^

Zdraví

Odstranění cysty

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odstranění cysty, přesněji, volba metody závisí na druhu formy, ke které se vztahuje, na její velikosti a především na orgánu, ve kterém je lokalizován.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Odstranění cysty ledvin

Odstranění cysty, volba způsobu operace, závisí na velikosti nádoru, na tom, jak rychle se rozvíjí cystická formace. Operace je nezbytná, pokud cysta způsobí následující stavy: 

 • Zabraňuje normálnímu fungování ledvin. 
 • Způsobuje silnou bolest. 
 • Vyvolává hypertenzní krize, které nepodléhají farmakoterapii. 
 • Má všechny známky malignity - roste do maligní entity. 
 • Rozvíjí se na velmi velké velikosti - více než 4045 milimetrů. 
 • Má echinokokovou patogenezi (parazitární).

Odstranění cysty operativním způsobem může být následující: 

 • Perkutánní punkce je punkce, která současně provádí diagnostickou funkci. 
 • Punkce novotvaru s povinnou sklerotizací stěn dutiny. 
 • Resekce novotvaru pomocí laparoskopické metody pod dozorem ultrazvukového snímání. Tato metoda je považována za "zlatý standard" v urologické chirurgické praxi. 
 • Otevřená radikální chirurgie. 

Odstranění jaterní cysty

Neoplazma v játrech je také dutina obsahující uvnitř serózní tekutinu. Cystická forma vzniká jako důsledek poruchy orgánu, patologie trauma žlučovodů nebo echinokoková infekce. Hlavní chirurgické metody neutralizace nádorů jsou následující: 

 • Punkce v kombinaci s laparoskopickým ultrazvukovým ovládáním a povinnou skleroterapií mukózních stěn nádoru. 
 • Radikální otevřená operace. 
 • Laparoskopie. 

Odstranění cysty zubu

Cysta je nejčastěji lokalizována v horní kořenové části zubu. Nebezpečí cystického vzdělávání spočívá v jeho schopnosti rozšířit a šířit infekci do okolních tkání, takže lék je účinný pouze v rané fázi tvorby cyst. Nejúčinnější metodou je chirurgie, která může být následující: 

 • Cystotomie je neúplné odstranění cysty, ale pouze jeho propíchnutí, aby se uvolnil výskyt hnisavého obsahu. Tato intervence se provádí v lokální anestézii a nevyžaduje zvláštní přípravu od pacienta. 
 • Cystektomie - úplné odstranění cysty a částečně infikovaného kořene (vrchol), zub zůstává, není odstraněn. 
 • Hemisekce - odstranění cysty, špička kořene a také část zubu, následované léčbou a její obnovou. 
 • Laserové odstranění cyst je jednou z nejmodernějších metod, které se vyznačují rychlostí, efektivitou a bezbolestností. Cystická výchova je ošetřena laserovým paprskem přes kanál. V tomto případě je kořen zpracován a sterilizován a cysta je sklerotizována.

Odstranění ovariální cysty

Funkční novotvary jsou přístupné léčbě drogami, jiné typy vyžadují chirurgický zákrok, který lze provést následujícími způsoby: 

 • Laparoskopická metoda - jedna z nejšetrnějších a častějších v chirurgické praxi, protože umožňuje chirurgický zákrok s minimálním tkáním. Operace vylučuje adheze v tkáních a orgánech malého pánve a je prováděna takovým způsobem, že i malá jizva s časem se vyřeší bez stopy. Při laparoskopii v předem připraveném malém řezu je zaveden speciální nástroj, pomocí něhož je odstraněn cysta. Postup je prováděn pod dohledem ultrazvukového skeneru. Lékaři se po celém světě pokoušejí provést přesně takovou operaci šetřící orgány. Po laparoskopii po období zotavení žena udržuje plodnost a je schopná tolerovat zdravé dítě. 
 • Laparotomická metoda zahrnuje řezání velikosti, kterou může být odstraněn velký nádor, stejně jako související nádory. Pokud je nádor diagnostikován jako rychle se vyvíjející a hrozí nebezpečí malignity, pak část vaječníku, případně dělohy a také vejcovodů jsou odstraněny spolu s novotvarem. 
 • Odstranění cyst může také být provedeno radikálně v případech, kdy biopsie vykazuje degeneraci nádoru do maligní entity.

