Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Galaktocele

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Galaktocele je jedním z problémů, ke kterým může dojít u kojící matky nebo ženy během postkarcinace. Spolu s hypogalaktií, mastitidou a stagnací mléka je galaktocele jednou z vedoucích míst ve výskytu žen v laktačním období. Tento problém se vyskytuje u mnoha žen, ale není tak často diagnostikován. Někdy je detekována galaktocelela i v případě komplikací. Proto musíte o tomto problému vědět a zabránit tomu předem.

trusted-source[1], [2]

Příčiny galaktocel

Galaktocele - benigní forma, uvnitř je lemována epitelem mléčných kanálů a obsahuje mléko. Ve své struktuře je galaktocelka cyst tvořená zvětšeným mléčným kanálem. Často se vyvíjí u žen, které aktivně kojily, ale mohou se také vytvořit během těhotenství nebo několik měsíců po ukončení kojení. Proto je obtížné určit přesnou příčinu galaktocele a každý případ musí být analyzován individuálně.

Hlavní příčiny galaktocele jsou různé a závisí na podmínkách a správnosti krmení. Je-li laktemie normální, dítě vyteká veškeré mléko nebo mléko je správně odváděno ženou, pak by neměly vzniknout žádné problémy. Častěji se vyskytuje galaktocele u žen, které mají problémy s laktací jiného druhu - stagnující mléko, mastitida.

Galaktocele může být vytvořeno z důvodu poranění, které zanechávají jizvy na mléčných kanálech a narušují odtok mléka. Také překážky odtoku mléka mohou nastat po předchozích infekčních procesech, například po mastitidě. Potom se vytvoří jizva tkáně kanálu. Někdy, pokud nejsou žádné zjevné příčiny galaktocele, mají tendenci věřit, že výtok mléka je způsoben omezením samotného mléka v potrubí. To nemůže být spojeno s určitým faktorem, takže mají tendenci ke zvláštnostem ukládání tuku mléka.

Vzhledem k tomu, že galactocele vytvořenou ne všechny ženy, jednu z příčin nebo predispozicí, samozřejmě, to je nesprávné péče o prsou, poruchy krmení proces, bradavka trhliny, náhlé hormonální změny. Hormony hrají významnou roli při procesu tvorby galaktocele, protože jejich nerovnováha způsobuje narušení regulace procesů syntézy mléka a jeho izolace. To znamená, že je nadměrný syntéza mléka, spolu s kontrakce svalových vláken je narušena mléko potrubí s prudkým poklesem hormonů prolaktinu a oxytocinu, což má za následek galaktostazu, a pak se galactocele.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7]

Patogeneze

Galaktocele se nevyvíjí přes noc, ale je to dlouhý proces, který se postupně rozvíjí a roste.

Patogeneze galaktocel není tak jednoduchá. Pod vlivem etiologického faktoru - trauma, infekce, hormonální nerovnováha - je narušen proces odtoku mléka.

Jedná se o hlavní výchozí patogenetický mechanismus vývoje galaktocel. Kvůli porušování výtoku ze sekrece se železo rozšiřuje a mléko se v něm hromadí. Stěny zvětšené žlázy jsou epitelem mléčného kanálu, který je zploštělý. Vzdálenost mezi buňkami epitelu v dilatačním kanálu také klesá a proces metabolismu tkáňových tekutin je narušen. To znamená, že tajemství, které se hromadí v potrubí, nemůže být absorbováno do mezibuněčné tekutiny a mezibuněčná tekutina nepronikne do dilatačního kanálu. To přispívá k tomu, že mléko v blokovaném potrubí se dále zkroutí a odtok je dále blokován. Tak se vytvoří cysta.

V průběhu času se modifikuje kanálový epitel pod působením mléčných složek. To přispívá k možným komplikacím.

