^

Zdraví

Chemoterapie pro rakovinu kolorekta

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chemoterapie pro rakovinu kolorektálního karcinomu je jedním z hlavních a prvních kroků léčby. Důležitou podmínkou pro úspěšnou léčbu, stejně jako u jakékoli jiné nemoci, je včas (v rané fázi) zjištění maligního nádoru a zahájení léčby.

Rakovina konečníku je jednou z nejčastějších maligních onemocnění. Každý rok po celém světě je tato nemoc diagnostikována u asi 1 milionu lidí. Asi polovina pacientů zemře.

V závislosti na stádiu rakoviny je předepsán druh léčby.

Kromě chemoterapie, radioterapie a chirurgie jsou také používány.

Způsob léčby je určen podle stupně a složitosti onemocnění, různých ukazatelů celkového zdravotního stavu pacienta a vlastností jeho těla.

Chemoterapie pro rakovinu tlustého střeva ovlivňuje celé tělo, zpomaluje růst maligního nádoru nebo zabíjí rakovinné buňky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Indikace pro chemoterapii kolorektálního karcinomu

Chemoterapie pro rakovinu konečníku je předepsána, pokud během vyšetření byly nalezeny metastázy v mízních uzlinách, které se nacházejí kolem konečníku. Za přítomnosti metastáz je chirurgická léčba neúčinná nebo dokonce nemožná, takže chemoterapie se stává nezbytným a nezbytným opatřením.

Chemoterapie pro rektální karcinom - dlouhý proces, při kterém je pacient pravidelně podávány injekce s syntetické látky, které ničí rakovinné buňky, a tím zpomaluje růst metastáz a prodloužení života pacienta.

Další forma těchto syntetických látek je možná - tablety, které způsobují menší poškození celého organismu a jsou lépe absorbovány. Ale pilulky jsou méně účinné v boji proti rakovinovým buňkám, tato forma léku je předepsána v počátečních stádiích rakoviny podle výsledků vyšetření a lékařských předpisů.

Kdo kontaktovat?

Průběh chemoterapie kolorektálního karcinomu

Chemoterapie pro kolorektální karcinom se provádí v různých stadiích a za různých podmínek onemocnění. Průběh chemoterapie kolorektálního karcinomu závisí na parametrech pacienta před nebo po operaci. V závislosti na průběhu onemocnění se může změnit doba trvání chemoterapie a její intenzita.

Cílem chemoterapie je zničit rakovinné buňky, zpomalit růst metastáz. Tento typ léčby lze použít jak před operací, tak po operaci

Chemoterapie ovlivňuje celé tělo a má různé vedlejší účinky.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Schémata chemoterapie pro kolorektální karcinom

Chemoterapie pro rakovinu konečníku není alternativou k chirurgické intervenci, ale proces, který ji předchází, nebo proces, který doprovází rehabilitaci po operaci.

Kromě toho se také používá tento typ léčby, jako je například radioterapie.

Při chirurgickém zákroku je odstraněna příčina onemocnění - maligní nádor. Pokud však v poloměru dotčeného orgánu již existují metastázy, nemohou být chirurgicky odstraněny. Při chemoterapii s nimi soutěží různé léky.

Existuje několik režimů chemoterapie:

  1. adjuvans, který se provádí po chirurgické léčbě nádoru konečníku;
  2. Neoadjuvantní - se provádí před chirurgickým zákrokem ke snížení počtu rakovinných buněk;
  3. Neoadjuvantní chemoraderapie - používá se po operaci.

Přípravky pro chemoterapii kolorektálního karcinomu

Chemoterapie pro rakovinu kolorektálního karcinomu zahrnuje řadu léků, které se používají v tomto nebo v uvedeném léčebném režimu.

Tradiční lék je 5-fluorouracil v kombinaci s folinát nebo vápník leucovarin. Kromě toho se používají platinové přípravky.

Takovéto standardní drogy jsou dnes nejpopulárnější a nejúčinnější, ale zároveň aktivně vyvíjejí nové chemické látky, které mohou lépe bojovat proti rakovinným buňkám a zpomalovat růst metastáz, čímž prodlužuje život pacienta.

Tradiční léky, které jsou předepsány pro chemoterapii, jsou také xeloda, oxaliplatina, CAMPTO, UFT a další.

Podle nedávných studií je jeho účinnost úspěšně prokázána takovým lékem jako je Eloxatin v kombinaci s výše uvedeným 5-fluorouracilem.

Kontraindikace k chemoterapii kolorektálního karcinomu

Chemoterapie pro rakovinu kolorektálního karcinomu je injekce, která je určena k usmrcení rakovinných buněk a zpomalování růstu metastáz. Syntetické léky, které se používají pro takové injekce, však nejsou pro všechny pacienty univerzální, a proto je předběžně provedeno důkladné vyšetření anamnézy a zvláštností těla pacienta.

Délka průběhu chemoterapie závisí na stupni rakoviny a složitosti průběhu onemocnění. Chemoterapie pro rakovinu konečníku není předepsána, jestliže operace nebo radioterapie mohou být pro pacienta efektivnější, dávají lepší výsledky. Operace se provádí v případě, že v chirurgovi může být odstraněn maligní nádor v konečníku a v těle nejsou nalezeny žádné metastázy.

Pro úspěšnou léčbu je velmi důležité, aby byla v rané fázi diagnostikována onemocnění. Poté může léčba projít co nejrychleji a nejúspěšněji.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Nežádoucí účinky chemoterapie na kolorektální karcinom

Chemoterapie pro rakovinu kolorekta nejen zabíjí rakovinné buňky a zpomaluje růst metastáz, ale také ovlivňuje celé tělo. Nežádoucí účinky tohoto typu léčby jsou nevyhnutelné.

Nežádoucí účinky chemoterapie se liší podle použitých léků a povahy onemocnění jako celku.

Při rakovině konečníku se zpravidla používá 5-fluorouracil. Nežádoucí účinky tohoto léku se projevují formou nevolnosti, průjem, vředy v ústní dutině. V některých případech klesá počet leukocytů v krvi pacienta a v důsledku toho je tělo extrémně oslabeno a náchylné k infekcím. Pacient může navíc mít na nohou a ruce vyrážku.

Chemoterapie pro rakovinu kolorektálního karcinomu způsobuje zřídka vypadávání vlasů.

V závislosti na kombinaci léčiv může pacient zaznamenat neuropatii, tj. Necitlivost a brnění v různých částech těla.

Při užívání Avastatinu se často vyskytují vedlejší účinky podobné chřipkovým stavům - pacient může mít horečku, chase a bolesti hlavy.

Komplikace chemoterapie u kolorektálního karcinomu

Rakovina konečníku je vážným onemocněním, které není vždy možné aplikovat na chirurgickou léčbu. V některých případech může být chirurgická intervence nejen nemožná, ale také k ničemu.

Často komplikace rakoviny konečníku se stává plnou nebo částečnou obstrukcí střeva.

Chemoterapie pro rakovinu konečníku je poměrně běžnou formou léčby této nemoci. Výrazné vedlejší účinky a komplikace chemoterapie.

Těžká nevolnost, průjem, snížení leukocytů v krvi a všechny výše uvedené nežádoucí účinky významně snižují kvalitu a pohodlí pacienta.

Chemoterapie pro rakovinu kolorektálního karcinomu je zpravidla vysoce účinnou metodou léčby jak před operací, tak po ní. V případě nemožnosti chirurgického zákroku může chemoterapie významně prodloužit život pacienta, ničit rakovinné buňky a zpomalovat růst metastáz.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.