^

Zdraví

Kuldotsentez

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kuldotsentez je invazivní metoda diagnostiky, při níž se provádí punkce zadního fornixu vaginy pro diagnostické nebo terapeutické účely. Vzhledem k nízké dostupnosti minimálně invazivní a neinvazivní metody diagnostiky v primární a sekundární péče na úrovni, při akutní gynekologické patologie, které vyžadují okamžitou akci, tato metoda je jednou z priorit a nejvíce informativní. Ačkoli kultura má své vlastní nedostatky, je třeba znát základní principy a cíle takové diagnostiky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Indikace postupu

Kuldotsentez je invazivní zákrok, který může provádět pouze lékař, asistent gynekologa, který má odpovídající kvalifikaci pro takové metody. Mělo by se provádět s přihlédnutím ke všem pravidlům aseptických a antiseptických, a proto se považuje za povinné provést v operačním či čistém obvazu. Tato metoda je invazivní, což zvyšuje riziko možných komplikací, takže její použití je omezeno na případy, kdy je obtížné stanovit skutečnou diagnózu nebo odlišovat podobné patologie. Akutní gynekologické patologické stavy mohou být často diagnostikovány pomocí ultrazvuku. V takovém případě můžete určit volnou tekutinu v prostoru zatocechnom, roztrhnutí cysty nebo jiné patologie. Pokud není možnost provádět ultrazvuk v pánevních orgánech, což může být v nouzových situacích při volání domů nebo v noci, pak je kultura vhodnou volbou. Proto jsou indikátory pro provádění kultury-centhesis:

  1. podezření na přerušení mimoděložního těhotenství a krvácení do extrauterinního prostoru;
  2. podezření na prasknutí vaječníkové cysty;
  3. apoplexie vaječníku s krvácením;
  4. Rakovina vaječníků - objasnit diagnózu a definici atypie;
  5. jakékoliv podezření na přítomnost tekutiny v extrauterinním prostoru (Douglas) s klinikou akutního břicha.

V každém případě je podmínkou pro zadní vpichu poševního je převislý zadní klenby na ruční palpací a kontroly v zrcadle, stejně jako pozitivní kolísání příznaků nebo „plovoucí dělohy.“ Je možné provést ultrazvukové nebo laparoskopii, což je méně invazivní metody, ale pokud nemáte na to čas a příležitost, aby tuto indikaci pro kuldotsentezu.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Příprava

Příprava na tento postup netrvá moc času, protože hrací čas hraje roli. Postup je zpravidla prováděn v lokální anestézii.

Za prvé, vnější genitálie jsou léčeny alkoholem a antiseptikem. Pak se zrcadlo vloží do pochvy, což vám umožní omezit pole pro zásah. Dolní okraj je odstraněn směrem dolů a pak je uvedeno místo punkce. Toto místo se nachází v zadní vaginální klenbě podél střední čáry pod vnějším hltanem. Při použití dlouhé a silné děrovací jehly se provádí punkce, dokud nedojde k pocitu selhání. Poté připojte píst a nakreslete obsah. Svojí povahou můžete určit nejen diagnózu, ale také určit další taktiku léčby.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Kdo kontaktovat?

Technika kuldocenteza

Vedle určení údajů pro tento postup je také nutné stanovit správnou taktiku, aby byl zásah diagnostikován.

Děloha je v malé pánvi mezi močovým měchýřem před a konečníkem zezadu. V těchto místech jsou zde deprese, které jsou pokryty peritoneem. Prostor mezi děložní stěnou a konečníkem je nejvýznamnější a je umístěn tak, že je pod všemi dutinami, to znamená, když se dostává do malé pánve volné tekutiny, proudí tam. Tento prostor utero-rectum se také nazývá Douglas. V kulturním centru se provádí punkce přes zadní vaginální klenbu tohoto prostoru, protože zde je možné určit krev, volnou tekutinu, exsudát nebo jiné patologické tekutiny.

Kuldocentéza v cystě vaječníků může být provedena, pokud existuje podezření na prasknutí takového cysty za účelem odlišení mimoděložního těhotenství. V tomto případě bude obsah bodce ve formě sérové tekutiny v případě porušení cysty a při mimomaternicovém těhotenství nebo apoplexii vaječníku - skvrny různé intenzity a objemu.

Kontraindikace k postupu

Kontraindikace k culdocentéze jsou omezeny pouze absolutními, protože tato metoda může být nezbytná pro stanovení diagnózy. Mezi hlavní kontraindikace patří:

  1. zánětlivé onemocnění vagíny a dělohy - invazivní intervence může způsobit nejen rozšíření procesu do dutiny malé pánve, ale může také výrazně zhoršit průběh základní nemoci;
  2. rakovina dělohy - je kontraindikována kvůli riziku kontaktních metastáz;
  3. podezření na pokračující krvácení malých pánvových orgánů ve velkém objemu, které mohou způsobit hemorrhagický šok;
  4. těhotenství;

Jedná se o kontraindikace, které je třeba vzít v úvahu, ale vážením významu a diagnostické hodnoty postupu v každém jednotlivém případě.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Výhody a nevýhody kultivace

Výhodou kulturní cenzury lze považovat její přístupnost a rychlost diagnostiky v obtížných situacích. To je důvod, proč lze považovat za zastaralou, ale velmi informačnou metodu. Existují však nevýhody, protože jde o invazivní metodu a další možné komplikace. Mohou se vyvinout zánětlivé exogenní procesy v malé pánvi a také tato rehabilitační doba je prodloužena. Pokud je tedy možné diagnostiku ověřit pomocí ultrazvuku, měla by být použita druhá metoda.

Důsledky kultury-centhesis mohou být ve formě adhezních procesů v malé pánvi, pokud taková punkce nebyla jediná. Dále je třeba věnovat pozornost stavu dělohy po takovém postupu, protože může dojít k menšímu hematomu, když je poraněna nádoba střední velikosti a z ní se prodlužuje krvácení.

Období rehabilitace po culdocentéze zpravidla odpovídá hlavní patologii, kvůli které byla provedena. To znamená, že pokud byla mimořádná těhotenství příčinou, což bylo potvrzeno, rehabilitace by měla být provedena po dobu nejméně tří měsíců. Pro toto období se také musíte vzdát sexuálních vztahů. Další těhotenství se doporučuje plánovat po roce. Péče o genitálie nevyžaduje speciální intervenci, potřebujete jednoduchou hygienickou péči s kontrolou stavu a vyšetření gynekologa jeden měsíc po zákroku.

Kuldotsentez, i když je invazivní metodou diagnostiky, ale je velmi informativní, takže může být použit pro diagnostiku a diferenciální diagnostiku akutní gynekologické patologie. Je třeba znát základní podmínky jejího chování a indikací, takže postup má co možná nejméně negativních důsledků a byl diagnosticky významný.

trusted-source[31]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.