^

Zdraví

A
A
A

Chichanie

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi nepodmíněných reflexů od narození položeny přidělených ochranné reakce, jako je kýchání - silná náhlého nekontrolovaného úniku vzduchu z plic prostřednictvím nosních cest, ke kterému dochází po stimulaci nosní sliznice. Jedinou funkcí tohoto vegetativního reflexu je vyčištění nosní dutiny odstraněním hlenu obsahujícího cizí částice nebo dráždivé látky.

Ale kýchání může být příznakem mnoha onemocnění, a v tomto případě je to zdravotní problém, který má kód pro ICD-10 - R06.7.

trusted-source[1]

Příčiny sofistikovanost

Na nosní sliznici množství funkcí, jejichž výkonnost je zajištěna mukotsilitarnym vůle, cévní systém, a místní systémy zpětné vazby sliznici, včetně, senzorických a autonomních reflexů. Normální kýchání dojde, když určitá interference při provádění důležitých životních funkcí - dýchání, a ve skutečnosti je jedním z fyziologických projevů práce parasympatiku snaží udržet stabilní stav vnitřního prostředí a dýchacího systému přizpůsobeného jeho časových změn.

Kýchání je vyvoláno podrážděním receptorů, které doslova "nacpalo" sliznici ciliárního (ciliárního) epitelu nosních průchodů a sinusů nosu. Vedle receptorů čichového analyzátoru (který přes axony neuronů signalizuje čichovým nervem do orbitofrontální mozkové kůry) jsou to studené receptory (TRPM8); peptidové receptory a tyrozinové receptory pro arteriovenózní anastomózy (nesoucí krev na nosní dutiny); histaminové receptory; beta a alfa-1-adrenergních receptorů; muskarinové receptory (m-cholinergní receptory) atd. Receptorové neurony jsou bipolární buňky s nemyelinovanými axony na bazálním povrchu.

Signál z nich je přenášen "po řetězci" a reflexní oblouk kýchání (tj. Sekvence přenosu signálu) v zjednodušené podobě vypadá takto:

  • neuron receptor → uzavírací procesy čichového nervu (I lebeční) a trojklanného nervu (V lebeční) → ventromedial spinální jádra trojklanného nervu a autonomního retikulární formace mozkového kmene → periferní motorické neurony somatické aferentní vlákna lícního nervu (VII), jazykohltanový (IX), vagus ( X) → mezižeberní svaly a svaly efektory (hltanu, respirační a průdušnice).

Po dosažení prahové hodnoty nastává eferentní nebo respirační fáze kýchání. První známky jsou všem dobře známy: v hlubinách nosních průchodů je lechtání (svědění, záchvat). Následně dochází k neúmyslnému přerušovanému hlubokému dechu s uzavřeným epiglottisem a glottis (zadní část jazyka se zvedá, aby částečně uzavřela průchod do ústní dutiny). Kvůli nadměrnému objemu vzduchu se plicní tlak zvyšuje a tento vzduch - s účastem celé skupiny svalů - je silně vytlačován z plic přes nos a glottis se rozšiřuje. Vzhledem k tomu, že ústa nejsou zcela uzavřeny, může uniknout značné množství vzduchu. A rychlost vzduchu, která vystupuje během kýchání, je taková, že cizí částice, patogenní mikroby a kapičky slizniční sekrece "vyfouknou" z nosní sliznice. Poté se ciliární přístroj - ciliata epitelu nasazujícího nosní dutinu - vyčistí a lépe vykonává své funkce.

Stejně tak se objevují i takové kýchání jako reakce na ostrou změnu teploty vzduchu (chlazení) a "kýchání sluncem". Podle některých zdrojů 10% světové populace kýchne, když vyjdou na jasné světlo, zatímco jiné - alespoň 34%. A to se projevuje jako neodolatelnou ptarmic přizpůsobení reflex na světlo poté, co byl ve tmě, který byl pojmenován syndrom Achoo (autosomální dominantní přesvědčivé Helioophthalmic výbuch). Většina vědců spojuje patogenezi tohoto typu kýchání s tím, že oči a nos jsou inervovány jedním nervem - trigeminem.

trusted-source[2]

Symptomy sofistikovanost

Příznaky téměř všech onemocnění dýchacích cest zahrnují kýchání a alergické kýchání a ucpaný nos jsou téměř hlavními příznaky senné rýmy.

Pro chorobných stavů, ve kterých kýchání a výtok z nosu, kýchání a teploty jsou hlavní příznaky patří akutní respirační virové infekce (obvykle způsobené rhinoviry) a chřipky. Reakce na infekci - kýchání s nachlazeními - také způsobuje rhinoreu (vodnatá rýma), která rychle přejde do špinavé rýmy. Navíc rýmy, nachlazení je kýchání a kašlání a bolest v krku, a pak se s diagnózou akutní zánět nosohltanu (nebo zánět nosohltanu), a ve vážných případech - zánět vedlejších nosních dutin.

