^

Zdraví

Chirurgie k odstranění děložního čípku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chirurgie k odstranění děložního hrdla je indikována u žen v případě, že existují laboratorní potvrzení o neinvazivní rakovině. Toto onemocnění postihuje pouze cervix a regionální lymfatické uzliny a sousední orgány nejsou poškozeny. Jedinou cestou je úplné odstranění změněných buněk sliznice, aby se zabránilo progresivnímu vývoji nádoru.

Při chirurgickém zákroku se odstraní kuželovitý fragment na povrchu krku, stejně jako část cervikálního kanálu. Vzdálené místo podléhá pečlivému studiu (laboratorní studii) za účelem identifikace atypických (degenerujících do rakoviny) buněk. Chirurgické odstranění postižených tkání je také nezbytné, pokud žena zjistí cervikální erozi, která, pokud není řádně ošetřena, může "degenerovat" do rakoviny. V moderní medicíně se používá radiační metoda (rádiový nůž), která umožňuje rychle a bezbolestně odstranit postiženou oblast sliznice.

Před operací je vyšetřena žena, biopsie, počítačová a magnetická rezonance. Podle statistik, odstranění děložního čípku k dnešnímu dni - jeden z nejběžnějších operací. Například, v Americe, je to druhé místo po operaci pro císařský řez. Přirozeně je gynekologická operace prováděna přísně ze zdravotních důvodů.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace operace k odstranění děložního čípku

Operace k odstranění děložního čípku je indikována v případech, kdy jsou na sliznici patrné části cervikálního kanálu patologické úseky. Takové změny se mohou týkat mnoha podmínek, které vyžadují intenzivní péči a následující diagnostická opatření.

Indikace operace k odstranění děložního čípku představují jak patologické patologické stavy (eroze) tak zřejmý nádor (rakovina). Pro diagnostiku onemocnění se často používá PAP test, tj. Cytologický nátěr na detekci abnormálních buněk, pomocí něhož je možné časově odhalit jak prekancerózní, tak rakovinné změny cervikálních tkání. Taková studie se doporučuje provádět každoročně pro všechny ženy, zejména pro ty, které jsou ohroženy. Například při detekci dysplazie děložního hrdla II. Až IV. Stupně je důvod mluvit o stavu před nádorem, když se buňky stávají atypickými, tj. Získat další funkce, které nejsou pro ně zvláštní. Dysplazie je nebezpečná, protože se často vyskytuje bez závažných příznaků, což je zdravotní riziko. Není-li onemocnění diagnostikováno včas, může se vyvinout rakovina děložního krčku.

Zvažte indikace použití specifických metod zaměřených na vyříznutí děložního čípku při detekci nebezpečných patologií.

 • Amputace nože je indikována v případě detekce první fáze rakoviny. Operace se provádí pomocí skalpelu a zahrnuje excizi děložního čípku s následným odstraněním místa, stejně jako parametrické vlákno a horní část vagíny. Výhodou této metody je úplná bezpečnost reprodukční funkce ženy.
 • Koncentrace rádiových vln se používá při diagnostice závažných onemocnění, jako je dysplázie nebo rakovina. Pro odstranění poškozené varhany speciální nástroje použít: diatermoelektrohirurgichesky přístroj a elektrody (geyms-Rogovenko), přes které lze snadno upravit délku rádiových vln podle anatomické rysy děložního čípku. Je třeba poznamenat, že tato metoda má kontraindikace: patologii struktury orgánu, akutní zánětlivý proces, leukocytóza atd.
 • Laserová amputace (používá se pro dysplázie nebo benigní edukaci). Chirurg zavede oblast, kde je lokalizován nádor. Po čase se toto místo tvoří tkáň jizvy.
 • Cryodestrukce (postižená oblast tkáně je vystavena působení nízkých teplot tekutému dusíku, buněčné membrány jsou zničeny a tkáně ztrácejí). Tato metoda je kontraindikována při zánětlivém procesu a endometrióze.
 • Ultrazvuková amputace (téměř stejně jako laserová amputace, jediný rozdíl je, že se ultrazvuk používá k odstranění tkání).
 • Radiurgická metoda (rádiové vlny mají destruktivní účinek na buňky) pomocí zařízení USA "Surgiton" - je považována za nejbezpečnější a nejefektivnější metodu.

V pooperačním období je pacient pod dohledem zdravotnického personálu. Je předepsaná proti bolesti a antibiotikům. Po vyprázdnění minimalizujte fyzickou aktivitu, vyhýbejte se horkým lázním a sexuálnímu styku.

