^

Zdraví

A
A
A

Chronická zácpa

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chronická zácpa je komplex několika různých příznaků, které naznačují, že se jedná o potíže s pohybem střev. Obvykle, diagnostika zácpy zahrnovat buď vzácné (méně než 3 krát za 7 dnů) vyprazdňování žaludku, problém v procesu defekace, pod kterým je střevo přiděleno je menší než 35 g na den jeho obsahu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Epidemiologie

Epidemiologické studie ukázaly, že přibližně 5-21% všech lidí trpí zácpou (v průměru 14%). Současně se s tímto problémem zachází pouze s 3-5% pacientů. Ženy trpí zácpou častěji než muži (třikrát) a v těhotenství se tento problém vyskytuje u přibližně 44% nastávajících matek. Nejvyšší riziko zácpy u starších pacientů (asi 50% z nich trpí tímto onemocněním).

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Příčiny chronická zácpa

Mezi příčiny chronické zácpy patří nejčastěji:

 1. Nesprávná strava a návyky. Ignoruje nutkání vykolení kvůli nevhodným podmínkám nebo době - to přispívá ke zhoršení defekačního reflexu. Současnými okolnostmi jsou: nalezení v neznámém prostředí, odpočinek v posteli, pracovní zátěž během dne. Úmyslná výzva proti útlumu (užívání laxativ) kvůli očekávání častějšího nebo pravidelného vyprazdňování, než je normální pro osobu. Strava, ve které je málo produktů bohatých na rostlinná vlákna. Snížené množství stolice v důsledku užívání léků, které přispívají k rozvoji zácpy nebo kvůli vyčerpání těla.
 2. IBS - porucha motorické funkce tlustého střeva, což u pacienta je vzácná tvrdá stolice, doprovázené hlenu (tato podmínka se střídá s průjmy), ostré, křečovité bolesti v břiše. Porucha střeva se může zhoršit kvůli stresu.
 3. Mechanická blokáda. Benígní nebo maligní novotvary sigmoidu nebo konečníku. Tak se lumen ve střevech zužuje, protože se mění frekvence a rytmus vyprazdňování, dochází k bolesti v břiše, začínají průjem a krvácejí. V případě rakoviny konečníku dochází ke změně vzhledu sloupku stolice (stane se jako tužka), stejně jako falešné bolestivé nutkání k vyprazdňování s téměř prázdným střevem. Coprostáza, ve které se vytvrzené výkaly nahromadí v rovné (někdy tlusté) střevě. Výsledkem je, že pacient pocítí přetečení střev a cítí bolest v břiše. Existuje také průjem - množství tekutých výkalů proudí kolem korku ve střevě ze ztuhlých výkalů.
 4. Jiná onemocnění, při kterém je ucpání střev - intususcepce, volvulus, zánět divertiklu. Jako výsledek těchto patologických stavů může začít zúžení lumen střeva (nebo jeho úplné uzavření), ve kterém jsou břišní křeče, židle-jako „malina želé“ (v případě intususcepce), jak ve stolici přítomných slizu a krve a otok .
 5. Patologie análního kanálu, které jsou doprovázeny bolestivými pocity. Kvůli bolesti může dojít k záchvatu ve vnějším svěračku, v důsledku čehož bude defekační reflex potlačen. Tyto příznaky jsou pozorovány při anální fázi, akutních hemoroidů a vedle rektální píštěle.
 6. Použití drog, které vyvolávají zácpu.
 7. Stav deprese.
 8. Neurologické poruchy, v důsledku kterých může být narušena autonomní inervace střeva. Mezi takové nemoci - roztroušená skleróza, různé poranění míchy, aganglion.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Patogeneze

