^

Zdraví

Bělení zubů doma

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bělení zubů doma, navzdory množství metod profesionálních postupů, které nabízejí váš úsměv sněhově bílou, stále přináší zájem mezi mnoha. Je třeba poznamenat, že sotva stojí za to čekat na nějaký nepřekonatelný efekt z těchto metod, ale stále můžete vyzkoušet některé metody.

Kdo kontaktovat?

Bělení zubů doma s peroxidem vodíku

Bělení zubů peroxidem vodíku

Bělení zubů peroxidem vodíku zahrnuje použití moderních, efektivních prostředků - bělení zubů tužkou. Kromě bělicí tužky je stejný efekt dán speciálními proužky. Ceruzka na bělení zubů obsahuje malé, bezpečné procento peroxidu vodíku (až 8%), navíc leštění, měkké látky, které dodávají lesk a oleje přírodního původu. Tužka by neměla být používána víc než dvakrát denně po dobu dvou týdnů. Během tohoto období je zpravidla dosaženo požadovaného bělícího efektu. Pokud chcete, po provedení přestávky je možné postup opakovat. 

Před zahájením postupu se doporučuje důkladně očistit zuby pastou obsahující fluorid. Potom během jedné minuty opláchněte ústní dutinu 3% roztokem peroxidu ve stejném ředění s vodou. Po dokončení vypijte roztok a opláchněte ústa vodou, nepijte vodu a jídlo po dobu půl hodiny. Tento postup můžete provádět každý den.

Pokud se k pečící sódě přidá peroxid, aby vznikla hustá hmota, můžete výslednou směs vyčistit. Doporučuje se aplikovat směs na povrch chrupu a nechat tam jednu a půl až dvě minuty. Po postupu vypláchněte ústa vodou. Také bělení zubů doma může být provedeno pomocí 1% roztoku peroxidu v ředění s ode a solí, po které byste měli očistit zuby měkkým štětcem. Při použití peroxidu je třeba vzít v úvahu následující skutečnosti: děti mladší dvanácti let nemají povoleno používat peroxid; při spalování a propláchnutí je použití této metody také kontraindikováno. Pro tento postup použijte pouze čerstvý roztok peroxidu, protože když dojde k kontaktu s kyslíkem, ztratí jeho aktivní vlastnosti. Také nezapomeňte provést test na alergickou reakci před zahájením postupu - aplikujte trochu peroxidu na pokožku.

Bělení zubů doma s aktivním uhlím

Tento nástroj je znám už od dávných dob, kdy k čištění zubů používali dřevní popel. Uhlíková tableta by měla být důkladně žvýkaná, poté pokračovat v čištění suchým kartáčem. Alternativně lze k zubní pastě přidat přímo malé množství uhlí.

Použití sodovky

Soda - další nástroj, který vám umožní bělit zuby doma. Okamžitě je nutné provést rezervaci, že soda má destruktivní účinek na zubní sklovinu a dásně, a proto by ji neměla užívat víc než jednou za sedm dní. Je lepší používat sódu jako pomocnou látku, udržovat přiměřené rozměry. Postup je prováděn v podstatě stejným způsobem jako v případě peroxidu a uhlí, můžete použít sódu společně s zubní pastou.

Bílé pásky

Bělicí proužky - jedinečný nástroj ve formě tenkého filmu s gelem, který vám umožní bělit zuby doma. Tento proces je spíše jednoduchý a netrvá dlouho. Páska se na zuby ukládá po dobu 25 až 30 minut dvakrát denně. Opakujte postup každý týden. Pozitivní účinek aplikace se objeví asi třetí den po začátku používání. Celkově tato metoda umožňuje bělit zuby pro tři nebo čtyři tóny. Toto bělení zubů doma nepoškozuje strukturu smaltu.

Šťáva nebo citronová kůra

Šťáva nebo citrónová kůra vám umožní nejen zesvětlit zuby, ale také zabránit krvácení dásní. Bílá strana citronové pokožky otřete zuby a dásně, pak opláchněte ústa vodou. Chcete-li žvýkat smaltu na těžko dostupných místech, doporučujeme kosatku z citronu žvýkat dvě až tři minuty. Pokud jsou vaše zuby přecitlivělé, je lepší tuto metodu odmítnout. Chcete-li opláchnout ústa, můžete také použít vodu s přidáním několika kapek citrónové šťávy.

Silikonové čepice

Silikonové víčka jsou profesionální bělení zubů doma. Mohou být vybrány v lékárně nebo si mohou objednat od zubaře. Lékař vám pomůže vybírat správnou kapu a podrobně vyprávět, jak je správně používat. Před použitím se na dásně aplikuje speciální gel, pak se nanáší na zuby a ponechá se po dobu šesti až sedmi hodin. Pokud se gel dostane na dásně, může se objevit nepohodlí, které obvykle přechází.

Bělicí zubní pasty

Bělicí zubní pasty jsou nejjednodušší a přijatelnější metodou pro domácí použití. Takové pasty mohou obsahovat chemické i abrazivní látky. Je třeba mít na paměti, že tyto případy nelze použít v případech hypersenzitivity a parodontu. Rozsah těchto produktů je poměrně velký a je široce zastoupen značkami jako Colgate, Blend-a-med, Aquafresh, Lakalut.

Použití speciálních past

Pasta by měla obsahovat jemné abrazivní látky, které odřezávají primární nátěr a lesknou povrch zubní skloviny. Také látky, které fermentují vklady bílkovin, mohou být obsaženy v pastě. Velikost brusných částic je upravena mezinárodním standardem a indexem RDA. Nejúčinnější a bezpečnější pro tvrdou zubní tkáň jsou prostředky s RDA od 100 do 250 jednotek. Citlivé zuby vyžadují nižší index - od 25 do 75 jednotek. Je třeba poznamenat, že používání bělící zubní pasty ne vždy mít pozitivní vliv, spíše se jedná o preventivní nástroj, který neumožňuje hromadění zubního kamene a plaku z nikotinu, čaje nebo kávy.

trusted-source[1], [2]

Bělení zubů s aktivním leskem

Postup lze provést pomocí speciálních, aktivních lesků. Glitter se používá ve výjimečných případech, když potřebujete okamžitě dostat účinek "hollywoodského úsměvu". Časté používání lesku je nepřijatelné, protože tento lék je extrémně agresivní vůči zubnímu sklovinu. 

Nejobvyklejšími prostředky jsou bělící soupravy, díky nimž se bělení zubů doma stala téměř obvyklým postupem, stejně jako pravidelné zbarvení vlasů nebo depilace. Průběh použití prostředků z dentální bělící sady může trvat asi měsíc. Gel obsažený v soupravě se aplikuje na speciální kappy, které jsou zase oblečené na noc (pohodlnější než v průběhu dne). Kappa je možné objednat v zubních salonech, pokud se jedná o nesprávný skus nebo jiné problémy.

Pokud se rozhodnete provést bělení zubů doma, měli byste nejprve připravit zuby pro tento proces. Chcete-li to dělat každý den, jíst mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu, stejně jako kartáčovat zuby s pastami obsahujícími fluorid. Postup přípravy na proceduru, jako je bělení zubů doma, by měl trvat asi dvacet pět až třicet dní. Aby byla zachována tak dlouho, dokud výsledný účinek všech výše uvedených postupů bude vhodné upustit od používání nikotinu, káva, víno, sladké nápoje a jiné potraviny, které obsahují barviva. Chcete-li ušetřit sněhobílý a krásný úsměv, navštivte zubaře nejméně jednou za čtyři až pět měsíců.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.