^

Zdraví

Implantace zubů - moderní technika pro obnovu chrupu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Implantace zubů znamená nahrazení kořenů ztracených zubů, to znamená instalace speciálního návrhu do kostní tkáně čelisti namísto chybějících zubů.

V procesu svazku s kostní tkání (osseointegrace) umožňují implantáty - s pomocí následné protetiky - obnovit chrup a tím normalizovat funkce dentoalveolárního systému.

Čtěte také:

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Zubní implantace zubů: ze železa na titan

V současné době se ve světě zubního lékařství používá titan a jeho slitiny pro zubní implantaci. Titan ve své chemické a korozní odolnosti je mnohem lepší než u nerezavějící oceli a používá se v konstrukci letadel, ponorek a jaderných reaktorů.

Nejnovější technologie zubní implantace - dosažení XX století. Nejstarší zubní implantát - zub z tepaného železa v horní čelisti - byl nalezen v lebce na jednom z pohřebních míst ve Francii. Podle rentgenového studia vlastnil implantovaný železný zub asi před 1900 lety. Tento nález přesunul zpět na druhé místo unikátní artefakt, náhodně nalezený v roce 1931 americkou botanickou expedicí v údolí řeky Ulua v Hondurasu. Byla to součást spodní čelisti, která patřila mayské ženě, která žila před 1400 lety. V této čelist byl namísto levého řezáku vložen tmavý kámen a roentgenogram ukázal, že tento "implantát" byl vložen během života a dokonce zarostlý kostní tkání. Takže Mayové indiáni praktikovali implantaci dlouho před objevem Ameriky Columbusem.

A titan v zubní implantaci začal být používán v polovině minulého století. Švédský profesor Per-Ingvar Branemark (ne zubní lékař, ale ortopedický chirurg) se skupinou kolegů z univerzity Lund uskutečnil výzkum týkající se hojení kostí. Během pokusů se titanová tyč zavedená do femuru experimentálního králíka doslova utahuje spolu s kostí. Úspěšné výzkumy vedly k objevu ideální osseointegrace technicky čistého titanu, který se rozhodli testovat na čelistní kosti. Takže v roce 1965 byl nainstalován první titanový zubní implantát.

Jednou z nejnovějších inovací v oboru zubních implantátů je aplikace biologicky aktivních povlaků na titanových implantátech, která urychluje a posiluje implantaci v kostech.

trusted-source[8], [9], [10]

Výhody implantace zubů

Výhody implantace zubů jsou zřejmé. Nahrazení implantátu kořeny chybějících zubů - bez ohledu na jejich počtu - umožní jim zcela obnovit: možnost implantace předního zubu nebo jakéhokoli žvýkání, stejně jako kompletní zubní implantace (při jejich malý nebo žádný další). V tomto případě, zubní implantace dává šanci zahrát si nejen vysoce estetického vzhledu chrupu (což vypadá naprosto přirozené), ale také k zajištění plné funkčnosti zuby. Termín "práce" implantátů je od 10 do 25 let.

Kromě toho, pokud je po zavedení zubů vložen most, není nutné brousit sousední zuby. A fixace odnímatelných protéz na implantátech odstraní všechny problémy, které často doprovázejí jejich nošení. Zubní lékaři říkají, že demontovatelné struktury instalované na zubních implantátech nemusí být každý den odstraněny z úst: je celkem dostačující, aby se jim podávaly hygienické prostředky každých 7-10 dní.

