^

Zdraví

Léčba pruritu v intimní oblasti u mužů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzhledem k tomu, že svědění v perineu silnějšího pohlaví může být důsledkem různých faktorů, není nutné mluvit o obecných schématech léčby. Toto bylo jasné, když jsme zvažovali závislost kvality diferenciální diagnózy a výsledků terapie předepsané jejími výsledky.

Například, pokud jde o genitální herpes, který, ačkoli se má za to sexuálně přenosné infekce, ale není bakterie, virus, léčba se systémovými antibakteriálních látek nemá smysl. Pacient je přiřazen přijímací imunostimulanty a vitamíny zvýšit obranyschopnost organismu k boji proti herpes virus, stejně jako systémové a topické podávání antivirových činidel ve formě injekcí, tablet a mastí ( „acyklovir“, „Panavir“, „Alpizarin“ a kol.) A přípravky interferon. Aplikovat i nějaký rozpočet s antibakteriálním, osvědčený při léčbě herpetických infekcí (mast „Levomekol“ řešení „chlorhexidin“ a „Miramistin“).

Léčba diabetes mellitus se provádí s léčivy snižujícími cukr (Metmorphine, Diabeton, Maninil, Amaril, Glukobay atd.). Při závislosti na inzulínu se podávají inzulinové přípravky. Ale v každém případě je povinná dieta s nízkým obsahem sacharidů, v níž je cukr nepřítomen, čímž se uvolní sladidlo.

Pokud se jedná o bakteriální infekci, pak obvykle předepisují antibiotika s širokým spektrem účinku, s přihlédnutím k možnému příčinnému faktoru nemoci. Je pravda, že účinná léčba je možná pouze po stanovení tohoto patogenu laboratorními metodami. Podle schématu antibiotické léčby by mělo být také doplněno jedním z nejúčinnějších léků probiotika, které pomáhají obnovit rozbité silnými antibakteriálními látkami střevní mikroflóru, jinak vysoké riziko vzniku dysbiózou.

Bakteriální infekce vede vždy k rozvoji zánětu, a proto jsou také předepsány protizánětlivé léky (hormonální lokální glukokortikosteroidy, méně NSAID). Má-li někdo na kůži v intimních místech zahrnuje nejen svědění a zarudnutí, ale rána, použitý hojení ran prostředky (např stejná mast „Levomekol“ antiseptické roztoky).

Léčba mykóz, včetně kožních onemocnění, se provádí s antifungálními přípravky ve formě masti (Clotrimazol, Lamisil, Nystatin, Nitrofungin atd.). Plísňová infekce také způsobuje těžký zánět tkání a vyžaduje použití protizánětlivých léků.

Ekzém na penisu, šourku a pubertu, který patří do kategorie dermatóz, jako je růžový lichen, vyžaduje jiný přístup k léčbě. Toto onemocnění je většinou alergické, i když se může velmi rychle komplikovat připojením houbové nebo bakteriální infekce. Léčebný režim zahrnuje:

 • hormonální protizánětlivé léky s analgetickým účinkem (častěji hydrokortizonová masť nebo komplex hydrokortizonu + prednisolon),
 • sedativa ("Sedavit", "Tinktura matky", "Glycesed" atd., protože onemocnění se často rozvíjí na nervy),
 • lokální antiseptikum ("Furatsilin", "Chloggexidin", "Betadin"),

A samozřejmě antihistaminika, která zmírňuje alergii, včetně  svědění v intimní zóně u mužů.

Stydké vši působí speciální insektetsidnyh roztoky, lotiony, spreje aplikovány přímo na ohanbí (spreje „ParaPlyus“, „PedikulenUltra“, pleťová voda nebo emulze „Medifoks“ mléko a mast „Nittifor“ et al.). Vlasy na tomto místě by měly být oholené.

Léčba různých onemocnění, která způsobují svědění na intimních místech, lze říci po dlouhou dobu. Ale kromě přímé léčby identifikovaného onemocnění musí být rovněž symptomatická léčba, zaměřené na odstranění stresující symptomů, neumožňují účinné terapeutické manipulaci a jen zhoršuje situaci (tvoření vředy, infekce spojování, oddělování infekce na velké ploše, atd.). Pro zmírnění svědění je předepsáno antipruritické léky.

