^

Zdraví

Leukocyty v moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Leukocyty v moči - to je jeden z důležitých indikátorů zánětu infekční etiologie v těle. Vzhledem k tomu, že leukocyty mají ochrannou funkci, odchylky v jejich počtu, jakékoliv změny, ať již překračují nebo snižují normu, to vše naznačuje vniknutí škodlivých látek - bakterií. Leukocyty jsou obvykle přítomny v krvi, ale díky své specifické struktuře mohou proniknout do jiných tekutých médií, například do moči. Leukocyty moči by měly být v omezeném počtu, u žen je norma 0-6 v jednom mikrolitru, u mužů je horní hranice pod 0-3.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Jak bílý krvinky v moči?

Leukocyty v moči jsou zpravidla zkoumány pro jejich zvýšení. Nadbytečná norma se nazývá leucocyturia. Normou je obsah 1 μl moči a tucet leukocytů v zorném poli (s mikroskopickým vyšetřením). "Zorným polem" se rozumí proces zpracování materiálu (moči) centrifugou, když se sediment zkoumá pod mikroskopem. Tato metoda je pojmenována podle jeho tvůrce - A.Z. Nechiporenko. Moč je často vyšetřována metodou Ambourg, aby se zjistila rychlost vylučování vytvořených prvků, včetně leukocytů.

Materiál pro morfologickou studii je také barevný podle metody Romanovsky-Giemsa, která specifikuje povahu zvýšení normálních limitů a diferenciaci lymfocytů a neutrofilů. Metoda Addis-Kakovsky (analýza denního moči) se používá méně často kvůli své pracovitosti a řadě nedostatků.

Moderní mikrobiologie se rychle vyvíjí a dnes existují testy, které lze použít doma k monitorování změn indikátoru, jako jsou leukocyty v moči. Jedná se o speciální pásky, které mění barvu v závislosti na počtu nejen leukocytů, ale také bílkovin, ketonů, glukózy a kyselinově-alkalických vlastností moči. Samozřejmě, domácí metoda nemůže nahradit laboratorní diagnostiku, ale slouží jako informační zdroj v případech chronických patologií (diabetes mellitus a další).

Obvykle leukocyty v moči jasně indikují lokalizaci zánětlivého procesu - močového ústrojí, ledvin. Proto je v těchto systémech a orgánech skrytý důvod pro zvýšení nebo snížení počtu leukocytů.

Kdy se objevují leukocyty v moči?

Leukocyty v moči jsou možné příčiny změn v normálních indexech. 

 • Pyelonefritida - zánět (pyelitida) ledvinné dutiny - pánev bakteriální etiologie. Infekce proniká do ledvin, obvykle z močového měchýře, močového měchýře, méně často - v důsledku infekce nekorektním katétrem. Snížená imunita podporuje aktivní infekci ledvinové pánve a parenchymu; 
 • Cystitida - zánět sliznice močového měchýře, často u mužů cysta předchází uretritidu, u žen - bakteriální infekce pochvy; 
 • Stahy moči v důsledku obstrukce lumen močového měchýře betonem (kameny). To vede k zánětu nad bodem ucpání. V takových případech nejsou bílé krvinky v moči hlavním ukazatelem urolitiázy, vyžadují se podrobnější studie; 
 • Těhotenství. I-tý trimestr je charakterizován takovým znamením jako leukocyty v moči, což se považuje za normu (zvyšující ochranné funkce přirozeně). Kandidóza u těhotných žen může kdykoli vyvolat nárůst počtu bílých krvinek a ve třetím trimestru zvýšení bílých krvinek naznačuje onemocnění ledvin; 
 • Chronické problémy s močením (zpoždění), které vedou ke vzniku zánětu močového měchýře; 
 • Patologie ledvin tuberkulózní etiologie (často se nenachází); 
 • Glomerulonefritida (zánět ledvinových glomerulů).

Jak se bílé krvinky vyskytují v moči? 

 • Různé typy bolesti v bederní oblasti - bolest, ostrá, tahání, křeče; 
 • Bolest v přímém projekci močového měchýře (suprapubická zóna); 
 • Chřipky, horečnatý stav; 
 • Časté nutkání na močení; 
 • Hematuria je krev v moči, což může být příznakem hypertrofie prostaty, poranění močového měchýře, ledvin, onokologie a přítomnosti konkrementů; 
 • Nepříjemné bolestivé pocity (pálení, svědění) při močení; 
 • Mražená konzistence moči, atypický zápach.

Leukocyty v moči nejsou jediným zdrojem informací o možných onemocněních, ale pouze částí diagnostických opatření. Pokud se objeví leukocyturia, měla by být lékařem vytvořena další strategie - předběžné vyšetření, terapeutická opatření.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.