Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Biopsie prsu

Lékařský expert článku

Oncosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Biopsie prsu jako metoda lékařského výzkumu je postup pro odebírání vzorků buněk z mléčné žlázy pacienta pro následné mikroskopické vyšetření na úrovni buněk - tzv. "Patomorfologická analýza."

Biopsie je nezbytná k potvrzení přesné diagnózy, když žena má podezření na rakovinu prsu. Z metod biopsie lze identifikovat operační a neoperativní. V některých případech postup pro odběr vzorků tkáně od prsou vyžaduje anestezii.

Biopsie se provádí pouze ve vybraných případech, kdy jiné moderní metody výzkumu, například ultrazvuk nebo mamografie, neposkytují úplný obraz o povaze změn, ke kterým dochází v tkáních prsu. K určení typu tumoru (benigní nebo maligní) je zapotřebí diagnostický postup, jako je biopsie, jehož účelem je přesně odhalit povahu nádorové patologie v mléčné žláze.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikace pro biopsii prsu

Biopsie prsu předepisuje ošetřující lékař v přísně definovaných případech. Obvykle se před provedením biopsie provádějí i další diagnostické metody, jejichž účelem je určit rozsah a umístění patologických změn v prsu. Takové studie zahrnují ultrazvuk prsu a mamografii, jiné metody mohou být používány méně často. V případě hluboko usazených nádorů se provádí biopsie pod kontrolou rentgenového nebo ultrazvuku.

Indikace pro biopsii prsu:

 • nesrozumitelné vypouštění (zejména krvavé) z bradavek;
 • přítomnost husté tvorby v mléčné žláze;
 • změny v oblasti bradavky (gumovitost, vzhled krust a peeling, změna barvy);
 • vředy neznámé etiologie epitelu prsu;
 • místa světla nebo tmavé barvy na rentgenovém snímku v oblasti hrudníku;
 • detekce mamografie nebo ultrazvuku podezřelých oblastí prsu;
 • změna barvy pokožky a odlupování oblastí na hrudi.

Příčiny těchto patologií by měly být stanoveny biopsií, aby se vyloučila nebo potvrdila přítomnost nádorového procesu v mléčné žláze.

Psychologický aspekt je velmi důležitý, když je pacientovi přidělena prsní biopsie. Lékař je povinen ženě správně vysvětlit účel tohoto postupu, protože pacient trpí téměř velkým stresem kvůli nevědomosti a předčasným a zklamáním závěrů. Úkolem lékaře je informovat pacienta, že ve většině případů (asi 80%) je výsledek biopsie negativní, což je velmi dobrý ukazatel.

Příprava na biopsii prsu

Biopsie prsu je diagnostický postup, který vyžaduje, aby pacient provedl určitá opatření zaměřená na úspěšnou manipulaci.

Příprava na biopsii prsu je několik zakázaných akcí:

 • Neužívejte alkohol a léky, které inhibují srážení krve a zabraňují tvorbě krevních sraženin (například antikoagulancia, jako je aspirin a jeho analogy).
 • Postup při biopsii pomocí MRI se nedoporučuje těhotným ženám a je-li podezření na těhotenství.
 • Při biopsii je zakázáno používat magnetické rezonanční zobrazování, pokud má pacient implantovaný kardiostimulátor.
 • Žena musí nejprve informovat lékaře o reakcích imunitního systému jejího těla na určité látky (projevy alergií).

Bezprostředně před zahájením léčby musí žena dodržovat všechny pokyny a doporučení ošetřujícího lékaře. Během biopsie by se pacient měl zdržet používání kosmetických lotion, deodorantů nebo antiperspirantů. Před zahájením procedury budete muset odstranit šperky, brýle, protézy (pokud existují).

Je žádoucí, aby žena dorazila do zdravotnického zařízení doprovázeného milovaným, který ji bude podporovat jak psychologicky, tak i v případě špatné tolerance léčby bolesti a pomoci se dostat domů. V zásadě neexistují vážné důvody k obavám při jmenování tohoto diagnostického postupu. Je důležité jednoduše poslouchat doporučení lékaře, který pacient předem informuje o typu biopsie a vysvětlí, jaký postup je.

Kdo kontaktovat?

Jehla pro biopsii prsou

Biopsie prsu (aspirace) se provádí speciální tenkou jehlou, která kontroluje přítomnost a extrakci tekutiny z postižené oblasti. Po tomto postupu je získaná tekutina odeslána do studie pro cytologa - vyškoleného odborníka, který diagnostikuje na základě malého počtu buněk.

V přítomnosti pevného nádoru je použita jehla s tlustým průměrem pro odstranění malého kusu tkáně z nádoru.

