Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Časná artritida

Lékařský expert článku

Kardiolog, srdeční chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Hortonův syndrom, časná arteritida nebo arteritida u obrovských buněk - všechny tyto označení se týkají stejné nemoci a jsou synonymem.

Tato patologická změna v těle je systemické povahy, přináší člověku spoustu nepříjemných minut a někdy i hodiny.

Příčiny dočasné arteritidy

Tato patologie je vyjádřena změnami, které ovlivňují, jak to není divné, střední a velké krevní cévy, které se nacházejí v těsné blízkosti karotidové arterie, zatímco malé kapiláry prakticky netrpí. Tyto léze převážně postihují jednotlivé tepny, které dodávají krev do jednotlivých částí hlavy. Může to být zrakový nerv, cévy, které krmí oko nebo určitou sekci kůry mozku.

V tomto případě může být nejtěžší komplikací dočasné artritidy nazývána ztráta zraku nemocných. Proto, abychom tuto patologii odstranili, "možná to půjde samo od sebe", nesleduje. Jaké jsou příčiny časné arteritidy, jak nebezpečné jsou a jak minimalizovat tento problém s nejmenšími ztrátami pro lidské tělo? Pokusme se najít odpovědi na všechny tyto a další otázky v tomto článku.

K dnešnímu dni lékaři nejsou schopni jednoznačně vyslovit důvody, které mohou způsobit nástup a progresi Hortonova syndromu. Jedním ze zdrojů odborníků onemocnění věří, že infekční stopu onemocnění, jako u třetiny pacientů, která byla zpochybnit diagnóza, byly zjištěny v krvi a slizniční tkáně abnormálních cévních protilátek a antigenů, vytvořené na pozadí nakažlivé povaze onemocnění, jako je chřipka, a různé formy hepatitidy .

Někteří odborníci rozumně naznačují genetickou teorii adherence k této nemoci. Na základě statistických údajů existují důvody k domněnce, že tato nemoc ovlivňuje převážně zástupce bílé rasy. Docela často toto onemocnění postihuje stejné dvojčata. Pokud má jeden z bratrů (sestry) tuto patologii, je pravděpodobné, že jeho bratr má v této nemoci také historii.

Ne tak dávno existovala další teorie, podle níž je Hortonův syndrom klasifikován jako patologie kolagenní povahy. Jedná se o skupinu onemocnění, u kterých dochází k systémové lézi spojivové tkáně a cév. Takové závěry provedou odborníci na základě odhalené jednotnosti vyšetřované patologie s periarteritidou nodulární povahy. Je srovnatelná na úrovni tvaru, struktury, barvy a dalších parametrů.

Ale bez ohledu na příčiny časné arteritidy je mechanismus jeho vzniku a progrese jedním: zánětlivý proces, který se vyvine v těle pacienta, ovlivňuje tkáně sliznic stěn cév. Kvůli tomu dochází k porušení tkáňových struktur, stejně jako ke zúžení průchodu cévy, což způsobuje zhoršení výživy orgánů "obsluhovaných" těmito cévami. Vzhledem k tomu, že krevní tok v místě zánětu se zhoršuje, umožňuje v tomto místě vytvořit trombus, který je schopen úplně ucpat existující lumen.

Na který oběhový tepny ucpání a tvorba sraženiny jsou závislé účinky - to může být, například, ischemická cévní mozková příhoda nebo ztrátu zraku. Stejně jako se zvyšuje pravděpodobnost arteriální stěny výstupku (zřídka - žíly), vzhledem k jeho ztenčení nebo protažení (arteriální aneurysma), že vysoký krevní tlak, může způsobit arteriální prasknutí, v tomto pořadí, pacientů užívajících akutní cerebrovaskulární hemoragický.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Symptomy časné arteritidy

V závislosti na stupni a závažnosti poškození lidského cévního systému se symptomy časné arteritidy poněkud liší, existují však ty, které jsou přítomny ve všech fázích vývoje patologie.

