^

Zdraví

Odnímatelná zubní náhrada

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V případě, že jeden nebo několik zubů nemůže být nahrazeno můstky a korunkami, používá se vyjímatelná zubní náhrada. Mnoho takových návrhů může strašit, paměť okamžitě čerpá falešné ústa babičky nebo dědečka ve sklenici s vodou. Dnes však zubní lékařství zlepšilo nejen materiály, z nichž je vyrobena protéza, ale i technika. Moderní ortopedie schopné poskytovat kvalitní péči jako u starších pacientů, u nichž většina zubních problémů pochází z nedbalosti postoj k práci sovětských zubních lékařů a mladých, kteří ztratili zuby, například v důsledku zranění.

Odnímatelná zubní náhrada se provádí podle jednotlivých měření, a proto přináší minimální nepříjemnosti. Ve stejné době, obnovovat nejen estetickou funkci, ale také žvýkání, což je důležité, protože to je dobře známo, špatně žvýkání potravy způsobuje poruchu celého trávicího traktu. Současné protézy díky odolného materiálu, mají zlepšenou výrobní techniku nejen krásný vzhled, ale také mají vysokou pevnost, mají dobrou kondici, jsou snadno nasadit a sundat, nevyžadují zvláštní péči.

Kvalitně vyrobená odnímatelná zubní náhrada je prakticky nerozeznatelná od skutečných zubů. Vedle vás a vašeho zubaře nikdo nebude hádat tajemství vašeho úsměvu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Indikace pro odnímatelnou zubní náhradu

Hlavní indikace, ve které je třeba vyjímatelnou zubní protézu, je vada řady zubů. Takové vady zahrnují ztrátu - částečnou (když je kořen zachován) nebo plné žvýkací zuby (v důsledku zničení kazem, trauma atd.). Absence chrupu více než 3 zubů v řadě naznačuje nutnost instalace odnímatelných protéz. Kromě toho jsou pro instalaci protézy indikovány různé patologické stavy parodontálních onemocnění. Odnímatelná zubní náhrada bude nejlepší volbou pro pacienty, kteří jsou náchylní k parodontitidě v těžké formě. Ve stávající stomatologii je odnímatelná protetika ideální technikou založená na poměru krásy, kvality a ceny. V každém konkrétním případě zubař pomůže určit a zvolit nejlepší možnost, s ohledem na ústní dutinu pacienta, jeho preference a přání, stejně jako finanční příležitosti.

Kdo kontaktovat?

Výhody odnímatelné zubní protetiky

K dnešnímu dni mají odnímatelné zubní protetiky řadu výhod ve srovnání s protézy nedávné minulosti. Vývoj nových technologií, vzhled nových materiálů, zlepšení odborných dovedností naznačuje, že moderní odnímatelné ortopedické struktury mají estetické, trvanlivé a hygienické vlastnosti. Odnímatelné protézy nemají věkovou hranici, zatímco výroba zohledňuje charakteristiku čelisti pacienta, tj. Výroba je striktně individuální, aby se minimalizovalo nepohodlí při použití odnímatelných protéz.

Odnímatelné protézy současnosti nevyžadují zvláštní péči, jsou snadno ovladatelné, kromě toho mají téměř dokonalý poměr parametrů estetika, kvalita, cena.

Nejběžnější jsou následující typy odnímatelných zubních protéz: 

  1. Protézy plné destičky jsou instalovány v případě, kdy pacient úplně postrádá zuby. Protéza je řada umělých zubů, které jsou umístěny na destičce (odtud název štítku). Ve tvaru a barvě je deska zcela identická s dásní. Výhoda deskových protéz spočívá právě v jejich tuhosti, protože rozložení zatížení v ústní dutině je jednotné. 
  2. Částečné destičkové protézy se instalují, když zuby částečně chybí v řadě zubů a není možné jejich obnovu pomocí odnímatelných struktur (můstková protéza, koruna). 
  3. Protéza se zachycuje s částečně chybějícími zuby, pokud není možné obnovit chrup s fixními protézy. Bryugelny protéza ve své struktuře má lehký kov oblouk (namísto široký souvislou vrstvu), v této souvislosti, že je vyřešen dokonale udržuje zuby a dásně vlivem optimální rozložení zatížení mezi žvýkaček a dorazových zubů. Brugelová protéza se nosí mnohem pohodlněji než deska, takže není třeba ji odstraňovat v noci. Přizpůsobení této protézy nastane o něco rychleji. Brugelové protézy se nacházejí ve dvou typech: s uzamykacími a upínacími uzamykacími systémy. Protéza se sponami je pomocí opěrných zubů fixována na opěrné zuby - spony. 
  4. Protézy na teleskopických korunech. Takové protézy jsou drženy na zubech pomocí korunky, která se skládá ze dvou částí: kovové víčko, které je připevněno k opěrnému zubu, a korunka umístěná na protéze sama. Při upevňování odnímatelné konstrukce jsou dvě části, které pevně spojují a zajišťují maximální fixaci protézy. Protézy s teleskopickými korunkami mohou být vyrobeny na podpůrném zubu nebo na implantátech.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Nevýhody odstranitelné zubní protetiky