Příprava

Krční operace odstranění se provádí na svědectví gynekologa, když žena pozorovat takové vážné patologie, jako je eroze, rakovina invazivní, chronické endocervite. Před operací musíte absolvovat úplné lékařské vyšetření, tj. Projít krevními testy (obecně, biochemicky) a močí, stejně jako biopsií a kolposkopií. V případě potřeby je pacientovi přidělena EKG, ultrazvuk panvových orgánů, vyšetření nátěrů na přítomnost atypických buněk a další další studie.

Příprava na chirurgii začíná několik dní před plánovaným datem, a v případě, že pacient je sledován chronické endocervite, mělo by být konzervativní terapie vaginální koupele, střiky a tampony s léčivými řešení.

Bezprostředně před samotným postupem je hlen odstraněn z cervikálního kanálu za použití sondy zabalené sterilní gázou nebo vatou, která byla předtím zvlhčena 10% roztokem sody. Poté je cervikální kanál rozmazaný jodovou tinkturou. Z přípravné manipulace by se mělo také zmínit sanitární léčba: odstranění chloupků z oblasti publika, hygienická sprcha a čištění střeva (během 2 dnů trvá pacientka projímadlo).

Doposud se lékaři uchýlili k několika způsobům provádění operací k amputaci děložního čípku:

 • studený nůž;
 • kuželová elektroexpozice;
 • ultrazvuková amputace;
 • kryogestrukce;
 • radiochirurgická metoda;
 • laserová amputace.

V předoperačním období žena podstupuje psycho-preventivní trénink a také léky (hypnotika a sedativa). Intenzivněji plánovaná příprava probíhá v nemocnici (do 1-3 dnů). Anesteziolog je konzultován, opakuje se několik studií, které byly provedeny trpělivě (koagulogram, krevní test) a je zvolena optimální metoda anestezie. V každém případě je předoperační příprava určena velikostí operace a stavem pacienta.

Kdo kontaktovat?

Techniky vedení

Chirurgie k odstranění děložního čípku trvá v průměru 15-30 minut, vše závisí na závažnosti patologie a nadcházejícím rozsahu práce. Na cerviku lze provádět následující operace: kryozestrukce a konizování, odstranění polypů, diathermoekkóza, diatermokokulace, stejně jako amputace a plastické chirurgie.

Technika operace závisí na zvolené metodě. Například při použití rádiové vlny se používá kolposkop, diathermoelektrochirurgický přístroj a elektroda. Zpočátku je povrch krku anestetizován (provádí se lokální anestézie). Potom ve vzdálenosti 3 až 5 mm od postižené oblasti je elektrická smyčka pevná a vysílá vysokofrekvenční střídavý proud, což vede k odstranění abnormální oblasti tkáně. Aby se zabránilo pooperační infekční exacerbaci, pacientovi jsou předepsány antibakteriální a kompenzační komplexy.

Při odpařování laserem se provádí sanace vagíny, která zajišťuje úplné odstranění hlenu z cervikálního kanálu. Pocit bolestí je blokován intracervikální anestezií. Pro tento účel lze použít roztok lidokainu a epinefrinu. V některých případech může být operace provedena bez použití anestézie. Pro označení operačního pole používá lékař Lugolův roztok. Colposcope se používá k vizualizaci a řízení činnosti laseru. Hodnota výkonu je 20-25 W, průměr nosníku může dosáhnout až 2,5 mm. Účinky laseru na tkáň začínají od zadního okraje krku dělohy, hloubka průniku laserového paprsku závisí na tkáních, které mají být léčeny. Takže při ozařování cervikálního kanálu může být tato hodnota 7 mm.

Kukuřičná amputace se provádí za přítomnosti hypertrofie nebo anatomických deformací děložního čípku. Technika operace je následující. Pomocí gynekologických zrcadel se otevře vagina, po níž je část krku uchopena kleštěmi a uvolněna směrem dolů. Pak se provádí kruhová slizniční disekce, přibližně 1 cm nad patologickou tkání. Pomocí skalpelu je tkáň kónicky odříznuta a odstraněna. Poté se aplikují švy ve tvaru písmene V a vytvoří se děložní krček děložního hrdla.

Klínovité odstranění děložního čípku je indikováno detekcí ektropionu (evakuace sliznice). Na začátku operace je vaginální část děložního hrdla otevřena z různých stran kanálu, jejíž hloubka bude záviset na očekávaném objemu amputace. Provede se klínovitá excize předního okraje krku, po kterém jsou jeho okraje šité samostatnými stehy. Podobné manipulace se provádějí s posteriorním okrajem krku, včetně šití se speciálními mačkovanými stehy. Pak se aplikují boční švy a permeabilita cervikálního kanálu se kontroluje pomocí sondy.

