^

Zdraví

Obličejová biopsie

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Biopsie - morfologická studie tkáně in vivo.

Biopsie ledvin se používá k diagnostice onemocnění ledvin a ke stanovení taktiky terapie. Diagnostická biopsie ledvin se používá poté, co jste vyčerpali možnosti jiných, méně invazivní instrumentálních metod, včetně biopsie rektální sliznice, nosu, krku, kůže a lymfatických uzlin.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Indikace pro biopsii ledvin

Je třeba objasnit důvody pro masivní organické proteinurie, zejména - nefrotický syndrom, renální hematurie, hypertenzí, tubulopatie. Biopsie umožňuje rozlišit primární (Bright) nefritidy a nefropatie ve systémových a metabolických onemocnění, vaskulitidy, amyloidózy, amyloidu set typu, což je důležité v souvislosti s diferencovaného léčbě primární a sekundární amyloidózy. Při onemocnění ledvin (mikrohematurií, nefrotický, ostronefritichesky syndrom ), spojené v prvních letech nemoci insulin dependentní diabetes mellitus obvykle nutné provést biopsii ledvin. Prognóza hypertenze přetrvávající po těžkém nefropatie těhotné, v mnoha ohledech závisí na morfologické varianty nefropatie: endotheliosis, fokální segmentální glomeruloskleróza, sklerózy z interlobulární tepen.

Biopsie ledvin je indikován k renální akutního selhání ledvin neznámé etiologie. Tak se radikálně mění diagnostiku a terapeutické strategie více než poloviny pacientů s renální akutní renální selhání detekce vyžadující imunosupresivní terapii, rychle progresivní glomerulonefritida (14%), alergickou akutní tubulointersticiální nefritida (11%), nekrotizující vaskulitidy (20%). Velký praktický význam, je rozdíl mezi léčiva akutní tubulointersticiální nefritida, vyžadující glukokortikoidy, a léčivo před ledvin akutní renální selhání, akutní tubulární drog a kortikální nekróza, vnutrikanaltsevoy blokáda.

Biopsie ledvin z velké části určuje celkovou strategii renální léčby. V ischemické choroby ledvin a jiných výsledků renovaskulární hypertenze renální biopsie umožňuje zvolit taktiku chirurgické léčby - angioplastiky renální tepny nebo nefrektomii. Nephrobiopsy může detekovat relativní kontraindikace k transplantaci ledviny, provádí se u pacientů s chronickým selháním ledvin v HD v přípravě na transplantaci ledvin. Často opakovat a brzy poškození transplantátu protilátka chronická glomerulonefritida, hemolyticko-uremický syndrom, fokální segmentová glomeruloskleróza, glomerulonefritida mesangiocapillary. Při jaterní-selhání ledvin, transplantace jater je účinný, když je v renální biopsii potvrdila diagnózu hepatorenálního syndromu nebo akutní tubulární nekrózy (Cach). V tomto případě, když je pozadí chronické aktivní hepatitidy B replikace HBV (HCV) vykazují známky rozptýleného fibroplastických nefritidy, transplantace jater je nutné spolu s ledvinami.

Diagnostické indikace biopsie ledvin

Nemoc

Indikace pro biopsii ledvin

Nefropatie

Renální akutní selhání ledvin

Choroby transplantace ledvin

Organická proteinurie, nefrotický syndrom, glomerulární hematurie, renální hypertenze neznámého původu, tubulopatie neznámého původu

Nejasná etiologie se systémovým projevem, příznaky glomerulonefritidy a vaskulitidy, anurie více než 3 týdny

Akutní přerušení a rychlý pokles funkce, zvýšení proteinurie a hypertenze

Diagnostická biopsie po transplantaci ledviny, rozšířených příčin porušení jeho různých funkcí. Přehyb odmítnutí akutní ledvin odlišeny od akutní drogové nefrotoxicity vyvolané inhibitory kalcineurinu, antibiotika, NSAID po lymfoproliferativní syndrom, virová tubullointerstitsialnym akutní nefritidu ( cytomegalovirus ), recidiva glomerulonefritidy na transplantaci. V 30% případů vyvinout provedení, subklinické akutní rejekce krizi, diagnostikován především prostřednictvím biopsií ledvin, a morfologické varianty krize (intersticiální, cévní) do značné míry určuje prognózu a léčebná strategie.

Ledviny biopsie pro volbu terapie a monitorování účinnosti léčby by mělo být prováděno v prvních 2 let nemoci z chronické glomerulonefritidy povinného používání immunolyuminestsentnogo a elektronové mikroskopické analýze. Kterým se stanoví morfologické variantu chronické glomerulonefritidy, renální činnost s procesem hodnocení a závažnosti fibroplastických transformace zvolit optimální metodu imunosupresivní terapii a předpovědět její účinnost ( „glomerulonefritida“). Opakované biopsie, monitorování účinnosti léčby, prováděné u pacientů s aktivní chronické glomerulonefritidy (rychle progresivní glomerulonefritida) a pacientů po transplantaci ledvin; se provádí jednou až čtyřikrát až šestkrát za rok, v závislosti na závažnosti průběhu ledvinového procesu a na charakteristikách terapie. Při účinném léčení krize odmítnutí pozitivní morfologické změny v biopsii několik dní překonaly vývoj biochemické dynamiky.