Vzhledem k tomu, svědění může být považován za alergické reakce organismu na konkrétní stimul účinné v tomto ohledu považovat za antihistaminika (alergií na léky), které mohou být použity jako monoterapie u alergií na tkáně a detergenty (však alergen musí být vyloučeny z použití) , stejně jako léky.

Antihistaminika mohou být přiřazeny pro vnitřní příjem ( „Diazolin“, „Suprastin“, „loratadin“, „Zirtek“ et al.), Stejně jako lokálně ve formě hormonální a non-hormonální masti. Mimochodem, dobrá antihistaminikum a Antipruritické efekt mají hormonální přípravky ( „prednisolon“, „Hydrokortison“, „Lorinden“, „Sinalar“, „Celestoderm“, „Beloderm“, „Advantan“ aj.) A složitých léky kortikosteroidy v antibiotikem ( " Triderm "atd.).

Pokud je léčba hormonální léčba není účinná, nebo se považuje za nemožné, může lékař předepsat jeden z léků inhibitorů kalcineurinu ( „Elidelu‚‘Protopic“, ‚Takropik‘ et al.), Které inhibují uvolňování mediátorů zánětu a snížení svědění. Svědění na nervové půdě lze snadno odstranit sedativy a uklidňujícími prostředky.

Pro non-hormonální antipruritické činidel může rovněž zahrnovat masti „Fenistil“, „Dimotsifon“ a některé další, které je třeba používat opatrně, protože mohou způsobit podráždění sliznic a jemné tkáně v intimní oblasti.

Účinné léky na svědění v intimní oblasti

Pokud mluvíme o většině patologických stavů, u nichž je v oblasti intimní oblasti u mužů svědění, pak se tento symptom považuje za nejbolestnější a vyžaduje rychlou úlevu. Koneckonců, stejný zánět nelze jednoduše odstranit, jestliže pacient neustále vyřezává bolest. Kromě toho, čím silnější a častější jsou hřebeny, tím větší je pravděpodobnost vzniku ran a jejich infekce. A pak je tak důležitá otázka,  co odstranit svědění v perineu?

Zvažte několik léků, které mohou pomoci při řešení tohoto problému. Začněme s kortikosteroidy, které jsou v tomto ohledu nejúčinnější.

" Celestoderm " - protizánětlivé a antipruritické léky založené na kortikosteroidu betamethason ve formě topického krému, který se používá k léčbě dermatologických onemocnění. Léčba snižuje zánětlivé reakce v tkáních a svědění různými typy dermatóz a změnami souvisejícími s věkem. Je účinný pro použití v místech s vysokou vlhkostí těla.

Masti je aplikována tenká vrstva na zapálené svědivé místa nejvýše 3krát denně. Můžete lehce protáhnout do kůže a nechat ji pohlcenou, aniž byste ji pokrývali látkou.

Lék není určen pro léčbu lidí, kteří jsou alergičtí na tento lék, virových a plísňových infekcí různého lokalizace, růžová akné, dermatitida, rosacea, bakteriálních dermatóz a pohlavní patologií, pro léčbu očních onemocnění.

Léčba by neměla být dlouhodobě používána a ošetřenou oblast pokrýt vzduchotěsnými materiály.

V místě aplikace masti mohou být zaznamenány nepříjemné pocity ve formě pálení, brnění, zesílení svědění, vyrážky, což naznačuje alergickou reakci na samotnou drogu.

„Triderm“ - to je příprava léčiva vypouštěcího komplexu, protože spolu s kortikosteroidy (betamethason) obsahuje antibiotika (aminoglykosidy, gentamicin) a antifungální složku (antimykotika klotrimazol). Tento přípravek je předepisován pouze v případě, že je důvodné podezření, bakteriální (obvykle stafylokokové) nebo plísňové infekce, což způsobuje svědění muži v intimním prostředí.

S pomocí léčiva se léčí dermatózy způsobené mikroorganismy, stejně jako v případě pozdější infekce.

Masť je účinná na mokrých, mokrých površích, nedoporučuje se však nanést na poškozenou pokožku (rány, poškrábání, prasknutí bublin). V takových případech je výhodnější používat prostředky pro hojení ran a antiseptiky.

Kůže se aplikuje dvakrát denně, snaží se zachytit také malou plochu intaktní pokožky kolem postižené oblasti.

