Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v klitorisu

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Bolest v klitorisu může vzniknout v důsledku poškození nebo poškození jakékoliv struktury vulvy (vnějších pohlavních orgánů), včetně vnitřního a vnějšího rýh, vstupu do pochvy. Symptomy bolesti v klitorisu mohou být trvalé nebo variabilní a mohou se zlepšit nebo zhoršit během pohybů nebo sexuální aktivity. Proč je v klitorisu bolest a co s ní dělat?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny bolesti v klitorisu

Příčiny bolesti v klitorisu

Bolest v klitorisu může vzniknout z různých důvodů. To může být popsáno jako pocit pálení nebo svědění, které se mění v intenzitě od světla k těžké. Někdy bolest, která je vnímána jako bolest v klitorisu, se skutečně vyskytuje v důsledku traumatu, nemoci nebo infekce v jiných částech vulvy.

Klitor je charakterizován bolestivostí během několika dní po intenzivní sexuální aktivitě. Mnoho dívek tomu nerozumí. A pak se obávají, protože jejich klitoris bolí během následného sexu. Intenzivní tření klitorisu a okolí tenkých tkání klitorisu může vést k jeho bolesti.

Naštěstí tento pocit bolesti téměř vždy rychle prochází. Můžete jej zmírnit použitím lehkého anestetického krému každých osm hodin po sexu. Ještě lepší se v příštích dnech zdrží sexu.

Aby se předešlo takovým situacím v budoucnu, během předčasného sexu, pohlavního styku nebo masturbace, klitoris by měl být dobře mazat. Maziva, která mohou být použita k tomu, jsou volně prodávána v lékárně. A také, aby se klitoris nemohl ublížit po sexu, můžete použít přirozený vaginální výtok pro zvlhčení oblasti klitorisu.

Kromě toho může vzniknout bolest v klitorisu z důvodů, které souvisejí se stavem těla jako celku, například u onemocnění, jako je diabetes mellitus. Příčinou bolesti v klitorisu může být také periferní neuropatie - onemocnění, které způsobuje dysfunkci nervů umístěných mimo mozku a míchu. To může vést k poškození jednoho nebo více nervů v vulvě, což vede k tomu, že klitoris bolest, svědění, brnění nebo pocení hoření v něm.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Další příčiny bolesti v klitorisu

 • Chirurgie v vulvě
 • Zranění ze sexuálního násilí
 • Podráždění nervů v vulvě
 • Vyrážka v vulvě
 • Opakované kvasinkové infekce
 • Opakované pohlavně přenosné infekce
 • Dráždění pokožky v důsledku expozice chemikáliím, jako jsou detergenty, mýdla nebo jiné předměty ženské hygieny (např. Podložky)

Co je to klitoris?

Klitor je ženský pohlavní orgán, který je považován za vnější. Porovnává se s mužským falusem, i když je klitoris mnohem menší. Úlohou klitorisu je hromadit sexuální pocity ženy. Když je clitoris vzrušen, má žena erekci jako muž. Existuje však jeden charakteristický rys: klitoris se po excitaci vymaže asi 2 minuty a mužský falus se vzruší téměř okamžitě.

Podle umístění je klitoris umístěn v blízkosti konců velkých pysků v horní části. Klitor je malý, ale většina z něj, jako součást ledovce, se skrývá pod záhyby kůže. Nad povrchem pysky je vidět pouze hlava klitorisu.

Nadměrně malý klitoris

Mnoho žen si myslí, že jejich clits jsou příliš malé. Nicméně v gynekologické praxi neexistují téměř žádné případy, kdy je klitoris žen patologicky malý. Problémem je, že překvapivě málo žen (nebo mužů) ví o klitorisu dost informací. Viditelná část klitorisu je ve skutečnosti jen malá velikost hrášku. Zbytek je skrytý z pohledu.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Nadměrný klitoris

Dokonce i když je žena sexuálně vzrušená, její klitoris nebude samozřejmě větší než největší hrach. Mějte na paměti, že zde mluvíme o viditelné části klitorisu.

Práce Dr. Helen O'Connell z Austrálie prokázala, že neviditelná část klitorisu (tj. Část, která je pod povrchem kůže) přesahuje to, co můžeme předpokládat. Pokud je klitoris o něco větší než normální, může sex způsobit tvorbu modřin na klíšťatech, což může snadno projít, pokud se vzdáváte sexu za doslova týden.

Nicméně, ženy mohou mít příliš velký klitoris, příčinou mohou být hormonální problémy nebo anatomické rysy dívčích. Například nadměrné zvýšení klitorisu může nastat v důsledku užívání léků s mužskými hormony (zejména testosteronem). V takových případech je velmi důležité poslouchat názor kvalifikovaného gynekologa.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Symptomy bolesti v klitorisu

Otok klitorisu

U žen není neobvyklé, když klitoris vypadá trochu opuštěný "ráno po" prehře, pohlavním styku nebo masturbaci.

Ale výsledek je, že se nemusíte bát. Tento stav je způsoben tekutinou, která proudila z krevních cév do klitorálních tkání. Klitorální nádor obvykle trvá dva dny, jestliže klitoris není dodatečně dráždivý.

