^

Zdraví

Leukocyty: normální

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Norma leukocytů je indikátorem zdraví všech lidských systémů a orgánů. Jejich hlavním úkolem je poskytnout ochrannou funkci, odolat infekcím, virům a jiným škodlivým činitelům.

Leukocyty mají dva hlavní typy granulocytů a agranulocytů. Granulocyty jsou granulární buňky, jejich podskupina zahrnuje eozinofily, neutrofily, bazofily. Druhá skupina - bez zrna obsahuje monocyty a lymfocyty.

Normální úroveň ochrany těla je počet leukocytů (4-9) x10 9 / l krve. Kvantitativní parametr leukocytů přímo souvisí s aktivitou kostní dřeně, kde se tvoří leukocyty. Částečně se tyto bílé krvinky tvoří v slezině, mízních uzlinách. Norma leukocytů může kolísat v závislosti na rychlosti jejich produkce, rychlosti mobilizace z kostní dřeně, rychlosti penetrace do tkáně a dalších faktorů. Fagocytická aktivita je neocenitelná, rozdělují se na poddruhy a provádějí mnoho užitečných akcí: rozpoznávají cizí prvky, zabíjejí je, hydrolyzují a využívají je a vylučují je z těla.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Jaká je norma u leukocytů?

Norma leukocytů je specifický leukocytový vzorec, kde se vypočítá procento jednotlivých poddruhů.

Za normu se považují následující parametry:

Leukogram granulocytů (neutrofilů): 

 • Myelocyty (novorozené leukocyty) - 0; 
 • Metamyelocyty (mladé) - 0-1; 
 • Hřebeny jsou 1-5; 
 • Segmented - 45-70; 
 • Eozinofilové - 1-5; 
 • Basofils - 0-1. 2.

Lactogramma agranulocyto: 

 • Lymfocyty - 20-40; 
 • Monocyty - 2-10.

Leukocytóza je odchylka od normy více než desítek tisíc, což může znamenat akutní zánětlivé procesy, infekční patologie orgánů a systémů. Také leukocytóza je indikována specifickým termínem - posun leukocytového vzorce doleva. Pokud je norma leukocytů překročena o stovky tisíc, je to hrozivé znamení, které svědčí o leukémii. Změny neutrofilních indexů naznačují degranulaci (poškození buněk, patologické změny ve struktuře), vakuu (buněčná dystrofie s tvorbou dutin obsahujících tekutinu).

Leukopenie se nazývá změna indikátorů ke snížení počtu. Pokles pod prahovou hodnotu 4000 je pro tělo smrtelný. Agranulocytóza je téměř úplná nejistota systémů a orgánů před infekcemi, viry a intoxikacemi.

Normou leukocytů je také věkový index zdraví: 

Děti: 

 • První den života - 8,5 - 24, 5x109 / l; 
 • První měsíc života - 6,5 - 13,5x109 / l; 
 • Pololetní věk - 5,5 - 12,5x109 / l; 
 • Jeden rok - 6,0 - 12,0х109 / l; 
 • Až 6 let - 5,0 - 12,0х109 / l; 
 • Až dvanáct let - 4,5 - 10,0x109 / l; 
 • Až patnáct let - 4,3 - 9,5 x 109 / l. 

Dospělí lidé bez ohledu na pohlaví: 

 • 4,0 - 9,0 x 109 / l;

Norma těhotných žen v prvním trimestru je mírně zvýšena, nárůst počtu leukocytů ve třetím trimestru naznačuje skrytou patologii.

Leukocytární norma je informace, která ukazuje stav těla v klidu bez vlivu provokujících faktorů, a to jak fyziologických (stravování, fyzické cvičení), tak psychoemotional. Proto se analýza pro stanovení leukocytů provádí na prázdném žaludku s vyloučením všech možných zátěží.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.