Masť se nepoužívá k přecitlivělosti na její složky, aminoglykosidy antibiotik a deriváty imidazolu. Další kontraindikace užívání  drog  jsou: kožní tuberkulóza, syfilis, kožní reakce po očkování, vředy a trhlin v kůži, akné, nestejnorodým formy psoriázy, kožních virových infekcí včetně přírodních herpes, plané neštovice. Lék se také nepoužívá pro křečové žíly.

Použití drogy může být příležitostně doprovázeno výskytem podráždění, pálení nebo jiných reakcí na pokožce, což svědčí o zvýšené citlivosti na složky léčiva. Jiné nepříjemné příznaky mohou nastat pouze v souvislosti s dlouhodobým užíváním masti nebo v případě použití v hermetických povlacích, které blokují přístup vzduchu.

" Elidel " - zástupce léků, které inhibují syntézu a uvolňování kalcineurinu - látky odpovědné za zánět a svědění, které jsou důsledkem alergické reakce. Tato masť pro vnější použití se doporučuje, pokud je léčba kortikosteroidy z nějakého důvodu nemožná nebo nevede k očekávanému výsledku.

Tato masť by měla být také aplikována tenkou vrstvou na zčervenání svrbivých oblastí, jemně se otírá do postižené kůže a pečlivě ošetřuje záhyby. Léčba se provádí, dokud symptomy nezmizí.

Léčba se nepoužívá k přecitlivělosti na hlavní účinnou látku léčiva (pimecrolimus) nebo jeho pomocné složky.

Použití léku může vyvolat výskyt alergických a anafylaktických reakcí s různou závažností, intolerancí na alkohol, rozvojem kožních infekcí. Byly rovněž hlášeny případy ojedinělých případů rakoviny kůže a lymfadenopatie, ale neexistovala žádná vazba mezi použitím přípravku Elidel a těmito patologickými stavy.

Během aplikace masti na kůži mohou pacienti v oblasti postižené oblasti pocítit pálení, svědění a bolest. Tyto příznaky spolu s otoky tkání, porušení jejich citlivosti, vyrážka naznačují, že užívání léku je dále nežádoucí.

"Dimosifon" je nesteroidní léčivo s antipruritickým, antialergickým, antibakteriálním a protizánětlivým účinkem. Masť nemá negativní vliv na lokální imunitu obsaženou v hormonálních protizánětlivých lécích.

Lék je předepsán pro různé dermatitidy, ekzémy, opar, alergické reakce ve formě svědění a vyrážky na různých podnětech.

Aplikujte masti 2 nebo 3 krát denně, aplikujte je na zanícenou pokožku tenkou vrstvou. Zakryté ošetřené plochy se nedoporučují po dobu půl hodiny, po které se doporučuje, aby byl tlustý povrch izolován nejméně po dobu několika hodin. Léčba lékem obvykle probíhá 1,5-2 týdnů.

Silné sexuální aplikace léku se nedoporučuje v případech závažného zánětu, kdy je pravděpodobné, že hormonální přípravky budou užívat v těsné blízkosti mužů, a také v případě přecitlivělosti na složky mastí. Nežádoucí účinky léku jsou obvykle sníženy na mírné alergické reakce.

" Zirtek " je antihistaminikum nové generace ve formě tablet pro orální podání. Přesto je alergie systémovou reakcí, kterou nelze vždy zvládnout jen pomocí místních prostředků.

Přiřaďte lék na různé alergické dermatózy, jejichž hlavní příznaky jsou svědění a vyrážky na těle.

Lék "Zirtek" užívá 1 tabletu denně. Tablety nemusíte žvýkat, ale musíte je vypít.

Pokud má pacient závažné patologické stavy ledvinového systému, měl by lékař upravit dávku léku. Přiřadit v tomto případě droga samotná je nebezpečná pro ledviny. Není-li to jen o patologických stavech ledvin, ale o konečném (nejsilnějším) stadiu selhání ledvin, je užívání drogy zakázáno.

Další kontraindikace léků u mužů jsou: syndrom malabsorpcí glukózy a galaktózy, intolerance vrozeného galaktózy, nedostatkem laktázy, přecitlivělost na složky léčiva, negativní reakce na hydroxyzin. S péčí vymezte perorální léčivo u pacientů s těžkými onemocněními jater a ledvin, stejně jako u starších osob.

