^

Zdraví

Co mám dělat, když poškozím mateřské znaménko?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ačkoli v některých případech může poškození mateřského znamení způsobit vážné problémy, taková pravděpodobnost je spíše nízká, takže nemusíte paniky předem (ale neměli byste to nechat taky). Co dělat, pokud je poškození mateřským písmem a zda vede k narození mateřského znamení do zhoubného nádoru, bude vysvětlen kvalifikovaným lékařem, který by měl být kontaktován co nejdříve.

Je poškození narození nebezpečné?

Ploché nevolby jsou buněčné klastry s vysokou koncentrací pigmentu v nich - melaninem a konvexními jsou benigní nádory, které neohrožují zdraví, ale pouze za podmínky, že nejsou zraněny. A v případě poškození nevusu nebo dokonce úplného rozpadu mohou vzniknout problémy. Existuje vysoká pravděpodobnost, že buňky mateřského znamení změní svou strukturu, stávají se atypickými, po které se mnohem rychleji množí. Několikrát se zvyšuje riziko dalšího vývoje rakoviny kůže (melanom).

Ale to je jen jedna z možných možností poškození nevusu - ne ve všech případech, jeho zranění vede k tak špatným důsledkům, někdy vše končí bezpečně. Rodné znamení, které je mírně zraněno, se jen uzdravuje a již není důvodem k obavám a na místě oddělené někdy roste nový benigní nevus. Ale to je možné pouze tehdy, když po zranění mají správnou první pomoc, následovaný lékařem.

Je nebezpečné poškodit mateřský štítek při holení?

Poškození znaménka při holení může vést k takovým následkům: deformaci samotného nevusu a poškození kůže. Kromě toho pocity bolesti namísto řezu, stejně jako v některých případech mohou krvácet z rány.

Později se rána léčí a osoba zapomene na to, co se stalo, ale právě v této fázi byste měli pečlivě sledovat chování mateřského znamení. Je třeba si uvědomit, zda se objevily změny ve své formě, struktuře apod., Protože névový řez může vést k jeho následné degeneraci do maligní formace.

Důsledky poškození mateřského znamení

Poškození nervu je jedním z nejčastějších faktorů vývoje rakoviny kůže, včetně bazocelulárního karcinomu a melanomu. V případě mechanického traumatu může být benigní nádor přeměněn na maligní, takže pokud narušíte vaše mateřské znaménko, měli byste co nejdříve poradit se svým lékařem. Abyste se vyhnuli následkům poškození mateřského znamení, musí být dodrženy všechny doporučení lékaře. 

Zbarvení kolem nevusu se obvykle objevuje v důsledku zánětlivého procesu a ve většině případů není nebezpečným signálem pro zdraví. Pokud však po několika dnech nezmizí, měli byste se poradit s lékařem - může to být symptom nějaké komplikace.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Jaký lékař bych měl kontaktovat, pokud poškozím mé mateřské znaménko?

Nevusové jsou formace, která se objevila jako důsledek pigmentace dermálních buněk, a proto je třeba znovu prošetřit dermatologa. Zabývá se léčbou kožních onemocnění, provádí vyšetření (primární vizuální vyšetření s použitím dermaskopu) a diagnostiku. Poté dermatolog určuje, je-li to nutné, který specialisty by měl být kontaktován pro další léčbu.

Pokud vyšetření nevykazuje žádné nebezpečí pro vývoj nevi (bez ohrožení melanomu), pacient je může sledovat nezávisle, s odkazem na lékaře pouze v případě nutnosti. Ale v případě, že dermatolog určila, že krtek nese riziko pro zdraví, pacient ihned zaslán jinými lékaři - chirurg, dermatolog-kosmetičky, onkolog-mammologist nebo onkodermatologu.

Léčba poškozeného mateřského znamení

Abyste zabránili proniknutí infekce rány, musíte ji okamžitě ošetřit jakýmkoliv antiseptickým roztokem a zastavit krev, pokud se objeví. Úplně oddělený nevus by měl být poskytnut chirurgovi pro histologii (určení povahy vzdělávání). V ostatních případech je po hojení krtka nutno z času na čas prozkoumat jakékoliv změny - umožní nám to včas včas pozorovat možnou degeneraci melanomu a zabránit jeho vývoji v počáteční fázi.

Co když poškozím svou mateřskou značku krev?

V případě poranění mateřského znamení před krví okamžitě zastavte krvácení a dezinfikujte ránu. Pro provedení tohoto postupu potřebujete čistý obvaz, stejně jako dezinfekční prostředek - roztok chlorhexidinu (v koncentraci 0,5%) a peroxid vodíku (koncentrace 3%).

Poškozená mateřská značka by se měla umýt peroxidem (co možná nejvíce) - pro toto použití obvaz, který jej zkomprimuje, namočený do roztoku. Udržujte ji na ráně nejméně 15 minut - během této doby by mělo dojít k zastavení krvácení. Kromě zastavení krve má peroxid také antiseptický účinek.

Poté by měla být poškozená oblast omyta chlorhexidinem. Tato antiseptika je účinnější a její působení trvá déle než působení peroxidu. Zastavte krev, ošetřete ránu obvazem, který byl dříve namočen v chlorhexidinu. Pokud toto řešení není k dispozici, můžete ho nahradit jodem (namažte okraje rány). Dále na mol, sterilní obvazový obvaz se aplikuje a fixuje se sterilní náplastí.

Pak byste měli konzultovat svého lékaře, abyste získali objektivní posouzení poškození. Odborník také poradí, zda odstranit poškozené mateřské znaménko.

Chcete se šířit, když poškodila mateřskou značku?

Pokud je poškozen, namažte zraněnou oblast roztokem peroxidu vodíku. Tím se zabrání vniknutí do infekce rány.

Rady lékařů

Co mám dělat, když poškozím mateřské znaménko? Obecně platí, že obvyklé poškození integrity nevusu není samo o sobě nebezpečné, ale aby se předešlo nepříjemným komplikacím, je nutné tento případ pečlivě vyřešit. Pokud zjistíte, že poškozená mateřská značka se stala nepohodou, začala se zvyšovat a v místě léze se objevil nádor - měli byste co nejdříve jít k lékaři. Abyste zabránili vzniku nežádoucích důsledků, můžete poradit lékaři:

  • Pokud do oblasti nevusu dojde k závažnému svědění, nesnažte se ho vypálit alkoholem. Poraďte se s dermatologem;
  • V případě změny tvaru nebo velikosti mateřského znamení musíte navštívit lékaře - odstranit ho;
  • Pokud dojde k krvácení, zánětu nebo změně barvy névy, měli byste okamžitě navštívit onkologa.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.