Implantace v nepřítomnosti zubů poskytuje skutečnou příležitost odmítnout vyměnitelné protézy a nahradit je podmíněně vyjímatelnými strukturami. Nebo postavit neodstranitelné struktury, které v nepřítomnosti zubů a téměř úplnou atrofii alveolárního procesu čelisti nemohou být použity. Jak odborníci poznamenávají, v tomto případě bude jakýkoli druh protetiky založený na zubních implantátech pohodlnější pro pacienty a účinný z hlediska fungování jeho dentoalveolárního systému.

trusted-source[11], [12], [13]

Zubní implantáty

Podle zubních implantologů je míra přežití titanových zubních implantátů velmi vysoká - na úrovni 95-98%. Ale pravděpodobnost, že se dostaneme do těch 2-5% případů, kdy tělo odmítne "cizince", určitě existuje. Navíc přítomnost implantátu v ústech vyžaduje nejen pečlivou péči doma, ale i systematické hygienické postupy prováděné profesionálně, tj. Povinné návštěvy zubního lékaře.

Člověk by měl být připraven na skutečnost, že implantace zubů bude vyžadovat maximum vaší trpělivosti a dostatečně dlouhou dobu (od několika měsíců do jednoho roku, v závislosti na případu). Důležitou nevýhodou zubní implantace je také její vysoká cena.

Pro srovnání, minimální ceny zubních implantátů ve Velké Británii (podle průzkumu Global Zubní implantáty Market) je 1800 eur za zub, Itálie - 1300 eur v Německu a ve Slovinsku - € 1000 v Chorvatsku - 800 eur. Americký platí za jeden zubní implantát je $ 2,000 obyvatel Číny - od $ 900 až $ 1,500, s muskovit - .. Od 20 tisíc až 40 tisíc rublů ($ 600 - 1200), s bydlištěm v Kyjevě a je to zábavné náklady minimálně 5-6 tisíc hřiven ..

trusted-source[14], [15]

Systémy zubních implantátů

Dnes se v 24 zemích světa provádí průmyslová výroba intraosých zubních implantátů a na trhu dentálních služeb se implantace zubů zvýšila na 18%. Průkopník ve výrobě implantačních systémů - Nobel Biocare (Švédsko) - vyrábí implantáty pro stomatologii od roku 1981. Implantáty kořenové formy mohou být použity pro klasické dvoustupňové a jednostupňové implantační techniky. Implantáty Nobel Biocare používají speciální povlak TiUnite, který zajišťuje dobrou implantabilitu a vysokou spolehlivost implantátu.

Švédská společnost AstraTech vyvinula univerzální systém implantace zubů

Systém Astra Tech Implants Dental System, který se používá po celém světě a osvědčil se jako vysoce kvalitní a spolehlivý při řešení téměř všech problémů spojených se ztrátou zubů.

Švýcarská firma Straumann vyrábí jeden z nejlepších zubních implantátů na světě. Například nejnovější model SLActive díky inovační vrstvě je implantován do čelistí pacienta za pouhý měsíc.

Šroubové implantáty izraelské společnosti Alpha-Bio Tec úspěšně používají zubní kliniky v 48 zemích světa. Obzvláště populární jsou kónické implantáty SPI a DFI. Systém implantace zubů specialisty Bicon Dental Implants (USA) je zaveden i v případech, kdy stupeň atrofie kosti dásní neumožňuje vložení implantátů do jiných systémů.

Mezi implantáty vyráběnými v Německu jsou specialisté kuželového systému TissueCare značky Ankylos. Tento systém je snadno použitelný a poskytuje maximální funkčnost v kombinaci s vynikajícím estetickým vzhledem dentálních implantátů.

Druhy zubních implantátů spíše druhy endostální (intraosseální) implantáty - v závislosti na jeho tvaru, - jsou rozděleny do šroubu, válcové, kuželové, trubkové, laminární, s kroky, s kortikální desky a další.

trusted-source[16]

Stupně implantace zubů

Mnoho lidí se zajímá o to, jak nastává implantace zubů. Technologie implantace zubů zahrnuje postupnou implantaci umělých kořenů ztracených zubů.