Jehla pro prsní biopsii je obvykle vícesložková a slouží k získání vzorků biopsie (organotonických materiálů) v průběhu cytologického i histologického vyšetření. Kontrola umístění bioptické jehly umožňuje použití speciálních ultrazvukových štítků. Atraumatické vstřikování jehly biopsie zajišťují okraje rány. Multivariance průměrů jehel pro biopsii umožňuje provádět vzorkovací proces cytologického materiálu v závislosti na charakteristikách nádoru. Diagnostika je tedy možná na základě minimálního počtu buněk.

Bohužel, maligní nádory často vykazují heterogenitu. To znamená, že mohou tvořit rakovinné i benigní oblasti. Když jehlu biopsie pronikne do benigní oblasti rakovinného nádoru, výsledkem postupu bude "falešně negativní" diagnóza. Z tohoto důvodu často lékaři volí operační metodu extrakce postižené oblasti. Patomorphologists pak studovat několik sekcí tkáně najednou zjistit přítomnost nebo nepřítomnost rakovinných buněk. Přesná diagnóza je tedy potvrzena chirurgickou biopsií.

Jak se provádí biopsie prsu?

Biopsii prsu provádí ambulantně zkušený mamolog, chirurg nebo radiolog. Existují odrůdy tohoto postupu, jejichž výběr závisí na konkrétní situaci. Ošetřující lékař na základě kontroly některých druhů analýz rakoviny prsu a výsledky doporučí pacientovi optimální metody biopsie, s přihlédnutím k velikosti nádoru, jeho umístění, jakož i další parametry porážce ženského prsu.

Samozřejmě, před zahájením postupu u všech pacientů je otázka otázkou: "Jak se provádí biopsie prsu?" Nepochybně je lékař povinen odpovědět na všechny otázky, které zajímají pacienta, a pečlivě ji připravit na provedení diagnostické manipulace.

Přímo v průběhu biopsie je pacient umístěn na gauči v poloze na zádech na zádech nebo na její straně a obrací se k lékaři. Během studie je nutné ležet stále bez míchání. Pak se provádí lokální anestézie, poloha poškozené tkáně se určuje pomocí ultrazvukového měniče. Poté je jehla zavedena a její postup do patologického místa. Když je vložena jehla biopsie, může se zaznamenat pocit lehkého tlaku. Celý obraz je monitorován na monitoru speciálního přístroje. Pro odběr vzorků patologické tkáně lze použít následující:

 • jemná jehla,
 • tlustá jehla,
 • vakuum,
 • chirurgická biopsie.

Po dokončení procedury se přijmou nezbytná opatření k zastavení krvácení (obzvláště se používá balení za studena ve formě ledového balení), na ranu se aplikuje obvaz. Postup nevyžaduje šití. V době, kdy veškerá manipulace trvá asi hodinu. Nedoporučuje se provádět žádnou aktivní fyzickou aktivitu do 24 hodin po biopsii.

S cílem tzv. Používají se speciální jehly "punkční biopsie", pomocí kterých se provádí punkce určité oblasti postižených prsů doprovázené takovými metodami kontroly, jako jsou rentgenové záření, MRI a ultrazvuk. Vzorek získané tkáně se okamžitě odešle do laboratoře pro zvláštní histologické vyšetření. Punkce oblasti pokožky je obvykle dobře snášena, pacienti si všimnou jen nepatrného nepohodlí. Pro účely anestezie je možné použít povrchovou anestezii (subkutánní injekce anestetika, což vede k "zmrazení" oblasti pokožky, do níž vstoupí jehla biopsie).

Neustálý vývoj medicíny přispívá k vzniku inovativních metod biopsie. Zvláště k dnešnímu dni jsou pro tento postup používány nové nástroje: jednorázové jehly a bioptické zbraně. Pomocí takového diagnostického zařízení je "řezná biopsie" účinnější (v tomto případě se měkká tkáň prsu odebírá k analýze). Provedení jemné biopsie punkování jehly je omezeno na použití jednorázové jehly s úzkým nastavením, které bylo předtím vloženo do děrovací pistole. Tento nástroj funguje s bleskem a vypaluje speciální jehlový nůž, pomocí něhož je vyříznut tenký sloupec nádorové tkáně. Důležité je, že s takovou studií je přesnost výsledku až 95%.

Detekční biopsie mléčné žlázy

Prsa Biopsie činí při organické (tkáňové) materiál pro následnou cytologické analýzy identifikovat povahu abnormálních porostů v prsu. Biopsie punkce je předepsána v těch případech, kdy je odhalen objem mamografie a ultrazvuku a existují pochybnosti o přesné diagnóze. Jinými slovy, za pomoci této manipulace je možné získat buněčný bazén pro další mikroskopii.

Biopsie punkce prsní žlázy je nejšetrnější diagnostickou metodou zaměřenou na sběr buněk z poškozené mléčné žlázy za účelem mikroskopického vyšetření. Ve skutečnosti se tento typ biopsie podobá obvyklé intramuskulární injekci. Tato biopsie se ve většině případů provádí v ordinaci lékaře a skládá se ze tří hlavních fází:

 • vložení tenké jehly připojené k injekční stříkačce do tkáně;
 • screening fragmentů tkáně a kapaliny do stříkačky;
 • extrakce jehly.