 1. Symptomatologie bolesti lokalizovaná v časové oblasti. Intenzita bolesti je odlišná, je nudná a monotónní, nebo která je častější, akutní a pulzující.
 2. Příznaky bolesti také ovlivňují pokožku hlavy. Doteky obvykle zesilují bolest.
 3. V oblasti chrámu je možné pozorovat otoky.
 4. Tito lidé ztrácejí touhu jíst.
 5. Bolest se může šířit na krk.
 6. Pokud je Hortonův syndrom doprovázen revmatoidní polymyalgií, symptomy bolesti a pánevní lokalizace se přidávají k symptomům časné arteritidy.
 7. Posilování intenzity bolesti v chrámu a spodní čelistní kloub při žvýkání.
 8. Pacient během bolesti hlavy může pocítit dočasné zhoršení vidění. V očích se může zdvojnásobit a objevit se plášť.
 9. Z větší části se Hortonův syndrom týká důchodců. V tomto případě, jak ukazují statistiky, je slabá polovina vystavena této nemoci mnohem častěji než mužská polovina populace.
 10. V závislosti na individuálních vlastnostech lidského těla během útoku je možné pozorovat nárůst indexů teploty těla.
 11. Když se bolest hlavy dostává dostatečně často a trvá dlouho, takový člověk může postupně vyvinout depresivní stav.
 12. Člověk cítí obecnou malátnost.
 13. Pacient může mít problémy s zvednutím víčka.
 14. Spouštěná temporální arteritida může způsobit slepotu. To je způsobeno poklesem průtoku krve, který vyživuje oční nervy.
 15. Vzhledem k vývoji aneuryzmatu může dojít k ischemické nebo hemoragické mrtvici.
 16. Kůže kolem časové oblasti je trochu hyperemická.
 17. Horečka.

Obrovská buňková temporální arteritida

Granulomatózní vaskulární onemocnění je nutně charakterizováno strukturální poruchou stěn časných tepen. Selektivní větve je také ovlivněna menšími větvemi krevního sloupce. Velmi častá arteritida gigantických buněk, která je porušením systémové povahy, je doprovázena další patologií - revmatickou polymyalgií.

Za patologických změn, které lékaři nazývají obří buňky časovou arteritidu, imunitní odpovědi byly pozorovány výrazně pacientovy tělesné humorální a buněčné genezi, které mají vliv na pružnost cévních stěn.

Během akutního záchvatu onemocnění krevní testy ukázaly mírné zvýšení kvantitativních ukazatelů imunitních komplexů a sérových imunoglobulinů. V aktivní fázi onemocnění může být pozorováno zvýšení hladiny cirkulujících lymfoblastů v plazmě pacienta. Přestože jsou tyto faktory zdokumentovány, neposkytují jednoznačný důvod k potvrzení změny imunitního statusu osoby, jejíž dějiny má gememocytární temporální arteritidu.

Histologický obraz lokalizace vaskulárních onemocnění je v souladu s Takayasovým syndromem, ale existují také významné rozdíly, zejména pokud jde o věkovou skupinu pacientů.

Obrovská buněčná temporální arteritida je onemocnění starších osob. V průměru je prahová hodnota pro nástup patologických změn označena číslem sedmdesáti let. V reálném životě tento ukazatel klesá v intervalu od 50 do 90 let. V raném věku je výskyt této nemoci extrémně vzácný a spíše je výjimkou než pravidlem této patologie, což vždy vyvolává pochybnosti o správnosti diagnózy.

Jak ukazují klinické pozorování, zjištěná nemoc se u diabetiků diagnostikuje u starších lidí s dobrým zdravotním stavem pro svůj věk, což naznačuje, že jejich imunitní stav je dostatečně vysoký. Na základě tohoto závěru lékaři předpokládají, že zahájení mechanismu vývoje této patologie vyžaduje vysokou imunitu.

Časná artritida u dětí

Jak již bylo uvedeno výše, vývoj Hortonova syndromu je silně příbuzný věku pacienta. Tato patologie je onemocnění starších osob. Proto je časná artritida u dětí nesmyslná. Ale z nějakého pravidla mohou existovat vzácné výjimky.

Co tě trápí?