Jednou z hlavních nevýhod odstranitelné zubní protetiky lze připsat potřebě jejich odstranění každý den za účelem udržení hygieny ústní dutiny a protézy. Za zmínku stojí také období, kdy se zvykne na protézu. V každém konkrétním případě se vše děje individuálně, zde nemůžete říct přesný čas, jedna osoba si zvykne na pár dní, další bude potřebovat pár měsíců. V adaptačním období byste měli navštívit i zubaře, který provede příslušnou korekci protézy. Každý typ snímatelné zubní náhrady má své nevýhody.

Při použití deskových protéz může dojít k atrofii (smrštění) z tlaku na podkladové tkáně. Také jejich použití může vést ke vzniku zánětu kvůli kontinuálnímu účinku na sliznici ústní dutiny nebo kariénovým procesům v místě, kde se upínací prvek a základna drží na zubech. K tomu mohou složky protézy způsobit alergické reakce v ústní dutině (zejména základní část, vyrobená z barevného plastu a téměř nepřetržitě kontaktovat sliznici v ústech). V tomto případě se doporučuje používat protézy z bezbarvého plastu.

Zubní protézy mají výrazně menší nevýhody než tyčky. Toho je dosaženo tím, že se při konstrukci podpěrné svorky objevil protéza na stávajících zubech, zámky, menší základní plochu, rozdělená na části, které jsou spojeny lehkým kovovým obloukem.

Rozložení masticotorického zatížení brugálními protézy probíhá mezi dásní a podpůrnými zuby. Takové protézy se používají v prvních stupních zničení zubního oblouku, pokud neexistuje riziko funkčního přetížení. Rám protézy odpovídá protetickému lůžku co nejpřesněji a sestává z velmi tenkých částí při udržování tuhosti.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Odnímatelná protéza pro zubní protetiku

Odnímatelná zubní náhrada se provádí lamelárními, částečně odnímatelnými, zaoblenými (klenutými), nylonovými, immediálními protézy.

Díky výrobním technologiím jsou zubní protézy silné, snadno se odnímatelné (šaty), pevné a esteticky atraktivní.

Protézy ve tvaru desky se navzájem neodlišují od těch, které naše babičky uchovávají ve sklenici, ale uzavírá jejich podobnost. Takové protézy jsou vyrobeny z moderního plastu, sady zubů, háčky, hmoždinky, atd. Základní plast je nyní nejen růžovým odstínem, ale může mít vaskulárně-kapilární vzorek s maximální přesností opakováním současné ústní sliznice. Umělé zuby mají vysokou odolnost proti opotřebení a zároveň jejich vzhled je prakticky nerozeznatelný od skutečných.

Instalace plné destičky poměrně často je jediným způsobem, jak obnovit úplnou absenci zubů. Fixace v dutině ústní je způsobena schopností citu (zdá se, že navzájem přitahují dvě mokré sklo). Spodní čelist nemá bohužel tak silný účinek, protože minimální plocha podpory a větší mobilita nedovolí, aby se umělá čelist dobře drželo, a to zejména proto, že úzce spojený jazyk dělá úkol téměř nemožný. Proto se spodní čelist nazývá "plovoucí", protože to je plavání a není těsné a zvyknutí si na takovou protézu jde mnohem déle.

Instalace protézy s částečnými deskami je možná, pokud se ztratil jeden nebo více zubů. Tato protéza je zcela vyrobena z plastu (s výjimkou kovových spon). Protéza je dostatečně lehká, ale zabírá spoustu prostoru v dutině ústní a podpěra se úplně dostává do žvýkačky, to vše je krátkodobé. Skvělá volba pro dočasné protézy. Částečná zubní náhrada může být připevněna nejen ke sponám, ale i k nástavbám - upevňovacími strukturami, které se při fixaci v ústní dutině prakticky nezaznamenávají. Tato fixace výrazně zvyšuje náklady na protézu.