Odstranění cysty prsu

Výběr techniky také závisí přímo na tom, jak velká cysta je, jak rychle roste a zda existuje riziko její degenerace do maligního nádoru. Většina cystických forem prsu v počátečním stádiu je léčena léky. Pokud se novotvar nepodává léčení, je předepsáno chirurgické ošetření, aby se zabránilo riziku malignity. Zpravidla se provádí resekce tohoto segmentu žlázy, ve které je lokalizována cysta. Operace je nízká-traumatická a prakticky nezmění ani tvar prsu ani její hustotu. Pokud je novotvar vysoce enucleated, to znamená, že odstranění celého novotvaru je vyshushchivanie. 

Odstranění cysty mozku

Jedná se o vážnou radikální operaci, která zahrnuje výběr tří metod: 

 • Velkou traumatickou operací je trepanace a odstranění cysty. 
 • Posunování - vyprázdnění nádoru speciální trubicí. Stěny dutiny jsou postupně sklerotizovány a zarostlé. Odvodnění je méně traumatické než trefování, ale zahrnuje dlouhodobé zjištění drenážní trubice v lebce. 
 • Endoskopická metoda, když jsou v lebce provedeny lokální punkce, je prostřednictvím cysty vyčerpána. Tato metoda je považována za nejméně traumatickou, ale ne všechny novotvary mohou být "přístupné" pomocí endoskopu. 

Odstranění cysta lokalizovaného na děložním čípku

Cystické formace tohoto druhu jsou odstraněny punkcemi, kryoterapií, použitím laseru. Kryoterapie předpokládá jemné ošetření cysty kapalným dusíkem. Nicméně, po této operaci mají vlastnost opakování, takže nejúčinnější metodou je laserová terapie. Laserová terapie odstraňuje jak samotný novotvar, tak koaguluje nádoby, aby se zabránilo krvácení, a laser také odstraňuje tkáně postižené zánětlivým procesem.

Odstranění cysty, kdekoli je a jaký druh postoje, je vždy volbou ošetřujícího lékaře. K dnešnímu dni jsou otevřené operace prováděny ve výjimečných případech, kdy nelze radikální intervenci vyhnout. Ve všech ostatních situacích je "zlatým standardem" laparoskopická metoda jako základ - nízké traumatické odstranění cysty.

Co je to cysta?

Definice cysty je odvozena z řeckého slova kystis, což znamená dutinu nebo bublinu. Jedná se o dutý novotvar, ve kterém může být obsah různých struktur - od kapaliny po hnisavý s krví. Patogeneze vývoje cyst je také odlišná a její druhová diverzita závisí na ní, což může být následující: 

 • Cysty, které se objevují ve všech tkáních, mají orgány, které mají glandulární strukturu. Cystická formace blokuje odtokové kanály orgánu, což vyvolává intenzivní produkci sekrece tekutiny. Tekutina se v organu akumuluje a zvyšuje jak její stěny, tak stěny odtokového kanálu. Nejčastější retenční formace se tvoří v mléčných žlázách, méně často v slinných žlázách. 
 • Cystická tvorba, ke které dochází v důsledku nekrózy orgánu nebo části tkáně. Takové novotvary se nazývají Ramolytikum a tvoří se nejčastěji v ložiskách mozku, v kostní tkáni. 
 • Cysta, která je důsledkem poškození tkáně, podkožní tkáně, orgánu v traumatu. Tato traumatická cystická tvorba jater, pankreatu a dalších orgánů. 
 • U cysticerkózy je echinokoková cysta důsledkem parazitického vniknutí a je dutinou, která kryje samotný parazit. 
 • Vrozená cystická forma je důsledkem genetických poruch nebo intrauterinních patologií. Takové nádory se nazývají dysontogenetické.

Odstranění cysty je obvykle chirurgickým zákrokem, pokud jde o velké léze, jestliže dutina obsahuje hnis nebo krev, pokud cysta významně narušuje funkce orgánu, v němž je lokalizován. Zvažte některé typy cystů a způsoby, jakým je cysta odstraněna.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.