Diagnostika temporální arteritidy

Pokud se objeví symptomy bolesti, doporučujeme konzultovat s neurológem. Diagnostika temporální arteritidy zahrnuje:

 • Analýza stížností pacientů.
 • Vyjasnění věku pacienta.
 • Studium krevní plazmy, přítomnost temporální arteritidy ukazuje nárůst ESR (sedimentace erytrocytů) k jednotkám 50 až 70 mm / h.
 • Při analýze krve je zjištěn pokles počtu červených krvinek (erytrocytů), zatímco fyziologické vlastnosti barevné identity jsou zachovány. Leukocyty v diagnostice časné arteritidy zůstávají převážně nezměněny.
 • Stanoví se index C reaktivity proteinu. Tento enzym je syntetizován v játrech. Jeho vzhled v séru říká (stejně jako vysoká úroveň ESR) o přítomnosti těžkého zánětu v lidském těle.
 • Jako konečný prvek při diagnostice dotyčné patologie se provádí biopsie temporální tepny. Studie se provádí za použití lokální anestézie. Vezměte si vzorek malého kusu temporální tepny. Vzorky jsou prováděny za použití zdravotnického zařízení vybaveného čočkami s více zvětšeními. Tato studie umožňuje rozpoznat buňky postižené zánětem a opravit správnou definici onemocnění.

Správné rozpoznání dotyčné choroby komplikuje skutečnost, že lékaři zcela neznají příčiny a specificitu příznaků této patologie.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?

Kdo kontaktovat?

Léčba temporální arteritidy

Dosud se léčba časné arteritidy provádí dvěma hlavními způsoby: chirurgickým zákrokem a metodami resuscování problému založenými na drogách.

Terapeutické způsoby léčby onemocnění zahrnují podávání pacientovi, glukokortikoid hormonálních přípravků. V takovém případě je pacient vzat dostatečně vysoké dávky těchto léků. Velmi často je diagnóza onemocnění přiřazen prednisolon, stejně jako jeho analogy, jako je například dekortin, prednisolon hemisukcinát, prednisolon fosforečnan sodný, medopred, prednizol, dekortin solí a dalších.

Prednisolon patří do skupiny léků hormonů kůry nadledvin. Kvantitativní složka tohoto léku je předepsána individuálně pro každého pacienta.

Primární denní dávka podávaného léčiva se určuje především dávkou 20-30 mg, což odpovídá čtyřem až šesti tabletám. Ale na základě patologie může neuropatolog předepisovat pacientovi vyšší dávku podávaného léku.

V akutním stadiu onemocnění se obvykle podává prednisonol ve formě injekcí intravenózně nebo intramuskulárně. A až po odstranění závažnosti útoku se můžete opět vrátit k tabletové formě užívání drogy.

Doba trvání léčby je stanovena ošetřujícím lékařem, v průměru je tato doba dva týdny. Na pozadí hormonální léčby glukokortikosteroidy se doporučuje pravidelné sledování krevního tlaku pacienta. Je třeba kontrolovat hladinu cukru a elektrolytové rovnováhy a provést testovou analýzu stolice a moči.

Dlouhodobé použití prednisonu v léčebném protokolu zahrnují léčiva, které jsou schopny udržovat hladinu draslíku v krvi pacienta, stejně jako režim nastavený výkon. To umožní zabránit rozvoji hypokalémie (snížení množství draslíku (K) v těle). Aby se snížilo riziko katabolismus (diferenciace, metabolické poruchy procesu tkáňových struktur), jakož i průběh osteoporózy (onemocnění, které vede k vyplavování vápníku z kostní tkáně) je přiřazen methandrostenolone.

Kontraindikací pro použití uvažovaného léčiva je výstřednost karosářských dílů pacienta léku, jakož i stabilní výkon vysokého krevního tlaku, cukrovky, akutní endokarditida, nefritidy, ulcerativní léze sliznice gastrointestinálního traktu, hypofyzárního onemocnění - Cushing, psychóz různé povahy, pooperačním období , aktivní forma tuberkulózy.

Methandrostenolon se podává intravenózně před jídlem 5-10 mg, což odpovídá jedné tabletě s koncentrací účinné látky 0,001 g (1 mg) nebo 0,005 g (5 mg). Lék se užívá jednou nebo dvakrát denně. S terapeutickou potřebou může být denní dávka léčiva zvýšena na 30 až 50 mg.