Plate protézy jsou nyní technologicky vyspělé, vyrobené z vysoce kvalitních moderních materiálů, ačkoli ve vzhledu existuje málo rozdílů od jejich předchozích "bratrů".

Nylonové protézy mají svorky, které jsou téměř neviditelné pro okolní fixaci, které jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako protéza (a nikoliv kovová, jako u jiných protéz). Takové protézy vypadají velmi pravděpodobně na úkor průsvitnosti pod barvou ústní dutiny. Nylonové protézy jsou bezpečně fixovány v ústní dutině, mají malý objem, takže proces návyku probíhá rychleji. Při upevňování protézy jsou opěrné zuby udržovány co nejvíce, protože při instalaci protézy se nedělají a při jejich nošení se neuvolňují. Čas od času by měla být protéza vyčištěna zvláštním roztokem.

Výhody takových protéz mohou obsahovat vyšší pevnost ve srovnání s jiným pružným, stabilní fixaci, jednoduchost, snadná ponožek maximálně hygienické (neabsorbuje vlhkost v ústní dutině, a proto to není šíření bakterie), krásný vzhled i po nepřetržitý provoz, proces zvykat na minimum protézy. Nylon slouží jako protézy k nápravě malý defekt v dutině ústní (jeden nebo dva zuby), a pro větší vady. Tam protézy jako nylon: od kvadrotti (pružného plastu) a polyuretanu (mají nižší náklady).

Protéza sponami nebo obloukem je radikálně odlišná od protézy destiček. Mají jemnější strukturu, zabírají mnohem méně místa v ústech, což je mnohem pohodlnější a schopné hustě a bezpečně fixovat v ústní dutině kvůli sponám. Protéza obvykle vyžaduje několik podpěrných zubů, jinak kamery nebudou opravovat. Je to tato nuance, která umožňuje jejich mnohem přesnější objem. Existuje však několik bodů: opěrné zuby je třeba zvolit velmi pečlivě, protože jsou aplikovány dostatečně vysoké zatížení. Lidé s protézami se doporučují, aby neohrožovali čelist, jinak by se zuby rychle uvolnily. Způsob upevnění je pomocí krammeru nebo příloh. Ve druhém případě se protéza stane téměř neviditelnou, ale také dražší.

Kompletní odnímatelná zubní náhrada

Kompletní odnímatelná zubní protetika - zahrnuje obnovu zubních řádek v ústech, kdy přirozené zuby (z jakéhokoli důvodu) nemohly být zachráněny. Odstranitelná zubní náhrada je připevněna k dásně díky své sací kapacitě. Plná protéza má tvar zakřivené plastové desky, která pokrývá patra a čelist (pro horní čelist), na desku jsou upevněny umělé zuby. Zuby použité na odnímatelných protézách se vyrábějí v továrnách a dodávají se v sadě. Barvu a tvar lze vybrat na základě individuálních potřeb a přání pacienta.

Odstranitelná zubní náhrada je umělá hmota (základ), na které jsou fixovány zuby. Optimální pro každého pacienta je možnost výběru zubů z hotových sestav a barva žvýkačky se volí co nejblíže k přirozenému. Při výrobě základny se používá růžový plast, v případě projevů alergických reakcí se používá základ bezbarvého plastu. Kompletní protéza se provádí za nepřítomnosti vlastních zubů z jakéhokoli důvodu nebo když několik zubů zůstává v čelisti v relativně dobrém stavu. Takové zuby se používají jako druh "zámků". Fixace protézy nastává v důsledku adheze k dásně, což je důvod, proč je bazální plocha poměrně velká a samotná protéza vypadá impozantně. Na horní čelist je protéza fixována (tyčinky) na horním patře.

Jako materiál pro zubní protézy používejte pevné plasty, jako je akryl nebo měkký (nylon). Pevné (akrylové) zubní protézy vytvářejí rovnoměrné rozložení zátěže na dásně, což umožňuje žvýkání jídla. Měkké protézy vyrobené z nylonu jsou příliš flexibilní, takže jejich použití v plné protéze není běžné.