Hematom na klitorisu

Někdy je otok a bolest klitorisu přísnější a přetrvává po celý týden. Může to být způsobeno mírným krvácením uprostřed klitorisu. Tento typ modřiny je v podstatě stejný jako modřina. Říká se to hematom. Když k tomu dojde, bylo by správné upustit od sexu po dobu dvou týdnů. A pak přijde úplné zotavení.

Ve většině případů nástupu hematomu na klitorisu tento orgán ve skutečnosti nevykrvá, protože malé množství krve se jednoduše vstřebává do tkáně - stejně jako běžné modřiny jsou samy o sobě.

Svědění a bolest v klitorisu

Obvykle je svědění v klitorisu s bolestivostí nebo bez bolesti spojeno s houbovou infekcí, infekcí kvasinek - také známou jako kandidóza nebo kvasinková infekce. Téměř vždy se ostatní části vulvy a pochvy také zhoršují a svědí a žena má bělavý výtok.

V tomto případě lékaři doporučují léčbu perorálními antifungálními léky používanými k léčbě vulvy a vagíny. Mohou být použity v kombinaci s vaginálními čípky. Musí se také léčit sexuální partner v případě drozdů.

Zánět klitorisu a bolest v klitorisu se vyskytují zřídka - s výjimkou případů, kdy je způsobena drozdem. Příčiny zánětu zůstávají ve většině případů nejasné. Některé z důvodů jsou alergie nebo citlivost na chemikálie - například ty, které se nacházejí v intimních gelech, mýdlech, vaginálních krémách, spermicidů, kondomů.

Sexuální problémy způsobené bolestí v klitorisu

Bolest a nepohodlí v vulvě (vulvodynia) jsou častou příčinou bolesti v klitorisu, stejně jako podráždění kůže z vyrážky nebo chemikálií pro domácnost. Opakované infekce nebo rakovina mohou také vést k bolest klitorisu. V jiných případech může být klitorická bolest spojena s chronickým základním onemocněním, které postihuje ostatní oblasti těla. Mezi další příčiny bolesti patří kvasinkové vaginální infekce, pohlavně přenosné infekce.

Trvání a průběh léčby bolesti v klitorisu se velmi liší v závislosti na příčinách. Příznaky způsobené traumou, například sexuálním zneužíváním, se často objevují náhle. V jiných případech může dojít k bolesti v klitorisu kvůli infekci, která se vyvíjí pomalu a může se časem zhoršovat.

Jaké další příznaky mohou nastat při bolesti v klitorisu?

Bolest klitorisu může být doprovázena dalšími příznaky, které se liší v závislosti na základním onemocnění, poruchách nebo stavu. Symptomy, které často ovlivňují stav klitorisu, mohou mít zcela jiný zdroj - jiné tělesné systémy.

Symptomy bolesti v vulvě, které se mohou vyskytnout spolu s bolestí v klitorisu

 • Krvácení
 • Pocit pálení
 • Svědění
 • Pocit nepohodlí
 • Krvavá nebo růžová barva moči (hematurie)
 • Obtíže s močením (dysurie) a zadržováním moči
 • Horečka a zimnice
 • Problémy s nervovým systémem, které způsobují bolest, necitlivost nebo brnění v klitorisu a končetinách
 • Bolest při pohlavním styku
 • Vyrážka v jiných oblastech těla kromě klitorisu

Symptomy, které mohou znamenat vážný stav

V některých případech může dojít k bolesti v klitorisu spolu s dalšími příznaky, což může znamenat závažné onemocnění, které by mělo být v naléhavých situacích okamžitě diagnostikováno. Okamžitě vyhledejte pohotovostní lékařskou péči, pokud máte bolest v klitorisu spolu s dalšími závažnými příznaky, včetně:

 • Bolest břicha, pánevní bolesti nebo bolesti zad
 • Vysoká teplota (nad 38 stupňů Celsia)
 • Palpitace srdce (tachykardie)
 • Předběžné dotazy lékaře k diagnostice bolesti v klitorisu

Kdo by měl kontaktovat, pokud máte pocit bolesti v klitorisu?

Chcete-li diagnostikovat svůj stav, gynekolog se vás zeptá na několik otázek týkajících se bolesti v klitorisu:

 • Jak dlouho pociťujete bolest v klitorisu?
 • Kdy jste poprvé cítili bolest klitorisu?
 • Máte jiné příznaky?
 • Jaké léky užíváte?

Bolest v klitorisu je symptom, který nelze ignorovat. To je důvod, proč o tom musíte vědět co nejvíce a jděte k lékaři včas.

Jaké jsou možné komplikace bolesti v klitorisu?

Možné komplikace bolesti v klitorisu závisí na jeho příčině. Získání včasné léčby zranění nebo infekcí vám může pomoci vyhnout se závažným komplikacím, jako je deformace klitorisu nebo šíření infekce. Klitorální bolest spojená s vážnými onemocněními, jako jsou vaginální infekce nebo diabetes, může vést k dlouhodobým a dokonce potenciálně život ohrožujícím komplikacím. Při absenci léčby mohou příčiny, které způsobují bolest v klitorisu, vést k následujícím komplikacím

 • Absces
 • Sepsa (život ohrožující bakteriální infekce krve)
 • Sexuální dysfunkce
 • Šíření metastáz rakoviny
 • Distribuce vaginální infekce

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.