Metoda TAPB (biopsie punkce aspirace s jemnou jehlou) se aktivně využívá v moderní klinické praxi a je velmi informativní. Jeho účelem je stanovení malignity nebo dobré kvality nádoru v mléčné žláze. Z výsledku biopsie rozhodne o operativním léčení pacienta.

Manipulace se provádí na ambulantním základě. Pro tento postup není vyžadována žádná zvláštní příprava pacienta. Zakázáno použití aspirinu a antikoagulancií a pacient by měl varovat lékaře před možnými alergickými projevy těla jako reakci na některé léky.

Metoda odběru může být různá: v jednom případě je použita tenká jehla typu Chib pro získání malého množství patologických buněk nebo tekutého obsahu; v jiném je použita jehla s biopsií, která má o něco menší průměr a umožňuje získat rovnoměrný kus tkáně k vyšetření a umožňuje použití lokální anestézie. Tato metoda biopsie se nazývá "excizie". Modifikace technik založených na principu biopsie popsaném výše jsou možná. Při punkované biopsii se provádí punkce kůže pod ultrazvukem, což dovoluje, aby byla jehla vložena přímo do tkáně novotvarů. Když je jehla odstraněna, propichovací materiál se přenese na sklíčko pro následné histologické vyšetření.

Biopsie prorůstání mléčné žlázy je kontraindikována v případě recidivy rakoviny a přítomnosti metastáz, stejně jako dekompenzované somatické patologie. Výhodou této diagnostické metody je bezbolestnost, nízká trauma, absence celkové anestezie a zvláštní příprava pacienta. Různé komplikace ve formě aseptického zánětu nebo intersticiálního hematomu po ukončení procedury jsou extrémně vzácné.

Po zhodnocení množství a kvality výsledného buněčného materiálu se cytoložce rozhodne, zda má manipulaci opakovat. Proto je pro větší přesnost výsledku možné 2-3 krát větší odběr vzorkovacího materiálu. Čas průnikové biopsie prsu je v průměru až 20 minut. Konečné výsledky cytologické studie získaného materiálu budou záviset na složitosti patologie a mohou být získány během 1 až 7 dnů.

Trepanova prsní biopsie

Biopsie prsu má několik odrůd. Tak, pro přesné diagnostiku typ a rozsah tvorby (nádorů nebo cysty) mohou být použity chirurgickou metodou, která spočívá v celkovém excize tumoru tělesa (excise), nebo její specifické části (řez) - jinými slovy, jedná se o tzv .. "Trepanova biopsie".

Trepanová biopsie mléčné žlázy se provádí pomocí speciální jehly Palinka. Postup může být prováděn jak v lokální, tak v celkové anestezii. Taková jehla obsahuje dřík frézy a kanylu s stylet - dlouhý flexibilní trubice s stylet, který zavádí chirurg jemně do řezu předem připraveným skalpelem, a to až do bodu kontaktu s povrchem nádoru. Po odstranění trnu pomocí kanyly se řeže část rakovinné tkáně. V tomto případě je trubka periodicky vložena do tyče pomocí řezačky a potom je extrahována již získaným buněčným materiálem. Když je k dispozici cysta, obsah kanyly je nasáván. Prostřednictvím vložených elektrokoagulačních cévních stěn jsou kauterizovány. V důsledku tohoto typu biopsie získáte maximální přesnost studia.

Část nádoru, získaná pomocí biopsie trepan, je materiál pro podrobnější morfologické studium. Příprava materiálu umožňuje důkladnou histologickou analýzu buněčného složení formace a také stanovení jejích jemnějších struktur.

Trepanova prsní biopsie, stejně jako punkční biopsie, se obvykle provádí před ošetřením zářením nebo v průběhu operace jako náhrada za resekci diagnostického sektoru. Je třeba poznamenat, že tento typ biopsie se provádí ve výjimečných případech, protože má určitý stupeň nebezpečí pro pacienta.

Vakuová biopsie mléčné žlázy

Biopsie prsu se může provádět ve formě kombinace diagnostických a terapeutických možností. Zejména mluvíme o vakuové biopsii.

Vakuová biopsie prsu se provádí jak pod ultrazvukem, tak pod rentgenovou kontrolou. Hlavní výhodou této výzkumné metody je možnost získání během několika minut vzorků různých tkání, což je 8 krát větší objem než vzorky pro odběr vzorků buněk vyplývající z biopsie nebo biopsie, který používá systém opatřený pružinovým mechanismem.

Postup vakuové biopsie zahrnuje jedno podání speciální jehly pro biopsii, po které dochází k otáčení otvor, a v důsledku sání se provádí na konkrétní otvoru tkáně a následné excizi rychle rotující nože. To vám umožní získat více vzorků tkání na pozadí minimálního traumatu.

