^

Zdraví

A
A
A

Fthiriáza: příčiny, příznaky, diagnostika, léčba

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pediculosis pubis (cinonimy: stydké vši, ploschitsy, phthiriasis) - nemoc způsobená stydké vši, které žijí převážně stydké někdy na hrudi, v podpaží, na řasy horního víčka.

Příčiny legality

Veřejná vous (pediculus pubis nebo pthhirus pubis, tesař) je 1,5-2 mm kratší než hlava a tělo, má širší tvar štítné žlázy. Druhá a třetí dvojice nohou končí v pronikavých drápcích, kterými se vousy drží v zádech vlasů. Pubová vši, na rozdíl od jiných druhů, se téměř nehýbejí, takže jsou obtížnější rozpoznat. Rovněž se množí pomaleji. Snadnější je najít jejich nits.

Přenos je prováděn v těsném fyzickém kontaktu, nejčastěji s pohlavním stykem, stejně jako od rodičů k dětem. Možná se šíří přes oblečení, ložní prádlo nebo ručníky.

Symptomy fyreózy

Oblíbená místa lokalizace tohoto druhu vši - oblasti s apokrinní potní žlázy: pubis, pohlavní a anální oblasti, podpaží a v přítomnosti husté vlasy, hrudníku a břicha. Méně často a častěji u malých dětí se vyskytují ve skalpu, obočí a řasách. Svrbení se všemi všemi druhy je všitká, ale v noci se zvyšuje. Účinky poškrábání obvykle chybí. Jako důsledek kousne stydké vši objeví rozmazané ocelově modrá nebo šedá barva skvrny, o velikosti nehtu na velikost - makulách coeruleae - v typickém pole lokalizaci. Jejich původ pravděpodobně souvisí s intradermálním ukládáním zelených produktů rozkladu hemoglobinu, který se vyskytuje pod vlivem slin ve vši. Při závažném svědění se zaznamenávají sekundární změny ve formě excoriace, impetiga, lichenizace. Děti mohou mít řasy a obočí ve formě srdečních kostí a v některých případech edém očních víček.

Diagnostika fthiroidu

Cyanotické modré skvrny (Maculae coeruleae) s typickou lokalizací, zejména v dolní části břicha nebo boků, jsou důležitými diagnostickými rysy. Důkazem je přítomnost vší nebo jejich příšer. Pokud se pacienti stěžují na svědění v oblasti genitálií nebo podpaží, je třeba vzít v úvahu možnost vzniku všelékových vší.

Léčba fthiroidu

Provádí se stejným způsobem jako u vší hlaviček za použití lindanu, aletrinu, piperonylbutoxidu a extraktu z pyrethria. S tlustými vlasy na těle, tato místa také vyžadují léčbu spolu s oblastí pubis a axillae. Je důležité vyšetřit a léčit pacienty, kteří byli v kontaktu s pacientem.

Léčba lézí obočí a řas u dětí představuje obtíže, jelikož výše uvedené přípravky mohou v důsledku toxického podráždění způsobit konjunktivitidu. Pokud je to možné, použijte kleště k odstranění vši z řas. Pro lokální ošetření se doporučuje prostý bílou vazelínu 5% vodný roztok malathionu také aplikován 1% žlutý rtuti mast pod obvazem na víku rozpětí 2 krát denně po dobu 7-10 dnů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.