Je třeba poznamenat, že v pooperačním období mohou nastat nepříjemné důsledky jako bolest a špinění, které v průměru trvají až 20 dní a neznamenají nebezpečí. Po vyparování děložního hrdla by žena měla upustit od pohlavního styku po dobu alespoň jednoho měsíce. Spolehlivé výsledky analýz (kolposkopie, škrábání pro cytologii a test na detekci HPV) budou připraveny asi dva měsíce po chirurgickém zákroku.

Cervikální chirurgie k odstranění děložního čípku

Operace k odstranění děložního hrdla může být kavitární, tj. Při odstranění samotné dělohy, pokud je žena diagnostikována rakovinou dělohy. Slovo "kavitární" znamená, že operace bude prováděna přímo na samotných orgánech umístěných v břišní dutině. Nebezpečí spočívá v tom, že během takových operací jsou porušovány ochranné bariéry, což vyžaduje zvláštní opatření, aby vyhověly pravidlům antiseptických a aseptických předpisů.

Dutá operace k odstranění děložního čípku se často vyskytuje, když je potřeba odstranit dělohu nádorem velkého rozměru, který nelze odstranit jiným způsobem. V důsledku toho se odstraní celý orgán spolu s postiženými oblastmi, včetně děložního čípku. Bohužel s tímto typem operace dochází k silné ztrátě krve, což zvyšuje riziko infekce v pooperačním období. Rehabilitace po bederní operaci je dlouhá a v průměru 6 týdnů.

S ohledem na algoritmus k provedení kavitární operace zahrnuje celkovou anestezii, která během postupu zajišťuje úplnou nehybnost a anestezii. Při absenci kontraindikací je pacientovi podána celková anestézie. Poté se důsledně provádějí stadia chirurgického přístupu k orgánu, manipulace s poškozeným orgánem a tkáněmi, šití rány (uzavření vrstvy po vrstvě). Švy zůstanou na místě (svislé nebo vodorovné), přibližně 20 cm dlouhé. Pro lepší hojení tkání se doporučuje ženě nosit pooperační obvaz.

trusted-source[5], [6], [7]

Jak dlouho trvá odstranění děložního čípku?

Operace k odstranění děložního hrdla se provádí, když je identifikován patologický proces vyžadující okamžitý chirurgický zákrok. Mohou to být folikulární hypertrofie, chronická endocervikitida, ektropion, nádor (rakovina) a jiné patologické procesy.

Jak dlouho trvá odstranění děložního čípku? Mnoho žen, které se připravují na operaci, se o tuto záležitost zajímá. Odpověď na to bude v každém případě odlišná. Doba trvání zákroku závisí na použité anestetické péči, věku a individuálních charakteristikách ženského těla, na diagnóze onemocnění, stejně jako na stupni jeho závažnosti, kvalifikaci chirurga a řadě dalších faktorů.

V průměru je doba takové operace 10-15 minut, ale s diatermickou excizií děložního čípku - o něco více, což je důsledkem pečlivé přípravy speciálního vybavení a samotné pacientky. Operace k odstranění cervikálních polypů trvá jen několik minut a nevyžaduje dlouhou dobu rehabilitace. Amputace děložní čípek přes vaginální přístup trvá asi 1 hodinu hysterektomii - o něco delší, odstranění dělohy s adnex může trvat od 1 do 2 hodin, z důvodu významného množství provozu.

Pokud mluvíme o případech spojených se zhoubným nádorem, operace může trvat několik hodin. Vše závisí na očekávaném objemu chirurgického zákroku, potřebě zachytit materiál pro histologii a další testy, možné komplikace během operace a tak dále.

Důsledky

Operace k odstranění děložního hrdla může mít negativní následky, které vznikají v důsledku různých komplikací. Především je třeba poznamenat riziko opakovaného chirurgického zákroku v důsledku krvácení způsobeného mechanickým poškozením sliznice pomocí chirurgických nástrojů nebo nedostatečné hemostázy. V takovém případě je nutné duplikovat operaci.

Důsledky se mohou týkat infekčních komplikací: výskyt sepse, peritonitidy a supurace hematomů. Pooperační období může mít žena vaginální krvácení a nekrózu vaginální kopule. Je také možné vyvinout onemocnění nazývané "endometrióza", v níž mohou být buňky děložní sliznice nalezeny v jiných reprodukčních orgánech.