Pokud se má daná droga užívat po dlouhou dobu, dávka léku s jednou dávkou se sníží na 5 mg.

Kontraindikace k léčivému přípravku zahrnují prostatitidu, maligní novotvary v prostatě, akutní formu dysfunkce jater, stejně jako těhotenství a kojení dítěte.

Aby se zabránilo trombóze arterií, je pacientovi přiřazena heparinová terapie.

Dávky a způsoby aplikace přímého účinku heparinu na antikoagulant určuje ošetřující lékař pro každého pacienta individuálně. Jedním ze způsobů, použití tohoto léku - to je zavedení roztoku pro intravenózní infuzi v dávkách 15 000-20000 IU nebo léčivo se podává intramuskulárně v 5000 - 10000 IU každé čtyři hodiny. Denní sazba činí 40 000 kusů. Doba trvání léčby je pět až šest dní. Na pozadí provedení heparinové terapie je nutné sledovat koagulaci krve. Tento údaj by měl být dvakrát normální.

Po dobu několika dní před podáním léku se dávka pacienta hladce sníží o 5000 - 2500 jednotek s každým následným zavedením, interval zůstává stejný. Po úplném odstranění heparinu lze pokračovat v léčbě nepřímými antikoagulanci.

Důrazně doporučuje, aby předepsat považován za lék, jestliže jste přecitlivělý složkou přípravku, pokud je historie pacienta krvácení diatéze a dalších nemocí, které způsobují zpomalení srážení krve. Heparin je kontraindikován zvýšenou vaskulární permeabilitu, vážné poruchy v ledvinách a játrech, a anémie, žilní gangréna, akutní a chronická leukemie, subakutní bakteriální endokarditida, krvácení z jakéhokoliv místa, jakož i v případě akutní výdutě.

Pokud existují kontraindikace užívání heparinu, lékař může předepsat jeden z jeho analogů: kurantil, klopidogrel, aspirin - angioprotektivní léky. Pro obnovení mikrocirkulace krve v postižené tepně je protokolem léčby zaveden xantinový nikotinát nebo pentoxifylin.

Curantil je předepsán dávkou od 0,075 do 0,225 g, oddělených třemi až šesti injekcemi. Po dosažení potřebného terapeutického účinku může být dávka léčiva snížena na 0,025-0,05 g. Maximální denní množství léčiva by nemělo překročit hodnotu 0,6 g.

Lék je užíván na prázdný žaludek nebo ne dříve než hodinu po požití.

Léky kontraindikován v případě, že pacient nemá tolerovat tělo dipyridamol nebo jinou součást vytvářejících zvony, stejně jako v těžká hypotenze, v konečném stádiu renální nebo srdeční dysfunkce v průběhu akutní fáze infarktu myokardu, krvácení neznámé etiologie, kdy subaortální stenózy.

Ve zvláště obtížném případě léčby časné arteritidy může lékař rozhodnout o chirurgickém zákroku. Angioprotezirovanie - je odstranění postižených oblastí žilní vrstvy. Indikace pro tuto operaci může být jedna z Horton syndromu komplikací, jako je například vaskulární výdutí, oběhové poruchy oční bulvy, Cancer novotvar ovlivňují arteriální kmen, podavač temporální oblast.

Délka terapie pro diagnostiku časné arteritidy je dostatečně dlouhá a může se pohybovat v rozmezí od deseti měsíců do roku nebo dokonce déle.

Léčba temporální arteritidy alternativními prostředky

Je třeba okamžitě poznamenat, že symptomy bolesti postihující hlavu, může být znamením, které signalizuje přítomnost vážného onemocnění v lidském těle. Proto je léčba časné arteritidy alternativními prostředky pouze "ambulancí", která má zmírnit stav a zmírnit závažnost záchvatu. Ale zpoždění s kampaňem na odborníka v takové situaci nesleduje. Čím dříve je diagnóza provedena, tím větší pravděpodobnost, že léčba řeší problém s patologií, která se týká pacienta s nejmenšími komplikacemi pro tělo.

Za prvé budeme zvažovat bylinné odvarky a tinktury, což umožní oslabení nebo úplné odstranění intenzivní bolesti hlavy.