Kvůli translačním pohybům po zavedení jehly biopsie je zabráněno riziku poranění hrudníku a usnadňuje se postup při malé biopsii prsu. Přesnost diagnózy se tak zvýší a problém se specifikací diagnózy patologické tvorby mléčné žlázy, který není během vyšetření hmatný, je vyřešen. Další důležitou výhodou metody vakuové biopsie je dostatečnost použití lokální anestézie.

Hlavní indikace pro jmenování PSA pro diagnostické účely je objasnění povahy nádoru nebo prsní žlázy, které nejsou hmatatelné, ale jsou viditelné při radiografické kontrole. Kromě toho se tento typ biopsie používá k přesnému stanovení předpovědí v přítomnosti maligního novotvaru v prsu.

Indikace metody vakuové prsní biopsie s terapeutickým účelem je odstranění benigní formace, která není při vyšetření hmatatelná (fibroadenom, fibroskleróza, mikrokalcináty). Tento postup se používá jako alternativní metoda chirurgického zákroku. Nicméně je třeba poznamenat, že jedním z hlavních inhibičních faktorů pro provedení vakuové biopsie prsu s terapeutickým cílem je maligní povaha nádoru.

Jemně-jehlovou biopsií mléčné žlázy

Biopsie prsou je druh chirurgické manipulace prováděné za účelem odhalení patologické formy ženského prsu, jakož i určení její struktury, typu a povahy. Hlavním materiálem pro provedení následné laboratorní studie jsou buňky nebo kus tkáně odebraný z prsu biopsií.

Jemně-jehlovou biopsií mléčné žlázy je ve skutečnosti nejjednodušší a nejběžnější metoda vyšetření nehmatatelného novotvaru nacházejícího se v mléčné žláze. Při provádění tohoto postupu je používána tenká bioptická jehla, určená speciálně pro sběr buněčného materiálu z cysty nebo nádoru.

Jak probíhá tato manipulace? Pacient sedí na gauči, doktor označuje místo biopsie na kůži prsu, pak je na povrchu ošetřen antiseptikem. Poté je na injekční stříkačku vložena tenká jehla přímo do žlázy, píst je vytáhnut zpět a tím nasává do vnitřku stříkačky určité množství tkáně k vyšetření.

Tato metoda biopsie je rychlý a minimálně invazivní diagnostický postup, který umožňuje rozlišovat jak cysty plněné tekutinou, tak nádor.

Kromě tongoigolnoy může být aplikován tolstoigolnaya biopsie prostaty - to nastane, když pomocí ultrazvuku nebo mamogram je jasně vidět nějaké vzdělání na hrudi, stejně jako lékaři při lékařském vyšetření pacienta může nahmatat jakousi pečeť. Postup za použití jehly s průměrem o něco tlustší, než když se jemně biopsii, pomocí které je možné získat několik vzorků patologické tkáně a okamžitě odesílat je do speciální histologické vyšetření pro detekci rakovinné buňky.

Je třeba poznamenat, že jehlový obraz pro přesnější obraz navíc využívá další zobrazovací techniky, jako je mamografie, ultrazvuk, magnetická rezonance.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Stereotaktická prsní biopsie

Biopsie prsu je nezbytná pro stanovení přesné diagnózy, když žena najde v prsou tulení, nádory a další léze.

Mezi několika metod biopsie, které se používají ke sběru tkání a buněčného materiálu za účelem dalšího laboratorního výzkumu, lze zaznamenat stereotaktickou biopsii.

Stereotaktická prsní biopsie sestává z odebrání materiálu pro následné histologické vyšetření pomocí jedné jehly z několika míst. To je nezbytné v případě, že se novotvar nachází poměrně hluboko. Během postupu lze použít tenké a silné jehly biopsie. Samotný postup je řízen digitálním mamografem a několika ultrazvukovými zařízeními. Tím, že vytváří prostředek ionizujícího mamografy (m. E. X-ray) záření lékař nepřijme do potřebné nástroje pro patologické místo pro sběr buněčného materiálu. Předtím, než lékař předepíše tento druh biopsie, pacient čeká na rentgenové vyšetření prsu - zatímco žláza je viděna z různých úhlů. Umožňuje získat řadu fotografií pro přesnější informace o lokalizaci a povaze vzdělávání.

Stereotaktická biopsie se používá v případech, kdy se u ženských prsou nachází hustá forma neznámého etiologického onemocnění; dochází k porušení tkáňové struktury mléčné žlázy, v oblastech dříve prováděných operací se vyskytují mikrokalcináty (ložiska vápníku).

Procedura stereotaktické biopsie je prakticky bezbolestná a na přesnosti konečných výsledků studie se rovná chirurgické biopsii. Kromě toho po něm nejsou stopy a vady na kůži a tkáně prsu, na rozdíl od následků chirurgického zákroku. Navíc doba regenerace po stereotaktické biopsii trvá mnohem méně času.

