^

Zdraví

Chemická metoda odstraňování zubního kamene

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Téměř každý z nás se alespoň jednou setkal s problémem růstu tvrdého plaku na zubní sklovinu. Někteří se o to netýkají, což je zcela špatná pozice. Zubní kámen může vést k negativním a někdy i strašným následkům. Z menších problémů v přítomnosti zubního kamene lze poznamenat jako neestetický druh zubů a nepříjemný zápach z úst. Závažnějšími následky mohou být krvácení dásní a otřesy zubů. Je to proto, že zubní tkáň vytěsňuje gingivální tkáň, čímž odhaluje kořen zubu. Nejvíce smutný výsledek prodloužené přítomnosti tvrzeného plaku může být ztráta dokonale zdravých zubů. A tak jste se rozhodli jít ke zubnímu lékaři a požádat o chemickou metodu pro odstranění zubního kamene. Mám souhlasit? Je tato metoda nebezpečná? Je to drahé? Nyní Vám o této technice podrobně řekneme.

Indikace pro použití chemické metody odstraňování zubního kamene

Chemická metoda odstraňování zubního kamene není samostatný postup. Obvykle se používá ve spojení s jinými technikami, jako je odstranění ultrazvukových tvrdých desek a metoda Air Flow. Zeptejte se sami sebe na otázku: "Pokud se samotná chemická metoda nemůže vypořádat s čištěním zubů, tak proč ji aplikovat?". Při ultrazvukovém odstranění tvrdého usazeniny je někdy velmi obtížné rozlomit tlusté plochy zubního kamene, pak se chemikálie zužují a zjemňují. Stále existují případy, kdy není možné použít jiný způsob čištění zubů, s výjimkou chemikálie. Například se tato metoda používá s velkou otřesy zubů, přítomností velkého množství těsnění, korun, implantátů a dalších problémů. Jak postupuje chemická metoda odstraňování zubního kamene? Pro začátečníky zubní lékař zkoumá ústní dutinu při různých problémech (stomatitida, velké karyózní dutiny, štěpková smalt). Pak hovoří o možnosti postupu. Pokud se dostanete "dobrý", pak lékař stanoví zvláštní ochranu na rty a dásně, aby se nepoškodil chemikáliemi. Použije se skutečná chemická látka. Pro čištění zubů z tvrzeného měkkého povlaku aplikujte roztoky zásad a kyselin. Nejběžnější z nich jsou odstraňování roztoků a Detartrol ultra. Tyto chemikálie obsahují koncentrovanou kyselinu chlorovodíkovou, chloroform a jod (pro dekontaminaci a zbarvení zubního kamene). K dispozici je také speciální gel, změkčující zubní kámen, na bázi přírodního polysacharidu - Belagel-R. Tato činidla se nanese na povrch tvrdého povlaku na krátkou dobu 30 až 60 sekund. Po uplynutí této doby se roztok neutralizuje nebo promyje obyčejnou vodou, poté se zuby čistí ultrazvukovým způsobem, metodou Air Flow nebo speciálními kruhovými kartáči (pokud nelze provést jiné postupy). Po skončení postupu se na zuby aplikuje speciální nástřik, který chrání zuby před působením agresivních látek a zabraňuje nepříjemným pocitům citlivosti zubů.

Výhody použití chemické metody odstraňování zubního kamene

Výhody při aplikaci chemické metody pro čištění zubů ve skutečnosti hodně. Za prvé, tento postup je zcela bezbolestný. Tento proces neprodukuje žádné zvuky strach, že se necítíte žádný tlak na dásně, zatímco tartar zjemňuje a posunout za zub. Za druhé, postup trvá minimálně, a proto je tato možnost vhodná pro osoby, které kategoricky nepotřebují zubní ordinace. Za třetí, kyselina útoky zubní sklovinu, bělení do 2-3 tónů, a pokud budete mít plaku kuřák nebo kávu milence, chemická metoda škálování dokonale, jak se zbavit tohoto potíže. Zatřetí - to je nízká cena této metody. Zdá se, že z výše uvedeného lze usoudit, že pravděpodobně chemická metoda čištění zubů z tvrzeného měkkého plaku je ideální. Ale v každém barelu medu, bohužel, je v mýdle léta, o níž budeme diskutovat níže.

trusted-source[1], [2], [3]

Nevýhody chemické metody odstraňování zubního kamene

Nevýhodou chemické metody odstraňování zubního kamene je pouze jedna, ale je velmi významná. Faktem je, že kyseliny reagují velmi agresivně na zubní sklovinu, vymývají ionty vápníku a fluoru, čímž zcela zničí ochrannou vrstvu zubního povrchu. Zubní sklovina se stává citlivou a porézní a všechny agresivní látky, jako je horká a studená voda, sladké a slané pokrmy, mohou způsobit silnou bolest. Aplikace chemikálií proto vyžaduje velkou péči a přísné dodržování doby působení. Chemická metoda čištění zubů nemůže být použita k odstranění měkké desky v mezizubních prostorech, protože neovlivňuje účinek kyselin na sklovinu.

trusted-source[4]

Kontraindikace k použití chemické metody odstraňování zubního kamene

Existují nějaké kontraindikace, ve kterém chemické odstranění zubního kamene je nežádoucí, a sice zánětlivé procesy na dásně stejně jako děti a osoby mladší 18 let (protože je před věkem zubní sklovinu dosahuje své maximální tloušťku).

Kompletní kontraindikace k chemické metodě čištění zubů z vytvrzeného měkkého povlaku lze přičíst:

  • alergická reakce na jednu ze složek látky k odstranění vytvrzeného plaku;
  • těhotenství a laktaci (drogy obsahují látky, které mohou poškodit zdraví dítěte);
  • přítomnost ortopedických struktur a konzervačních systémů (mohou se během aplikace léku oxidovat);
  • citlivé tenké smaltování zubů (aplikace chemických látek může situaci jen zhoršit);
  • těžká forma epilepsie nebo astmatického záchvatu;
  • přítomnost akutních respiračních onemocnění;
  • porušení dýchání nosem.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Náklady na postup při chemickém odstraňování zubního kamene

Odstranění pevných usazenin chemickou metodou se nepoužívá samostatně, takže je obtížné mluvit o specifických nákladech. Obvykle se tento postup kombinuje s ultrazvukovým čištěním nebo odstraněním tvrdého plaku metodou Air Flow. Komplex těchto procedur v Kyjevě zubní kliniky se může pohybovat od 500 UAH 800 UAH. Ve stomatologických úřadech v jiných městech tento postup "přitahuje" na menší částku peněz, a to ve výši 300-500 UAH.

Hodnocení chemického odstraňování zubního kamene

Za prvé: po nanesení chemické metody odstraňování plaku by se měly zdržet jídla po dobu několika dní, které mohou skvrna zubní sklovinu (řepa, ovocné šťávy, káva, čaj, atd.), Stejně jako přestat kouřit. Za druhé: po postupu doporučujeme použít speciální ochranný lak obsahující fluor na povrch zubů, který pomůže zamezit dalšímu prasknutí skloviny a nasytit ho užitečnými látkami. Zatřetí: tato metoda se doporučuje používat pouze v extrémních případech, kdy jiné metody nejsou z nějakého důvodu dostupné nebo nemožné.

Nedávno se zubní lékaři začali vzdát chemické metody odstraňování zpevněného měkkého povlaku, protože poškození je nepřiměřeně větší než zdánlivá užitečnost postupu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.