 • Marin kořen důkladně nakrájejte a nalijte vodku. Ideální poměr pro získání infuze je jedna část rostliny a deset částí alkoholu. Kompozice by měla být ponechána stát po dobu osm až deseti dnů, poté vypuštěna. Pijte jednu čajovou lžičku třikrát celý den. Největší účinek je dosaženo při užívání tinktury po dobu 15-20 minut před očekávaným jídlem. Souběžně s tím je žádoucí vzít květový pyl - poloviční čajovou lžičku, jen třikrát během dne.
 • S diagnózou časné arteritidy vykazuje vysoká účinnost odvar ze starších sibiřských květin. Jeden pohár čerstvě vařené vody nalijte jednu lžíci zeleninových surovin. Držte dvacet minut a vypusťte. Vezměte si v případě záchvatu bolesti hlavy na čtvrtinu sklenice s malým množstvím medu a cvičíte tři až čtyři dávky podávané pět minut před jídlem.
 • Očekávaný výsledek je dán bylinnou třezalkou. Lžíce rozdrcené rostliny se nalije sklenicí vroucí vody a 15 minut se rozloží malým ohněm a poté se odfiltruje. Vezměte bolení hlavy třikrát po celém dnu třikrát.
 • Dobré výsledky u bolesti hlavy ukazují infuzi peprné máty. Polovinu jídelny nebo jedné čajové lžičky nalijte sklenici horké vařené vody. Obal nádobu zakryjte infuzí a trochu ji zakryjte. Ve vodní lázni, za stálého míchání, držte na malém plameni 15 minut. Pak odložte destičky a nechte je stát 45 minut. Po ochlazení infúze se odváží a přidá se k objemu 200 ml vařené vody při pokojové teplotě. Infuzní nápoj teplý po dobu 30 - 60 ml jednou až třikrát po celý den po dobu čtvrt hodiny před jídlem. Tento přípravek je uchováván v chladničce maximálně dva dny, aniž by došlo ke snížení jeho léčebných vlastností.
 • Dvě čajové lžičky sušené a rozdrcené listy bylinné matky - a - nevlastní matky nalít jednu sklenici čerstvě vařené vody a nechat stát pod uzavřeným víkem po dobu půl hodiny. Tento výrobek pijte čtyřikrát až šestkrát za hodinu před plánovaným jídlem.
 • Při diagnóze časné arteritidy je dobrým výsledkem infuze listů Artemisia vulgaris. Nakrájené rostlinné suroviny v objemu jedné čajové lžičky se nalije 200 ml vroucí vody. Zakryjte nádobu s víkem, ve kterém je léčivá směs umístěna, a zabalte ji, nechte pelič naplnit tři až čtyři hodiny. Jezte jednu třetinu infuzního roztoku skleničky a vyčkejte směs třikrát denně.
 • Půl litru vařené vody nalijte jednu lžíci nasekané oregano. Nádoba, ve které je infúze umístěna, je řádně zabalena a ponechána na infuzi po dobu půl hodiny, po uplynutí této doby by měla být kompozice odfiltrována. S patou bolesti v hlavě si vezměte polovinu nebo celé sklo a dělíte se dva nebo tři přístupy po celý den. Existuje však také varování - tento "lék" by ženy neměly brát v době, kdy nosí dítě.
 • Dvě čajové lžičky sušené a rozdrcené květy louky jetelové trávy jsou naplněny jedním sklem čerstvě vařené vody a ponechány stát pod uzavřeným víkem po dobu půl hodiny. Pijte tento výrobek po namáhání třikrát denně.
 • Očekávaným výsledkem léčby časné arteritidy je infuze kořenů valerianu. Lžíce nakrájené oddenky se nalije se sklenicí vody při pokojové teplotě a nechá se naplnit šest až osm hodin, po které se infuze dekantuje. Vezměte bolest hlavy po dobu jednoho dne třikrát za lžičku.
 • V půl šálku vroucí vody vstoupíte do jedné lžíce semen koprové zahrady. Po půl hodiny nechte vařit a vyčerpat. Vezměte tuto infuzi celý den před stažením příznaků bolesti.