Důsledky radiofyzikálního vyšetření cervixu jsou skvrny před menstruací. Ve výjimečných situacích se takový postup stává překážkou pro koncepci a další natažení dítěte kvůli přilnavosti a spojům, které vznikly po operaci. Pokud se konizace provádí pomocí laseru, minimalizují se rizika negativních důsledků. Úspěšná operace cervikální amputace neovlivní reprodukční funkci ženy v budoucnu.

Při opakované kondici se mohou objevit potíže s potratem v počáteční fázi, předčasné těhotenství nebo neschopnost dítěte představit dítě. To je však vzácné.

trusted-source[8], [9]

Komplikace po operaci k odstranění děložního čípku

Operace k odstranění děložního čípku je často doprovázena různými komplikacemi spojenými s krvácením, purulentními infekcemi, sepse. Ve vzácných případech, kdy nekvalifikovaný lékař provádí operaci, se mohou objevit komplikace, jako je nekróza vaginálního krytu. Aby se zabránilo nepříjemným následkům, gynekolog jmenuje ženu na plánovanou vyšetření. Takže po dvou týdnech po operaci byste se měli ujistit, že rehabilitace běží hladce. Je velmi důležité, aby každá žena, která přežila cervikální amputaci, navštívila gynekolog nejméně jednou za 3 měsíce za účelem vyšetření a pravidelného podání vaginální sekrece pro cytologické vyšetření.

Komplikace po operaci k odstranění děložního hrdla mohou mít jinou povahu. Níže jsou nejčastější.

 • Krvácení z pochvy (operační rána). Obvykle se pozoruje v prvních hodinách a dnech po operaci, nejčastěji - kvůli neúspěšné hemostáze.
 • Poškození močového měchýře. Vyskytuje se při vysoké amputaci krku dělohy v důsledku nesprávně provedených technik v jednotlivých fázích operace (řez, šití atd.).
 • Zúžení nebo uzavření cervikálního kanálu. Tato komplikace může nastat při aplikaci stehů, takže průchodnost krku musí být kontrolována pomocí sondy.
 • Poškození peritonea v kapse konečníku během vyčištění kužele z důvodu nedbalosti chirurga.

Navíc při aplikaci stehů na tuhé tkáně krku dělohy se může chirurgická jehla rozlomit a její fragment zůstane v tkáních. To vede k zbytečnému úrazu tkání, takže je důležité používat silné jehly, které mají dostatečnou délku.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Období rehabilitace

Operace k odstranění děložního hrdla se provádí za stacionárních podmínek a vyžaduje použití speciálního lékařského vybavení a nástrojů. V prvních hodinách po operaci bude pacient sledovat zdravotnický personál. Pak bude převedena na pravidelné oddělení a bude předepsána proti bolesti. K zabránění možného vývoje infekcí se používají antibakteriální látky. V průměru může žena zůstat v nemocnici po dobu 6-7 dní - to vše závisí na úspěchu rehabilitace, přítomnosti nebo nepřítomnosti komplikací, všeobecné pohodě pacienta.

Rehabilitační období může být doprovázeno takovými nepříjemnými pocity jako únavou, závratě, slabostí, celkovou malátností, bolestí atd. Proto žena musí minimalizovat fyzickou aktivitu co nejvíce a postupně se vrátí do svého obvyklého života.

Po dobu 6 týdnů byste se měli zdržovat sexuálního kontaktu a užívání antikoncepce a vyhýbat se vodním procedurám (koupání, koupání atd.). Nepoužívejte hygienické tampony, abyste zabránili infekci rány. Obvykle se v prvním týdnu po operaci objevuje v ženě krvavý výtok tmavě hnědé barvy. Pokud získávají jiný odstín a stanou se bohatšími, musíte se naléhavě obrátit na gynekologa. Doba rehabilitace trvá v průměru 4-6 týdnů, po které se lze vrátit do práce a obvyklý způsob života.

Chirurgie k odstranění děložního hrdla je vážný postup, který vyžaduje zvláštní přístup a výběr optimálních metod zaměřených na odstranění patologie a úplné zotavení ženy. 2 týdny po operaci je nutné navštívit gynekologa k vyšetření. Příště se lékař dopustí cytologického vyšetření a provede také kolposkopii a zobrazování magnetickou rezonancí. Po dobu 5 let musí žena podstoupit gynekologické vyšetření každé 3 měsíce.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.