Chronická zácpa se může vyvinout v důsledku různých faktorů, společného spojení v patogenezi, z nichž každá je dyskineze tlustého střeva. Kvůli narušení práce tohoto těla je destabilizována rovnováha mezi antiperistaltickou a propulsivní motilitou. Zvyšuje se antiperistaltická aktivita a oblast působení retrográdních vln se rozšiřuje po celé délce střeva. Výsledkem je, že segmentace kontrakcí se stávají aktivnějšími kvůli tomu, že se fekální hmoty opět konsolidují.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Symptomy chronická zácpa

Četnost vyprazdňování střev je odlišná, ale je normální 1 až 2-3 dny. Pokud se defekace vyskytne jednou týdně nebo méně, znamená to, že existují potíže s střevem. Příznakem zácpy je také to, že stolice se stává hustou, suchou, jako ovce - tmavé hrudky nebo malé koule. Také výkaly mohou mít podobu stužky, fazole nebo podobu šňůry.

To může být někdy pozorovány průjem uzávěru - v tomto případě z důvodu významného zpoždění vyprazdňování hlenu, ke kterému dochází v důsledku dráždění střevní stěny, začne fluidizaci ráže.

Symptomy zácpy mohou být také raspiruyuschie a bolest v břiše. Pacient pociťuje úlevu po odběru plynů nebo po defekaci.

Nepříjemné příznaky zácpy a nadýmání, je, že vzniká v důsledku zpomalení pohybu výkaly po tlustého střeva, a skutečnost, že činnost střevních bakterií vede ke zvýšené plynování. Kromě těchto příznaků může dojít k otokům také nedobrovolné reakce jiných orgánů - zvýšená srdeční frekvence, bolest v srdci atd.

Při zácpě se zhoršuje chuť k jídlu, nepříjemná chuť v ústech, vyčerpání vzduchu. Svalová a bolesti hlavy, snížená pracovní schopnost, špatná nálada, nervozita, poruchy spánku lze také pozorovat.

Při přetrvávající zácpě může vypadat vzhled pokožky - bledá, má žlutý odstín. Kůže ztrácí elasticitu, stane se mdlobou.

Syndrom chronické zácpy

Syndrom chronické zácpy - velmi častá patologie, která významně narušuje kvalitu života. Chronická zácpa je heterogenní onemocnění, které se vyskytuje u každé populační skupiny. Četnost jejich výskytu se zvyšuje s věkem.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Chronická idiopatická zácpa

Chronická idiopatická zácpa nebo inertní tlustého střeva - porucha motorické aktivity tlustého střeva, což je způsobeno tím, zpomalení rychlosti posuvu výkalů ve střevě (s jakýmkoliv anatomické anomálie chybí). Etiologickými faktory tohoto onemocnění jsou mechanické, strukturní, metabolické a také kortiko-viscerální účinky na tlusté střevo.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Chronická atonická zácpa

Není-li atonická zácpa vyléčena, může dojít k chronickému stadiu s spíše život ohrožujícími následky:

 1. Porucha konečníku, která způsobuje silnou bolest, protože se každý úkon defekace znovu rozchází a začne krvácet. V tomto případě bychom neměli dovolit vznik nové zácpy, protože kvůli tomu bude trhlina více vzplanout a zvýšit.
 2. Hemoroidy - objevují se v análním průchodu bolestivé kužele, někdy krvácejí při napínání. Krvácení obvykle doprovází vnitřní hemeroidy. Když se nemoc změní v těžkou formu, pacient trpí bolestí neustále - při chůzi, sedání a lhaní.
 3. Intoxikace. Maso stolice musí opustit tělo včas, protože obsahuje mnoho toxinů. Pokud stolice zůstává ve střevě po dlouhou dobu, tyto toxiny se vstřebávají do krve, čímž otravují tělo.
 4. Snížený imunitní status, ke kterému dochází v důsledku intoxikace. Se sníženou imunitou se tělo stává obtížnější bojovat s různými viry a infekcemi.
 5. Syndrom líného střeva, který se vyskytuje v důsledku zneužití laxativ k ulehčení chronické zácpy. Pod vlivem léků přestává svalstvo střeva fungovat, protože dochází k návyku. Bude to mnohem obtížnější se zbavit tohoto problému než obstrukce.
 6. Onkologické onemocnění tlustého střeva - to je jeden z nejhorších následků chronické zácpy. Symptomy vývoje této choroby jsou anémie, přítomnost krve ve stolici, změna ve stolici. Člověk začne rychle zhubnout a také pocítí neúplnost defekace. Ale nejprve se choroba rozvíjí bez jakýchkoli projevů, proto je nutné pravidelně jít na vyšetření gastroenterologovi, zvláště v těch případech, kdy existují důvody k obavám.
 7. Divertikulární onemocnění tlustého střeva. Divertikulum - výčnělek střevní stěny, ke kterému dochází v důsledku zácpy, když zpoždění vyprazdňování prudce zvyšuje tlak ve střevě. Divertikulum může být také vrozené. Symptomy onemocnění jsou krev v stolici a bolest v břiše. Feces hromadící se v divertikulu mohou způsobit zánět, který později může vést k rozvoji rakovinového nádoru.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Chronická zácpa nervové povahy

