^

Zdraví

Průměrný objem erytrocytů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Průměrný objem erytrocytů - MCV (střední objemový objem) se měří ve femtolitra (fl) nebo v krychlových mikrometrech. V hematologických analyzátorech se MCV vypočítá vydělením součtu buněčných objemů počtem červených krvinek. Tento parametr lze také vypočítat pomocí vzorce: Ht (%) × 10 / RBC (10 12 / l).

Hodnoty MCV, jsou v 80-100 fl rysem i erytrocyt normotsit méně než 80 fl - mikrotsit líbí, nad 100 fl - megalocyte podobně. MCV je možné spolehlivě určit přítomnost krve v zkoumaného velkého počtu abnormálních erytrocytů (například srpkovitá) nebo dimorfní populace erytrocytů.

Průměrný počet červených krvinek je jedním z několika indexů erytrocytů, což umožňuje přesně odhadnout počet a velikost červených krvinek, které jsou důležité pro zdraví obecně a pro krev. Nejvýznamnější a nejpočetnější, tyto krevní buňky plní řadu funkcí, včetně:

  • Doprava kyslíku a oxidu uhličitého, tj. - respirační funkce;
  • Přeprava adsorbovaných aminokyselin a lipidů do tkání, tj. Výživy;
  • Přeprava enzymů;
  • Regulace acidobazické rovnováhy, prováděné hemoglobinem;
  • Adsorpce mikrobiálních toxinů, protilátek;
  • Aktivní účast na fibrinolýze a při hemostáze obecně.

Průměrný objem erytrocytů je součástí obecné hematologické klinické studie krve. To je indikováno indexu zkratkou MCV - Střední objem, který se překládá jako korpuskulární (od slova „tělíska“ - velmi malé částice), průměrný objem. Takový indikátor pomáhá spolehlivě určit množství a objem červených krvinek v krevním oběhu a také objektivně odhadnout jejich velikost. Nicméně, průměrná korpuskulární objem někdy nemůže být absolutně spolehlivý informační zdroj, takže případ s některými odchylkami ve složení a vzorec krvi. Například anisocytóza (změna velikosti červených krvinek) nebo poikilocytóza (červených krvinek různých tvarů), se nemusí přesně určit MCV.

Jaký je průměrný objem erytrocytu?

Tato informace je pro lékaře nezbytná, protože podle průměrné velikosti erytrocytu může určit typ hematologického problému - anémii, pokud má být založen na klinických příznacích. Pokud je například v těle akutní nedostatek železa, pak pravděpodobně MCV potvrdí hematologický problém microceary. Pokud osoba trpí nedostatkem cyanokobolaminu, tj. Vitaminu B12, pak průměrný objemový index argumentuje přítomností makroanémie. Kromě diferenciace anémie jasně ukazuje průměrný objem erytrocytu poměr rovnováhy vody a elektrolytů, zejména v intravaskulárních a intracelulárních sektorech. Pokud je MCV výrazně vyšší než normální věková rozmezí, znamená to přítomnost hypotonických poruch, se sníženou normou, lze mluvit o hypertonické dehydrataci (dehydratace).

Jaký je postup pro odběr krve k určení průměrného objemu červených krvinek?

MCV jsou dodatečné, konkretizující informace obsažené ve všeobecném obrázku klinického vyšetření, tyto testy nejsou samostatně přiřazeny samostatně. Hematologická sekce je obecně důležitá a nezbytná pro hodnocení krevních indikátorů a postup pro její chování je pravděpodobně pro mnohé znám. V závislosti na předpokládané diagnóze a počtu indikátorů, které lékař potřebuje, je z kůže odebrána krev jako laboratorní materiál pro komplexní výzkum, ale někdy je zapotřebí pouze kapilární krve. Neexistují žádné zvláštní požadavky pro pacienta, s výjimkou, že test je podáván na prázdný žaludek a je prováděn ráno.

Jak se vypočítá průměrný počet červených krvinek?

Měrná jednotka MCV je femtolitr, který byl podivně dřívější holandskou mírou tekutin obsahujících alkohol. Často se průměrný objem erytrocytů měří také v mikrometrech. Studium průměrného objemu se provádí ve spojení s výpočtem všech červených krvinek v pulsech, ke kterým dochází, když buňky procházejí mikroskopickými otvory hemolytického analyzátoru. Výsledkem je histogram, který ukazuje, jak jsou červené krvinky distribuovány podle celkového objemu.

Jaká je norma takového ukazatele jako průměrný objem erytrocytů?

Průměrný objem erytrocytů podle stanovených standardů se pohybuje od 80 do 100 femtolitrů. Pokud tedy indikátor zapadá do uvedených hranic, je erytrocyt označen jako normocyt. Pokud je pod 80 femtolitrů, je erytrocyt charakterizován jako mikrocite, nad - makrocyklus. Je třeba mít na paměti, že průměrný objem erytrocytů u osoby se může v průběhu života lišit, ale existují limity pro normu. Tak, u novorozenců, toto číslo začíná 128 femtolitrov a pak sníží na 100. Již věku dítěte MCV může být asi 77 fl, a po dobu pěti let je v souladu s normální - 80 fl. Ve většině případů, průměrný objem erytrocytů jako objasnění typ a stupeň anémie zkoumán ve spojení s barevného indexu a MCH - indikátor obsahu kvantitativní hemoglobinu. Jedná se spíše o specifický výpočet, takže nechodíte do nezávislé studie o laboratorní formě, je lepší, kdyby tato nezbytná a důležitá informace spadla do rukou profesionála, tedy lékaře.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.