Existuje mnoho metod a nástrojů alternativní medicíny při léčbě bolesti hlavy:

 • Chcete-li zmírnit bolest, můžete si vzít velký list vnitřního aloe. Odřízněte to na dvě poloviny. Použijte střih na časové a čelní části hlavy. V půl hodině lehněte v temné místnosti. Intenzita bolesti by se měla snížit nebo úplně zmizet.
 • Jiný způsob léčby vykazuje poměrně dobrou účinnost. S bolestivými příznaky je postačující, aby do čelní a časové oblasti byl aplikován česnekový džus s bavlněným tamponem.
 • Stojí za to zkoušet a tento způsob, jak se zbavit bolesti hlavy. V 50 ml mléka vložte deset stroužků česneku a nasaďte malý oheň. Přiveďte k varu a od tohoto okamžiku vydržte pět minut. Nechejte bujónu chvíli stát a ochlaďte do teplého stavu, poté vypusťte. Pět - deset kapek "léku" pipetováním do zvukovodu a chvíli držte. Potom natočte hlavu tak, aby kapalina vytekla. Podobný postup se provádí u druhého ucha. Tato technika dokonale odstraňuje bolestivé pocity, lokalizované v různých oblastech hlavy, včetně oblasti chrámů.
 • Můžete se pokusit léčit bolení hlavy ze surových brambor, které jsou umístěny ve tvaru plátna a pomocí obvazu fixovány na chrám nebo na čele.
 • Dokonale v této situaci, komprese z brambor uvařené v "uniformě" funguje. Aplikuje se v teplé formě na temporální nebo čelní část hlavy. Takový postup může přispět k útlumu zánětlivého procesu, který se vyskytuje v tkáňových vrstvách systémů a orgánů hlavy.
 • Můžete se jen pokusit sednout, relaxovat a meditovat.
 • Neubližuje bolest a džus surových brambor, které jsou vařené nejpozději 15 minut před přijetím. V případě, že bolest neustále narušuje, šťáva by měla být jednou nebo třikrát denně vypila na čtvrtinu sklenice během půl hodiny před jídlem. Preventivní a terapeutický průběh trvá sedm až deset dní.
 • Pokud je člověk trpí silnou bolestí v hlavě, pak se může pokusit použít takové rady alternativní medicíny: během dne jíte brambory. Chcete-li to provést, vyčistěte a vařte bez použití solného kilogramu brambor. Zkontrolujte hlízy pro připravenost, vypouštěcí tekutina. Jezte po celý den, ponořte se lehce do cukru. Možná budete chtít pít, ale měli byste vydržet až do příštího rána. Preventivní kurz může být opakován v měsíčních intervalech.
 • Někdy je užitečné jen relaxovat s oči zavřenými nebo spát.

Můžete také nabídnout sadu receptů pro slavné proroky Vanga:

