^

Zdraví

Léčba psoriázy v počáteční fázi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V počáteční fázi se psoriáza vyznačuje vzhledu malých papulovních plátů. Takové papuly se vždy vyznačují lesklým a hladkým povrchem a také mají růžový odstín. O pár dní později se pokryjí stříbřitým filmem a stanou se šupinami, které lze snadno odstranit. V takovém případě se znovu objeví nové papuly.

Pokud začnete správnou léčbu v první fázi této patologie, terapie bude úspěšnější a pozitivní výsledek bude rychlejší.

Vzhledem k tomu, že specialisté stále nedokážou zjistit, proč se rozvíjejí psoriatické plaky, je léčba této nemoci dokonce i v prvních fázích velmi daleko od ideálu. Zpravidla může lékař v této fázi předepisovat pacientovi různé léky, jejichž složení je dehet, naftalanový olej, syntetické retinoidy. Pro zvlhčení pokožky se často používají různé kosmetické prostředky, včetně krémů na zvlhčení. Jsou aplikovány, obvykle po koupeli.

Díky použití takových léků jsou u pacientů pozorovány následující parametry:

 1. Zánět rychle začíná projít.
 2. Buňky pokožky se regenerují rychleji a obnoví se.
 3. Ranky jsou dezinfikovány.
 4. Proces keratinizace se vrátí k normálu.

Účinná léčba jmenovaný zejména tablety a tobolky, které pomáhají zpomalit buněčné dělení (retinoidy), obnovit jeho strukturu (lék s D3 vitaminu), snížení zánětu a podráždění (steroidní hormony) pro potlačení buněčného dělení (imunosupresivní).

V počáteční fázi psoriázy je také docela účinná řada vnějších prostředků (krémů a mastí). Mezi nimi jsou velmi populární:

 1. Kortikosteroid (zmírňuje podráždění a svědění, odstraňuje zánět).
 2. Keratolik (pomáhá odfarbovat ty buňky, které již byly mrtvé).
 3. Vitamin D (regeneruje pokožku).
 4. Dehet (dezinfekce ložisek zánětu).

V některých případech lze také použít fyzioterapeutické postupy:

 1. Ultrazvuk - snižuje intenzitu bolesti, snižuje svědění a zánět.
 2. Ultrafialové - rychle odstraňuje hlavní příznaky nemoci, zejména v prvních fázích.
 3. Laser - lze použít pouze v těžkých případech a na malém místě pokožky.

Způsoby léčby psoriázy v počáteční fázi

Navzdory skutečnosti, že psoriáza se těžko léčí, moderní nástroje stále pomáhají vyřešit tento problém alespoň na chvíli. Mezi nejoblíbenější léky na léčbu psoriázy v prvních fázích patří následující:

Krém "Unny". V tomto léku existují takové aktivní složky: olivový olej, lanolin, vazelína. Navíc jeho složení zahrnuje vodu. Díky tomu dvě hodiny po nanesení výrobku na poškozenou pokožku se voda začne odpařovat a základna krému rychle pronikne do pokožky. Má chladicí účinek, pomáhá zmírnit zánět.

Krém je předepsán v případě, kdy pacientův stav přechází z počátečního stupně do středního stupně a psoriáza se stává akutní. Pacienti s nesnášenlivostí ke složkám krému k použití je zakázán. Při použití nepříjemných příznaků to není odhaleno.

Síra-dehtová pasta. Jak název napovídá, léčivo obsahuje dvě účinné složky: síru a dehet. Má dezinfekční a antiseptický účinek. Při aplikaci na kůži je třeba masku pečlivě otírat jemnými masážními pohyby. Použijte jeden až dvakrát za 24 hodin. Předtím je důležité dobře očištění a vysušení pokožky. Pacienti s nesnášenlivostí vůči složkám užívání drog je zakázán.

