Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dysenterická améba: charakteristika, znaky, diagnóza a prevence

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Dysenterická améba je nejjednodušší parazit, který spadá dovnitř člověka a způsobuje vážné patologie: amoební úplavici a amoební kolitidu. Stejně jako jiné amoeby se přizpůsobily parazitické existenci uvnitř osoby v tlustém střevě, ale za určitých podmínek mohou způsobit vážnou nemoc - amoebiasis. Poprvé, poprvé v roce 1875, vědec Lesch je široce rozšířen po celém světě, ale obyvatelé tropických a subtropických zemí jsou nejvíce náchylní k nemoci. V jiných klimatických zónách jsou lidé častěji nositeli úplavic améby a ohniska amébyázy jsou vzácné.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Struktura dyzentní améba

Struktura úplavice améby je následující: Jedná se o speciální, neustále mění jejich obrysy, velikost 20-30mkm má kulovou jádro uvnitř endoplasmatického - vnitřní obsah, pokrytou ektoplazma - vnější vrstvu cytoplazmě buněk, bez kostry, velmi mobilní, se pohybuje s pomocí unikátních procesů, které se nazývají pseudopodia nebo pseudopodů. Jeho pohyb připomíná tok z jednoho obrysu do druhého. Tam lumina, tkaninou, velký vegetativní forma améby ve formě cyst. Luminal velikost asi 20 hodin, je v tlustém střevě lumen horní části zdroje na bakterie a nepřináší žádnou újmu pro nositele.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Životní cyklus dyzentní améba

Životní cyklus dysenterické améby začíná požíváním v gastrointestinálním traktu. Způsoby infekce dysenterickou amébou fekálně-ústní, domácí. Spolu s výkaly jsou cysty propuštěny do životního prostředí, více než 300 milionů denně je uvolněno. Vykazují velkou odolnost vůči změnám teploty a dalším nepříznivým účinkům. Cysty mohou zůstat po dobu jednoho měsíce při teplotě 20 ° C, týden ve vlhkém a tmavém prostředí, až do týdne v chlazeném jídle, několik měsíců se znaménkem mínus. Vcházejí do osoby se špinavými rukama, nepoužitými produkty, kontaminovanou vodou, hmatovým kontaktem s rukama nemocného. Jejich nositeli jsou mouchy a šváby. Faktory spojené s vývojem patologie jsou těhotenství, nedostatek bílkovin, dysbakterióza, červy - to vše snižuje imunitu.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Cystická dysenérie amyeba

Cysty dysenterické améby se objevují z vegetativního stavu po remisi akutní fáze onemocnění. Některé z nich se stávají svítidly, jiné, které se objevují v médiu kondenzovaných výkalů, se zmenšují, obklopují a zakrývají. Mají 4 jádra a jsou uspořádány stejným způsobem jako jádra vegetativní formy. Nezralé cysty mohou mít jednu až tři jádra. Jedná se o nejvíce odolnou formu dysenterické améby, která může přežít v nepříznivém prostředí a jednou v životě člověka obnovit životní cyklus.

trusted-source[14], [15], [16]

Invazivní stadium úplavice améby

Invazivní fáze dyzentní améby se vyznačuje inkubační dobou, která trvá až dva týdny. V tuto chvíli se cysty pohybují po střevě. Na cestě k jejich pokroku se dostávají do sliznice. V tomto případě jsou příčné a sestupné části hrubého střeva nejvíce zranitelné. V této fázi se cysty přeměňují na vegetativní formu, která obsahuje destruktivní enzymy pro střevní stěny - pepsin a trypsin. To pomáhá parazitem pronikat do jeho vrstev, až na svalnaté, což se stává pro člověka hmatatelné.

