^

Zdraví

Analýza stolice pro prvoky

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Detekce a diferenciace prvoků ve fekální analýzy (na rozdíl od patogenní formy nepatogenní) - poměrně obtížný úkol. Většina jednobuněčné organismy ve stolici se nacházejí ve dvou formách: vegetativní (trophozoite stupeň) - aktivní, mobilní, život činnost, snadno přizpůsobitelné škodlivé účinky (zejména chlazení) a tím se rychle umírají po izolaci ze střeva, a jako odolné vůči vnějším vlivům cysty ( oocyst). U zdobených výkalů se protozoa obvykle nacházejí pouze v řezaném stavu; pro detekci vegetativních forem je nutné vyšetřit výkaly ještě v teplém stavu. To je způsobeno tím, že v ochlazeny výkalů vegetativní formy prvoků rychle umírající a mrtvé rychle přístupný působení proteolytických enzymů, a tím ztrácí charakteristické znaky konstrukce. Navíc, během chlazení, pohyblivost prvoků klesá a pak zmizí - důležitým pomocným faktorem při jejich diferenciaci.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo kontaktovat?

Typy parazitů ve stolici

Základní druhy parazitů a optimální metody jejich detekce

Typ parazita

Často postižené orgány

Diagnostická metoda

Leishmania donovani

Slezina, játra, lymfatické uzliny

Detekce parazitů v bodech sleziny, jater, kostní dřeně, postižené kůže, detekce specifických AT v krvi

Trypanosoma rhodesiense a T. Gambiense

Lymfatické uzliny a mozek

Detekce parazitů v postižené kůži, mízních uzlinách, alkoholu

Echinococcus granulosus nebo Echinococcus multilocularis

Játra, plíce, mozek

Detekce specifické AT v krvi

Schistosoma haematobium, S. Mansoni, S. Japonicum a další.

Močový systém, játra, portální žíla

Detekce vajíček parazitů v moči, stolici, biopsii konečníku, jaterní tkáně nebo specifické AT v krvi

Fasciola hepatica

Játra

Detekce vajíček parazitů ve stolici nebo specifických AT v krvi

Clonorohis Chinese Campulidae felineus, Campulidae viverrini

Žlučový systém

Detekce vajíček parazitů ve stolici nebo žluči

Trichostrongylus capricola, T. Vitrinus

Tenké střevo

Detekce parazitních vajec ve stolici

Echinostoma ilocanum

Tenké střevo

Detekce parazitních vajec ve stolici

Angiostrongylus costaricensis

Tenké a tlusté střevo

Detekce vajec

Ve střevní biopsii

Dipylidum caninum

Tenké a tlusté střevo

Detekce vajec nebo parazita polykání v stolici

V stolici je možné identifikovat 20 druhů prvoků (8 patogenních a podmíněně patogenních a 12 komenzálních). Nejjednodušší střeva žije v malém nebo tlustém střevě ve fázi trophozoitu a / nebo cysty. Patří do jedné ze čtyř skupin: amoebas, flagella, ciliated a coccidia.

Dyzentní améba ve stolici

Entamoeba histolytica (dysenterická améba) způsobuje amébiasis u člověka. Lokalizuje se v tlustém střevě, uvolňuje se ve formě trofozoitu (s tekutými výkaly) a / nebo cysty (v zdobené stolici). Vzhledem k tomu, že většina améby (Escherichia, Hartmann Butschli) není patogenní pro člověka by měl být velmi opatrní při posuzování výsledků studie výkalů. Pouze detekce trofozoitů-hematophagous (forma textilie E. Histolytica forma magna ), mohou sloužit jako spolehlivý marker přítomnosti u pacienta amébové dysenterie a / nebo amébní ulcerózní kolitidy. Přítomnost erytrocytů v protoplazmě je velmi důležitým diagnostickým znakem, protože nepatogenní formy amoebů je nikdy neobsahují. Detekce ve všech ostatních případech E. histolytické formy trofozoitů, které neobsahují červené krvinky, není základem diagnózy amébiázy jako nemoci. Podobně vyhodnoceny a výsledky detekce cyst pouze E. histolytica (luminální forma), která se nachází u lidí, kteří se zotavují z akutní amebiázy, u pacientů s chronickou amébiázou a v nosičích.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Giardia ve výkalcích

Lamblia intestinalis (lamblia) patří do třídy flagel. Lamblias jsou parazity v tenkém střevě, především v duodenu, stejně jako v žlučníku. Existence trophozoitů (vegetativní forma lamblie) vyžaduje kapalné médium, proto při vstupu do hrubého střeva jsou lamblia encystovány a pouze cysty se nacházejí v stolici. Pouze s hojným průjemem nebo po působení laxativ ve stolici můžete najít vegetativní formy.

