^

Zdraví

Cauterizace eroze děložního hrdla: základní metody

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jako zbytek způsob léčby patologických změn v sliznice se provádí moxování cervikální eroze, při kterém je zničení nemocné odumření tkáně, odmítnutí a následné regeneraci postiženého místa na zdravých buňkách sliznice epitelu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikace a příprava na kauterizaci eroze děložního hrdla

Indikace pro kauterizaci eroze děložního hrdla - diagnostikována ektopie, leukoplakie nebo erytroplastika cervikální sliznice (se sekrecí nebo bez sekrece). Nejsou obvykle prováděny žádné speciální tréninky. Nicméně pokud se v vagině objeví patogenní bakteriální, virové nebo houbové mikroflóra, lékař předepisuje léky k léčbě odpovídající infekční nemoci. K dosažení pozitivního výsledku antibakteriální, antivirotické nebo antimykotické terapie se provádí kauterizace eroze - nejvhodnější metoda.

V souladu s doporučeními odborníků, tento postup se provádí v první fázi menstruačního cyklu pacienta - 7-9 den, poskytuje rychlejší hojení a obnovy sliznice a snižuje riziko cervikální endometriózy.

Potřebné testy před kauterizaci eroze děložního hrdla zahrnují rozmazání mikroflóry vaginy a její analýzu PCR pro pohlavně přenosné nemoci (STD); obecný krevní test; krevní test na RV, HIV a hepatitidu; biopsie a histologické vyšetření tkáně v místě eroze.

Kdo kontaktovat?

Metody kauterizace eroze děložního hrdla

V dnešní klinické gynekologii se používají následující metody kaučivosti eroze děložního hrdla:

  • proud (diatermokokulace);
  • dusík nebo, jak se často nazývá kryogestrukce, zmrazení - destrukce patologicky změněných tkání působením ultravysokých teplot;
  • laser (odpařování laserem);
  • rádiové vlny (koagulace rádiových vln);
  • argon (metoda argon-plazmatické ablace);
  • ultrazvuk;
  • léky nebo chemické moxibusce.

Nejtraudičtější metodou ze strany samotných lékařů je diatermokokulace: ve skutečnosti je to lokální kontaktní tepelné spálení sliznice cervixu se všemi následnými následky. Navíc účinek vysokofrekvenčního proudu také vede ke spasmům děložních svalů a navíc v polovině případů může dojít k opakované erozi.

Metody kryogestrukce a odpařování laserem jsou účinné pro malé a mělké eroze. Zmrazení se provádí kapalným dusíkem (teplota je asi -196 ° C), postup prakticky nezpůsobuje bolest a nezanechává keloidy. Také účinná, bezbolestná a bezkrevná laserová odpařování, při které se eroze jednoduše odpařuje pod působením přesně řízeného laserového paprsku. Místo nekrózy sliznice je pokryto koagulačním filmem, který zajišťuje nepřítomnost krvácení a související infekce. Rána na místě eroze rychle přehraje se zdravou tkání - bez jediné jizvy.

Pro koagulaci rádiových vln je používán moderní elektrochirurgický nízkofrekvenční přístroj pro kaučukovou erozní cerviku Surgitron (Surgitron). Tato metoda není příliš traumatická, protože účinek elektrického proudu přeměněného na rádiové vlny nastává bezkontaktním způsobem. Vzhledem k absenci komplikací, jako je zjizvení, snížení elasticity krční zdi, hořící Surgitron většina gynekologů zvážit prioritní léčbu nulipar.

Při léčbě rádiovými vlnami se také provádí kaučivá Fotecom - kavitační ultrazvuková chirurgická aparatura různých modifikací (nejčastěji toto zařízení Fotek E80M).

Když se uchylovat k vypalování Argon (Argon Plasma koagulace), postup odstranění se provádí eroze patologické tkáně elektrochirurgické zařízení Fotek-140-04 opatřen speciální jednotky (EA142MV HF) nebo plazmové koagulátoru Argon Z. Vysokofrekvenční proud ionizovaného argonu přes speciální sondy má účinky na erozi oblasti s jasně zaměřeným plazmovým plazem, bez kontaktu s tkáněmi.

Cauterization Solkaginom - metoda kontaktního chemického ničení. Přípravek Solkagin ve formě roztoku je směs koncentrovaných kyselin - dusičnanu, oxalátu, octanu a hexahydrátu dusičnanu zinečnatého. Aplikace tohoto činidla (pomocí tamponu) na místo eroze vede k nekróze epiteliálních buněk - kvůli okamžitému srážení jejich proteinů. V místě kauterizace se vytvoří strup, pod kterým se v průběhu času vytvoří vrstva nového epitelu.

Pro kontrolu procesu regenerace tkáně jsou určeny gynekologické vyšetření - 10 dní po zákroku, pak o dva týdny později a 38-40 dní po kauterizaci. Použití tohoto léčiva způsobuje pálení a svědění.