Chronická zácpa vznikající v nervovém systému, se objeví buď v důsledku nerovnováhy mezi para- a sympatického nervového systému, nebo v důsledku depresivní pacienta.

Neurogenní je také považována za zácpu, která vznikla v důsledku poruchy motorické motility střeva, která se vyvinula kvůli problémům v neuropsychické oblasti. Kromě toho způsobuje poruchy mohou být problémy s podmíněného reflexu akt defekace, nedobrovolné houževnatý patologie orgánů a zničení organického mozku a míchy. Tak, neurogenní zácpa lze rozdělit do několika podskupin: psychogenní, podmíněného reflexu, dyskinetickou (kde křeče nebo atonie převládající), jakož i organické.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52]

Chronická zácpa u starších osob

Chronická zácpa u starších lidí se obvykle vyskytuje mnohem častěji než akutní. V současné době je chronická zácpa již považována za nezávislou patologii, i když je často příznakem některých dalších gastrointestinálních onemocnění. Známky chronické zácpy u starších pacientů jsou takové okolnosti:

 • Během týdne bylo méně než 3 střevní pohyby;
 • Židle je špinavá a tvrdá s 25% vyprázdněním;
 • Nejméně 25% vyprazdňování nastane pouze při napínání;
 • Více než 25% vyprázdnění způsobuje pocit nedokončené defekace;
 • Nejméně 25% vyprazdňování způsobuje pocit anorektální blokády;
 • Pro vyprázdnění v 25% případů je potřeba ruky;
 • Neexistují žádné známky, které by potvrdily IBS pacienta. 

Pokud se alespoň 2 z výše uvedených projevů vyskytnou nejméně 3 měsíce ročně, znamená to vývoj chronické zácpy.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Komplikace a důsledky

Následkem prodloužené chronické zácpy může být řada komplikací, jako je proktosigmoiditida (zánětlivý proces v konečníku a sigmoidální tlusté střevo) a sekundární kolitida.

Dlouhodobá zácpa stolice ve slepém střevě může vést k zpětnému házení obsahu do tenkého střeva, což vede k enteritidě. Mezi komplikace, které doprovázejí zácpu, také hepatitidu a patologii žlučových cest.

Chronická zácpa může způsobit celou řadu onemocnění konečníku. V podstatě to jsou hemoroidy, ale také se často objevují anální fissury s paraproktitidou.

V některých případech zácpa vede k prodloužení a rozšíření hrubého střeva, což činí nemoc ještě tvrdohlavější.

