^

Zdraví

Míra koagulogramu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Norma koagulogramu je velmi důležitá. Faktem je, že analýza by měla odpovídat některým přijatelným údajům. Jakákoli odchylka poukazuje na přítomnost problémů v lidském těle. Další podrobnosti o tomto problému naleznete níže.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo kontaktovat?

Norma koagulogramu v tabulce

Normální indikátory koagulogramu v tabulce obsahují optimální indikátory. Takže při analýze jako výsledek, člověk dostane několik číslic. Patří mezi ně APHT, fibrinogen, koagulant Lupus, krevní destičky, protrombin, TV, D-dimer a antitrombin III.

Pokud se jedná o rozšířenou analýzu, pak se tyto ukazatele přičítají následujícímu: protrombinový čas, protein S, protein C a faktor Willebrand.

Všechny tyto "prvky" musí mít určitá čísla. Ukazují, že vše je normální nebo má malou odchylku. V normální podobě by ukazatele měly být následující:

Skóre koagulogramu Norm
APTT 17-20 s
Fibrinogen až do 6,5 g / l
Lupus antikoagulant by měl být nepřítomen
Trombocyty 131-402 tisíc / μL
Protrombin 78-142%
Trombinový čas 18-25 s
D-dimer 33 až 726 ng / ml
Antitrombin III 70-115%

Pro každou odchylku norma koagulogramu není podobná uvedeným údajům. Tento jev vyžaduje objasnění příčiny a odstranění samotného problému.

Parametry koagulogramu jsou normální v případě, že v lidském těle nejsou žádné negativní procesy. Kromě toho, pokud pacient nepřijímá nepřímé koagulanty, změna základních "prvků" je prostě nemožná.

Pokud existují nějaké odchylky, musí být příčina určena bez selhání. Faktem je, že snížení některých ukazatelů může vést k trombóze, která je pro člověka obzvlášť nebezpečná. Je-li to těhotná dívka, pak každá odchylka může způsobit nejen tvorbu trombů, ale předčasné oddělení placenty. Proto by měla být vždy viděna norma koagulogramu, což zabrání závažným komplikacím.

Coagulogramová norma INR

Norma koagulogramu závisí na mnoha ukazatelích. Takže tento "prvek" je vypočtená data, díky čemuž je možné znát poměr protrombinového času pacienta k průměrnému protrombinovému času. Tento indikátor je nezbytný pro léčbu nepřímých koagulantů.

Faktem je, že tyto léky mohou zhoršit srážení krve a vést k vážným problémům. Pacienti, kteří jsou na podobné léčbě, by měli sledovat indikátor INR.

Obvykle je tento "prvek" menší než 1,25. Pokud je číslo podhodnoceno nebo nadhodnoceno, je třeba hledat příčinu tohoto jevu. V podstatě prudký pokles INR naznačuje nedostatek účinku, který antikoagulancia dá, což vyžaduje určitý zásah. Tento proces může vést k významnému riziku tvorby trombů. Norma koagulogramu ukazatele INR by neměla kolísat, protože jinak poškozuje tělo a s největší pravděpodobností již negativní proces již začal.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9]

Normální fibrinogen

Norma koagulogramu fibrinogenu v případě porušení může vést ke zvýšenému krvácení. Podle tohoto ukazatele je specifický protein skryt. Jedná se o hlavní složku trombu, která se může vytvářet během srážení. Fibrinogen je díky svým vlastnostem zodpovědný za mnoho funkcí týkajících se procesu srážení.

Tento indikátor kolísá nejvíce během těhotenství a není třeba se jich bát. Ale přesto by žena měla být pod dohledem lékaře. Koneckonců, v některých případech to může znamenat přítomnost zánětlivého procesu nebo riziko vzniku kardiovaskulárních komplikací. To vše může nastat v souvislosti se zvýšenou koagulací krve, což není norma. Obecně by tento indikátor neměl překročit 6,5 g / l.

Při výrazném poklesu je možné vyvinout těžké krvácení, které může mít vrozený charakter. Dodržujte "prvek" během těhotenství a věnujte zvláštní pozornost tomuto okamžiku. Koneckonců je třeba dodržovat normu koagulogramu tohoto indikátoru.

Norma koagulogramu PTI

Normou koagulogramu ptáků je poměr doby srážení normální plazmy k době srážení plazmy pacienta. Toto číslo by mělo být vyjádřeno v procentech a nemělo by překročit 78-142%.

Tento indikátor je schopen zvýšit, ale pouze v případě, že existuje riziko vzniku krevních sraženin. Zadané číslo klesá s tendencí k krvácení. Proto musí věnovat zvláštní pozornost.

Je třeba poznamenat, že u těhotných žen se tento ukazatel mírně liší a je to norma. Může se však jednat o předčasné oddělení placenty.

Zvýšení indexu indikuje přítomnost zvýšené koagulability krve. To není příliš dobré, protože může vést k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. V některých případech se indikátor liší v důsledku dlouhodobého užívání perorálních kontraceptiv. V každém případě by měla být určena skutečná příčina tohoto jevu. Měla by být dodržena norma koagulogramu protrombinového indexu.

Coagulogramové koeficienty

Norma koagulogramu rfmk závisí na hodně. V podstatě je tento indikátor nezbytný k určení množství rozpustných komplexů v krvi.

