^

Zdraví

Extrakce zubů během těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odstranění zubu během těhotenství je problém, který vyžaduje vyvážené a okamžité rozhodnutí. Tato otázka se objevuje velmi často u matkajících dětí.

Faktem je, že v těhotenství je nedostatek vápníku prostě nevyhnutelný, proto je vývoj kazu, stejně jako jiných zubních onemocnění, přechodný a obzvláště akutní.

Kdo kontaktovat?

Extrakce zubů moudrosti během těhotenství

Extrakce zubů během těhotenství vyžaduje rozumné argumenty a je používána v moderní stomatologii pouze v případě mimořádné události. Nedávno se zubní lékaři vyhýbali chirurgické manipulaci v stomatologii a zaměřili se především na účinnou léčbu zubních onemocnění. K dnešnímu dni dospěl vývoj stomatologie k velkému nárůstu, včetně zubních technologií, kvality a spolehlivosti léčivých přípravků a materiálů. To pomáhá provádět kvalitní léčbu tzv. "Kořenové kanály", které jsou považovány za záruku bezpečnosti a dlouhé životnosti zubů.

Nepochybně se budoucí matky starat o zdraví zubů během plánování těhotenství. Tak lze zabránit mnoha problémům spojeným s léčbou během těhotenství. Pokud se však budoucí matka potýká se skutečností, že zub není léčen, nebo je-li účinek léčby krátkodobý, v tomto případě se z této situace stává extrakce zubů. Faktem je, že zub, který není předmětem funkční obnovy, se stává zdrojem infekce, která se může snadno šířit po celém těle a poškodit nenarozené dítě.

Odstranění zubů moudrosti během těhotenství je samostatný problém, který je třeba řešit v závislosti na konkrétní situaci. Často existují případy, kdy erupce zubu moudrosti (jak se také nazývá "zub-osm"), budoucí matka zažívá velkou bolest. Musím jít k zubaři? Jistě, ano, ve skutečnosti trpět bolestí není výstupem a anestetika těhotným ženám je kontraindiktivní, jako celek a jakákoli jiná léčiva.

Existuje řada kontraindikací pro postup při odstraňování zubů moudrosti u těhotné ženy, ale nejsou považovány za absolutní. Vše závisí na situaci a rozhodnutí by mělo být provedeno pouze zkušenými specialisty.

Odstranění zubů moudrosti v průběhu těhotenství je chirurgický zákrok složitější úroveň, než je obvyklé odstranění zubu, a to může způsobit celou řadu nežádoucích účinků, jako je horečka, silné bolesti, krvácení. V případě těhotenství to jsou nebezpečné příznaky a opět zdůraznit, že budoucí matka je nežádoucí.

Proto, pokud je situace nekritická a zbývá málo času před narozením dítěte, je nejlepší počkat s odstraněním zubu moudrosti odložením takové operace po postnatálním období. Toto rozhodnutí však musí znovu provést pouze ošetřující lékař. Odstranění zubu moudrosti (stejně jako obyčejný zub) je obvykle používáno pouze v případě neustálé akutní bolesti, která je pro těhotnou ženu velmi znepokojující. Pokud je takový postup zjevně smysluplný, pak je zpravidla odložen na druhý trimestr těhotenství. Aby se minimalizoval negativní účinek nevyhnutelné operace, zubní lékař si vybírá různé prostředky a metody.

K dnešnímu dni existuje řada anestetik, speciálně navržená a určená pro použití u těhotných žen. Tyto léky jsou naprosto bezpečné, protože nemají přístup k plodu přes placentární bariéru.

Včasná preventivní péče vylučuje vznik komplikací se zuby během doby nosení dítěte. V každém případě by těhotná žena měla podstoupit preventivní vyšetření a úplné vyšetření u zubaře při registraci. Pokud máte nějaké potíže nebo symptomy, které signalizují vývoj zubního onemocnění, měli byste o tom sdělit lékaře. Poskytne doporučení týkající se ústní péče během těhotenství, stravy pro zesilování zubní skloviny nebo předepisování zubního ošetření.

Odstranění nervu zubu během těhotenství

Odstranění zubu během těhotenství je opatření, které musí být použito pouze v případě nouze. To je jednomyslně schváleno jak gynekologickými, tak i zubními lékaři. Faktem je, že v průběhu těhotenství, nastávající matka se nedoporučuje aplikovat anestetika, a bolesti, které jsou spojeny s extrakční postup zubu může být těhotná nezamýšlených důsledků. Tento stres je nebezpečný pro tělo těhotné ženy, která je již oslabená.

Kariéra se nepovažuje za závažné onemocnění, ale jeho hlavní hrozba spočívá v nebezpečných komplikacích, zejména v případě, že se vůbec neléčí. V počáteční fázi vývoje kazu je dobře léčit, ale v případě, že dlouhá doba není vhodné přijmout opatření k jejímu odstranění, zánětlivý proces je schopen proniknout do kořene zubu, kde se zahustí nervová zakončení. To jsou nervy, které nesou veškerou odpovědnost za trvání "zubního" života. Zánět zubního nervu se nazývá "pulpitida".