Aspirační biopsie jemné jehly mléčné žlázy

Biopsii prsu lze provést několika způsoby. Jednou z nejběžnějších, nejjednodušších a nejčastěji používaných diagnostických metod je TAB (biopsie prsu v jemné jehličí aspiraci). Tato metoda diagnózy je zvolena v případě, že se nerozpozná tvorba v hrudníku.

Postup se provádí punkováním podezřelé oblasti pokožky nejtenčí dutou jehlou připojenou k injekční stříkačce a specificky navrženým tak, aby vzal patologické buňky k určení jejich povahy (benigní nebo maligní). Podle svého principu funguje jehla biopsie podobná vakuové pumpě, tj. S jeho pomocí, pod tlakem, je buněčný materiál nasáván do stříkačky pro další vyšetřování.

Během jemné jehlicové biopsie leží pacient na gauči a na stole. Lékař provádí manipulaci, fixuje oblast hrudníku jednou rukou a nasměruje tenkou bioptickou jehlu na určené místo. Je třeba poznamenat, že jehla pro biopsii je v tomto případě tenčí než ta, která se používá k odběru žilní krve. V injekční stříkačce se sání buněčného materiálu nebo tekutiny z cysty nebo nádoru vyskytuje v dutině jehly.

Aspirační biopsie je jednoduchý způsob rozlišování mezi nádorem a cystou plnou tekutiny. Tato metoda zabraňuje invazivnějšímu postupu. Pokud je buněčný materiál neúspěšný, mohou být nutné další diagnostické postupy av komplikovaných případech je nutná chirurgická léčba.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Koronární prsní biopsie

Biopsie prsu provádí pomocí speciálního zařízení, zejména, různé průměry bioptických jehel pro shromažďování tkáně nebo buněčného materiálu k dalšímu laboratorního testování identifikovat povahu patologického tvorby hrudníku.

Corpus biopsie prsu (med. "Core needle biopsy") je diagnostická metoda, při které se používá silná jehla. S jeho pomocí můžete získat celý sloupec buněk a tkání, a to nejen z kůže, ale také z konkrétního orgánu. V tomto případě je z prsu, a tak prostřednictvím biopsie kotvy a následné histologické vyšetření kolony tkání může určit povahu novotvaru - benigní nebo maligní, a pak později určit správné taktiky pro léčbu onemocnění.

Tolstoigolnaya biopsie je použití speciální automatický mechanismus, přičemž jehla pokrok dochází hlubokých tkání a poskytuje jej zpátky do cely s „sloupci“ (Vol. E., se vzorkem tkáně pro patologické analýzy). Použitím vnějšího ochranného pláště se textilie okamžitě odřízne. Tento proces se provádí opakovaně (3-6 krát).

trusted-source[20], [21]

Biopsie prsního nádoru

Pokud se během sebepozorování objeví jakékoliv nepatrné změny v hrudníku, měla by se žena okamžitě poradit s lékařem k úplnému vyšetření. Pokud při vyšetření lékař podezírá onemocnění nádoru, je nutné provést biopsii (punkci). Je třeba poznamenat, že terapeutická taktika při detekci nádoru v mléčné žláze znamená použití řady laboratorních technik, jejichž informace v kombinaci umožňují určit přítomnost nebo nepřítomnost vzdálených metastáz.

Biopsie prsu je jednou z nejpřesnějších diagnostikovaných metod určení povahy nádoru - benigní nebo maligní. Před biopsie je obvykle přiřazeno takové metody, jako pohmat, ultrazvuk, mamografie, scintigrafie (radioizotop výzkum), počítačová tomografie, analýza nádorových markerů krve a tak dále.

Biopsie nádoru prsu může být provedena několika způsoby, vše závisí na stupni vývoje nádoru, stavu pacienta, výsledcích dalších studií. Nejjednodušší metodou je tenkovrstvá biopsie nádoru, ale nemusí být dostatečně informativní. V tomto případě se používá trepan nebo cor-biopsie k získání přesnějších výsledků histologického vyšetření. Takové postupy se provádějí ambulantně pod lokální anestezií.

A hrana- trepan biopsii bylo umožněno získat dostatek materiálu k určení nejen histologické strukturu nádorů, ale také prozkoumat hladiny HER2-receptor a receptor steroidních hormonů. Tato informace je velmi důležitá v prvních stádiích onemocnění, pokud se nejedná o operaci, ale o jmenování konzervativního léčebného režimu.

V závislosti na velikosti a umístění nádoru je zvolena metoda biopsie. Takže u malých nádorů umístěných na tkáňových strukturách hrudníku, v blízkosti hrudní kosti, bude optimální metodou vyšetření jemná jehla nebo stereotaktická biopsie. V některých případech může být použita chirurgická biopsie, která má také své vlastní indikace.

