Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Leukocyty v moči

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

Leukocyty v moči - to je jeden z důležitých indikátorů zánětu infekční etiologie v těle. Vzhledem k tomu, že leukocyty mají ochrannou funkci, odchylky v jejich počtu, jakékoliv změny, ať již překračují nebo snižují normu, to vše naznačuje vniknutí škodlivých látek - bakterií. Leukocyty jsou obvykle přítomny v krvi, ale díky své specifické struktuře mohou proniknout do jiných tekutých médií, například do moči. Leukocyty moči by měly být v omezeném počtu, u žen je norma 0-6 v jednom mikrolitru, u mužů je horní hranice pod 0-3.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Jak bílý krvinky v moči?

Leukocyty v moči jsou zpravidla zkoumány pro jejich zvýšení. Nadbytečná norma se nazývá leucocyturia. Normou je obsah 1 μl moči a tucet leukocytů v zorném poli (s mikroskopickým vyšetřením). "Zorným polem" se rozumí proces zpracování materiálu (moči) centrifugou, když se sediment zkoumá pod mikroskopem. Tato metoda je pojmenována podle jeho tvůrce - A.Z. Nechiporenko. Moč je často vyšetřována metodou Ambourg, aby se zjistila rychlost vylučování vytvořených prvků, včetně leukocytů.

Materiál pro morfologickou studii je také barevný podle metody Romanovsky-Giemsa, která specifikuje povahu zvýšení normálních limitů a diferenciaci lymfocytů a neutrofilů. Metoda Addis-Kakovsky (analýza denního moči) se používá méně často kvůli své pracovitosti a řadě nedostatků.

Moderní mikrobiologie se rychle vyvíjí a dnes existují testy, které lze použít doma k monitorování změn indikátoru, jako jsou leukocyty v moči. Jedná se o speciální pásky, které mění barvu v závislosti na počtu nejen leukocytů, ale také bílkovin, ketonů, glukózy a kyselinově-alkalických vlastností moči. Samozřejmě, domácí metoda nemůže nahradit laboratorní diagnostiku, ale slouží jako informační zdroj v případech chronických patologií (diabetes mellitus a další).

Obvykle leukocyty v moči jasně indikují lokalizaci zánětlivého procesu - močového ústrojí, ledvin. Proto je v těchto systémech a orgánech skrytý důvod pro zvýšení nebo snížení počtu leukocytů.

Kdy se objevují leukocyty v moči?

Leukocyty v moči jsou možné příčiny změn v normálních indexech. 

 • Pyelonefritida - zánět (pyelitida) ledvinné dutiny - pánev bakteriální etiologie. Infekce proniká do ledvin, obvykle z močového měchýře, močového měchýře, méně často - v důsledku infekce nekorektním katétrem. Snížená imunita podporuje aktivní infekci ledvinové pánve a parenchymu; 
 • Cystitida - zánět sliznice močového měchýře, často u mužů cysta předchází uretritidu, u žen - bakteriální infekce pochvy; 
 • Stahy moči v důsledku obstrukce lumen močového měchýře betonem (kameny). To vede k zánětu nad bodem ucpání. V takových případech nejsou bílé krvinky v moči hlavním ukazatelem urolitiázy, vyžadují se podrobnější studie; 
 • Těhotenství. I-tý trimestr je charakterizován takovým znamením jako leukocyty v moči, což se považuje za normu (zvyšující ochranné funkce přirozeně). Kandidóza u těhotných žen může kdykoli vyvolat nárůst počtu bílých krvinek a ve třetím trimestru zvýšení bílých krvinek naznačuje onemocnění ledvin; 
 • Chronické problémy s močením (zpoždění), které vedou ke vzniku zánětu močového měchýře; 
 • Patologie ledvin tuberkulózní etiologie (často se nenachází); 
 • Glomerulonefritida (zánět ledvinových glomerulů).

Jak se bílé krvinky vyskytují v moči? 

 • Různé typy bolesti v bederní oblasti - bolest, ostrá, tahání, křeče; 
 • Bolest v přímém projekci močového měchýře (suprapubická zóna); 
 • Chřipky, horečnatý stav; 
 • Časté nutkání na močení; 
 • Hematuria je krev v moči, což může být příznakem hypertrofie prostaty, poranění močového měchýře, ledvin, onokologie a přítomnosti konkrementů; 
 • Nepříjemné bolestivé pocity (pálení, svědění) při močení; 
 • Mražená konzistence moči, atypický zápach.

Leukocyty v moči nejsou jediným zdrojem informací o možných onemocněních, ale pouze částí diagnostických opatření. Pokud se objeví leukocyturia, měla by být lékařem vytvořena další strategie - předběžné vyšetření, terapeutická opatření.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.