 • Vezměte si polštář a naplňte ho dobře vyschlou trávou bezvadnou písčitou (nazývá se také: Helichrusum arenarium L., kmín písku, Bogorodskaya tráva, šedé květy). Poté, co pacient strávil noc na tomto polštáři, vezměte tuto nesmrtelnou bylinu a poté, co ji nakrájíte dobře, nalijte vodu a trochu se vařte. Ponechte stranou na boku a nechte ji chvíli stát a vychladnout. Po umytí hlavy vypláchněte výsledným vývarem.
 • Technika využití odtučněného máta peprné (Mentha peperita L.) je podobná. Způsob získání odvaru je podobný předchozímu.
 • Pokud se u pacienta podezření, že nárůst v časové části prošel stresující situaci, Wang doporučuje pro několik večer těsně před spaním jít do úst lžíci cukru - písek. Napijte 200 ml teplé vařené vody a vypijte malé sapky.
 • V případě chronických projevů bolesti hlavy Vanga doporučuje, aby byl odtučněn tymián (nebo jinak nazýván slaný). Voda by měla být nejméně pět litrů nebo ještě víc. Brevet trávy klasickým způsobem. Před spaním postavte hlavu do odvaru a sedněte asi deset až patnáct minut. Po uplynutí doby, se stejnou vodou, nalijte celé tělo.
 • Z bolestí hlavy je velmi podle doporučení proroky velmi užitečné vstávat brzy ráno a na trávě je stále ještě rosa, chodí bosý podél ní.
 • Dobrý efekt ukazuje spotřebu heřmánek nebo melissa čaje.
 • S bolestem hlavy je dobrá myšlenka teplá koupel. Zvýšením jeho účinnosti pomůže do něj zavést mořskou sůl a zároveň se přidá do vývaru z vodní rostliny z oddenky valerijské, ovsené slámy a dalších složek rostlin s podobnými vlastnostmi.
 • Prorokyně věří, že bolest hlavy budou odstraněny a asistent kladen na lýtkové svaly, stejně jako v oblasti ramen (ale ne na oblasti srdce), nebo na krku zezadu, trochu pod vlasy. Je nutné udržet 10-15 minut a odstranit hořčičnou omítku.
 • Namísto hořčice lze použít podobné komprese s použitím smaženého křenu nebo ředkvičky.
 • V některých případech kompozice aplikovaná na časovou oblast může pomoci: vařit plnou připravenost fazole, dobře je rozemletí a míchat s nastroušeným česnekem a rostlinným olejem. Je lepší použít tuto "masť" na noc.
 • Bolesti hlavy a šťávy vyrobené z černého rybízu nebo z vápníku nejsou špatné. Džus by měl být čerstvý. Je napuštěno po jednom - tři lžíce, třikrát po celý den. Tato metoda je účinná pro silné bolesti hlavy.
 • Někdy stačí jíst čerstvé bobule a intenzita bolesti klesá. V tomto případě je vhodná kukuřice nebo jahoda.
 • Bolest hlavy způsobuje záchvat louky. Zeleninové suroviny v objemu jedné polévkové lžíce jsou naplněny poloviční sklenicí teplé vařené vody. Zakryjte nádobu s víčkem, ve které je léčivá směs umístěna, a obalte ji a nechte hodinu vařit. Jezte jednu třetinu infuzního roztoku skleničky, před vylučováním směsi třikrát denně.
 • Známé starší lékařské květiny. Dvě čajové lžičky sušené a drcené suroviny se nalijí do jedné sklenice čerstvě vařené vody a nechávají se stát pod uzavřeným víkem po dobu patnácti minut. Tento výrobek pijte po napnutí tříkrát po celý den na půl sklenice. Chcete-li zvýšit účinnost infuze, při použití můžete přidat jednu čajovou lžičku medu.
 • Vynikající se ukázala při léčbě infuze s dočasnou arteritidou ve skořici. Jeden gram rozdrceného produktu nalijeme 20 ml vody o teplotě 70 - 80 ° C. Zadejte trochu cukru, ale lépe med (pokud není alergie na produkty včelařství). Píjejte pár slizek v intervalu jedné hodiny. Souběžně lze tuto tinkturu aplikovat ve formě kompresí na čelní straně hlavy a vichřice.
 • Připravte si sbírku: vezměte jednu porci bylinkového čaje, dvě normy z mátové máty, dvě porce trávy. Shromáždit správně. 15 g přípravku se smíchá s 200 ml studené vody a rozsvítí se malé světlo. Od chvíle vaření udržet pět až sedm minut, pak nechat vařit asi hodinu. Než si vezmete tuto odvar, vložte do ní jeden hřebíček (koření). Tekutý pít teplý, jednu až tři lžíce 30 minut před jídlem. Tento vývar je účinný v případě silné bolesti v chrámech.
 • Když jsou chronické bolesti hlavy velmi užitečné na prázdný žaludek, vypijí si půl sklenice podmáslí, sušeného mléka nebo syrovátky.
 • Existuje také tak osvědčený způsob, jak alespoň částečně zmírnit bolest - přiložte čelo k okennímu sklu a trochu se uvolněte.
 • Pracuje dobře a jen roztrhaný list lila. V roli komprese je nutné připevnit se k obtěžujícímu místu. Pokud je to nutné, mírně zvlněný list může být nahrazen čerstvým, právě roztrhaným.
 • Kapustový list funguje podobným způsobem.
 • Bolest hlavy s temporální arteritidou projde, pokud se do chrámů aplikuje loupaná citrónová kůra o dvou centimetrech a oloupaná citronová kůra. Aplikujte vlhkou stranu na bolavé místo a postavte se, dokud se pod kůží nezobrazí hyperemie a kůže se nezačne svrbět.
 • Vanga doporučuje infuzi poprinimatu kořenů madderu. Infuze se snadno připravuje doma podle klasického schématu. Vypijte třetinu sklenice po celý den a postupujte jedním až třemi způsoby.
 • Malé množství jílu s vodou, aby se konzistence velmi silné zakysanou smetanou (neměla by se šířit). Vložte několik kapek octa do výsledného kaše. Výsledný "lék" se aplikuje na chodidla noh pacienta. Takové cvičení umožňuje vyprovokovat částečný odtok krve z cév hlavy, který přispívá ke snížení bolesti a dokonce k jejímu úplnému zmizení. Po aplikaci masti by měly dolní končetiny být zabaleny do ubrousku a umístěny nahoře teplými ponožkami. Doporučujeme, aby tento kompresní materiál zůstal asi hodinu.
 • Jednodušší způsob, jak se zbavit bolesti, je aplikace změkčené hlíny na čelo, whisky nebo okcipitální část hlavy pacienta.
 • Můžete zkusit tření časové oblasti balzámové zlaté hvězdy. Jeho komponenty umožňují nejen relaxaci, ale také sedativní vlastnosti, které vám umožňují zastavit pulsující bolest v chrámech.
 • Pokud nemáte tabletu po ruce, ale bolest hlavy se zhoršuje, stojí za to vyzkoušet bavlněný tampón namočený v čpavku, který se třepe po dobu jedné až pěti sekund whisky. Bolest musí ztratit svou intenzitu a pak jít úplně.