Kromě rhinovirových infekcí, nazofaryngitidy nebo chřipky, kýchání u dítěte je doprovázeno infekčními nemocemi, jako jsou neštovice a spalničky.

Plísňové infekce jako klavírní spoušť jsou vzácné a obvykle se vyskytují u pacientů s narušenou imunitní funkcí nebo diabetickou ketoacidózou.

Svědění v nose a kýchání s alergiemi - včetně prachových roztočů, sennou rýmu (sezónní alergií na pyl) - V důsledku citlivosti organismu, což vede ke vzniku trvalé imunitní hyperreaktivity nosní sliznice. Studie prokázaly, že u pacientů s alergickou rýmou, který je doprovázen svědění a kýchání, zvýšil počet m-cholinergní receptory v nosní sliznici, a hustoty beta a alfa-1-adrenergní receptory podstatně sníženo. Hlavním důvodem však způsobuje alergickou kýchání - uvolňování histaminu, které působí na H1 a H2-receptorů v nose a sinus nervová stimulace vyvolané ucpání nosu na alergie.

Spoušť, která způsobuje časté kýchání u dospělých a dětí (zejména v prvním roce života), je možné snížit vlhkost v místnosti (například, když je klimatizace), domácí prach, plísně na stěnách, spotřební chemie, tabákového kouře, atd. Je třeba připomenout, že chronické nebo časté kýchání v 90% případů jsou spojeny s alergií, a dochází k útokům i v případě neexistence přímého vystavení alergických činidel, která zhoršuje problém.

Charakteristickým rysem alergické rinitidy je kýchání ráno - při probuzení. Nosová kongesce, vodní výtok z nosu, kýchání a slzot, svědění očí (zejména pozdě večer) jsou také častými příznaky této patologie. Podobný klinický obraz je pozorován u nealergické rinitidy s eozinofilním syndromem.

Nicméně, jak poznamenali otolaryngologists, nadměrná suchost v nosu, stejně jako polypy v nosní dutině také provokuje kýchání v dopoledních hodinách.

A takové nemoci jako vazomotorická rýma a atrofická rýma, stejně jako vrozené nebo získané zakřivení nosní přepážky způsobují kýchání bez nachlazení.

Mnohem častější kýchání bez nachlazení se objeví, když je žaludek plný ihned po bohatém jídle. Lékaři považují takové jevy za geneticky podmíněné poruchy.

Je třeba poznamenat, že kýchání během těhotenství, které stěžuje mnoho budoucích matek, je způsobeno všemi stejnými hormony, jejichž vývoj se projevuje změnami v procesu porodu dítěte. Faktem je, že v nosní sliznici žen estrogenu beta receptor (ER-beta), tak, že zvýšení syntézy estrogenu v průběhu těhotenství a způsobuje reakci receptoru, a tudíž mírné svědění nosu a kýchání. Kromě toho je edém nosní sliznice vyvolán progesteronem, což zvyšuje tvorbu mucínu.

Vzhledem k tomu, že mnoho svalových skupin je napjatá, často dochází k tak nepříjemné inkontinenci při kýchání (zvláště pokud je močový měchýř plný v době kýchání).

Iatrogenní příčiny kýchání zahrnují různé léky, které dráždí nosní sliznici. Za prvé, jsou to kapky - dekompresní látky pro nos, s pomocí kterých se potýkají s jeho ucpaností. Dále následují NSAID, beta-blokátory, diuretika a antidepresiva. U žen ve fertilním věku je při dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce možné kýchání.

Komplikace a důsledky

Je třeba připomenout, že účinky a komplikace přestat kýchání zavírání ústa a nos, může dojít k poškození ušního bubínku a sliz (mikroorganismy nebo částice, hnis) z nosní dutiny může vstoupit Eustachovy trubice, která spojuje nosohltan do středního ucha a příčinu otitidy .

Byly hlášeny případy prasknutí cervikálních intervertebrálních kotoučů v důsledku silného kýchání. Jedná se o tzv. Bičový efekt, kdy se hlava pohybuje dopředu a zpět velmi rychle.

Několik v britském tisku před lety hlásili smrt 18-letého Dean Rice z jižního Walesu, kdo kýchl několikrát zhroutil a nikdy nabyla vědomí a zemřel v důsledku rozsáhlého krvácení do mozku, což vyvolalo kýchání.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Diagnostika sofistikovanost

Ve skutečnosti je diagnóza kýchání určena jeho příčinou. Při běžném nachlazení se nevyžadují žádné testy, ale pokud existují důvody k podezření na alergickou povahu patologie, mohou vyžadovat alergické testy a diferenciální diagnostiku. A diagnózu udělá alergik.