Po výběru metody biopsie poskytne lékař podrobný popis postupu, vysvětlí jeho potřeby a přínosy, varuje před možnými riziky a komplikacemi.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Biopsie prsních cyst

Biopsie prsu může být použita v případě detekce cystických lézí. Cysty se skládají z vnějších membrán, které jsou hustou pojivovou tkání a vnitřního obsahu, který může mít jinou konzistenci - kapiláru nebo tekutiny, a také purulentní nebo krvavou. Existují také různé velikosti cystických nádorů - od několika milimetrů až po 5 nebo více centimetrů. Cystická forma je dobře hmatatelná při lékařském vyšetření prsu. Obvykle je to bezbolestné těsnění, které má odlišné, dokonce i obrysy.

Všechny ženy potřebují vědět a pochopit, že cysta je jakýmsi projevem tzv. "Cystická fibrózní mastopatie" - poměrně nebezpečný stav, který je považován za pozadí nebo prekancerózní onemocnění. To je důvod, proč je tak důležité, aby diagnostikovala cysta prsu na ženu, že je velmi důležité co nejdříve navštívit lékaře savce a podstoupit kompletní vyšetření.

Bioptická cysta prsu je považována za důležitou metodu výzkumu zaměřenou na vyloučení nebo potvrzení přítomnosti atypických buněk v prsou. Pomocí této invazivní metody se částice tkáně nebo obsah cysty odebírají za účelem následné cytologické analýzy. Biopsie punkce současně je určena ve spojení s dalšími metodami vyšetření: mamografie, MRI, ultrazvuk, pneumocystografie atd.

Biopsie punkce prsní žlázy se provádí v ambulantním prostředí pod přísným dohledem lékaře a je charakterizována absolutní bezpečností (tj. Praktickou nepřítomností trauma kůže a měkkých tkání). Pro sběr buněčného materiálu se používá tenká jehla, aby se získaly vzorky tkáně - tlustší jehla nebo biopsie (tzv. "Trepanová biopsie"). Materiál odebraný k analýze je poslán do patologické morfologické laboratoře za účelem provádění speciálních analýz (histologických, cytologických) pro přesnou diagnostiku onemocnění.

Je třeba poznamenat, že biopsie je předepsána pouze tehdy, pokud lékař předpokládá přítomnost cystomu v ženském prsu nebo maligní formu. Bioptická punkce může být považována za léčebné opatření, protože během tohoto postupu je obsah cysty kompletně evakuován pomocí tenké jehly. Cysta je tedy vyprázdněna, její stěny jsou přilepené, a poté ztrácí forma. Tato metoda léčby je optimální pro jednotlivé cysty a je často používána mammologists jako účinná a low-traumatické metoda.

trusted-source[28], [29], [30], [31]

Biopsie fibroadenomu prsu

Biopsie prsu se provádí za účelem objasnění různých patologií, zejména cyst a nádorů. Jedním z nejčastějších nádorů prsu, které mají benigní povahu, je fibroadenom, který se podobá kuličce tvaru a vzniká z vláknité tkáně. Tato patologie se nejčastěji vyskytuje u žen mladších 30 let. V rámci fibroadenomů jsou buňky stromatu nebo fibrosoedinitelnye se jako velikost nádoru je obvykle menší než 3 mm v průměru, i když jsou chvíle, kdy se dostane a 5 cm v průměru.

Příčiny fibroadenomu mohou být různé faktory. Z nich lze poznamenat účinek estrogenů na vnitřní strukturu mléčné žlázy v premenstruačním období nebo během těhotenství. Diagnóza fibroadenomu spočívá v vyšetření a palpování žlázy, po které je pacientovi přidělen ultrazvuk, stejně jako mamografie a biopsie.

Biopsie fibroadenomu mléčné žlázy je ve skutečnosti jedinou metodou klinického výzkumu, která umožňuje s vysokou přesností určit typ nádoru - jeho dobrou kvalitu nebo malignitu. Tento postup se provádí tak, že se kousek tkáně pro analýzu provede pomocí jehly biopsie. Pacienti ve věku 20-25 let nemusí mít biopsii, pokud mamografie a ultrazvuk vykazují všechny příznaky fibroadenomu. Nejčastěji se projevuje jako jediný uzel.

Puncture from breast to biopsy je nezbytné pro laboratorní vyšetření fibroadenomových buněk, aby se zabránilo výskytu rakoviny prsu. Například fibroadenom ve tvaru listu podle statistických údajů v 10% případů degeneruje do sarkomu. Je zřejmé, že při neúplném odstranění foliátového fibroadenomu dochází k relapsu. Léčba fibroadenomu, který má phyloidní formu, sestává výhradně z chirurgického zákroku. Radikální mastektomie je jedinou metodou účinného léčení maligního novotvaru.