Lék ovlivňuje nervový systém, takže užívání drogy může být doprovázeno ospalostí, apatií nebo naopak agresivitou, nervovým vzrušením, poruchami spánku. Existují také halucinace, křečovitý syndrom, porucha citlivosti těla, tremor končetin, zmatenost, mdloby.

Je také možné dočasné zhoršení vizuálních funkcí, tachykardie, výskytu nachlazení, poruchy močení. Vzhledem k tomu, že tablety přípravku Zirtek jsou podávány perorálně, jsou přijatelné příznaky, jako je bolest břicha, nevolnost, pocit stolice, sucho v ústech, poruchy jater.

Navzdory skutečnosti, že Zirtek je antialergickou látkou, není vhodné vyloučit vývoj alergických reakcí na jednotlivé složky. Další nevýhoda léku může být považována za pravděpodobnost zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku jeho příjmu.

Ale je tu dobrá zpráva. Všechny výše uvedené nežádoucí účinky specifické pro antihistaminika, pro léky nové generace, ke kterým patří Zirtek, jsou velmi vzácné a svědění v intimních místech pro muže a jiné projevy alergie zmizí poměrně rychle.

trusted-source[1], [2], [3]

Alternativní léčba

Je třeba říci, že ne všechny případy svědění v intimní zóně u mužů musí podezření na závažnou patologii a použití silných léků. Někdy k odstranění nepříjemného příznaku stačí znalost alternativní medicíny.

Například v případě, že svědění byl způsoben nedostatkem hygieny hráze, což způsobuje podráždění tkáně objevily fyziologické tekutiny, vody ke koupání nemusí stačit k rychlému odstranění bolestivé příznaky. K pomoci přicházejí uklidňující odvar z bylin a aromatických olejů.

Bylinné ošetření je  v tomto případě velmi důležité, protože mnoho léčivých rostlin má protizánětlivé a některé antimikrobiální účinky, což jim pomáhá rychle odstranit nepříjemné příznaky. Například, odvar nebo infuze heřmánku (1 polévková lžíce sušených květin v 0,4 litru vody), který může být použit pro mytí přirození nebo jako pleťové vody v místech se silným podrážděním, má uklidňující, protizánětlivé a antiseptické účinek na kůži.

Další populární tráva v lidu, která může odstranit svědění a zánět, je kopřivka. Jako léčivý přípravek použijte odvar z kopřivovitých květů (1 polévková lžíce sušených surovin na 1 šálek vroucí vody, aby stál na malém ohni nejvýše 3 minuty). Použijte odvar pro praní intímních míst. Lze jej také přidat do koupací vody.

Chcete-li odstranit svědění a nepohodlí v intimní oblasti, pomáhá i odvarování květin z viburnumu. Ale 1 polévková lžíce. Vroucí vodou, vezmeme 1 polévkovou lžíci. Suché květy a trvá nejméně 20 minut. Používáme ji k mytí nemocného místa a pleťových mlék.

Pokud není jen svědění, ale také silné podráždění, přijde na záchranu odvar z různých bylin s antimikrobiálním účinkem. Jako surovinu můžete použít kolekci heřmánku, měsíčku, šalvěje, jalovce, třezalky, dubové kůry. Sklenice vařící vody bude muset mít 1-1,5 lžíce. Sbírka bylin. Trvá na tom, že trvá dlouhou dobu, nejméně 1 hodinu.

Kromě bylin, mohou být vnitřní rostliny také použity k boji proti pruritu a podrážděnosti: aloe vera, aloe (agave nebo renel), kalanchoe. Šťávy z těchto rostlin potřebují mačkat postiženou oblast, což pomůže zbavit se bolestivého svědění a rány na kůži se utužují rychleji. Sérum můžete osušit silicemi mentolu a čajového stromu, které mají další silný antimikrobiální účinek.

Pokud jde o jiné léky, které lze použít k potírání svědění a zánětu, mohou zahrnovat:

 • roztok sody a soli (pro 1 litr vody vezmeme 1 lžíci granulovaných látek), používaný k častému mytí intimní zóny,
 • med (při absenci alergické reakce na produkty včelařství) se na chvíli aplikuje na svědivou, zapálenou pokožku,
 • čerstvě vymačkané citronové šťávy, mléčné syrovátky nebo slabý roztok přírodního jablečného octa (účinný prostředek pro podezření na houbové infekce, vytváří kyselé prostředí, které není vhodné pro množení plísní a bakterií) se používá pro časté koupání a pleťové vody.