Balantidia ve stolici

Balantidium coli je jedinou infuzorií, která parazitizuje lidské střevo a způsobuje nemoci různého stupně závažnosti - od mírné kolitidy až po závažné ulcerativní léze. Příčinná látka se vyskytuje ve stolici ve formě trophozoitů nebo cyst. Možná kočár zdravým lidem.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Cryptosporidia ve stolici

Představitelé rodu Cryptosporidium jsou nyní považováni za nejdůležitější patogeny průjem. Cryptosporidia (z řeckého "skrytého sporu") - zavazují parazity, které infikují mikrovilly sliznic gastrointestinálního traktu a dýchacích cest lidí a zvířat. GI infekce způsobené kryptosporidií jsou registrovány ve všech zemích světa. Taková široká distribuce kryptosporidiózy je spojena s velkým počtem přírodních nádrží infekce, nízkou infekční dávkou a vysokou odolností patogenu vůči dezinfekčním látkám a antiparazitickým lékům.

Mezi kryptosporidie jsou Cryptosporidium parvum a Cryptosporidium felis potenciálně patogenní pro lidi (identifikované u jedinců infikovaných HIV). Nejtypičtější lokalizace infekce u lidí je distální části tenkého střeva. U pacientů s těžkou imunodeficiencí může být infikován celý gastrointestinální trakt - od orofaryngu po rektální sliznici.

Diagnostika kryptosporidiózy ve většině případů založena na detekci oocyst kryptosporidia ve stolici a / nebo (méně často) biopsii sliznice tenkého střeva ve vodní syndromu průjem. Použijte mikroskopii připravených přípravků zafarbených Gramem. Ve většině případů je tento způsob lakování neidentifikuje oocyst, vzhledem k jejich špatné schopnost udržet barvivo a neschopnost, aby se odlišily od kvasinek, jako hub. Proto zbarvení aplikujte na odolnost vůči kyselinám. Při tomto způsobu barvení Cryptosporidium oocysty zbarveny červené nebo růžové barvy a zřetelně viditelné na modro-fialové pozadí, které jsou barvené další mikroorganismy a střevní obsah.

Při akutní kryptosporidióze je počet oocyst ve stolici velký, což usnadňuje jejich detekci mikroskopií zbarvených přípravků. Nicméně v případě chronické kryptosporidózy s lehkým průběhem, kdy je množství oocyst ve stolici malé, aby se zvýšila pravděpodobnost jejich detekce, je nutné použít techniky obohacování. V posledních letech se často používají sérologické metody k diagnostice kryptosporidiózy.

Biliární Kryptosporidióza může projevit cholecystitida, hepatitida podstatně méně (s rostoucí koncentrací bilirubinu AST, ALT, alkalické fosfatázy v krvi) a sklerotizující cholangitis. Pro diagnostiku kryptosporidiózy zkoumat žlučové biopsií jater a žlučových cest, kde to je možné detekovat Cryptosporidium v různých fázích vývoje.

Pro kontrolu účinnosti léčby protozoálních střevních lézí se výkaly vyšetřují v závislosti na zjištěné nemoci: v případě amebiázy, balantidiázy - ihned po léčbě giardiózou - po 1 týdnu. Po léčbě invazí do žlučových cest lze kontrolovat účinnost jak ve studiu stolice, tak v žluči.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Škrábání z perianálních záhybů až po enterobiázu

Perianální škrábanec se záhyby na enterobiózy - zaměřený výzkum na detekci vajec pinworms ( Enterobius vermicularis ). Vzhledem k tomu, že zralé ženy roupy kraul položit jejich vejce v záhybech kolem řitního otvoru, Roupy vejce v výkaly jsou vzácné, oni jsou snadnější najít v stěrů ze záhybů kolem řitního otvoru nebo v konečníku hlenu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.