Jak dlouho se obnoví po kauterizaci eroze děložního hrdla, závisí na použité metodě a na velikosti postižené oblasti. V průměru po kauterizaci se sliznice regeneruje po několika měsících, ale může se léčit lépe; po kryodestrukci, laserové kauterizaci nebo ošetření rádiovými vlnami - asi za měsíc a půl. Může se však zvýšit doba regenerace: mohou být ovlivněny individuální charakteristiky těla pacienta, stav jejich imunity, přítomnost infekcí apod.

Cauterizace eroze děložního hrdla doma

Někteří lékaři - na malé velikosti patologie - doporučujeme dělá moxibustion děložního erozi v domácnosti antibakteriální léčiva Polikrezulen (Vagothyl), který nejen působí jako silný bakteriostatický, ale také vzhledem k obsahu formaldehydu vytváří místní vypalovat účinek koagulanty protein narušily tkáně.

Metoda aplikace tohoto roztoku je uložit do erodované zóny tampónu impregnovaného vagíny po dobu 1-3 minut, zatímco přebytečný roztok musí být namočen suchým sterilním tamponem. Počet procedur za týden je dva nebo tři (jak říká lékař).

Během týdne se mrtvá tkáň začne oddělovat (vypouští se jako u konvenčních chemických kaučuků) a nezanechává jizvu. Vzhledem k tomu, že Polycrezulen je antiseptikem, regenerace epiteliálních buněk, které prodělaly nekrózu, se objevuje rychle a bez zánětu. Je však nutné dodržet stejné omezení, což znamená jakoukoli kauterizaci eroze děložního hrdla.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Důsledky po kauterizaci eroze děložního hrdla

Nejčastějšími krátkodobými účinky jsou bolest, otok vulvy a výtok.

Lokalizovaný v dolní části břicha, silná bolest po kauterizaci krční eroze je zvláště často doprovázena diatermokokulací. Vzhledem k dvojnásobné inervaci děložního čípku a pochvy by výskyt pocitů bolesti s různou intenzitou neměl narušovat pacienty: tato bolest rychle prochází.

Přirozený proces odmítání zničených tkání vysvětluje a uvolnění erupce děložního hrdla po kauterizaci. Malý vaginální výtok - tekutá konzistence s příměsí hlenu trvá až 10 dní po zákroku. Také může dojít k krvavému výboji, protože pokud se sliznice poškodí pro léčebné účely, povrch rány se objeví v každém případě a vznikne exsudát, který jej vyčistí mrtvé buňky.

Značná alokace krve, zvláště charakteristická pro diatermokokulaci, však ukazuje na poškození jedné nebo více cév krve. V takových situacích přiřazených Tranexam (jiné obchodní názvy - Trenaksa, Tranestat) - příprava hemostatický prostředek pro stavění krvácení (tablety po 250 mg) tablety až 4 krát v průběhu dne.

Gynekologové nevylučují takovou komplikaci v žádném z použitých způsobů ničení, jako je například menstruační nepravidelnost nebo zpoždění.

Když se sekrety stanou nažloutlé nebo zelenožlutě, jsou doprovázeny hnilobným zápachem a pokud se celková teplota mírně zvyšuje, to vše hovoří o vývoji zánětlivých procesů.

Nejčastěji dochází k zánětu v důsledku přítomnosti nebo připojení urogenitálních infekcí. Je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Lékaři také varují před pravděpodobnými dlouhodobými negativními důsledky vzniku kaučuku eroze děložního kloubu diatermokokulací spojenou s tvorbou jizev v místě odletujícího šupu. Toto zúžení (stenóza) z cervikálního kanálu, akumulace v ní krvavého exsudátu, cervikální dilatací cév nebo výskytu ložisek krvácení v jeho stěnách (endometrióza). Je plná anomálií během porodu, předčasného porodu, přerušení těhotenství a dokonce problémy se samotnou možností otěhotnění. Proto se tato metoda nepoužívá při léčbě eroze děložního čípku u pacientů s nulibarem.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Doporučení po kauterizaci cervikální eroze

Obecná doporučení po kauterizaci eroze děložního hrdla zahrnují:

  • zdržování se sexuálních kontaktů (alespoň do jednoho měsíce);
  • zákaz 1-1,5 měsíce fyzické aktivity, včetně tance a veškerých outdoorových sportů;
  • kontraindikace pro koupání v jakýchkoli vodních útvarech, včetně koupele (pouze nehořlavé sprchy).

Co jiného nelze provést po kauterizaci krční eroze? Nepoužívejte vaginální tampony: používejte pouze hygienické ubrousky.

Jako protizánětlivé a protivirové látky (proti genitální herpes, cytomegaloviru a HPV) místní lékaři doporučují Epigenes sprejových prostředků, který také odstraňuje svědění a podporuje regeneraci sliznice.

Pokud má pacient bakteriální vaginózu, chlamýdie nebo mykoplazmózu, budou vyžadovány antibiotika. Jedná se o vaginální peletu z Polizinax (s polymyxinem a neomycin sulfátem). Tento lék je předepsán pro vaginální kandidózu, stejně jako v kompozici je nystatin.

Také s rozvojem zánětu se Terzhinan používá - kombinované antibakteriální a antifungální činidlo ve formě vaginálních tablet. Jejich gynekologové mohou doporučit před provedením diatermokokulace (jedna tableta intravaginálně před spaním) - snížit riziko zánětu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.