Nejhorším následkem chronické zácpy je výskyt nádorového nádoru.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64], [65]

Diagnostika chronická zácpa

Chronická zácpa je diagnostikována v takových případech:

 • Vyprázdnění střev se vyskytuje méně než 3krát týdně;
 • Při vyléčení pacienta se musí napnout;
 • Židle má tuberkulární nebo hustou konzistenci;
 • Výskyt pocitu neúplnosti úkonu defekace.

trusted-source[66], [67], [68], [69], [70], [71]

Analýzy

Pro potvrzení diagnózy lze provést testy:

 • semenné výkaly na střevní mikroflóře;
 • výzkum (histochemické a histologické) biopsie střevní sliznice.

trusted-source[72], [73], [74], [75], [76], [77], [78], [79], [80], [81], [82], [83], [84]

Instrumentální diagnostika

K identifikaci symptomů chronické zácpy lze použít také instrumentální diagnostiku:

 • Irrigoskopie (rentgenové vyšetření hrubého střeva);
 • kolonoskopie;
 • studium motorické aktivity tlustého střeva;
 • funkční studium muskuloskeletálního systému konečníku.

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

V případě chronické zácpy, zejména u lidí starších 45 let, se nedávno objevily a se vzrůstajícími příznaky (anémie, prudký pokles hmotnosti), je třeba nejprve vyloučit možnost rakoviny.

Také je nutné vyloučit následující nemoci:

 • Mít jinou povahu zúžení střeva (zánět tlustého střeva, zúžení radiace nebo ischemického původu, divertikulóza);
 • Infekce parazity nebo chronickými infekčními onemocněními střev;
 • Neurologická onemocnění (paralýza třesu, vegetativní porucha, roztroušená skleróza);
 • Diabetes mellitus, aganglióza, hypotyreóza;
 • Sklerodermie;
 • Cholestatické patologie;
 • Chronická zácpa způsobená léky;
 • Endometrióza;
 • Vřed.  

Kdo kontaktovat?

Léčba chronická zácpa

Léčba chronické zácpy zahrnuje nejen použití laxativ. Kromě příznaků by měla existovat také terapie zaměřená na podněty, které způsobily zácpu.

Samoléčení v tomto případě se nedoporučuje, protože prodloužená pravidelná zácpa může být známkou závažné patologie nebo může přispět k výskytu život ohrožujících komplikací.

Mělo by být také zřejmé, že vlastní podávání laxativ léčiv, které nejsou považovány za zvláště drogy a jejich účinky na organismus, jakož i vedlejší účinky, často vede k ještě závažnější problémy s aktem čeření, jak motorické aktivity střeva se sníží. Navíc se v tomto případě dávka léku stane stále více a více pokaždé, v důsledku čehož v průběhu času obecně ztrácí svou účinnost a neovlivňuje tělo.

Po zjištění příčiny vývoje chronické zácpy lékař určí, jaká léčba se má pacientovi přiřadit. To zohledňuje všechny patogenetické faktory, takže léky účinněji ovlivňují organismus, aniž by vyvolávaly vedlejší účinky, které mohou zhoršit poruchu střeva.

Kloub pro chronickou zácpu

Při chronické zácpě by měl být neplatič jediný. Pacienti by měli střídat aplikaci (1 p./ed.) Z vody a oleje (každý den ráno, maximálně 200 ml) a čistící klystýr. Tento postup je prováděn za účelem obnovení reflexu ztraceného střevem.

trusted-source[85], [86], [87], [88], [89], [90], [91], [92]

Laxáty pro chronickou zácpu

Chronická zácpa nejúčinněji eliminuje laxativa ze skupiny prebiotik: pomáhají stabilizovat střevní mikroflóru a také stimulují intestinální motilitu. Z tohoto důvodu bude účinek léčiva dlouhý a stabilní.

Prelax se používá v denní dávce 2-6 lžící. Během jídla. Doba trvání léčby může být nejméně 2 týdny a maximálně 3 měsíce. Kontraindikováno s vysokou individuální citlivostí na složky léku.

