^

Zdraví

Trombocyty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Referenční hodnoty (norma) počtu krevních destiček (PLT) v krvi: novorozenci 1-10 dní - 99-421 × 10 9 / l; starší než 10 dní a dospělí - 180-320 × 10 9 / litr.

Trombocyty jsou krevní element s průměrem 2-4 mikronů, což je "fragment" cytoplazmy megakaryocytů kostní dřeně.

Životnost krevních destiček je 7-10 dní. Fyziologické kolísání počtu krevních destiček v krvi během dne je až 10%. U žen během menstruace může počet krevních destiček klesnout o 25-50%.

Trombocyty provádějí angiotrofní, adhezivní agregační funkce, podílejí se na procesech srážení krve a fibrinolýze, zajišťují stažení krve. Jsou schopné nést cirkulující imunitní komplexy (CIC) na svých membránách, aby udržely vazospazmus. V 80-85% pacientů s hemoragickou sklonem hemostatických poruch způsobených snížením množství nebo snižují funkční aktivitu destiček.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdo kontaktovat?

Průměrný objem destiček

Referenční střední destiček objem (MPV, střední objem destiček) - 3,6-9,4 m 3.

Moderní hematologické analyzátory kreslí trombocytometrické křivky (histogramy distribuce krevních destiček objemově). Existuje korelace mezi velikostí destiček a jejich funkční aktivitou, obsahem biologicky aktivních látek v granulích destiček, tendencí buněk k adhezi a změnami objemu destiček před agregací. Přítomnost převážně mladých forem krevních destiček v krvi vede k posunu histogramu doprava, staré buňky se nacházejí v histogramu na levé straně. Protože věk krevní destičky stoupá, jejich objem se snižuje.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.