Methotrexát. Speciálně vyvinutá lék, který neumožňuje psoriázu projít do závažnější fáze. Vyráběné ve formě tablet. Léčivo obsahuje účinnou látku methotrexát. Pomáhá zpomalit syntézu a mitózu buněk. Má také imunodepresivní vlastnosti.

Pro léčení psoriatických plaků se toto léčivo používá jednou za sedm dní v dávce 10-25 mg. Postupně se dávka zvyšuje, dokud pacient nedostane pozitivní klinický výsledek. Potom se dávka opět sníží.

Pacienti s poruchou funkce ledvin, hematologickými poruchami, akutními infekčními nemocemi, intolerancí na metotrexát, užíváním drogy jsou zakázané. Nemůžete užívat těhotné ženy, ženy, které krmí dítě s mateřským mlékem a děti do tří let věku.

Nepoužívat methotrexát s léky: nesteroidní protizánětlivá léčiva, tetracyklin, chloramfenikol, sulfasalazin, azathioprin, ethanol, oxid dinitrogenom, teofylin, multivitaminů.

U některých pacientů se po zahájení léčby této drogy z následujících příznaků: bolest hlavy, nevolnost, nechutenství, anémie, zánět spojivek, ospalost, deprese, plicní fibrózy, nefropatie, artralgie, pálení kůže pocit.

Neotigazon. Populární retinoidní léčivo, ve kterém je nalezena účinná látka acitretin. Díky tomu činidlo pomáhá normalizovat proces šíření buněk.

Dávkování předepisuje ošetřující lékař, ale nesmí přesáhnout 30 mg léku za 24 hodin. Terapie trvá dva až čtyři týdny, ale tentokrát může být zvýšena. Po obdržení prvních pozitivních výsledků se léčivo používá pouze jako udržovací léčba.

Pacienti se závažným poškozením jater a ledvin, chronická hyperlipidemie, intolerance k užívání akitretinu je zakázána. Není určena k léčbě těhotných žen. Při použití mohou být některé nepříjemné příznaky: olupování a nadměrnému ztenčení kůže, bolesti hlavy, hypervitaminózu vitamínu A, erytém, dermatitida, bolesti svalů a kloubů.

"Dermovate" krém. Populární lék pro léčbu psoriázy v počátečním stádiu, ve kterém je nalezena účinná složka klobetasol propionátu. Inhibuje syntézu prozánětlivých a zánětlivých mediátorů, čímž snižuje zánět a svědění.

Použijte tenký proužek krému, který se aplikuje na očištěnou a vysušenou pokožku jednou nebo dvakrát za 24 hodin. Vtírejte do kůže velmi jemně a pomalu. Aplikujte lék předtím, než se objeví pozitivní klinický obraz nebo čtyři týdny.

Pacienti s virovým a houbovým onemocněním kůže, růžovky, rakoviny kůže, akné, nodulární Prurigo Gajda, genitální svědění, periorální dermatitida, může společný lupénky netolerantní klobetasol propionát nelze použít nástroj. Nepoužívejte na kůži během kojení a v dětství.

Při použití léku u některých pacientů byly zjištěny následující nepříjemné příznaky: přecitlivělost, svědění, bolest, podráždění, alergie.

Léčba psoriázy na hlavě v počátečním stádiu

K léčbě počátečního stadia psoriázy na hlavě určit některé vitamíny (B12, B1, B6, A). Velmi účinné jsou také léčiva, ve kterých jsou nalezena kyselina nikotinová, vápník, kyselina askorbová, kyselina listová. Výborný se ukázal v léčbě psoriázy na hlavě kyseliny salicylové, ale musí být aplikován pečlivě, protože způsobuje olupování kůže.

Pro ošetření můžete použít odvar na bázi želatiny, heřmánku, šalvěje, které můžete snadno umýt hlavou. Chcete-li získat co nejrychlejší výsledek, můžete použít kortikosteroidy, které vám pomohou v krátkém čase zbavit počáteční fázi onemocnění.