Může se vyskytnout dysplázie a v budoucnu to představuje velké riziko vzniku rakoviny. Velikost galaktocele může vzrůst pod vlivem hormonů, když množství mléka stoupá a cysta se rozšiřuje.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Symptomy galaktocel

Často je onemocnění asymptomatická. To je způsobeno skutečností, že velikost cysty může být tak nevýznamná, že nebude způsobovat ani nepohodlí. Obecně se žena bude cítit zcela zdravá. Některé patologie se vyskytují při podávání, když jsou pozoruhodné změny v procesu kojení. Někdy je galaktocele zjištěna pouze tehdy, je-li již dostatečně velká a může být pozorována pouhým okem nebo palpovanou. Pak může žena cítit pod prsty jednotné pečeť, které je dobře posunuto, téměř bezbolestné. Existuje jednoznačná souvislost s laktačním obdobím a jeho porušením. Někdy, když stisknete tuto formu z bradavky, může být přiděleno mléko, ale pouze mléko bez krve a dalších prvků. Takové zjištění zpravidla způsobí, že se žena obává a ona se obrátila k lékaři, což je velmi dobré. Bohužel, galaktocele není vždy tímto způsobem detekován. Někdy jsou ženy léčeny již v případě komplikací - spojování infekčního procesu nebo dysplastických jevů.

První známky galaktocele jsou přítomnost hmatatelné formace. Tato forma je častější v premenstruačním období, kdy se pod účinkem hormonů zvyšuje velikost. To je také často doprovázeno bolestivostí, ale ne těžká pulzující bolest, ale mírná.

Porušení obecného stavu ženy se nevyskytuje, protože proces má místní charakter.

Mohou se objevit další příznaky s komplikacemi. Zvýšená teplota, těžká bolest při palpaci, reakce regionálních lymfatických uzlin - to vše nastane, když mikroorganismy vstoupí do cysty a vývoj infekčního procesu.

trusted-source[14], [15], [16]

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace galaktocele mohou být velmi závažné při absenci včasné a odpovídající léčby. To může být způsobeno nejen pozdní diagnózou, ale asymptomatickým průběhem onemocnění.

Hlavním a nejdůležitějším důsledkem galaktocele je porušení laktace mléčné žlázy. Pokud dojde k porušení procesu odtoku mléka, dochází ke stagnaci, což přispívá k špatné syntéze. Pokud je část potrubí zablokována, postupně začnou jiné kanály fungovat nedostatečně, což může způsobit laktostázu. Dítě potom nejedí a potřebuje doplnění a všechny umělé směsi nenahradí mateřské mléko.

Komplikace galaktózy jsou také velmi závažné. Přerušení odtoku mléka přispívá k tomu, že dítě nejezdí a nevyvíjí další úsilí do procesu sání prsu. To může způsobit praskliny bradavky a to je přímá cesta k infekci cysty. Poté může proces z lokálního systému rychle přejít na sousední tkáně a rozvinout mastitidu.

Nejhorší komplikací je proces dysplázie a další malignity. Často je proces rakoviny prsu u žen spojen s předchozím galaktocelem. To je způsobeno skutečností, že proces prodloužené galaktostatázy v cystě narušuje všechny normální procesy buněčné vitální aktivity a pod vlivem hypoxie může být acidóza nekontrolována.

Pokud nemáte léčbu galaktocele - může se stát překážkou pro krmení budoucích dětí.

trusted-source[17], [18]

Diagnostika galaktocel

Diagnóza galaktocele by měla být včasná. To pomáhá předcházet komplikacím a rychle obnovit funkci normálního laktace.

Diagnóza by měla být složitá pro přesnou diagnózu a vyloučení dalších možných onemocnění. Pokud existují pochybnosti o etiologii nebo struktuře vzdělávání, je lepší provést další diagnostické metody k vyloučení nádorového procesu.

Diagnóza galaktocele začíná anamnézou. Lékař vytváří jasné spojení mezi nástupem příznaků a laktací. Při zkoumání je zjištěno vytvoření zaobleného tvaru s jasnými hranicemi. Je častěji lokalizován na okraji mléčné žlázy daleko od areola. Galaktocele nejsou připájeny do okolních tkání, jsou bezbolestné nebo zcela bezbolestné. Při palpacích nejsou regionální lymfatické uzliny zvětšeny. Mohou reagovat pouze v případě, že dojde k infekci.

Pro ověření diagnózy jsou potřeba další výzkumné metody.