Tyto "prvky" jsou markery trombinemie s intravaskulární koagulací. Zjistěte, že tento indikátor může být pouze manuální. Samozřejmě, postup není komplikovaný a provádí se poměrně rychle. V ideálním případě by v lidské krvi neměly být žádné komplexy.

RFMK není vůbec povinné. Spíše se to děje před vážným chirurgickým zákrokem. Tento indikátor je odebrán z krve, která byla předložena k analýze. Čím vyšší je koncentrace komplexů, tím vyšší je riziko intravaskulární trombózy. RMMC proto hraje významnou roli.

Jeho snížení indikuje léčbu heparinem. To je docela účinné, když je nutné předepisovat heparinovou profylaxi nebo terapii heparinem. Pravidlo koagulogramu RFMC by nemělo překročit 0-0,4.

trusted-source[10], [11], [12]

Norma dimeru koagulogramu D

Norma dimeru koagulogramu hraje významnou roli. Tento ukazatel je tedy produktem rozpadu fibrinu. Zobrazuje porušení procesu srážení krve. Tento prvek je zvláště důležitý při diagnostice trombózy, těhotenství a rakoviny.

Dimer byl vždy považován za specifický produkt degradace, který je součástí trombu. Podle těchto údajů lze sledovat intenzitu procesů tvorby a destrukce fibrinózních sraženin.

Mnoho faktorů může ovlivnit tento indikátor. Definice úrovně dimeru je považována za specifickou. Jeho úroveň závisí na přítomnosti patologických stavů, které mohou být doprovázeny zvýšenou fibrinolýzou. Ty zahrnují různé druhy infekcí, hojení ran, hemoragické komplikace a podobně. Normálně Dimer nepřesahuje 33-726 ng / ml. Pokud dojde k nějakému porušení, musí být nutně neškodné. Vzhledem k tomu, že norma koagulogramu tohoto indikátoru musí být plně dodržena.

Norma MI koagulogramu

Norma koagulogramu PV je jedním důležitým ukazatelem. Protrombinový čas je "prvek", který odráží míru srážení krve. Používá se k diagnostice onemocnění koagulačního systému krve. Kromě toho vám umožňuje vyhodnotit účinek léčiv, které jsou zaměřeny na snížení schopnosti koagulace.

Obvykle by to nemělo trvat déle než 10-13 sekund. Jakákoli odchylka naznačuje přítomnost patologických procesů v těle. Nad normou se uvádí, že existuje nízká koncentrace faktorů srážení, nedostatek vitaminu K, stejně jako onemocnění jater nebo porušení jeho funkcí.

Je pravděpodobné, že hovoříme o přítomnosti syndromu diseminované intravaskulární koagulace. Tento stav může ohrozit život, protože nedovoluje, aby se krev rychle srážela, což může vést k úplnému nepřetržitému krvácení. Zvýšení protrombinového času není dobrý proces. Je-li nutný chirurgický zákrok, je třeba dodržovat normu koagulogramu tohoto indikátoru.

Norma koagulogramu v těhotenství

Norma koagulogramu během těhotenství by měla být bezpodmínečně dodržována. Faktem je, že jakékoli odchylky mohou znamenat vážné problémy v těle, včetně brzkého oddělení placenty, což je mimořádně nepřijatelné.

V některých případech není dešifrování přijatých dat tak jednoduché. Doporučuje se to nechat lékaři. Navzdory skutečnosti, že ukazatele mohou během těhotenství výrazně kolísat, nesmějí překročit přijatelné limity. Takže mají následující formu: APTTV - 17-20 s; Fibrinogen - do 6,5 g / l; Lupus antikoagulant - by neměl být přítomen; Krevní destičky - 131-402 tis. / Mkl; Prothrombin - 78-142%; Trombinový čas je 18-25 s; D-dimer - 33-726 ng / ml; Antitrombin III - 70-115%.

Pokud se přijaté údaje liší od těchto údajů, musí být přijata příslušná opatření. Koneckonců, to vše může negativně ovlivnit vývoj plodu. Pojednání o porodu naznačuje ztrátu malého množství krve. Se špatnou koagulací je to prostě nepřijatelné. Proto by měla být dodržena norma koagulogramu.

Norma koagulogramu u dětí

Norma koagulogramu u dětí se prakticky neliší od indexů pro dospělé. Díky této analýze je možné určit schopnost krve rychle koagulovat. Postup pro děti není tak často, většinou těsně před operací.

V některých případech se analýza provádí i s menšími postupy. Tím se zabrání všem možným komplikacím a ujistěte se, že vlastnosti krevních destiček jsou v plném rozsahu. Jakékoliv abnormality mohou vést k ucpání nádob. Často se provádí koagulogram, jestliže existuje podezření na patologické stavy krve.

Normálně by indikátory neměly překročit následující hodnoty: APTTV - 17-20 s; Fibrinogen - do 6,5 g / l; Lupus antikoagulant - by neměl být přítomen; Krevní destičky - 131-402 tis. / Mkl; Prothrombin - 78-142%; Trombinový čas je 18-25 s; D-dimer - 33-726 ng / ml; Antitrombin III - 70-115%. Taková data jsou považována za standardní. Norma koagulogramu by měla plně splňovat deklarované parametry.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.