Mimochodem, přirozené mýdlo je považováno za vynikající antibakteriální, pečující látku. Je samozřejmě lépe užívat ekonomické nebo dehtové mýdlo, které se vyznačuje výrazným antimikrobiálním a antiparazitickým účinkem. V extrémních případech můžete při hygienických procedurách použít normální dětské mýdlo s otočením, aloe nebo heřmánkem nebo bez plniva.

Všechny výše uvedené prostředky mohou být použity se souhlasem lékaře jako další léčba. Infuze a odvar z bylin bude také pomáhat těm, jejichž svědění se stalo nesnesitelným, ale chybí schopnost rychle vyhledat pomoc z lékárny nebo nemocnice.

Co jiného lze použít k potírání svědění, pokud to není vážná patologie? Jakékoliv tělové krémy se sedativním, antialergického účinku (možné na základě levné sedmikráska, měsíčku, série, atd), masti typu „zachránce“ nebo „Boro plus“ spray „Panthenol“ a další podobné látky.

trusted-source[4], [5]

Homeopatie se svěděním

Zdá se, co může homeopatie pomoci s tak zvláštním příznakem, jako je svědění v intimní zóně lidí? Ukazuje se, že dokáže a pomáhá, a to ještě předtím, než je zavedena konečná diagnóza. To znamená, že doktor-homeopat může určit symptomatickou léčbu s ohledem na stížnosti pacienta ještě před provedením speciálních laboratorních testů.

Při homeopatii, pokud jde o symptom, jako je svědění, je důležitější znát příčinu jejího vzhledu, ale charakteristiku samotného příznaku: pokud se objeví, ze kterého se zvyšuje nebo snižuje. Na základě těchto informací může homeopat již předepsat některé léky, pacient po uplynutí diagnostických postupů obdrží zbytek předpisu po stanovení konečné diagnózy.

Takže, jaké léky lze předepsat pro stížnosti pacientů na svědění v perineu:

 • Jestliže pacient je znepokojen svěděním v oblasti genitálií, kůže zčervená, svědí v kombinaci s bolestí a brnění se mohou objevit bubliny, ale osvobození od mechanického vlivu na svědění kůže pacient neobdrží, je pravděpodobné, že bude jmenován jako léku  Rhus  Toxicodendron.
 • Tento léčivý přípravek společně s léky, jako je Grafit, Mercurius solubilis, může být předepisován pruritusem v prstencích na intímních místech, kdy chybí vyrážky. Pokud je svědění  kardiosti zintenzivněno, jsou předepsány Pulsatilla a  Rhus toxodendron, a když Sulfuris, Calcium carbonicum, Thuja klesají, je to užitečné. Fosfor je předepsán bez ohledu na kožní reakci na mykání.
 • Pokud je to otázka silné (hořící) svědění na pozadí zážitků a nepokojů v sexuálním plánu, přijdou k záchraně homeopatické léky Causticum, album Arsenicum, Phosphorus.
 • Pokud je svědění v intimní zóně u mužů zesíleno vystavením studenému vzduchu (například když člověk sundá oblečení), účinné léky budou:
  •  Rumex crispus (nejsou žádné vyrážky nebo jsou alergické na puchýře),
  • Kalium bichromicum (v případě kožních onemocnění),
  • Natrium sulfuricum (pokud se objeví interní onemocnění),
  • Oleander (jestliže na genitálech je ekzémová nebo herpetická vyrážka).
 • V případě, že dojde ke zlepšení z chladu, lze jmenovat:
  • Alumina (nesnesitelné svědění a pálení, vzhled trhlin v zanícené kůži),
  • Síra (svrbení není příliš silné, stává se příjemné poškrábat),
  • Psorinum (s herpetickými vyrážkami, nepříjemným zápachem v místě svědění, zesílením bolestivého příznaku v horkosti).

Pokud má lékař pochybnosti, možnost volby pro jinou povahu svědění je jmenování tří drog současně: Sulfuris, Calcium carbonicum a Lycopodium.

Nebojte se užívat homeopatické léky před konečnou diagnózou. Všechny výše uvedené léky mají komplexní léčebný účinek na tělo, které nemůže způsobit žádné komplikace. Neexistují prakticky žádné kontraindikace a vedlejší účinky v homeopatických lécích, které opět mluví o bezpečnosti takové léčby.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.