^

Zdraví

Čištění zubů se sodou - výhody a nevýhody

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Čištění zubů se sodou je populární a cenově dostupný postup při prevenci zánětlivých onemocnění dutiny ústní, tvorba kalkulu s účinkem čištění a zesvětlení zubů.

Popularita čištění zubů se sodou je spojena s dosažením požadovaného výsledku i po jedné aplikaci.

Pozitivní strana čisticích zubů se sodou:

 • cenová dostupnost,
 • dosažení požadovaného výsledku v krátkém čase,
 • postup, který lze provést doma,
 • také použití roztoku sodíku ve formě oplachů má antiseptický účinek při stomatitidě a zánětlivých onemocněních úst (slabý roztok sodovky - jedna čajová lžička na sklenici teplé vody).

Nedoporučuje se užívat sodík k čištění a rozjasnění zubů více než jednou týdně. A to je nejlepší použít jeden měsíc sodovku. Dlouhodobé a časté používání sody nepříznivě ovlivňuje stav smaltu zubů a ústní sliznice.

Nevýhody čištění zubů se sodou:

 • soda může mít dráždivý účinek na ústní sliznici,
 • je možné vyvinout alergickou reakci na sodu ve formě vyrážky v ústech a kolem ní,
 • soda má povrchní a krátkodobý účinek,
 • přispívá k ztenčení skloviny, což zvyšuje citlivost zubů na působení chemických a tepelných podnětů (studená, horká, kyselá)
 • případně výskyt krvácích dásní.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo kontaktovat?

Čištění zubů s pečící sódy

Čištění zubů s pečenou sóji doma se provádí pomocí nasyceného roztoku sodovky nebo v čisté formě (práškové). Nasycený roztok sody se považuje za připravený k použití, pokud další soda sodíku již není rozpustná ve vodě. Chcete-li vyčistit zuby tímto roztokem, je vhodné použít kartáček na zuby, vatovou tkaninu nebo gázový tampon, který je vhodný pro přípravu roztoku a jemné čištění zubů.

V případě, že se sodík používá v práškové formě, by měl být štětec nebo gáza používané k čištění zubů namočeny ve vodě. Zuby zuby mezi vnějšími a vnitřními stranami zubat, zvláště s pozorností na moláry (hlouběji umístěné), protože tam je nejvíce nahromaděné plakety. Takéto čištění zubů:

 • zubní konzervace, protože neutralizuje veškerou kyselinu, která se nachází v mezizubních prostorech a odstraňuje plaky,
 • bělení, tk. Interdentální prostory jsou vyčištěny.

Aby se odstranila nepříjemná chuť sody, může být smíšena s pastou na zuby.

Jak funguje soda? Soda je slabá alkalická látka a plaketa na zubech má ve svém složení kyselinu a alkálie je prostě nutné neutralizovat tuto kyselinu. Také pevné zrnky sódy, díky svým abrazivním vlastnostem, mechanicky vyčistí povrch zubního plaku společně s malou vrstvou smaltu. Díky tomu se dosáhne účinku čištění a osvětlení zubů. Měli byste ale vědět, že někteří lidé mají z přírody nažloutlý odstín zubů a aby bylo dosaženo bělosti se sodou, časté používání není nutné.

Používání sodovky pro čištění zubů je kontraindikováno:

 • v případech slabé a citlivé zubní skloviny na chemické a tepelné podněty,
 • děti,
 • s alergickými reakcemi na sódu.

Přiměřené použití sódy pro čištění zubů vám nejen poskytne krásný úsměv, ale také zabrání nežádoucím důsledkům používání sody.

Čištění zubů sodou a peroxidem

Čištění zubů sodou a peroxidem je agresivnější než čištění zubů s těmito léky samostatně; dochází k dvojímu působení - abrazivnímu, alkalickému působení sody a oxidačnímu účinku peroxidu vodíku.

 • K přípravě směsi pro čištění zubů je třeba namíchat tři procenty peroxidu vodíku se sódy do pachového stavu. Výsledná směs ucha (bavlna) je jemně nanesena na povrch zubů, čímž se zabrání aplikaci na dásně. Držte několik minut, opláchněte ústa vodou a kartáčujte zuby zubní pastou obsahující fluorid. U zubního kartáčku se nedoporučuje používat takovou směs; to je velmi agresivní bělidlo a účinek na sliznici dásní.
 • Můžete udělat pastu s citronem: míchat čajovou lžičku sody s peroxidem vodíku (deset až dvacet kapek) a přidat citron (pár kapek). Připravená pasta se nanáší na zuby a gumu na bavlněný tampón po dobu několika minut, poté se odstraní suchým rounem. Za patnáct minut ústa nevyplachují, nepijí a nejí.

Vlastnosti použití čisticích zubů se sodou a peroxidem.

 • Nepoužívejte u dětí.
 • Nedoporučuje se používat tuto směs, pokud jsou v dutině ústní velké vředy a rány.
 • Nepoužívejte peroxid vodíku více než 3%; vysoké koncentrace mohou způsobit popáleniny.
 • Před aplikací takové směsi je žádoucí provedení kožního testu na výskyt možných alergických reakcí.
 • Je lepší použít čerstvý peroxid vodíku, t. Dlouhodobé skladování, zejména v ne hermeticky uzavřené lahvičce, je doprovázeno snížením jeho aktivních vlastností.
 • V případě nepohodlí, zarudnutí a hoření je třeba okamžitě zastavit a vypláchnout ústa studenou vodou.

Recenze o čištění zubů se sodou

Recenze odrůdy sódy na čištění zubů. Při absenci kontraindikací, správné čištění zubů technikou a provedením postupu jednou měsíčně (ale ne více než jednou týdně) pozorován pozitivní reakce - vybělené zuby, smalt není poškozen a ukazuje lesklé krásný úsměv. Pokud se nezohledňují kontraindikace, často se čistí zuby se sodou (2 nebo vícekrát za týden), pak je smalt a guma výrazně poškozené, což je doprovázeno negativními recenzemi a:

 • výskyt zánětlivých onemocnění dutiny ústní,
 • výskyt ran, vředů a alergických onemocnění,
 • krvácící dásně,
 • vzniká nebo se zhoršuje citlivostí zubů na dráždivé látky - chemické a tepelné.

Přiměřené a správné používání sodovky pro čištění zubů vám poskytne zdraví a krásný úsměv.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.