Takže jasná diagnóza může být provedena pouze po excizi nádoru, stejně jako při jeho fragmentaci za účelem následného histologického vyšetření. Je třeba poznamenat, že odstranění Fibroadenom naléhavě určen pro ženy, které plánují těhotenství, protože hormonální změny v ženském těle, doprovázející dítě pečující, může vyvolat aktivní rozvoj Fibroadenom a v závažných případech - její degeneraci do rakoviny. Kromě toho, fibroadenomu mohou bránit odtoku mateřského mléka vzhledem k překrytí mléčné potrubí, což má za následek dostat prsu, který má velmi nepříznivý vliv na kojení.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Biopsie pro rakovinu prsu

Biopsie prsu se provádí ke studiu patologického vzdělávání, pokud jde o určení jeho základní povahy - benigní nebo maligní. Bohužel žádná žena není pojištěna proti riziku vzniku rakoviny prsu a počet onemocnění se v průběhu let jen zvýšil. Zvláště důležité je pravidelné vyšetření mammologem u žen s genetickou predispozicí k výskytu rakoviny prsu. Lékařské vyšetření a provádění diagnostických testů, jako je ultrazvuk, mamografie, MRI, umožní zjistit včasný zdravotní problém a zbavit se ho.

Při včasné diagnostice rakoviny je velmi důležité důkladné vyšetření prsu pomocí palpace, stejně jako rutinní kontroly u gynekologa. Pokud dojde k nějakým změnám v mléčné žláze, je nutné podstoupit kompletní lékařské vyšetření a v případě podezření na nádor nepochopitelné etiologie - biopsii.

Biopsy v rakovině prsu má jako hlavní úkol produkci biologického materiálu, tj. Tkáň z patologické oblasti. Později po punkci je vzorek tkáně podroben laboratornímu histologickému vyšetření, aby se zjistil typ buněk obsažených v jeho složení. Pro tento postup se používají metody aspirace s tenkými nebo tlustými jehlami. Incizní (otevřená) biopsie se provádí nejčastěji na pozadí chirurgického zákroku zaměřeného na vyříznutí nádoru.

Výběr metody biopsie u rakoviny prsu závisí na umístění a velikosti nádoru, stejně jako na přítomnosti metastáz, počtu atypických ložisek a dalších faktorech. Biopsie se provádí za lokální anestézie. Pokud se objeví rakovina, biopsie je velmi důležitá, neboť její výsledky ovlivní výběr léčby. V tomto případě je cílem biopsie zjistit příčiny a vyjasnit diagnózu relapsu nebo metastázy rakoviny. Pro tento účel se používá jehla nebo stereotaktická biopsie. Při podezření na plicní metastázy se provede biopsie pomocí bronchoskopu - zvláštního lékařského nástroje vloženého do průdušnice a potom do průdušek za účelem vizuální kontroly podezřelého místa tkáně.

trusted-source[44], [45]

Výsledky biopsie prsu

Biopsie prsu pomáhá určit typ vzdělávání pro účely následné léčby zjištěné nemoci.

Výsledky biopsie prsu budou známy několik dní po ukončení procedury. Patolog by měl pečlivě prostudovat vzorky získaných tkání a vypracovat stanovisko, které bude odrážet všechny potřebné informace o velikosti, umístění tkáně, konzistenci, barvě, přítomnosti nebo nepřítomnosti rakovinných buněk. Je třeba vzít v úvahu, že výsledky biopsie, které naznačují přítomnost benigního nádoru, by se měly shodovat s názorem ošetřujícího lékaře. Pokud lékař pochybuje o diagnóze, uvidí příznaky rakoviny jako výsledek mamografie, budete muset opakovat biopsii, stejně jako další výzkum.

Pokud se v bioptických vzorcích objeví rakovinové buňky, měl by patolog v závěru uvést informace o typu maligní formace, její hormonální závislosti a dalších faktorech, které následně ovlivní volbu léčebného režimu. V závislosti na závěru (morfologickém, histologickém) získaném při studiu biopsií lze výsledky biopsie prsu rozdělit do následujících skupin:

 • Normální - udávající tvar a velikost buněk, které jsou v normě; zatímco nebyly detekovány žádné další atypické vměstky a těla.
 • Neúplná - naznačují potřebu dalšího průzkumu kvůli nejednoznačným údajům nebo nedostatečnému množství materiálu.
 • Nekarcinogenní - což naznačuje přítomnost abnormálních shluků buněk v tkáňových vzorcích nebo jiných atypických sloučenin, jejichž povaha není spojena s procesem nádorů. Tyto informace mohou naznačovat cysty, zánětlivé procesy nebo mastitidu prsu.
 • Benigní - označuje přítomnost nádoru, ale bez zóny "koronárního růstu" charakteristické pro rakovinu, stejně jako buněčné kmeny.
 • Zhoubné - takové výsledky po biopsii svědčí o přítomnosti rakovinového nádoru, jeho specifické lokalizaci, formě a hranicích, vývojové fázi. V tomto případě existují zřetelné změny v buňkách kvůli malignitě nádorového procesu.