Laboratorní indikátory jsou určeny k odhalení jakéhokoli porušení obecného stavu ženy. S galaktocelemi se analýzy nemění.

Pokud je pro stanovení diagnózy nutné histologické vyšetření, cysta je pod kontrolou ultrazvuku a materiál je poslán na morfologickou studii. Jedná se však o invazivní metodu, která po určitou dobu zastavuje proces laktace a musí být provedena pro ošetřovatelky jako poslední možnost.

Instruktivní diagnostika galaktocele vám umožní objasnit diagnózu. Proveďte ultrazvuk prsu, který odhalí echogenní stín oblázkovitého tvaru s jasnými obrysy a horizontální hladinou stojatého mléka. Stěny budou utěsněny perifokální reakcí na zánět galaktocele.

Mamografie je škodlivější metodou diagnostiky, ale přesnější. Odhalené osvícení zaobleného tvaru s jasnou hranicí. Ve středu můžete často vidět kalcifikace jako "skořápky".

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Nemoci, které jsou doprovázeny výskytem zhutnění v mléčné žláze, často způsobují obavy jak u pacientů, tak u lékařů. To je způsobeno skutečností, že vzdělání může mít zhoubný charakter.

Diferenciální diagnostika se provádí galactocele s benigních a maligních nádorů prsu - aterom, fibrom, fibroadenom, fibrocystické nemoci prsu a rakoviny prsu. Vzhledem k závažnosti možných diagnóz je nutné jasně rozlišit tyto stavy.

Fibróm a fibroadenom mají vyšší hustotu ve srovnání s galaktocelem. Benígní nádory jsou častější u žen po čtyřiceti letech a galaktocele - u mladých žen během laktace.

Pokud jde o rakovinu prsu, má často pozitivní dědičnou historii - u žen stejné rodiny, častěji na straně matky, byla rakovina prsu. S palpací, maligní formace má neurčité hrany, něžnost a je svařena s okolními tkáněmi. Lymfatické uzliny v rakovině prsu se zvyšují a jsou palpovány.

Podle ultrazvuku a mamografie lze prokázat, že galaktocele má vodorovnou hladinu tekutiny a benígní nádory mají stejnou strukturu. Rakovina prsu má fuzzy rozmazané kontury.

Kdo kontaktovat?

Léčba galaktocel

Léčba galaktocele by měla být komplexní a včasná, aby nedošlo k narušení procesu normálního laktace. Léčba může být léčivá, operační a také alternativní. Účinnost některých nebo jiných metod lze říci individuálně.

Režim tohoto onemocnění je běžný, protože stav ženy se nezměnil. Dodržujte pravidla péče o prsa, která neumožňuje praskliny, jako možný způsob infekce.

Dieta bez zvláštností, vzhledem k tomu, že žena, která krmila matku, je hypoalergenní, selektivní výživa.

Kojení se nezastaví.

Pokud je galaktocelka malá a její velikost se nezvyšuje, můžete ji sledovat pravidelnou kontrolou. Taková cysta může zmizet sama.

Léčba je doporučena pro detekci endokrinní patologie. Potom použijte progesteronové přípravky. Taková léčba se nejčastěji používá s mnoha malými cysty, které velmi dobře reagují na gestagenní léky. Nicméně, pokud neexistuje tendence k regeneraci - je třeba zvážit další způsob léčby, zejména chirurgický.

Homeopatické léky jsou také předepsány pro galaktocel. Zlepšují krevní oběh v mléčné žláze a obnovují trofismus tkání, uvolňují spasované svalové vlákna mléčného kanála a působí "vyčerpávajícím" účinkem. Mezi tyto léky patří "Mastodinon", "Remens".

Alternativní léčba galaktocele

Alternativní terapie se často úspěšně používají k léčbě galaktocele. Používají místní prostředky, stejně jako rostlinné léky.

Pro snížení edému a zlepšení odtoku mléka se lisuje list z kapusty ve formě komprese na noc a ráno je žádoucí udělat malou masáž.

Komprese zahřáté soli zlepšuje krevní oběh v postižené oblasti, ale je třeba si být jisti, že není přítomna infekční komplikace.