Příprava na biopsii ledvin

Před biopsií je nutné:

 • posoudit stav koagulačního systému krve (čas krvácení, počet krevních destiček, koagulogram );
 • určuje krevní skupinu a faktor Rh;
 • určuje celkovou a samostatnou funkční kapacitu ledvin, jejich polohu, pohyblivost (intravenózní urografii).

Proveďte intravenózní urofafii v poloze pacienta ležícího a stojícího.

Při přítomnosti kontraindikace k intravenóznímu urofacii se používá dynamická renoscintifafie, stejně jako echofafy. Ultrazvuk může určit hloubku lokalizace ledvin a diagnostikovat taková kontraindikace k nefrobiopsi, jako je polycystická choroba, nefrokalcinóza, rhentogenní ledvinné konkrementy.

Před biopsií by měla být upravena anémie (Ht vyšší než 35%) a krevní tlak. Při těžké hypertenze v době biopsie a po dobu 2-3 dnů po řízené hypotenze se používá intravenózní kapací diazoxid, nitroprusid nebo trimetofana kamsylát. U dialyzovaného pacienta by měla být biopsie ledvin provedena nejméně 6 hodin po příštím HD; příští relace GD může být provedena nejdříve jeden den po biopsii.

Technika pro provedení biopsie ledvin

Biopsie ledvin se provádí uzavřenou (perkutánní punkcí) nebo operační (otevřená, polo-otevřená biopsie).

Od počátku 80. Let byla použita technika uzavřené biopsie ledvin pomocí monitorování sektorového ultrazvukového snímání v reálném čase. Při biopsii ledvin u pacientů s nadváhou je ultrazvuková kontrola účinnější než počítačová tomografie.

Pokud nelze úplnou korekci hypertenze, hemoragického syndromu a hypokoagulace dosáhnout, použije se transgulární endoskopická biopsie ledvin nebo otevřená ledvinová biopsie. Způsob získání vzorku biopsie závisí na struktuře děrovací jehly. Spolu s tradiční manuální metodou se stále častěji používají i jehly s automatickou biopsií.

Ultrazvuková kontrola stavu punkované ledviny se provádí bezprostředně po biopsii. Aby se zabránilo komplikacím pacienta po dobu 3 hodin po punkci ležící na ledovém močovém měchýři, v příštích 2 dnech - přísný odpočinek. Přiřaďte hemostatické léky (menadion-bisulfit sodný, chlorid vápenatý) a antibiotika (makrolidy nebo polosyntetické peniciliny).

Kontraindikace k biopsii ledvin

Absolutní kontraindikace k biopsii ledvin a metody jejich diagnostiky jsou uvedeny v tabulce.

Relativní kontraindikace:

 • nekontrolovatelná hypertenze;
 • signifikantní renální selhání (kreatinin v krvi více než 0,44 mmol / l);
 • gykoagulace;
 • trombocytopenie;
 • společná ateroskleróza;
 • těžká nefrokalcinóza;
 • nodulární periarteritida;
 • myelomová nefropatie;
 • patologická mobilita ledvin;
 • dnů před menstruací u žen.

Absolutní kontraindikace k biopsii ledvin a metody jejich diagnostiky

Kontraindikace

Diagnostické metody

Jediné fungující ledviny

Hydronefróza, polycystóza

Nádor ledviny, otok pánve

Aneuryzma renální tepny

Trombóza renálních žil

Chronické srdeční selhání

Novolexní intolerance

Duševní nedostatečnost

Chromocystoskopie, dynamická scintigrafie, intravenózní urografie

Ultrazvuk, intravenózní urografie, počítačová tomografie

Ultrazvuk, intravenózní urografie, počítačová tomografie

Ultrazvuková dopplerografie, renální angiografie

US-dopplerografie, renální venografie

Echokardiografie (echokardiografie), měření centrálního žilního tlaku, rychlosti průtoku krve

Alergická anamnéza

Konzultace psychoneurologisty

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Komplikace biopsie ledvin

Četnost závažných komplikací po biopsii ledvin je 3,6%, frekvence nefrektomie je 0,06%, úmrtnost je 0,1%.

 • V 20-30% případů se pozoruje mikroematurie, která trvá po dobu prvních 2 dnů po biopsii.
 • Makrogematurie je pozorována v 5-7% případů. Obvykle je krátkodobá, je asymptomatická. Dlouhotrvající makrohematurie, obvykle způsobená srdečním postižením ledvin, je často doprovázena renální kolikou, tamponádou močového měchýře s krevními sraženinami, což vyžaduje urologickou péči.
 • Pro masivního krvácení pod ledvinové kapsle nebo perirenální tkáně za vzniku perirenální hematom konstantní charakteristické intenzivní bolesti, snížení krevního tlaku a hladiny hemoglobinu v krvi. Možná přechodné zastavení funkce ledvin, stlačené hematomem. Hematom je diagnostikován ultrazvuk a CT. Volba metody pro léčbu hemiaceu perirenu (chirurgická nebo konzervativní hemostatická léčba) se provádí společně s urologistou.
 • Vzácné, extrémně obtížné komplikace biopsie ledviny nesou:
  • infekce hematomu s vývojem purulentní post-biopsie paranefritidy;
  • ruptura ledvin;
  • úrazy jiných orgánů (játra, slezina, pankreas);
  • poškození velkých cév (aorta, dolní dutá žíla).

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.