V průběhu výrobního procesu polnoryadnogo protézy jakéhokoli druhu plastu, především aby formy, obsazení základny připojit zuby zvolený individuálně nastavena na základně, a pak připojí k čelisti pacienta. Technika výroby akrylové protézy je jednodušší - pomocí známé metody mezi zubními lékaři, vstřikováním. Pro hustou fixaci zaujímá tato protéza širokou oblast v dutině ústní. To je důvod, proč je svykaniya proces s protézou dotáhnout, a lidi se zvýšeným gag reflex někdy nemůže adaptovat na takové protézy a měl by ho vzdát, nahrazovat druhou. Nylonová protéza je mnohem menší a pohodlnější na nošení, ale ve výrobním procesu vyžaduje sofistikované vybavení a kvalifikovaní zaměstnanci.

V ortopedii jsou oblíbené vyjímatelné zubní protézy celé řady zubů z akrylátu. Základna zde vypadá jako talíř, který odpovídá obrysu dásní, a tudíž i odpovídající desce. Při výrobě akrylátových destiček jsou prosté poměry poměrně jednoduché, nemají moc cenu - což je činí cenově dostupnými a široce využívanými. Od poslední doby ortopedická stomatologie začala používat kompletní odnímatelné zubní náhrady z nylonu. Základny v nich jsou pružné, díky nimž jsou lépe udržovány na čelisti. Nicméně většina zubních lékařů preferuje zubní protézy, které se mnohem lépe vyrovnají s žvýkací funkcí, a to jen z důvodu jejich tuhosti. Dnes se v oblasti protetiky zubů poněkud změnily přístupy. Pokud se dříve předpokládalo, že protetika by měla být provedena pouze v extrémních případech, nyní vysoká síla a estetika konstrukcí radikálně změnila názory zubních lékařů na tento problém.

Chcete-li zlepšit fixaci zubní protézy, můžete použít speciální prostředky, které dnes moderní trh trpí, a vždy existuje možnost vhodného nástroje pro vás.

Péče o odstranitelné zubní protézy je přesně stejná jako u přirozených zubů. Je nutné pravidelně odstraňovat protézu a vyčistit zbytky jídla. V ideálním případě musíte to udělat po každém svačinu, ale stačí, když to uděláte dvakrát denně - ráno a večer. Ať už necháte odnímatelnou protézu v noci nebo ji užíváte, závisí na přání pacienta, zde nejsou žádné zvláštní požadavky. Také pacienti s zubních náhrad by se měly řídit stravy: nejíst potraviny s viskózní struktury, zejména na snížení spotřeby pevnou stravu, vzdát žvýkačky, karamelu, atd. Je také nutné chránit protézu před chemickým a mechanickým poškozením. V žádném případě je nemůžete samořezávat nebo je leštit. Pokud se objeví závady (čipy, praskliny), měli byste přestat používat protézu a kontaktovat zubaře. Nezapomeňte, že je třeba vyšetřit dvakrát ročně u zubaře, i když nemáte problémy s protézou.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Ceny odnímatelné zubní protetiky

Tvorba ceny zubní náhrady zahrnuje náklady na materiály (hroty, dásně, zuby atd.) A složitost práce. Například, odstranitelné zubní protetiky z plastu budou mnohem levnější než nylon. Také dvě protézy z jednoho materiálu mohou mít jinou cenu - berou se v úvahu soubor zubů, typy upevňovacích prvků atd. Náklady na protetiku na implantátech závisí na ceně šroubů, které byly požadovány pro protetiku, a na práci lékaře. V každém případě můžete o předběžných nákladech mluvit pouze po předběžné konzultaci s zubním lékařem a při diskusích o všech možných možnostech protetiky, s ohledem na stav Vaší čelisti, vaše preference a finanční možnosti.

Odnímatelná zubní náhrada je někdy jediným způsobem, jak získat nejen krásný úsměv, ale také obnovit žvýkací funkci, což je neméně důležité pro lidské zdraví. Pokud v ústech chybí alespoň jeden zub, může to vést k deformaci čelisti: sousední zuby se začínají naplňovat prázdným prostorem a vzájemně se překrývají. K tomuto žvýkacímu jídlu špatné kvality může dojít k narušení žaludku, pankreatu, žlučníku, jater. Prostétika nejen obnovuje estetiku a žvýkací funkci, ale také chrání čelist před dalším zničením.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.