Komplikace po biopsii prsu

Biopsie prsu se správným postupem není příliš traumatické, existuje však řada rizik a možných komplikací, které se týkají zejména infekčního procesu. Pokud jde o rizika, je třeba poznamenat kontraindikace k postupu pro těhotné ženy a pacienty, kteří užívají antikoagulancia. Je důležité předem informovat lékaře o možných alergických reakcích těla na určité léky.

Komplikace po biopsii prsu se projevují formou rozsáhlých modřin, otoků, změn tvaru prsu, horečky, zarudnutí místa punkce během biopsie. Existuje také několik výtoků z rány, což indikuje průnik infekce. V takových případech byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc od lékaře, protože infekce vyžaduje okamžitou léčbu.

Pokud byla v biopsii použita celková anestézie, mohou se objevit komplikace jako dočasná dezorientace, závratě, nevolnost. Nepohodlné příznaky obvykle probíhají do 24 hodin po operaci. Navzdory možnosti komplikací je nejdůležitější včasná diagnóza, takže je důležité porovnat rizika vyplývající z biopsie s rizikem vzniku nádorového procesu. Může to být specifická hrozba nejen pro zdraví, ale i pro lidský život.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53]

Kde udělat biopsii prsu?

Biopsie prsu probíhá v ambulantní zdravotnické instituci.

Mnoho žen před zahájením léčby se ptá, kam dělat prsní biopsii? Odpověď závisí pouze na rozhodnutí samotné ženy. Může to být státní poliklinika, moderní zdravotní středisko savců, onkologická laboratoř nebo soukromá klinika. Často po vyšetření lékař nabízí pacientovi specifické místo pro proceduru. Specialisté z dobře zavedených klinik opatrně přistupují k provádění tohoto postupu, což umožňuje přesně určit přítomnost a povahu navrhovaného vzdělávání.

Ve zdravotním středisku bude pacientovi poskytnuta potřebná doporučení, pomůže se připravit psychicky na biopsii prsu a také odpovědět na všechny otázky týkající se techniky této chirurgické manipulace a rizika možných komplikací. Lékař určí typ biopsie, který bude nutný k diagnostice patologie v mléčné žláze. Mezi moderní typy biopsií patří:

 • Punkce (tkáň se odebere pro další vyšetření zavedením speciální tenké jehly do mléčné žlázy);
 • Excizie (s použitím lokální anestézie, odstranění odhaleného zhutnění se provádí pro následné cytologické vyšetření);
 • Injekce (odstranění postiženého tkáně orgánu);
 • Aspirace (odsávání obsahu cysty injekční stříkačkou se provádí).

Cena prsní biopsie

Biopsie prsu ve státní poliklinici podle indikace ošetřujícího lékaře je téměř vždy bezplatná. Je třeba poznamenat, že záznam o postupu biopsie může zahrnovat poměrně dlouhou dobu čekání. V některých případech může lékař při jmenování biopsie doporučit pacientovi, aby provedl tuto diagnostickou studii v placené soukromé klice kvůli nedostatku kvalitního vybavení nebo kvalifikovaných odborníků.

Cena biopsie prsu v soukromé klinice nebo zdravotním středisku bude záviset na několika faktorech. Především je nutné vzít v úvahu složitost postupu a druh biopsie, protože v případě potřeby několika průrazů se také zvyšují celkové náklady samotného postupu.

Rozhodnutí o místě biopsie nakonec zůstává u pacienta. Můžete se zeptat na ceny tohoto typu procedury najednou v několika klinikách, abyste si vybrali nejlepší možnost s přihlédnutím k vašim finančním možnostem. Samozřejmě je důležitá důležitost autority kliniky, dostupnost moderního vybavení a vysoká profesionalita lékařských specialistů. Proto není cena tak důležitá, pokud jde o lidské zdraví.

Recenze biopsie prsu

Biopsie prsou je vážná záležitost a téměř vždy způsobuje úzkost, strach a strach u žen. Přes vysvětlení lékaře o potřebě tohoto postupu se mnoho žen snaží vyhnout této metodě a hledat informace v on-line zdrojích, stejně jako konzultace s dalšími lékaři. Nicméně pokud dojde k závažným změnám v mléčné žláze, a to potvrzuje řada lékařských studií, zejména u mamografií a ultrazvuku, je biopsie nevyhnutelná.

Recenze na biopsii prsu lze číst na internetových fórech, kde v drtivé většině žen, které přežijí tento postup, vyjadřují svůj názor na jeho nezbytnost a mimořádný význam. Koneckonců je to s biopsií, že můžete získat spolehlivé a přesné informace o změnách v tkáních prsu, aby se nemoc identifikovala v nejranějším stádiu a zahájila účinnou léčbu.

Biopsie prsu je prostě nutná k diagnostice rakoviny a přesně určuje povahu nádoru. Při pečlivém vyšetření buněčného materiálu odebraného biopsií doktor dokáže nejen zjistit malignitu nebo kvalitu patologie, ale také odhalit rozsah poškození prsu. Při plánování chirurgického zákroku se zvyšuje potřeba biopsie.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.