Velmi důležitou etapou je příprava na implantaci zubů. Za prvé, všechny dostupné zuby by měly být vyléčeny - aby se zabránilo riziku infekce a dokonce odmítnutí implantátu. Při vyšetření a léčebného plánu dentální implantologie nutně barvy celý proces (léčebný protokol) a vybírá typ konstrukce implantátu a způsobu pro její implantaci do čelisti, která je nejvhodnější pro každého jednotlivého pacienta - s ohledem na následný proces protetiky.

Přípravky pro zubní implantáty zahrnují podrobné vyšetření ústní dutiny a zubů pomocí ortopantomogramu (digitální panoramatické čelisti) a počítačové tomografie (CT). Údaje z těchto studií poskytují představu o obecném stavu ústní dutiny, kostních tkání čelisti, jakož i jeho anatomických rysech nebo vadách.

Pro úspěšné fungování budete muset předložit testy na zubní implantáty: obecný krevní test, krevní test na cukr, HIV, hepatitidu a pohlavní nemoci.

Ve fázi II na čelisti (na dvoustupňové implantátu) koná pro augmentaci kosti, jejíž objem při dlouhodobé nepřítomnosti zubu je významně snížena (atrofie), a to jak na šířku a na výšku. Pro vložení kostní tkáně se použije buď vlastní kosta pacienta (autograft z iliakální kosti, brada nebo zadní část čelisti) nebo různé aloimplantáty a aloplasty. Doba trvání hojení kostí je nejméně 3-4 měsíce. Podle odborníků se nelze vyhnout 70-80% pacientů dané fázi zubních implantátů, protože konstrukce musí být bezpečně upevněna v kosti čelisti, zatímco deficit kostní tkáně brání to.

Při instalaci zubních implantátů na horní čelist se v současné době používá zvětšení sínusového nebo subantrálního zvětšení. Během této operace, aby se zvýšila šířku kostní tkáně čelisti hřebenu čelistní dutiny dolní části v čelistní dutiny je zvednut a zbaví výklenek zabránit umělou kost. Za několik měsíců - po jeho přilnutí k čelistní kosti - můžete implantovat zubní implantát.

Vlastní instalace implantátů probíhá ve fázi III. Chirurgie k implantaci implantátu, který nahrazuje kořeny zubu, se provádí v lokální anestézii. Implantace zubů v anestezii (tj. Celková anestézie) je extrémně vzácná a pouze v těch vzácných případech při současné instalaci několika implantátů.

Pro instalaci na zubní implantát gingivální tkáně jsou řezány v je kostní vyvrtán vybrání (lůžko), odpovídající velikosti titanových struktur, je implantát vložen do ní, je umístěn na horním uzávěrem, a guma se přišije. Incizi dásní lze provádět nikoliv skalpel, ale laser. Jedná se o tzv. Laserovou implantaci zubů nebo krevní implantaci zubů. Postup pro rozřezání sliznice tkáně, která trvá ne více než půl hodiny.

V tomto případě podle zubních lékařů je pravděpodobnost odmítnutí implantátu minimální a absolutní sterilita slouží jako záruka velmi rychlého uzdravení. To však není možné na všech zubních klinikách (kvůli nedostatku tohoto vybavení) a taková operace bude stát o 20% více než u tradičních nástrojů.

Švy po implantaci zubů jsou odstraněny, obvykle po 7-10 dnech. Implantát se však spojí s čelistní kostí 4-6 měsíců av některých případech i rok a déle.

V případě, že obnova chrupu bude provedena s pomocí skládací (dvoudílné šroubem) implantátu, je dalším krokem je instalace jeho nástavby (nástavby) nebo opěry - to znamená, že speciální „adaptér“ mezi implantátem a designu, který bude použit pro protetiku. Dásně znovu rozdělí, uzávěr se odstraní a opěrka se zašroubuje na místo. Po této operaci (která se také provádí v anestezii) se žvýkací tkáň uzdraví během dvou týdnů.

Pokud jsou použity jednokrokové metody pro zubní implantáty, non-skládací konstrukce (jednostupňový), ve kterém je opěra a intramedulární hřeb - celek, a část, kterou bude pro zubní protézy je bezprostředně nad dásní. To umožňuje urychlit proces implantace.