Mělo by se však znovu objasnit, že se nedoporučuje léčit temporální arteritidu alternativními prostředky. Metody popsané výše pro úlevu od nepohodlí jsou dobré pouze pro zmírnění příznaků bolesti, ale nezbavují pacienta zdroje problému. Proto je nutné povinné odborné konzultace a úplné vyšetření. Pouze certifikovaný lékař dokáže správně diagnostikovat a provádět odpovídající terapii. A je s ním, že by se měl konzultovat o použití předpisu alternativní medicíny, aby se zmírnil záchvat bolesti hlavy a zlepšil se celkový stav pacienta.

Prevence časné arteritidy

Doporučení primárních opatření k prevenci vývoje dotyčné choroby jsou velmi problematická, protože moderní medicína nemá dostatečné znalosti o povaze a zdrojích patologických změn, které vedou k zvažované nemoci. Sekundární prevence časné arteritidy zahrnuje celoživotní nález pacienta na imunosupresiva a steroidní hormony. Pro zmírnění stejných bolestí hlavy může člověk snadno najít pro něho nejúčinnější metodu alternativní medicíny. Ale v tomto případě není nadbytečné konzultovat s lékařem.

Prognóza temporální arteritidy

Vzdálená a blízká budoucnost člověka trpícího Hortonovým syndromem přímo závisí na včasnosti vyhledání pomoci od neurologa. Pokud byla diagnóza provedena včas a byla provedena odpovídající léčba, prognóza dočasné arteritidy může být docela příznivá. Dodržuje-li doporučení svého ošetřujícího lékaře, pacient i nadále žije pro něj úplný a známý život.

Pokud vůbec byla zahájena v době diagnózy procesu, nemoc může vyvolat vývoj dostatečně vážné komplikace, které ne vždy reagují na medikamentózní léčbu nemůže být regrese, což vede k postižení pacienta.

Příroda vytvořila naše tělo "moudré". A pokud máte často bolesti hlavy, neberte si samoléčbu a užívejte první pilulku, která spadla pod paži. Mělo by být zřejmé, že časté symptomy bolesti naznačují naše tělo škodlivé změny, které narušují jeho normální fungování. V případě, že diagnóza temporální arteritidy dodané včas, tělo pacienta projde nejméně ničení a následný život pacienta, při výkonu odborného poradenství, bude se příliš neliší od života zdravého člověka. Pokud je člověk ignorován symptomy bolesti, může v blízké budoucnosti čelit osudu postižené osoby. Proto stojí za to věnovat pozornost vašemu zdraví a hledat radu od kvalifikovaného specialistu včas.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.