Denní dávka sirupu Lactusan pro dospělé je 20 ml (rozdělené na 2 recepty); děti mají předepsané 10 ml za stejných podmínek. Vezměte drogu, když potřebujete jídlo. V tabletách je dávka pro dospělé 8-10 ks / den, u dětí starších 5 let - 3 ks / den. Léčebný kurs trvá 1-2 týdny. Pokud je forma onemocnění zahájena, léčba může být prodloužena až na 1 měsíc. Nežádoucí účinky: na začátku léčby může být pozorováno nadýmání, které zmizí po několika dnech. Vzhledem k laktulosy může být laxativní účinek příliš silný a vyvolává vznik průjmu. Lactusan je kontraindikován s vysokou citlivostí na přísady a další složky léku, s deficitem laktázy, stejně jako galaktosemie.

Dufalac se konzumuje ráno při jídle. Dávky jsou nastaveny pro každého pacienta individuálně. Pro zácpu nebo změkčení stolice se používají tyto dávky:

 • Dospělá - 15-45 ml počáteční dávka a 10-25 ml;
 • Ve věku 7-14 let - 15 ml počáteční, 10 ml podpůrné;
 • Ve věku 3-6 let - 5-10 ml a počáteční a podpůrná;
 • Děti do 3 let - počáteční a podpůrné 5 ml.

Obvykle se dávka sníží po 2 dnech použití podle potřeb pacienta. Účinek léku se projevuje 2 dny po prvním podání, protože je to vlastnost laktulózy. Dávkování nebo četnost užívání může být zvýšena, pokud po 2 dnech užívání léků se stav pacienta nezlepšil.

Nežádoucí účinky přípravku Dufalac: poruchy zažívacího traktu (nevolnost, nadýmání, zvracení); s předávkováním může začít s průjmem. Kontraindikován střevní obstrukcí, vysokou citlivostí na galaktózu, laktosu fruktózy nebo aktivní látku léčiva, stejně jako galaktosemie. S opatrností je předepsána u diabetiků.

Fyzioterapeutická léčba

Fyzioterapeutická léčba bude účinnější v kombinaci s dietou. Je-li zácpa jedovaté povahy, je vhodný jako léčebný postup zavlažování střeva, pro které jsou minerální vody s laxativním účinkem. Minerální síranová voda by měla být vypít na prázdný žaludek ráno a večer asi 2 týdny. Pokud by zácpa způsobila i břišní křeče, měli byste pít teplou vodu.

Pokud dojde k zácpě v důsledku atonie tlustého střeva, musíte provést masáž žaludku, provést procedury mechanoterapie a léčebné gymnastiky, provést kruhové sprchové a podkvové koupele. Díky masáži se zlepšuje střevní pohyblivost. Pokud má pacient pocit křeče, měli byste použít tepelné procedury - aplikovat aplikace z parafínu na žaludek a užívat si jehličnaté koupele.

Alternativní léčba

Existují také metody alternativní léčby chronické zácpy.

Nalijte 1 zásobník. Vroucí vodou 2 krabice. Otruby a nechte vychladnout, pak vypusťte tekutinu a výslednou směs otrubů jíst na prázdný žaludek. Při správném použití tohoto alternativního projímadla dochází ke zlepšení trávicího systému po pouhých 5 dnech vstupu a stabilizace stolice nastane v den 10. Ještě efektivnější bude tento nástroj kombinován s nepřátelemi.

Stejně efektivní pro zácpu je také čaj, získaný z kůry řešetláku.

Další recept: vzít citrónovou kůru, rebarboru (0,5 kg) a cukr (200 g). Cukr rozpusťte ve vodě (0,25 ml), odlupujte a ořežte. Složení se nalévá do pánve a vaří se, dokud se směs nevarí. Potřebujete lék užívat každý den, dokud nedojde k zlepšení.