Tkáňová forma úplavice améby

Tkáňová forma dyzentrické améby je tvořena zavedením luminalu do střevní stěny. Až dosud vědci nezjistili důvod, proč se to stalo. Ale v této fázi, améba poškozuje sliznici tlustého střeva. Tato forma jeho existence se vyskytuje u pacientů s amébiasou. Chov, vyvolává tvorbu vředů na stěnách střev, což vede k hromadění hnisu, krve, hlenu. Podmínky jsou vytvořeny pro transformaci luminálních a tkáňových forem do větší vegetační formy. Zvětšují se na 30 μm a jsou schopny absorbovat červené krvinky. Když jde venku, zemře vegetativní forma.

Symptomy

Od poškození stěn se projevují klinické příznaky úplavice améby. Příznaky akutní amébyázy rostou postupně se zřejmou dynamikou. Na začátku se židle stává častěji 4-6krát denně, výkaly s tekutou konzistencí a hlenem s ostrým a nepříjemným zápachem. Postupně se výlety do toalety zvyšují a mohou dosáhnout 20krát, jsou tu falešné touhy po defekaci, ve sklivci jsou nalezeny krevní sraženiny. Teplota těla stoupne na 38 ° C, což trvá několik dní, žaludek je oteklé a bolestivé. Léčba onemocnění může trvat až měsíc a půl, pokud ne, pak se objeví remise a patologie se stává chronickou. Její příznaky jsou vyjádřeny v bílé desky na jazyku, zápach z úst, nechutenství, hubnutí, příznaky vitaminodefitsita (vypadávání vlasů, lámání nehtů, bledost kůže), bolestivé břicho. Časem může dojít k porušení ze srdce a jater.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Diagnostika

Diagnóza se provádí metodou od jednoduchých až po složitější a zpočátku vychází z příběhu pacienta o symptomatologii: frekvence a povaha stolice, bolest, dynamika vývoje onemocnění a také změření teploty. Pak se odebírá materiál pro laboratorní výzkum. Není-li možnost dostat stolici, endoskopie odebírá vzorky biopsie a také zkoumá stěny střeva kvůli poškození, přítomnost vředů. Jako další metody se uchýlí k ultrazvuku ledvin, břišních orgánů k posouzení jejich stavu.

Laboratorní diagnostika

Laboratorní diagnostika spočívá v vyšetření mikroskopických výkalů, bioptických vzorků odebraných z poškozených ložisek. V případě komplikací jsou odebrány zbytky nosohltanu. Přítomnost améby (trofozoites) v vyšetřované cystě a vegetativní formě potvrzuje diagnózu. Pro jejich lepší detekci jsou tahy zafarbené. U bioptických vzorků s amébiasou se nacházejí trophozoity s erytrocyty. Rovněž se používá expresní diagnostika pomocí metody Koons pro detekci protilátek. Skládá se ze skutečnosti, že nátěr je obarven luminiscenčním sérem, bakterie na tomto pozadí mají kolem obvodu zelený okraj. Další podobná metoda - enzýmová imunoanalýza založená na reakci antigen-protilátka - se také používá v laboratorní diagnostice.

Při zjištění případu úplavice je nutné určit zdroj nosiče, aby se zabránilo šíření masové infekce. K tomu dochází k dysenterické amébce hlášené zdravotní službě, která dezinfikuje body veřejného stravování v případě, že se infekce vyskytla tam nebo na jiných místech. Zkontrolujte také osoby, které jsou v kontaktu s pacientem nebo pracují ve veřejném stravování na přepravu cyst.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Diferenciální diagnostika

Úkolem diferenciální diagnostiky je rozlišovat mezi dysenterickou amébou a střevní amébou . Liší se struktura: pláště dysenterický dvukonturnaya, lomem světla, její 4 jádra (y střevní - 8), uspořádané excentricky v obsahovat krevních buněk, což není ve střevní. Dyzentní améba je silnější v pohybu.

