^

Zdraví

Anesteziologa

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Od dávných dob, medicína se snaží, aby se operace bezbolestná pro pacienty, a téměř až do poloviny XIX století, mnozí z těch, kteří se ukázalo být na operačním stole, zemřela na šok ... Dnes anesteziologické činnosti zabývá speciální lékařů - anesteziologové.

Cílem celkové anestezie je poskytnout nejvhodnější podmínky pro operaci. To znamená, že by pacient neměl cítit bolest a jeho svaly by měly být v uvolněném stavu (relaxace svalů). V moderní anesteziologii je akceptován základní princip: anestezie nemůže ohrozit život pacienta a omezit obranyschopnost těla tak, aby po operaci mu pomohly obnovit.

Právě tyto úkoly rozhoduje anesteziolog - kvalifikovaný odborník s vyšším lékařským vzděláním a odpovídající lékařskou specializací.

trusted-source[1]

Kdo je anesteziolog?

Z anesteziolog, stejně jako v chirurgii, má obrovskou odpovědnost za úspěšný výsledek každé operace, prováděné v celkové anestezii. Ve skutečnosti, dokud chirurg dělá svou práci, anesteziolog dělá - koordinuje životně důležitých funkcí lidského těla ponořené do anestezie. Proto je anesteziolog (nebo anesteziolog), musí být úžasné znát nejen základy medicíny, anatomie a fyziologie, ale také farmakodynamiku léků používaných v anestezii - aby bylo možné správně určit sebemenší odchylku v práci orgánů během operace a přijmout včasná a odpovídající opatření.

Je třeba poznamenat, že celková anestezie a regionální anestezie pomocí epidurální nebo spinální anestezii (ve kterém je úplně blokován bolest v místě provozu) může být provedena pouze anesteziolog. Lokální anestézie všechny ostatní metody se provádí na profilu nemoci, lékaři - zubní lékaři, ORL, ortopedie, oftalmologie a další.

Kdy mám jít k anesteziologovi?

Pro radu dobrému anesteziologovi byste se měli spojit, pokud máte operaci, která zahrnuje celkovou anestezii, a máte o tom nějaké obavy.

Například některé potíže při provádění anestézie lze nalézt u lidí s alergiemi. A aby se minimalizovalo riziko možných alergií, je vhodné obrátit se na anesteziolog, který provede anestezii, aby zjistil seznam léků pro anestezii. Pak můžete kontaktovat alergika, aby provedl testy alergie na tyto léky. I když, jak říkají zkušení odborníci, tyto testy 100% záruky absence alergie v průběhu anestézie nedávají ...

Prostudujte si anesteziolog, a když po konání valné lidské anestezii trpí bolestmi hlavy, nevolnost, slabost, zmatenost, částečné ochrnutí (po epidurální anestezie). Vysvětlující lékař-anesteziolog vám poskytne doporučení a poradí, jakému úzkému odborníkovi se má obrátit na pomoc.

Co dělá anesteziolog?

Co dělá anesteziolog při provádění chirurgické léčby určité nemoci? Při plánovaných operacích - než se dostanou na operační stůl - pacienti se setkají nejen s chirurgem, ale také s anesteziologem.

Mít diagnózu a znát funkce přiřazené k pacientovi operace anesteziolog posuzuje fyzickou kondici a najde: všechna chronická onemocnění jsou u člověka, jaké operace trpěl a jak reagovat na anestezii (historie anestezie), který měl zranění, co si léky nedávno přijal a není na něm ani alergie na žádné přípravky.

Na základě těchto informací, vzhledem k povaze nadcházející chirurgie a jeho trvání, anesteziolog vybere nejlepší způsob anestezie, stejně jako typ a dávku léčiva anestetika.