Konečnou fází implantace zubů je instalace umělých zubů, tedy protetiky. Protézy lze provádět různými způsoby: upevnění cementu nebo šroubu korun a můstků, odnímatelná protéza s několika možnostmi montáže.

Metody implantace zubů

V závislosti na technice dentální implantace se rozlišují dvoustupňové a jednostupňové zubní implantace.

Dvoustupňový implantace, který mnozí odborníci nazývají klasickou, velmi zdlouhavý postup s operací (jeho technologie je stručně popsán v předchozí části na stupních zubních implantátů). I když neexistují žádné náznaky pro zvýšení objemu čelisti, dvoustupňová implantace zubů trvá nejméně šest měsíců, protože se provádí skládacím dvoukomponentním šroubovým implantátem.

Jednostupňová implantace zubů, ve které se používají nesegregované struktury, dovoluje, aby byl implantát instalován v jednom kroku a dlouho nečeká na instalaci umělého zubu. Tato metoda implantace má takové rozšířené názvy jako expresní implantace zubů, jednostupňová implantace zubů, okamžitá implantace zubů.

Nicméně, jak je odborníkům v zubní bodu, existuje riziko, že implantát není pevně rostou do kostní tkáně čelisti v tomto způsobu implantace a následné protézy může neúspěšné.

Navíc, tento druh jednostupňovou implantaci jako endoskopické implantace, že pacienti uvedené zubních implantátů v jeden den, jen se ihned po extrakci zubu: implantát je instalována v zubu sklípků, to znamená, že při jeho bezpečnost a dostupnost kosti. A v tomto případě celá jednodílná struktura nahradí ztracené zuby bez řezání dásní - jen na jednu návštěvu zubaře. Korálka na implantátu se nosí o několik dní později.

Basální implantace zubů

K nejnovějším technologiím implantace zubů je bazální implantace zubů. Jeho hlavní rozdíl od ostatních metod spočívá v tom, že eliminuje potřebu vybudování kostní tkáně. Zde jsou implantáty zavedeny do hlubších bazálních vrstev kosti, které nejsou vystaveny atrofii, což je nevyhnutelné při úplné nebo částečné ztrátě zubů.

Základní bazální osteointegrované implantáty (BOI-implantáty) vyvinuté ve Švýcarsku mají zásadně odlišný vzhled (připomínající invertovaný T-dopis). Kromě toho se jejich instalace provádí ze strany čelisti.

Implantáty BOI jsou okamžitě vybaveny mosty a pacienti získají krásné zuby a po týdnu od operace mohou žvýkat potravu.

Základová implantace zubů se však používá pouze při obnově tří nebo více zubů.

trusted-source[17], [18]

Kontraindikace k zubnímu implantaci

Protože zubní implantace zahrnuje chirurgický zákrok, existují kontraindikace pro zubní implantaci. Mezi absolutní kontraindikace objeví osteoporózu, systémová onemocnění pojivové tkáně (sklerodermie, revmatoidní artritida, atd.), Chronické renální a jaterní selhání, duševní poruchy, závislost na alkoholu a návykových látek. Implantace zubů u diabetes také není provedena. Věkové omezení instalace zubních implantátů je v pokročilém věku a stáří až do 16-18 let.

Relativní kontraindikace k zubnímu implantaci jsou spojeny s přítomností koronární srdeční choroby, arteriální hypertenze, krevních onemocnění, tuberkulózy, maligních nádorů a obecného snížení imunity. Implantace zubů s parodontálním onemocněním (v těžkých formách) as nesprávným skusem je také kontraindikována.