Čaj z listů oregano - nalijte 30 g přísady 1 litr vroucí vody, trvejte a použijte 0,5 šálku každý. 3 ruble / den.

trusted-source[93], [94], [95], [96]

Bylinné ošetření

Chronická zácpa je velmi účinná v boji proti celiakii. Chcete-li připravit projímadlo z této bylinky, je nutné je nakrájet a smíchat s cukrem (250 g pro obě složky). Vložte směs na gázu, zabalte ji do turničky a poté ji vložte do nádoby plné séra. Zavřete ho víčkem a přitiskněte ho do husté tkaniny. Nádobu vložte na místo uzavřené od světla a nechte 2 hodiny vložit. Výsledné napětí tinktury a spotřeba 0,5 zásobníku. Před jídlem (po dobu 20 minut). Při léčbě dodržujte následující režim - užívejte přípravek 2 týdny denně, poté 2denní přestávku a pokračujte v příjmu.

Klasický laxativní účinek na tělo má senna. Abyste z něj vyrobili lék, musíte 2 lžičky míchat. Listy této byliny se švestkami (100 g) a nalijte směs 3 zásobníků. Vroucí vodou. Infuďte léčivo po dobu 3 hodin a potom vypusťte. Připravte si tinktury, kterou pijete každou hodinu na 5 lžících. Před úplnou obnovou střeva.

Homeopatie

Mezi homeopatických léků, které mohou pomoci při zácpě, jsou následující: Sulfuris eliminuje rušení a stabilizovat krevní oběh portál, kde spolu se zácpou u pacientů, kteří tam je svědění v anální oblasti, stejně jako hemeroidy. S podobnými příznaky, ale s vážnějšími hemoroidy by měl být přijat Aesculus hippocastanum.

Nux vomica se používá v případě, že je funkce tlustého střeva obrácena - pokud je nutno provést defekávání svěrače, není uvolněná, ale spíše kontrastuje, což zabraňuje opuštění stolice.

Dieta pro chronickou zácpu

Vlastnosti stravy pro chronickou zácpu: Základem výživné stravy by měly být potraviny a pokrmy z nich, které zlepšují intestinální peristaltiku. Současně by měly být potraviny zcela vyloučeny, což může způsobit hnilobu nebo fermentaci ve střevech i žaludku.

Pro normalizaci funkční aktivity střeva ze stravy je nutné vyjmout z kynutého a kynutého těsta, rychlé občerstvení, polévky, naplněná první vývar, Kvas, sladké vody sycené oxidem uhličitým, fazole, a makarónů produktů. Kromě toho nemůžete jíst houby. Je zakázáno pít kakao, příliš silný čaj, želé a kávu. Ze sladké je nemožné použít koláče obsahující pudink a také čokoládu; z bobulí a ovoce - borůvky, banány a dřeně.

trusted-source[97], [98], [99]

Menu s chronickou zácpou

Přibližné denní menu pro chronickou zácpu.

Dieta by měla být rozdělena - existuje potřeba malých porcí 5-6 rublů / den. Menu může mít přibližně tuto sekvenci:

 • Pro snídaně salát (tuňák a čerstvá zelenina), tvaroh s přidáním džemu nebo medu, stejně jako slabý čaj;
 • Druhá snídaně zahrnuje ovocný salát (doporučujeme ji vyrobit z hrušek, jablek, třešní, stejně jako pomeranče, ananas, švestky apod.);
 • Při obědě jíst mořské plody, omeletu se zeleninou a kompot ze sušeného ovoce;
 • Odpolední občerstvení by se mělo skládat ze slabého čaje s dezertem (může to být například marshmallow nebo pastilka);
 • Na večeři připravte přílohu, která obsahuje drobnou pohanku s máslem a rybími bitem (pečenými);
 • 3 hodiny před spaním spláchněte kefír (1 stoh).

Cvičení pro chronickou zácpu

Při chronických zácpách se nejlépe provádí ráno a později znovu po obědě. Upozorňujeme, že postupy mohou být provedeny nejdříve 1,5-2 hodiny po jídle.

Lehněte si na zádech, zatímco rozkládáte ruce kolem boků, vdechujte vdechováním a současně nakreslete konečník a pak vydechněte zpět do předchozí polohy. Proveďte tento postup 2-3 r.

