^

Zdraví

Obnovení části zubu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obnova zubové části zahrnuje použití dvou hlavních metod - podšívky a výčnělků. Zvažme, ve kterých případech je nejlepší použít jednu nebo jinou metodu.

  • Záložky se používají k částečnému zničení, tj. K odstranění závady pomocí materiálů. Tato metoda obnovy se týká mikroprotézy. Vytvoření karet pacientovi netrvá dlouho, protože jsou vytvořeny pomocí předem připraveného obsazení čelistí. Nejčastěji používané dýhy a keramické vložky.
  • Piny jsou používány k bezpečnému zpevnění kořenové části zubů a obnovení korunové části. Nejčastěji se čepy používají při obnově celého zubu z kořene. Kolíky jsou vyrobeny z kompozitních a kombinovaných materiálů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kdo kontaktovat?

Obnova korunové části

Obnova korunové části zubu je velmi důležitým procesem, protože krása a estetika úsměvu závisí na kvalitě restaurátorské práce. Existuje několik způsobů, jak obnovit korunovou část. Každá metoda závisí na stupni poškození.

Všimněte si, že koruna je součástí zubu, který je viditelný, protože vyčnívá nad dásně a jeho hlavní funkcí je zpracování potravin. To vše naznačuje, že koruna by měla být natolik tvrdá, aby odolala zatížení. Také koruna by neměla podléhat procesu metabolismu a oxidace, který probíhá v těle. Pokud se koruna začíná zhoršovat, je nutné okamžitě vyhledat péči o zuby, protože přírodní procesy v těle zhoršují zničení.

Jednou z metod restaurování je instalace neodstranitelných protéz, tedy korun. Koruna je vyrobena z různých materiálů, které umožňují úplné obnovení počátečního tvaru zubu. Nejčastěji se koruna používá pro těžký zubní kaz.

Kořenové zotavení

Obnova kořene zubu je dlouhý proces, který bude trvat nejen spoustu času, ale také spoustu peněz. Pokud se rozhodnete pro tento postup, přejděte na zubaře. Lékař by měl zjistit, zda jste alergičtí na jakékoliv léky a zda jste měli postup k obnovení kořene zubu dříve.

Zubní lékař vám pomůže vybrat způsob restaurování zubů a materiály, které jsou pro tento postup ideální. Zvláštní pozornost je věnována výběru materiálu pro rekonstrukci zubu, musí být pevná a odolná proti vlhkosti.

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob obnovení kořene zubu je vložení kotevních kolíků. Špendlíky jsou vyrobeny ze speciální antikorozní slitiny, která má různé odrůdy, které se liší v průměru a délce. Tato metoda obnovy umožňuje vysokou kvalitu, rychlé a co je nejdůležitější, je naprosto bezpečné obnovit ztracené kořeny zubů.

Obnova řezné hrany

Obnova řezné hrany zubu slouží k patologickému odření zubů. Tento postup vyžaduje zpravidla přední řezáky. Proces regenerace zubů začíná návštěvou zubaře. Zubní lékař zkoumá zuby pacienta a zvolí nejvhodnější způsob zotavení.

Zubní lékař zvolí barvu materiálu, který obnoví okraj řezného zubu. Pokud mají být přední zuby obnoveny, je věnována zvláštní pozornost estetické otázce postupu. Po shodě barev zubní lékař dezinfikuje zuby pastou a izoluje je od slin. Povrch řezné hrany zubu je ošetřen borem a na něj je aplikován kompozitní materiál. Materiál je polymerizován, což umožňuje úplné obnovení zubu. Potom zubní lékař provádí leštění a čištění obnoveného zubu.

Obnova předních zubů

Obnova předních zubů je nejoblíbenějším postupem v moderní stomatologii. Pro obnovu jsou vhodné jako zcela zničené zuby a částečně poškozené nebo zničené v důsledku onemocnění nebo zánětlivých procesů.

Existují přímé i nepřímé metody obnovy. Nepřímé metody zahrnují použití inlayů, dýh, korun, obložení. To znamená, že materiály, které jsou vyrobeny v zubní laboratoři. Zubní lékař by měl zhodnotit stupeň zubního kazu a zvolit jednu z výše uvedených možností pro obnovení předních zubů. Nepřímé metody jsou oblíbené, protože záruka jejich služby je více než 15 let.

Metody přímého využití jsou nejčastěji používány pro přední zuby. Výhodou těchto metod je, že jsou náchylnější, což je ideální pro přední zuby. Obnova se provádí pomocí kompozitních a výplňových materiálů. Materiály mají vysokou pevnost a vynikající kvalitu, což vám umožňuje obnovit jakékoliv poškození.

Obnovení zlomeného předního zubu

Obnova zlomeného předního zubu je zcela závislá na stupni poškození. Pokud je malá oblast zubní skloviny poškozena, může zubař provést obnovu pomocí výplňových materiálů a kompozitních pryskyřic. Pokud se zub částečně zlomil, použije se k restaurování, korunky, dýhy, svítidla a další metody.

Dýhy a svítidla jsou vhodné k obnově neúplně poškozeného zubu. Korunky mohou být použity pro těžké škody. Každá z těchto metod má své výhody. Například dýhy jsou nejčastěji vybírány celebrity, kteří dobývají fanoušky se sněhobílými zuby. Korunky jsou jednodušší, levnější a trvanlivější způsob obnovy, který je ideální pro rekonstrukci zlomeného předního zubu.

Obnova stěny zubů

Obnova zubní stěny provádí zubní lékař po úplném vyšetření ústní dutiny pacienta. Zubní lékař musí určit příčiny ničení a pokud je to možné odstranit. Stěna zubu se může z různých důvodů zhoršit a pod vlivem různých faktorů. Nejčastěji se pacienti obracejí na zubního lékaře k obnově stěny zubů, která je zničena v důsledku vážných karyózních lézí nebo zranění.

Způsob, jakým bude zubní stěna obnovena, závisí na stupni poškození a fyziologických vlastnostech zubu. Estetické požadavky pacienta mají také význam. K restaurování lze použít takové metody jako plnění, restaurování dýhy nebo protetiky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.