K vyřešení problému "těhotenství a zubní implantace" odborníci doporučují, aby se opatrně přiblížili a vzali v úvahu takové faktory, jako je anestezie během chirurgického zákroku a pravděpodobnost užívání jakýchkoli léků po ní. Nemluvě o nevyhnutelnosti dalších a nežádoucích poruch pro budoucí matku.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Komplikace po implantaci zubů

Podle klinické praxe jsou komplikace po implantaci zubu pozorovány v méně než 5% případů a jsou vyjádřeny jako bolest, otoky a krvácení.

Bolest po implantaci zubu přichází poté, co anestézie zmizí, a může trvat až tři dny. Při delších bolestech se poraďte s lékařem, abyste se ujistili, že nedošlo k zánětu nebo poškození nervů.

Nádor po implantaci zubů (otok) je přirozený jev. Operační místo se začne bobtnat po několika hodinách po operaci, dosáhne maxima na třetí den a o týden později zmizí otok. Ale pokud použijete studenou kompresi na tváři (zabalené v ručníku s ledovým balíčkem - po dobu 15 minut, každých 30 minut), pak nádor zmizí rychleji.

Malé krvácení z rozřezané a šité gumy po několik dní by nemělo vyvolávat obavy. V případě delšího krvácení, které může způsobit poškození plavidla, byste se měli poradit s lékařem, který předepisuje vhodné léky.

trusted-source[23], [24], [25]

Léčba po implantaci zubů

Léčba po implantaci zubů je zaměřena na zmírnění bolesti a urychlujícího uzdravení, pro které lékaři doporučují tvrdokovovou pastu Solcoseryl. Lék je dobře tolerován a nemá žádné kontraindikace, měl by být aplikován na žvýkačky dvakrát denně.

Během prvních dnů po zubní implantát instalace postupem k tomu vany ústní dezinfekční roztoky: 0,05% roztok chlorhexidin 0,01%, nebo miramistinom roztoku (aby léčiva v ústech po dobu 3-4 minut, několikrát za den - postprandiální).

Po bolesti po implantaci zubů lékaři doporučují užívat nesteroidní analgetika a protizánětlivé léky. Například okamžité tablety Naise (analogické s Nimesulidem, Nimesil) jsou před jídlem předepsány 100 mg dvakrát denně. Maximální denní dávka je 400 mg. Jedna tableta přípravku by měla být rozpuštěna v čajové lžičce vody. Léčba je obvykle dobře tolerována a může být aplikována do 10 dnů.

Rehabilitace po implantaci zubů bude bez problémů bezproblémová, pokud bude striktně dodržovat všechny postoperační doporučení zubního implantologa.

Musíte tedy vyloučit jakoukoli fyzickou aktivitu, vyhnout se přechlazení, přehřátí a leteckému cestování. Alkohol po implantaci zubů, stejně jako kouření po dobu dvou týdnů je přísně kontraindikován. S opatrností (s uzavřenými ústy), kýcháním, foukáním nosu nebo kašlem.

Kde dělat implantaci zubů? Několik tipů

Kde je to zubní implantát, je to vaše osobní volba, ale měla by to být solidní stomatologická klinika se speciální, dobře vybavenou jednotkou pro zubní implantaci. A vy si musíte vybrat kliniku, kde vám bude poskytnuta záruka, že původní výpočet "odhadované ceny" celého postupu se během jejího provádění nezvýší ...

Je užitečné se zajímat o recenze klientů na klinice nebo o konkrétní specialisty na zubní implantáty. Mimochodem, recenze zubních implantátů umístěných na webových stránkách některých ruských klinik jsou často zveřejňovány jejich zaměstnanci.

Ve vyhlášce je dnešní implantace zubů praktikována v 196 zemích světa. Podle Asociace orální a maxilofaciální chirurgie 69% dospělých Američanů (35-44 let) z různých důvodů ztratilo alespoň jeden stálý zub. Kromě toho více než 74% starších lidí v zemi ztratilo všechny své zuby. A světová statistika svědčí o částečné absenci zubů ve třech čtvrtinách populace naší planety.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.