Nejúčinnějším způsobem léčby psoriázy hlavy je stále roztok Soderm, který musí být aplikován na postiženou pokožku dvakrát za 24 hodin (nejlépe po spánku a před spaním). Po vzniku prvních pozitivních výsledků můžete snížit frekvenci aplikace na jeden čas. A později obecně používají dva až třikrát za sedm dní.

Úplným novým lékem v léčbě pokožky hlavy je Taclonex. V tomto léku jsou aktivní složky, jako je betametason dipropionát, kalcipotrien. Vyrábí se ve formě spreje, které lze nastříkat na psoriatických placích.

Léčba psoriázy na rukou v počáteční fázi

Léčba psoriázy na rukou, a to i v počáteční fázi této patologie, je vždy velmi problematické, protože je nutné používat takové léky, které nemají silný chemický nebo mechanický účinek na pokožku. To je důvod, proč nejúčinnější v prvních stádiích onemocnění jsou masti a krémy, které změkčují pokožku.

Je velmi důležité vybrat takové léky, které snižují záněty a uzdravují rány. Je velmi důležité správně jíst během léčby. Dobře zvolená strava pomůže zlepšit metabolismus a bude mít pozitivní vliv na vaši pohodu. Je třeba zapomenout na čas pro ostrý a slaný pokrm a také k pití alkoholu.

Pokud léky nepomáhají, můžete použít fyzioterapii, zejména ultrafialové záření. Nenechávejte tuto nemoc běžet, protože to může mít vážné následky.

Léčba psoriázy u dětí v počáteční fázi

Pokud se psoriáza u dětí začne léčit v rané fázi, pak se můžete rychle zbavit všech nepříjemných příznaků. V tomto případě se nemůžete spoléhat na své znalosti, je nejlepší kontaktovat zkušeného specialistu, který předepíše správnou terapii.

Při léčbě psoriatických plaků zpravidla děti používají převážně lokální přípravky. Mezi nimi jsou velmi populární:

 1. Krémy, které pomáhají zmírnit pokožku a výrazně ji zvlhčují.
 2. Masti na bázi glukokortikosteroidů.

Pokud se psoriáza projevuje na velké ploše nebo významně snižuje vitalitu dítěte, odborník může předepsat průběh systémové terapie. Ale tady stojí za to pochopit, že takové léčení často vede k mnoha vedlejším účinkům. Takové ošetření se provádí pouze malými kursy, během kterých lékař sleduje stav pacienta.

Nejobvyklejšími metodami systémové léčby jsou:

 1. PUVA terapie.
 2. Fototerapie.

Alternativní způsoby léčby psoriázy v počáteční fázi

Kromě léků jsou alternativní metody také účinné v počáteční fázi psoriázy.

K léčbě psoriázy na rukou nebo laktech můžete použít lázně s kandidátem, čekankou a valeriánem nebo koupel s mořskou solí. Také poměrně populární je džus celandinu, ale měl by být používán velmi opatrně, protože může spálit horní vrstvy epidermis.

Stejně efektivní je kořen čekanky. Z něho můžete vyrábět vývary, které jsou pak aplikovány jako komprese postižené kůži. S místem plaků mezi prsty nebo prsty můžete udělat koupel s přídavkem jablečného octa. Ale nedávejte nohy ani ruce do takových lázní delší než několik minut.

Pro alternativní léčbu psoriázy na pokožce hlavy můžete použít strouhanou cibuli dvakrát za 24 hodin. Také v takových případech pomáhá hořčici, která musí být zředěna vodou (teplá) a namazat ji hlavou. Poté hlava s ručníkem a držte, dokud neucítíte lehký pocit pálení.

Alternativní léky jsou možná jediným způsobem, jak léčit psoriázu v počáteční fázi během těhotenství. Během tohoto období můžete využívat lázně s různými bylinnými odvarkami, stejně jako domácí krémy nebo masky, pokud jim váš gynekolog zakáže.

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.