Mělo by být poznamenáno, že zubní nerv hraje nejdůležitější roli při tvorbě zubu, protože tvoří kostní formu živý orgán. Díky nervu má zub citlivost a také ví, jak reagovat na vnější a vnitřní podněty. Pokud člověk zažije silnou, ostrou bolest v poškozeném zubě, je pravděpodobné, že se vyvine pulpitida. Bez postupu k odstranění zubního nervu může být provedeno v prvních stádiích onemocnění, pak může být zub zachránit. Nicméně v přítomnosti rozsáhlé oblasti lézí zubního kazu se bolest obvykle zvyšuje a v tomto případě je nemožné bez postupu odstranění nervu.

Odstranění nervu zubu během těhotenství se provádí pouze v situaci, kdy je bez tohoto postupu vyloučení zubu nemožné a zánětlivý proces překvapil více než 90% buničiny. Za prvé, tato operace pomáhá eliminovat zubní léze. Tak bude možné obnovit jeho normální stav a zachovat si dobu života. S vývojem pulpitidy je léčba zubního kazu poměrně nebezpečným způsobem, protože existuje možnost opětovného vývoje zánětlivého procesu v postižených zubech.

Odstranění zapáleného zubního kořenu je obvykle doprovázeno odstraněním celé koruny. Tento postup se používá, když jsou zubní tkáně více poškozené a zub nemůže být obnoven nebo obnoven.

Nedávno byla operace k odstranění zubního nervu velice složitá zubní procedura. Stomatologie neměla ve svém arzenálu dostatečné finanční prostředky a zdravotnické vybavení pro bezbolestnou realizaci této operace. Obvykle se na začátku postupu pro odstranění nervového nervu aplikoval arsen, na jehož vrchol byl aplikován dočasný uzávěr. Vykonala bariérovou funkci a zabránila vstupu patogenních mikroorganismů do vrtané dutiny zubu. Po určitém čase byl odstraněn arsen a poté byla provedena operace k odstranění nervu. Je třeba zdůraznit, že tato operace způsobila nepříjemné pocity u pacientů. Proto se těmto těmto těmto manipulacím nedoporučovalo těhotným ženám, protože jim podstoupily stres a silnou bolest. Kromě toho bylo použití arsenu v tomto případě nežádoucí.

V moderní stomatologii se odstranění postiženého zubního nervu, včetně těhotných žen, provádí poměrně rychle a naštěstí bezbolestně. Takový účinek se dosahuje zlepšením zubního vybavení a použitím léků proti bolesti, jejichž účinnost je zaměřena na ztrátu zubní citlivosti na bolest. Po odstranění je otvor zubu zakryt vysoce kvalitní výplní.

Aby se zabránilo rozvoji pulpitidy, by těhotné ženy měly pravidelně sledovat své zubní zdraví a zdraví ústní dutiny a konzultovat také lékaře v případě kazu. Je to správná péče o zuby a ústní hygienu, která hraje rozhodující roli při prevenci pulpitidy.

Vzhledem k zatížení těla ženy, která nese dítě, je ošetření zubů prováděno v minimálním objemu s tím, že budoucí matka bude mít úplnou nepřítomnost bolesti. Obvykle jsou všechny nezbytné manipulace prováděny ve druhém trimestru těhotenství, kdy je placenta plně tvořena a je schopna chránit plod v případě nežádoucího vniknutí škodlivých látek. Nedoporučujeme ošetření zubů v prvním trimestru a bezprostředně před porodem. Nicméně, v akutním průběhu pulpitidy je žádoucí odstranit ji co nejrychleji, zánětlivý proces, který se rychle šíří v těle matky, může negativně ovlivnit intrauterinní vývoj dítěte.

Odstranění nervu zubu během těhotenství je postupným zaváděním tohoto postupu. Za prvé se provádí dočasná léčba, která spočívá v plnění zubních kanálů bezpečnými materiály. Doporučuje se, aby žena byla vystavena trvalému pečeti v období po porodu. Zubní ošetření u nastávajících matek se obvykle provádí bez použití anestézie, nicméně při odstraňování nervu se používají moderní anestetika, ve kterých není adrenalin. Nevhodné pro těhotné ženy a rentgenové záření, ale pokud je to nutné, tento postup by měl být prováděn s přísným dodržováním všech bezpečnostních opatření.

Souhrnně je třeba poznamenat, že dostupnost vysoce kvalitního vybavení a účinných léků vyvinutých speciálně pro těhotné ženy na moderních zubních klinikách umožňuje provádět zubní procedury bez rizika pro zdraví budoucí matky a dítěte. Nicméně, nejlepší možností je zabránit vývoji problémů spojených se zubními nemocemi. Za to, že žena, která plánuje těhotenství, by se měla starat o zuby před zahájením návštěvy zubního lékaře a v případě potřeby ošetření poškozených zubů. Během těhotenství je nutné pokračovat v pravidelném sledování u zubního lékaře, aby bylo možné včas identifikovat zubní problémy týkající se možných komplikací kvůli nedostatku vápníku v těle nastávající matky. Při konzultaci je těhotná žena povinna informovat lékaře o době, zdravotním stavu a také o stávajících alergických reakcích na léky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.