^

Zdraví

Hematokrit

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hematokrit - objemový zlomek erytrocytů v plné krvi (poměr objemu erytrocytů a plazmy). Množství hematokritu závisí na počtu a objemu červených krvinek. V moderních počítačích hematologie, Ht-vypočítaný (sekundární) parametr je odvozen z počtu červených krvinek a jejich objemu (Ht = RBCxMCV).

Hematokrit je specifickým ukazatelem procentuální rovnováhy plazmy a červených krvinek v lidské krvi.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Proč je důležité určit hematokrit?

Červené krvinky, tzv. Červené krvinky, obsahují "respirační" protein - hemoglobin. Je to hemoglobin, který hraje důležitou roli ve výživě tkání, protože jde o „transport“ kyslíku a také urychluje produkci oxidu uhličitého. V ideálním případě krev obsahuje asi šedesát procent specifické tekutiny - plazmy a zbytek tvoří bílkoviny: bílé buňky - leukocyty, ploché krevní destičky - krevní destičky a vlastní erytrocyty. Hodnota hematokritu je normou poměru červených krvinek, které převládají v krvi (až 99%) na plazmu, nebo míry odchylky od uvedených norem. Lze tedy říci, že hematokrit ukazuje, jak dobře fungují červené krvinky.

Co určují hodnotu hematokritu?

Mnoho patologických stavů, onemocnění vyžadují komplexní vyšetření, podrobné laboratorní testy, ve kterých jsou specifické krevní parametry. Pomáhá určit diagnózu a začít účinnou léčbu. Každý kompetentní lékař nebude mít dostatek informací, které určují pouze hladinu hemoglobinu, s největší pravděpodobností lékař předepíše multifaktoriální studii. Hematokrit není v podstatě ničím jiným než informacemi a ukazatelem objemu (a celkového) červených krvinek, a nikoli jejich počtu, proto jako hádanka v celkovém obraze doplňuje hodnocení stavu červených krvinek. Spolu s barevným markerem, hladinou hemoglobinu, dalšími informacemi a indexy hematokritu lze doplnit a doplnit diagnostický komplex, který pomůže lékaři správně interpretovat klinický krevní test. Abnormální počet hematokritů ukazuje změny v systému erytrocytů, což zase signalizuje onemocnění, jako je kardiovaskulární onemocnění, anémie, onkopatologie a onemocnění gastrointestinálního systému.

Jak se provádí analýza?

Hematokrit není jen částí všeobecných informací o klinickém krevním testu, ale také skleněné kapiláry, zkumavky, které vypadají jako malá pipeta. Zařízení má jasné dělení - sto stejných dílů. Pro analýzu se odebírá krev ze žíly jehlou a krev se odebírá dětem méně traumaticky - pomocí lancety. Skleněný hematokrit, naplněný materiálem pro výzkum, je umístěn hodinu a půl ve speciální odstředivce. Při působení odstředivých otáček (až 1,5 tisíce za minutu) začnou erytrocyty usazovat na dno kapiláry hematokritu na určitou úroveň, což je informativní indikátor.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Jak se vypočítá hematokrit, jaká je jeho rychlost?

Podmíněná normální úroveň pro ženy je od 35% do 42%, pro zástupce silnějšího pohlaví je tento ukazatel odlišný - od 40% do 47% a vyšší, až do 52%. U dětí od jednoho do pěti let může být hematokrit nižší o 8–10% než u dospělých, ale u novorozenců je naopak přijatelným standardem hematokrit zvýšený o 20%.

trusted-source[23], [24]

Co znamená hematokrit?

Je-li zjednodušení úplně, je hematokrit indikátorem vysoké nebo nízké úrovně hustoty krve. Samozřejmostí je, že znak hematokritu je interpretován podle mnohem závažnějšího a specifičtějšího vzoru a je označován jako omezený, normální - v rámci hranic nebo omezen.

Když je procento vyšší než normální počet, je důvod hovořit o hrozbě erytrocytózy - výrazném zvýšení počtu červených částic v krvi, což zase vyžaduje další diagnózu. Zvýšený hematokrit může také signalizovat erytrémii, což je velmi závažné onemocnění. V erytrémii začnou erytrocyty rychle zvyšovat počet v nejdůležitější oblasti tvorby krve - kostní dřeně. Kromě toho může být hematokrit nad normální hladinou s latentní, latentní nebo akutní hypoxií (hladovění kyslíkem), s polycystickým onemocněním ledvin nebo s nádory v nich. Leukémie, peritonitida, trombóza, diabetes, popáleniny a dokonce i triviální pocení může vést ke zvýšení hematokritu.

Pokles hematokritu je charakteristický pro téměř všechny typy anémie, a to také se špatnou funkcí ledvin. Hematokrit pod normální hladinou je také případ velké ztráty krve spojené s poraněním nebo operací. Je třeba poznamenat, že u těhotných žen během posledního třetího trimestru je hodnota hematokritu ze zřejmých důvodů snížena. Závažnější onemocnění, jako je rakovina, včetně onemocnění krve - myeloidní leukémie, hemoblazóza je také doprovázena nízkým hematokritem.

Neměli byste panikovat, nezávisle studovat výsledky klinického krevního testu, protože takové informace nejsou definitivní diagnózou. Pokud se hematokrit nevejde do normálního rozmezí, neznamená to, že máte smrtící nemoc. Objem červených krvinek, stejně jako jejich vztah k plazmě, je pouze částí celkového klinického obrazu a není přímým ukazatelem onemocnění. Jedním slovem, hematokrit a jeho kompetentní dekódování podléhají pouze odborníkům, kteří budou v souhrnu brát v úvahu všechny ukazatele hematologického výzkumu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.