Doporučuje se také brousit lžíci medu se šťávou jedné střední žárovky a dvakrát denně aplikovat kompresi na formu.

Komprese vodky, zředěné rovnoměrně vodou, se nanese na prsa po dobu dvou hodin a zabalí do celofánu.

 Bylinné ošetření má několik metod:

  •  vývar heřmánkového nápoje během dne místo čaje, snižuje edém a zlepšuje mikrocirkulaci a lymfodrenáž;
  •  listy kopřivy, valeriánů, kořen zázvorů se odebírají ve stejném množství, vylijí vroucí vodu, trvají na půl sklenice dvakrát denně;
  •  odvar z kůry dubu, listy svalové a tymiánové trvají na vroucí vodě a pijí jednu lžíci třikrát denně.

Alternativní metody léčby by neměly být předmětem velkého zájmu a pokud jsou neúčinné, je nutné rozhodnout o otázce chirurgických metod léčby.

trusted-source[24], [25], [26]

Operační léčba galaktocele

Někdy se chirurgická léčba galaktocele používá ihned, protože cysta se zvětšuje nebo má původně působivé rozměry. Operační metoda proto není vytahována, protože se zvyšuje riziko metaplázie.

Také absolutní indikace pro chirurgickou léčbu je supurace cysty - pak okamžitě provedeme audit abscesu s cílem zabránit mastitidě.

Operační léčba galaktocele je dvou typů - minimálně invazivní biopsie a otevřená chirurgická léčba.

Léčba biopsií se používá za jasného řízení ultrazvuku. Tenká jehla se vloží do cysta a nasává obsah cysty, poté její stěny se zhroutí s další tvorbou jizev. Další možnost je možná - při biopsii je sklerotizující látka zavedena do potrubí mléka a potrubí "lepeno dohromady". Metoda sklerotizace se používá u malých cyst.

Otevřená chirurgická intervence se provádí s velkou velikostí cysty nebo při pochybnostech o kvalitě postavy. Pak se řez provede přes lokalizaci galaktocelové lokalizace a resekce cysty se provede bez narušení jeho integrity. Pokud je cysta nakažena, je zavedena drenáž.

Někdy se lékaři okamžitě uchýlí k chirurgické léčbě, aby zabránili komplikacím.

Prevence

Prevence galaktocele předurčuje správnost procesu krmení. Dítě by nemělo brát pouze bradavku, ale také arólu, což podporuje jednotné a správné přidělování mléka z kanála žlázy. Také zabraňuje vzniku trhlin v bradavce. Pokud dítě nejí celé mléko, pak jeho pozůstatky musí být po každém krmení odstraněny, pak nebude stagnace a výtok mléka nebude narušen.

Je nutné dodržovat pravidla pro péči o mléčnou žlázu, nepoužívejte mýdlo a netříkejte bradavku a před krmením jen protřete kapku mléka. To vše jsou základní otázky, ale dodržování těchto pravidel zcela zabraňuje galaktostatě a vývoji galaktocele.

Také nezapomeňte na režim krmení matky, protože špatná výživa a stres přispívají k hormonálním poruchám a zranitelnosti těla matky. 

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Předpověď

Prognóza galaktocele v podmínkách obnovy je příznivá. Ale stejně jako každá jiná choroba existuje riziko komplikací, takže včasná diagnóza a kvalifikovaná léčba brání vzniku těchto komplikací. Pokud konzervativní léčba dlouhodobě nepomáhá, měli byste se chránit a ošetřit chirurgicky. Prognóza zotavení je v tomto případě vysoká. Prognóza z hlediska malignity je poměrně vysoká pravděpodobnost metaplázie pouze s prodlouženým průběhem a bez odpovídající léčby.

Galaktocele je problém, který obtěžuje mnoho žen v laktačním období, ale ne každá žena zná přesně tento proces. Toto benigní vzdělávání a může být snadno vyléčit, hlavní věc včas hledat pomoc. Ale je dokonce snadnější tomu zabránit - protože správné kojení přinese vaší děloze radost a udržuje vás zdravou.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.