Po převzetí polohy ležícího, ohýbání / unbending, a také snížení / zvedání nohou, kromě rotačních zastávek (všechny pohyby 4-5 řek).

V ležaté poloze položte ruce podél těla. Roztáhněte dlaně nahoru, natáhněte ruce a ohněte je do loktů, pak je vraťte do předchozí polohy a otočte dlaněmi dolů. Postup by měl být opakován 5-6 r.

V ležaté poloze s rukama po těle. Při výdechu otočte doprava, dosáhněte levou rukou na okraj postele a vezměte své první místo na inspiraci. Opakujte pohyb pravou rukou. Proveďte toto cvičení 3-5 r.

Uchopte polohu vleže, uchopte zadní část postele za ruce a proveďte cyklistické pohyby s nohama - proveďte 8-20 otáček s každou nohou.

V ležaté poloze ohněte nohy v kolenou a poté je zkraťte / zředte - opakujte 4-5 r.

Lehněte si na zádech rukama na hlavě. Proveďte zvedání kmene pomocí podpěrných bodů ruky, okcipitální části hlavy a paty. Při lezení, nakreslete anální vstup. Postup by měl být opakován 4-5 r. Po dokončení výše uvedeného cvičení položte ruce na hruď i na žaludek, pak dvakrát hluboce dýcháte v hrudi a pak v břiše.

Vezměte pozici "kolena kolena" a zase vytáhněte nohy zpátky (opakujte 4-5 rublů).

V poloze kolena kolena zvedněte pánvi rovnacími koleny. Postup by měl být opakován 3-4 r. Pokud je to možné, po tomto postupu se pokuste stát v náručí 3-4 krátkých žetonů, zatímco kopnete na zdi. Provádíte vzpěry a provádíte kopy.

Vezměte stojící postavení a nohy se spojují. Protahujte při tažení konečníku. Postup je 2-3 r.

Přijměte stát se zkříženými nohami. Protahujte a táhněte anální průchod - opakujte postup 2-3 r.

K udržení nohou dohromady, stojící v poloze a ramen, aby se rozpustili po stranách a na inspiraci, která má být natažena, a vytahovala se do análního vstupu. Proveďte postup 3-4 r.

Postavte se rovně a zavřete nohy. Vytvořte mušky nohou na stranu, stejně jako tam a zpět. Opakujte cvičení 3-4 r.

Nejdříve se jede obvyklým krokem, potom - zvednete kolena vysokou a opět zpátky do normálu. Postup trvá 1-2 minuty.

Zajistěte stojící pozici a snižte nohy, položte ruce na pas, pak se opřete o lokty, aby jste jim vdechli, a tím tlačte hruď dopředu. Spolu s tímto pohybem nakreslete řemen. Při vydechování užijte počáteční pózu. Proveďte postup 2-3 r.

Postavte se, zkraťte nohy a položte ruce po těle. Tiché a hluboké vdechování / vydechování 2-3 r.

trusted-source[100], [101], [102], [103], [104]

Prevence

Prevence zácpy je včasná detekce a léčba onemocnění trávicího systému, stejně jako dalších patologií, které vedou k zácpě. Kromě toho je nutné správně jíst a zahrnovat potraviny bohaté na organické vlákniny ve vaší stravě. Pít dostatečné množství tekutiny, pohybovat se hodně, dodržovat denní režim jídla a také včas vyprázdnit střeva.

trusted-source[105], [106], [107], [108], [109], [110]

Předpověď

Chronická zácpa často má příznivou prognózu. Je však třeba mít na paměti, že tato patologie může mít komplikace - tvorbu fekální obstrukce, vznik fekální peritonitidy nebo obstrukce střev. Tyto problémy jsou obzvláště důležité pro paralyzované osoby, stejně jako pro starší lidi.

trusted-source[111]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.