Mimochodem, otázky typu „co nemoc léčí anesteziologa?“ Nebo „Co testy je třeba předat odkazem na anesteziolog?“ V tomto případě nemá smysl, protože, jak si dokážete představit, anesteziologové léčba jako taková není zapojen. Ale v případě, že vývoj v provozu některých komplikací - například poruchy srdečního rytmu - anesteziolog uchýlil se mimořádných opatření, jako je například vedení stimulaci. A když se krvácení před úkolem zvolit prostředky nezbytné pro kompenzaci objemu krve v oběhu.

Co se týče testů, před operací anesteziolog potřebuje údaje o krevní skupině pacienta, jeho celkovém vyšetření krve, obecném vyšetření moči, výsledcích EKG.

Pak je vypracován plán anestezie. Obvykle, rozsáhlé intrakavitární operace se provádí pomocí kombinovaného endotracheální anesteziologického WFFL indukci anestézie anesteziolog odvádějící přímý laryngoskopie a intubaci průdušnice nebo průdušek, a připojí se k anestezii endotracheální trubice a dýchací přístroje (z umělé plicní ventilace). Operace vnepolostnyh malé množství (ne více než jeden a půl hodiny) testovány za inhalační celkové anestezii anestetického přístroje přes masku - pro spontánní dýchání operované pacienta.

Kromě toho je medikace připravena pro anestezii - premedikaci. Vzhledem k takovým faktorům, jako je stav pacienta, věk, tělesná hmotnost, povaha operace a zvolená metoda anestezie, anesteziolog předepisuje podání řady léků. Tyto léky jsou navrženy tak, aby zmírňovaly duševní stres v předvečer operace, aby poskytly normální pacientský spánek a usnadnily zavedení anestezie. Také některé léky předepsané anestezigem pomáhají předcházet nežádoucím reakcím těla na anestezii a snižovat riziko nežádoucích účinků používaných anestetik.

Co dělá anesteziolog během operace a po operaci?

Po uvedení pacienta do stavu anestézie anesteziolog je neustále po celou dobu provozu v blízkosti pacienta a sleduje jeho stav. K tomuto účelu je zařízení, které poskytuje objektivní informace o srdce a plic, což vede monitorování krevního tlaku centrální žilní tlak, hyperémie tkání, plynové směsi z vdechovaného a vydechovaného směsi (nebo koncentrace v krvi podávaných léků i.v.) po plynu a kyselina alkalické složení krve.

Anesteziolog rovněž řídí barvu a vlhkost pokožky osoby, která je ovládána, velikost žáků a jejich reakce na světlo.

Po ukončení operace anesteziolog zastaví dodávku anestetik, ale jeho práce zde nekončí. V pooperačním období pomocí speciálního zařízení monitoruje stav pacienta: V závislosti na typu celkové anestézie trvání z ní je jiný, a anesteziolog, spolu s lékařem pozorovat, jak celý proces probíhá - právě včas, aby se zabránilo komplikacím. Koneckonců, to je naprosto neexistuje neškodné způsoby celkové anestezii a všechny léky, anestetika nějak působí na játra, která je odvádí z krve.

Poradenství anesteziologa

Pokud máte cukrovku a koronární onemocnění srdce před operací, musíte pokračovat v užívání léků předepsaných lékařem.

Před jakoukoli operací nemůžete užívat aspirin (může zvýšit krvácení) a alespoň týden by neměl pít alkohol (zvýšené zatížení jater zabraňuje odstranění toxických látek z těla).

Nejíst živočišné tuky, je lepší jíst kuře, ryby a kyselé mléčné výrobky.

U starších pacientů v důsledku chirurgického zákroku v celkové anestezii může dojít k bronchitidě nebo dokonce ke vzniku pneumonie.

Mimochodem, každý rok - 16. října - oslavuje Mezinárodní den anesteziologa. V tento den v roce 1846 Harvard profesor John Collins Warren použil obecný éterové anestezie při chirurgických zákrocích k odstranění nádoru v submandibularis regionu Hospital Boston pacient - 20-letý umělec Edward opatem. Anestézie provedl zubní lékař William Morton.

trusted-source[2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.