Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Cesta

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Zylol je antihistaminikum se systémovým účinkem, je derivátem piperazinu.

Klasifikace ATC

R06AE09 Левоцетиризин

Účinné látky

Левоцетиризин

Indikace Cesta

Ukazuje se, že eliminuje alergické formy běžného nachlazení (mezi nimi i celoroční), a s ním i chronická forma idiopatické kopřivky.

Formulář vydání

Vyráběné v tabletách, 7 kusů v 1 blistru. Uvnitř jednoho svazku obsahuje 1 nebo 4 blistrové desky.

Farmakodynamika

Levocetirizin je stabilní aktivní R-enantiomer cetirizinové látky a je zařazen do kategorie selektivních kompetitivních antagonistů receptoru histaminu (H1). Afinita k těmto receptorům v levocetirizinu je dvakrát vyšší než u cetirizinu.

Tento lék působí na stupni alergické reakce, která závisí na histaminu, a současně snižuje pohyb eosinofilů, posiluje cévy a zabraňuje uvolnění zánětlivých vodičů. Kromě toho zabraňuje vývoji, usnadňuje průběh alergických příznaků, má antialergické, anti-exsudační a protizánětlivé vlastnosti. V tomto případě téměř žádný antiserotoninovogo a cholinolytický účinek. Při terapeutických dávkách nemá prakticky žádný sedativní účinek.

Testy EKG nezjistily odpovídající účinky levocetirizinu vzhledem k intervalu QT.

Farmakokinetika

Farmakokinetika účinné složky se mění lineárně. Závisí na dávce, má slabou individuální variabilitu a prakticky se neliší od indexů cetirizinu.

Levocetirizin se rychle vstřebává perorálním podáním léků. Pokud jde o míru absorpce, jídlo neovlivňuje, ale zároveň snižuje jeho rychlost. Vrcholové ukazatele uvnitř plazmy je pozorován po 0,9 hodině po požití léku v lékové dávkování a rovná 207 ng / ml (v jedné příjem) a 308 ng / ml (při re-drogy v množství 5 mg). Rovnovážné hodnoty v séru dosáhly o 2 dny později.

Neexistují žádné informace o distribuci drog uvnitř tkání lidského těla, a dále o tom, co se týká průchodu hmoty skrze BBB. Při testování na zvířatech byl nejvyšší index v ledvinách pozorován játry a nejnižší v centrální nervové soustavě. Distribuční objem je 0,4 l / kg a syntéza s plazmatickými bílkovinami dosahuje 90%.

V procesu metabolismu se v těle podílí přibližně 14% aktivní složky. Oxidace, vazba s taurinem a N- spolu s O-dealkylací jsou prováděny. Posledně uvedené procesy se provádějí za pomoci hemoproteinu CYP 3A4 a několik oxidačních procesů se účastní několik isoformy hemoproteinu. Účinná látka nemá žádný účinek na aktivitu gemoproteinovyh izoenzymy 1A2 a 2C9, 2C19 a kromě s 2D6 a 2E1 při ZA4 s indikátory, které jsou vyšší než nejvyšší úroveň po orálním podání v dávce použití 5 mg. Vzhledem k tomu, že metabolický proces je nízký a supresivní účinek se nezvyšuje, pravděpodobnost interakce účinné látky s jinými látkami je extrémně nízká.

Vylučování léků se často provádí pomocí aktivně se vyskytujícího tubulárního sekrece a navíc glomerulární filtrace. Poločas rozpadu je 7,9 ± 1,9 hodiny a celková rychlost čištění je 0,63 ml / minutu / kg. Látka se nehromadí, úplně se vylučuje po dobu 96 hodin. Vylučování přibližně 85,4% dávky léků se provádí močí (nezměněná forma) a přibližně 12,9% se vylučuje stolicí.

U jedinců s poruchami funkce ledvin (exponent clearance <40 ml / min) Čisticí faktor PM se snižuje a zvyšuje poločas (u hemodialyzovaných pacientů, celková míra je snížena o 80%), přičemž je nutno zvolit vhodný režim dávkování. Během standardní procedury hemodialýzy (4 hodiny) se vylučuje pouze malá část (méně než 10%) účinné složky.

Používejte Cesta během těhotenství

Zeolol nelze podávat těhotným ženám.

Aktivní složka je schopna projít do mateřského mléka, protože kvůli tomu, pokud potřebujete užívat drogy v období laktace, byste měli chvíli přestat kojit.

Kontraindikace

Mezi kontraindikace drog:

 • intolerance k levocetirizinu, stejně jako jiné deriváty piperazinu nebo jakékoliv další složky léčiva;
 • závažná forma selhání ledvin, u nichž je CC nižší než 10 ml / min;
 • dědičná forma intolerance galaktózy (těžká), nedostatek enzymu laktázy (β-galaktosidázy) nebo problémy s digescí galaktózy s glukózou tělem;
 • děti mladší 6 let.

