Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Trombocyty

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Referenční hodnoty (norma) počtu krevních destiček (PLT) v krvi: novorozenci 1-10 dní - 99-421 × 10 9 / l; starší než 10 dní a dospělí - 180-320 × 10 9 / litr.

Trombocyty jsou krevní element s průměrem 2-4 mikronů, což je "fragment" cytoplazmy megakaryocytů kostní dřeně.

Životnost krevních destiček je 7-10 dní. Fyziologické kolísání počtu krevních destiček v krvi během dne je až 10%. U žen během menstruace může počet krevních destiček klesnout o 25-50%.

Trombocyty provádějí angiotrofní, adhezivní agregační funkce, podílejí se na procesech srážení krve a fibrinolýze, zajišťují stažení krve. Jsou schopné nést cirkulující imunitní komplexy (CIC) na svých membránách, aby udržely vazospazmus. V 80-85% pacientů s hemoragickou sklonem hemostatických poruch způsobených snížením množství nebo snižují funkční aktivitu destiček.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Kdo kontaktovat?

Průměrný objem destiček

Referenční střední destiček objem (MPV, střední objem destiček) - 3,6-9,4 m 3.

Moderní hematologické analyzátory kreslí trombocytometrické křivky (histogramy distribuce krevních destiček objemově). Existuje korelace mezi velikostí destiček a jejich funkční aktivitou, obsahem biologicky aktivních látek v granulích destiček, tendencí buněk k adhezi a změnami objemu destiček před agregací. Přítomnost převážně mladých forem krevních destiček v krvi vede k posunu histogramu doprava, staré buňky se nacházejí v histogramu na levé straně. Protože věk krevní destičky stoupá, jejich objem se snižuje.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.