V mnoha ohledech jsou příznaky podobné malárii. Jejím patogenem je malariální plasmodium. Plasmodiové nosiče jsou komáři a člověk je prostředník. S bodnutí, na rozdíl od úplavice améby, Plasmodium vstupuje do krevního řečiště a pak se do jater, kde je nepohlavní rozmnožování, známý jako schizogony tkáně. V důsledku mnohonásobného rozdělení, ke kterému dochází v inkubačním období, se objevují mnohé dceřinné buňky, které absorbují hemoglobin a zničí jaterní buňky. Malárie jsou doprovázeny těžkými záchvaty horečky, zimnice a známky intoxikace těla.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Léčba

Několik skupin léčivých přípravků bylo odesláno na léčbu dyzentní améby . Někteří z nich zabíjejí luminální formu améby, používají se ve stádiu remise v případě chronických onemocnění a pro prevenci onemocnění. Takové léky se nazývají "přímé amoebicidy", které zahrnují: diiodohin, chinofon. V akutním průběhu úplavice se používají léky směřující k tkáňovým a luminálním formám: chinamin, emetin, ambilgar, dihydroemitin. Existují univerzální přípravky, jako je furamid, trihopol. Také se používají antibiotika, enzymatické a mikroflora-restaurování střevních přípravků. V komplexu s léčebným ošetřením je povinná zvláštní strava dietních bílkovin, která eliminuje hrubé kořenité potraviny. Jídlo by mělo být časté, ale v malých porcích, na prvním místě - jídlo ve strouhané formě. V případě závažných komplikací je možná i chirurgická intervence.

Prevence dyzentní améba

Neexistují žádná speciální preventivní opatření. Nejlepší prevencí je dodržovat hygienická pravidla: mytí rukou často, ovoce a zeleniny, vařící pitné vody, aby nedošlo ke kontaktu s výkaly z toalety lůžky, boje proti šváby. Při zjišťování ohnisek je důležité identifikovat nosiče dyzentní améby.

trusted-source[32], [33]

Předpověď

Prognóza amebiázy s včasným zahájením léčby je příznivá. Pokud se pacientův stav je komplikovaná průlom absces, střevní krvácení, zúžení střev sekcí nebo pronikání úplavice améby v jiných orgánů: játra, mozek, plíce, může to vést ke smrti.

trusted-source[34], [35], [36], [37]

Zajímavé fakty

Je známo, že 50 milionů. Lidé na Zemi jsou infikováni dyzentní amébou. A když si uvědomíte, že v mnoha afrických zemích se neprovádí žádná z důvodu nemoci, a médium pro šíření amébiáza nejvhodnější, není těžké si představit rozsah šíření. Podle statistik zhruba 100 tisíc lidí umírá každý rok z této nemoci. Lidí. Zajímavým faktem je, že vědci stále nemůže pochopit, proč některé organismy, ptáky mírumilovně koexistovat s majitelem, v jiných - agresivně proniknout do tkání jeho vnitřností, jíst živé buňky a přinášejí významné škody na těle.

Améba byla objevena v roce 1757 německým vědcem entomologist (věda, která studuje hmyz) Rösel von Rosenhof, díky vodě rozlité na mikroskopu. Po 200 letech se ukázalo, že jednobuněčný organismus, který pozoroval, byl zcela jiný. Jeho jméno bylo dáno amébě v roce 1822 a to znamená "variabilita" kvůli své schopnosti neustále měnit tvar. Pohybuje se, améba se táhne v délce, v přední části jsou zobrazeny pseudopodie. Dlouho vědci nedokázali tento mechanismus odhalit a po rozpadu byli překvapeni tak složitým zařízením pohybu, které mohlo vzniknout jen v důsledku dlouhého vývoje. Genetika také zjistila, že gen je příliš dlouhý pro jednobuněčný organismus. Při sledování této formy života po několik staletí jsou vědci pouze přesvědčeni, že ne vše je s tímto jedincem tak jednoduché. Určitě čekáme na další nové objevy související s amébou.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.