Vedlejší efekty Cesta

Použití léku může způsobit vznik následujících nežádoucích účinků:

 • NA orgány: výskyt bolesti hlavy, parestézie, křeče, závratě, dysgeuzie, nebo třes, a kromě toho, mdloby, těžká únava, pocit ospalosti a únavy;
 • vizuální orgány: rozmazané vidění nebo poškození zraku;
 • Orgány CAS: vzhled tachykardie nebo změny srdeční frekvence;
 • respirační orgány: nástup dušnosti;
 • orgány zažívacího traktu: zvracení, bolesti břicha, zácpa nebo průjem, a s ním nevolnost a suchost ústní sliznice;
 • orgány trávicího systému: vývoj hepatitidy;
 • podkožní tkáň s kůží: vyrážka vyvolaná léky (stabilní typ), edém Quincke, kopřivka a kromě dalších vyrážky a svědění;
 • orgány ODA: vývoj bolesti svalů;
 • orgány imunitního systému: projevy přecitlivělosti, mezi které patří i anafylaxe;
 • orgány močového ústrojí a ledvin: zadržení močení, rozvoj dyzurie;
 • metabolické poruchy: zvýšená chuť k jídlu;
 • celkové poruchy: vzhled otoků;
 • laboratorní testy: změna hodnot jaterních testů a navíc zvýšení hmotnosti.

Užívání léků by mělo být zrušeno, pokud se vyskytne některá z výše uvedených reakcí, a pak se poraďte s lékařem.

trusted-source[1]

Dávkování a aplikace

Lék může užívat děti starší 6 let a dospělí (dávka denně - jediná dávka 5 mg LS). Můžete vypít pilulku buď na prázdný žaludek, nebo s jídlem, promyt vodou. Nemůžeš to žvýkat.

Pro osoby s chronickou formou selhání ledvin může být lék předepsán pouze po konzultaci s lékařem. Vypočítejte požadovanou velikost dávky podle indexu KK:

 • v lehkém stadiu poruchy (clearance je 50-79 ml / min), tablety se užívají ve standardní dávce - 5 mg jednou denně;
 • mírná forma poruchy (clearance v rozmezí 30-49 ml / min) - 5 mg jednou denně; každé 2 dny;
 • závažná forma poškození (clearance méně než 30 ml / min) - jednou za 3 dny po podání 5 mg jednou denně;
 • Osoby s terminálním patologickým stupněm, které jsou na hemodialýze (clearance méně než 10 ml / minuta), jsou zcela kontraindikovány.

Doba trvání terapeutického postupu závisí na závažnosti patologie, jejím typu, stejně jako síle projevů příznaků onemocnění (tyto parametry určuje ošetřující lékař). V případě krátkého kontaktu s alergenem (např. S pelenem rostlin) by měla být léčba použita v prvním týdnu. V průměru trvá 3-6 týdnů.

K odstranění chronických forem alergické rinitidy nebo kopřivky by měl být přípravek užíván během prvního roku.

Předávkovat

V důsledku předávkování léky se intoxikace může projevit jako pocit ospalosti. A u dětí je někdy vyjádřena formou neklidu a silného vzrušení, které se pak stávají ospalostí.

Pokud má pacient známky předávkování (zvláště děti), musíte zrušit užívání tohoto léku. Pak co nejdříve zavolejte lékaře, umyjte žaludek a podávejte aktivní uhlí. Ve zbytku je léčba symptomatická. Neexistuje specifické antidotum a postup hemodialýzy bude neúčinný.

Interakce s jinými léky

V kombinaci s použitím cimetidin, azithromycinu a pseudoefedrinu, a kromě toho se erytromycin, diazepam, ketokonazol a glipezidom neexistuje žádné významné nežádoucí lékové interakce.

V kombinaci s theofylinem snižuje celkovou vůli (-16%) (v denní dávce 400 mg) v levocetirizin, ale theofylin farmakokinetické vlastnosti zůstávají beze změny.

Levocetirizin nezvyšuje účinky alkoholu, ale u lidí s vysokou citlivostí smícháním léčiva s alkoholem nebo jinými léky, které potlačují funkci centrální nervový systém, se může vyvinout takový dopad.

Během léčby přípravkem Zilola musíte přestat užívat sedativa.

trusted-source[2], [3], [4]

Podmínky skladování

Uchovávání tohoto léku nevyžaduje specifické podmínky a teplotní režim. Uchovávejte mimo dosah dětí.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Skladovatelnost

Zeolol lze použít po dobu 2 let ode dne vydání.

trusted-source[9]

Farmakologická skupina

H1-антигистаминные средства

Farmakologický účinek

Противоаллергические препараты

Oblíbení výrobci

Гедеон Рихтер, ООО, Польша/Венгрия

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Cesta" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.