Rhinoskopie, jako instrumentální diagnóza stavu nosní dutiny, je nazální vyšetření pomocí speciálních nosních a nosofaryngeálních zrcadel. Pro otolaryngologa taková vyšetření dává prakticky veškeré potřebné informace, které je nezbytné pro správnou diagnózu a předepisování léčby.

trusted-source[11]

Kdo kontaktovat?

Léčba sofistikovanost

Pod pojmem „léčení kýchání“ z lékařského hlediska nesprávné, protože lék nepodmíněný reflex (kýchání je reflex i ve formě symptomů) nemůže, a je třeba léčit nemoc způsobuje tento příznak.

Ve většině případů jsou pacientům předepisovány symptomatické topické roztoky - různé kapky a spreje pro nos.

Tak se vazokonstrikční fenylefrinem klesne Vibrocil dimetindenom a pomoc při ucpání nosu a rýmy a jsou určeny pro zmírnění symptomů rýma a kýchání s jakýmkoliv etiologie (kromě atrofické rýmy). Dospělí a děti starší šesti let by měly vštípit 1-2 kapky léku v každé nosní třikrát během dne. Také je k dispozici sprej Vibrocil, který je aplikován jednou injekcí třikrát denně. Tento lék nemůže být používán déle než týden; může způsobit vedlejší účinky ve formě sucha a hoření v nosu; těhotná Vibrocil kontraindikováno (vzhledem k přítomnosti v jeho složení efedrinu derivátu).

K odstranění otok nosní sliznice a ke zlepšení dýchání nosem při vazomotorické rinitidy nebo zánětu vedlejších nosních dutin aplikovány Rinofluimutsil aerosol činidla (dávkování a aplikační metody jako v Vibrocil). Kýchání během těhotenství také nemusí být léčena, protože v seznamu jeho vedlejších účinků se vyskytují častější pulzy, zvýšený krevní tlak a problémy s močením.

Léky proti alergické rýmě a kýchání Aldecin (Beklazone) a Nazonex mají také formu spreje. Obsahují kortikosteroidy a nejlépe se používají při alergické rinitidě (1-2 injekce na nosní dírku jednou denně). V tomto případě je možné vedlejší účinky kortikosteroidy jsou léčiva s podráždění, svědění a sucho v nose, krvácení sliznice a dlouhodobé používání - perforaci nosní přepážky.

Jak snížit kýchání u dítěte - viz kapky z běžného nachlazení pro děti

Homeopatie využívá takové léky ve formě spreje jako Rhinital a DELUFEN která doporučila jedna injekce 3-4 krát za den (pro dospělé a děti od 12 let a starší) při léčbě alergické rýmy etiologie.

A všechny cenově dostupné a efektivní domácí fyzioterapie ošetřují nos sůl.

Alternativní léčba

Pokud kýchání je spojeno s vyčerpaným nosem s chladem, pak bylinné ošetření může pomoci bojovat s otokem nosní sliznice. Nejdříve se jedná o parní inhalace s oleji z mátového máta, eukalyptu, jalovce, které mají antibakteriální vlastnosti.

V infekcí horních cest dýchacích, následovaný chladný a kýchání, doporučené použití odvary z květy heřmánku, vrbovka, Oman (lžíce na 250 ml vody). Můžete pít čaj s kořenem zázvoru, citronu a medu.

Doporučují dvakrát denně, aby vypili odrůdu semenáčů. Pro jeho přípravu stačí vařit dvě lžíce semen ve 300 ml vody a trvat 40-45 minut.

Navíc je čištění nosních kanálků podporováno pastou z česneku. Je nutné rozdrtit čtyři až pět stroužků česneku v nádobě a čas od času vdechnout silnou chuť. Je vhodné přidat do jídelníčku surový česnek, přidáním do salátů nebo omáček.

Při léčbě příznaků respirační virové infekce pomáhají vitamíny, zejména kyselina askorbová, jejichž antioxidační vlastnosti jsou schopny řídit produkci histaminu.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Prevence

Kýchání nemocné osoby - nejběžnější způsob rozdělení bakteriálních infekcí: chřipky, rhinoviru, spalničkám, příušnicím, spalničkám, tuberkulóze, atd Proto kýchání prevenci infekčního onemocnění je varováním přenášená vzdušných kapének ..

Osvědčené metody snižování rizika kýchání spočívají ve snížení interakce s dráždivými látkami, které způsobují alergickou reakci.

Mezi příklady preventivních metod patří: hluboké dechy v době kýchání; držet dech s mírným ostřením nosu na několik vteřin.

trusted-source[20], [21], [22], [23]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.