráno ve sterilním obalu. Za prvé, člověk bude muset močit, pak si umyje ruce mýdlem a provede hygienickou proceduru s pohlavními orgány. Poté je penis a předkožka vysychají sterilní utěrkou. Sběr ejakulátu se odebírá pouze masturbací. Je třeba poznamenat, že stěny kontejneru nelze dotknout ani penis ani ruce.

Před průchodem spermií do bakteriální kultury bude muset člověk dodržovat určitá pravidla. Takže se zdržujte sexuálních kontaktů 5-7 dní před datem analýzy. Odmítněte pít alkohol po dobu 3-4 dnů. Pokud člověk užívá antibiotika, potom se spermie podává nejdříve dva týdny po stažení léků.

Analýza spermatu je účinná studie, která pomáhá včas zjistit příčinu neplodnosti a přijmout terapeutická opatření. Také analýza spermií pomáhá diagnostikovat mnoho onemocnění mužů, jako je prostatitida, infekce, různé poruchy hormonálního systému, varikokéla.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Sperma pod mikroskopem

Jak vypadá spermie pod mikroskopem a co vidíte tím, že děláte tuto studii? Zvažovat vše, co se děje, bude muset udělat poměrně velký nárůst zhruba 400krát. Kapka zředěného spermatu 30 minut po ejakulaci se umístí na sklo.

Je třeba poznamenat, že spermie se mohou navzájem lišit. Každý z nich provádí určitou funkci. Takže, hnojení spermií, obsahují pouze jedno procento ejakulátu. Jsou to mladé, energické a "atletické" spermie.

Tam jsou spermie zabijáci. Jejich počet přesahuje 85%. Na cestě k vejce se snaží dostat před konkurenci. Kromě toho dokáží zničit spermie jiného muže, pokud existuje. Mají hlavu mnohem víc než ostatní. Obsahuje jedovaté látky. Pokud pozorujete tento proces mikroskopem, uvidíte, jak se "zabijáci" blíží k jiným spermatem. Během tohoto kontaktu uvolňují toxické látky a tím zabíjejí svého konkurenta. Jedno takové spermie může zabít až 10 dalších.

Tam jsou spermie "beran". Díky svým útokům výrazně snižují stěny vajíčka a pomáhají ostatním proniknout do skořápky a nakonec oplodnit vajíčko.

Spermatozoa jsou "blokátory". Neproniknou do děložní dutiny a do vejcovodů. Tato spermie zůstávají v děloze děložního čípku a tím zabraňují proniknutí ostatních do vnitřku. Rodinné spermatozo mohou být produkovány v nejnepříznivějších momentech života člověka, zejména během stresu. Tím se zabrání koncepci. To je tak rozmanité, že může být spermie silnějšího pohlaví.

Krev v spermatu

Hematospermie je jednou z onemocnění, v důsledku čehož se v spermatu objevuje krev. Často tento příznak nemá žádnou důležitost. Samozřejmě, v mnoha případech krve v spermatu vyvolávají vážný dojem a vyvolávají obavy.

Někdy vzhled krve v spermiích zůstává neznámé a tento příznak vypadá bez klinického významu. V mnoha případech však krev v spermatu naznačuje přítomnost vážného onemocnění.

Obecně dochází k hematospermii u mužů mladších 40 let. Krev ve spermatu může nastat jednou a pravidelně se opakovat. Někdy se to děje po pohlavním styku. Ale s největší pravděpodobností důvodem je ženský genitální trakt. Proto někteří lidé berou tento jev pro hematospermii.

Přítomnost krve v spermatu může být spojena s problémy močových cest. Proto, aby se zjistila příčina krvácení, je nutné provést vyšetření ledvin, močového měchýře a močovodů. V každém případě je nutná konzultace ošetřujícího lékaře. Sperma by měla mít normální barvu.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Zhroucení spermií

Co mohou sraženiny říkat o spermatu? Hrudky v ejakulátu ve formě rýže nebo želékovitých hrudky vůbec neřeknou o problémech. Ale pokud změní barvu, tvar a dokonce vůni, pak je s největší pravděpodobností otázkou nějakého druhu onemocnění.

Během prostatitidy, uretritidy a kamenů v prostatu mohou být sraženiny načervenalé nebo hnědé. S některými nemocemi mohou změnit vůni a barvu. Pokud se tyto vlastnosti výrazně liší od normy, pak s největší pravděpodobností mluvíme o závažných onemocněních.

Žluté sraženiny jsou předzvěst vesikulární prostatitidy. Je třeba si uvědomit, že frekvence sexuálních činů ovlivňuje hustotu spermatu. Čím častěji se vyskytují, tím více tekuté spermie. Se vzácnými sexuálními úkony stagnuje a ztuhne. Strmá cum může být vysoká horečka.

S pravidelným sexuálním životem nejsou sraženiny vůbec normální. Objasněte vše, zda v pořadí pomůže bakposev tajné prostaty, spermogramu a analýzy moči. Pokud během pohlavního styku dochází k nějaké bolesti a po ní, budete muset udělat ultrazvuk. V tomto případě můžete zjistit, jaký je problém a proč se spermie stala silnou.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Leukocyty v spermiích

V spermatu jsou dobré leukocyty. Tento proces je s největší pravděpodobností ovlivněn zánětlivým procesem v varlata nebo v jejích přílohách. Může se také vyskytnout v prostatické žláze a močové trubici.

Pokud srovnáte počet leukocytů se spermatem, rozmačkáním z močové trubice a vylučováním prostaty, bude snadné určit lokalizaci zánětlivého procesu. Léčba prostatitidy by měla být správně zvolena. Je samozřejmě předepsáno pouze na základě leukocytů. Ale existují další parametry, na které byste měli věnovat pozornost. Toto množství lecitinových zrn, amyloidních tělísek, přítomnost mikroflóry a rozšíření semenných váčků. Pokud znáte takové parametry, můžete si vybrat dobrou léčbu.

Vždy je třeba sledovat počet leukocytů. Proto je nutné provést testy a provést vyšetření od lékařů po celou dobu. Není vidět přítomnost leukocytů v spermatu. To naznačuje, že spermie musí neustále procházet výzkumem.

Protein ve spermatu

Co ovlivňuje protein v spermiích a odkud pochází? Prostatická žláza a semenné váčky mají v jejich složení proteinové sloučeniny. Při ejakulaci aminokyselin jsou okamžitě zničeny působením enzymů.

Mezi základní aminokyseliny, které jsou sekretovány proteiny, jsou v semenné plazmě přítomny seriny, leucin, glycin, tyrosin, kyselina glutamová a histidin. Průměrný obsah aminokyselin je přibližně 0,0125 g / ml.

Kromě aminokyselin a proteinů obsahuje semenná plazma velký počet volných aminů. Tento spermidin, cholin, spermín a kreatin. Druhá složka je známá jako růst kreatinu, který zlepšuje mozkovou aktivitu. Kreatin ve významné koncentraci je obsažen v semenné tekutině. Má plnou reciprocitu kreatinfosfokinázy. Jedná se o specifický enzym, který je schopen udržovat svou aktivitu v místech spermií plazmy po dlouhou dobu. Proto je spermie zdrojem mnoha užitečných složek.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.