^

Zdraví

Odstranění nervů v zubu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V procesu vývoje zubního kazu je zničení zubní skloviny, vyznačující se tím, že je vytvořen otvor, do kterého může proniknout do mikroorganismů, které působí na první husté dentin, a pak na vlákniny (pojivovou tkáň vyplní vnitřek zubu). Odstranění nervu v zubě se provádí, když se zánětlivý proces rozvíjí v buničině zubu. V tomto případě pacient trpí silnou bolestí, buničina se stává edematózní a vyvíjí tlak na nervové zakončení.

Odstranění nervu v zubu může být prokázáno jeho mechanickou destrukcí, s vytvořením velkého otvoru zubu, stejně jako s často rušivými pocity bolesti. Dříve pro proceduru, jako je odstranění nervu v zubu, zubní lékaři používali arzén a uložili ho na postiženou buničinu. Poté byl pacientovi podán dočasný výplň, který byl po dvou dnech odstraněn arsenem, po kterém byl nerv odstraněn. Tento postup trvá poměrně dlouho a způsobuje značnou bolest. V současné době díky moderní technologii probíhá proces odstraňování nervů v zubě asi půl hodiny a je prováděn v lokální anestézii. Po zákroku je pacientovi podán nestálý výplň a předepisuje se rentgenové vyšetření zubu. Při dobrých výsledcích rentgenových paprsků se provádí konečné utěsnění kanálů a karyzi. Abyste se vyhnuli takovým radikálním opatřením, jako je odstranění nervu v zubě, by měl pečlivě sledovat zdraví ústní dutiny a pravidelně navštěvovat zubaře pro preventivní účely.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo kontaktovat?

Proces odstranění nervu zubu

Proces odstranění nervu zubu nemůže být zahájen bez předchozí anestezie. Dříve byl k tomuto účelu použit arzen, postup byl dlouhý a bolestivý. V moderním lékařství je přístup k anestezii mnohem šetrnější - s pomocí anestetik je pacient bezbolestně odstraněn nervy asi třicet minut. Po zavedení anestetika pomocí správných nástrojů se otevře přístup k buničině, důkladně se čistí kořenové kanály, zničí se všechny mikroorganizmy, provede se mechanická a zubní ošetření. K určení délky kanálu je pacient rentgenový nebo je použit vrcholový lokátor (speciální nástroj, který umožňuje určit délku kořenového kanálu). Pokud je to nutné, může být pacientovi podán dočasný výplň, v takovém případě bude léčba muset pokračovat o něco později. Po provedení všech nezbytných postupů je nainstalováno trvalé těsnění. Účinnost plnění přímo závisí na kvalitě čistících kanálů.

Odstranění nervů v mléčném zubu

Odstranění nervu v mléčném zubu může být zapotřebí, když je zub zničen kazem a v důsledku toho vznikem pulpitidy. Od šestiměsíčního věku vybuchují první zuby zubů dítěte a přestože nejsou trvalé, mohou být také postiženy kazem. Výsledkem takové léze může být pulpitida, která ukazuje odstranění nervu. Vzhledem k tomu, že kořeny mléčných zubů jsou schopné tvořit a poté rozpouštět, při ošetřování kanálků je možné zranit vzniklý stálý zub. Z tohoto důvodu je při odstraňování nervu z mléčného zubu zpracování a utěsňování kanálků prováděno po celé délce kořene, ale pouze na jeho výstupu. Pro tento účel se používají speciální přípravky. Zničí všechny mikroorganismy a zachová existenci mléčného zubu až do doby jeho nahrazení trvalým.

Odstranění nervů z předního zubu

Odstranění nervu z předního zubu je poměrně komplikovaný postup, vyžadující předběžnou přípravu a vyšetření. Před odstraněním nervu zubu by měl lékař provést čištění kanálů a antiseptické ošetření. Po lokální anestézii je nerv odstraněn přímo, po němž je utěsněno zubatý zub.

Odstranění nervu zubu během těhotenství

Vyjmutí nervy zubu během těhotenství se doporučuje provádět od druhého trimestru těhotenství, jak brzy těhotenství dochází kartu a plody orgány a systémy v tomto období zubního ošetření by mělo být zrušeno, pokud se situace není kritická a nevyžaduje okamžité odstranění nervu. Před zahájením léčby, lékař by měl být informován o všech léků přijata. Moderní anestetika používané pro úlevu od bolesti před odstraněním nervy mít lokální účinek a neprochází placentou, který zajišťuje bezpečnost pro plod. Vzhledem k tomu, před kanál předčištění provádí rentgeny, z bezpečnostních důvodů těhotné ženy kladen na speciální olova zástěry na ochranu před škodlivým zářením.

Zubní zuby: odstranění nervů

Zubní moudrost: odstranění nervu v zubě moudrosti se provádí s předběžnou anestezií ve vývoji zánětu buničiny. Po zavedení anestetika jsou kanály vyčištěny a bakterie zničeny. Celkově postup pro odstranění nervu v zubě moudrosti trvá asi půl hodiny. Pro určení délky kanálu, pre-radiologické vyšetření nebo určení délky speciálního zařízení. Pokud je v procesu léčby potřeba provést dočasné naplnění, může být trvalé i po opakované návštěvě zubního lékaře.

Léčba zubu s odstraněním nervu

Před ošetřením zubu je nutné provést důkladnou prohlídku a provést rentgenové vyšetření. Když je nerv odstraněn, kanálky jsou nejdříve vyčištěny a pak jsou utěsněny. Léčba zubu s odstraněním nervu je striktně podle údajů, které zahrnují následující:

  • vývoj zánětlivého procesu buničiny. Hlavními příznaky jsou časté opakující se bolesti, které se objevují spontánně;
  • zubní kaz s kazem a infekcí buničiny;

Nekróza buničiny. Tato patologie se může vyvinout v důsledku traumatizace nebo infekce. Tento proces zpravidla není doprovázen žádnými příznaky, které mohou zase vyvolat riziko komplikací. Diagnostická studie se provádí rentgenovým vyšetřením.

Účinky odstranění nervů v zubech

Důsledky odstranění nervů v zubě v rozporu s technikou léčby mohou být následující:

  1. Nekryté kořenové kanály, které nejsou kvalitativně provedeny;
  2. Vývoj syndromu zánětu a bolesti v důsledku nedostatečné léčby dutiny ústní s antiseptickými látkami a v důsledku toho neúplné destrukce bakterií;
  3. Tlakování zubního kořene nebo maxilárního nervu s náplní. Komplikace v takových situacích mohou vést k rozvoji neuralgie až po paralýzu měkkých tkání;
  4. Nepohodlí nebo bolestivé pocity spojené s pronikáním fragmentu nástroje do zubního otvoru. Pravděpodobnost takové situace je nízká, ale pokud k ní dojde, může to vést k odstranění zubu.
  5. Zlomenina kořene zubu. Taková situace může nastat kvůli nedostatečné odbornosti lékaře. Při kvalitativním odstranění nervu by se takové případy neměly vyskytovat. Rozbitý kořen neodpovídá na léčbu a v důsledku toho bude muset být odstraněn zub.

trusted-source[4], [5]

Poškození nervů s odsáváním zubů

Poškození nervu při odstranění zubu je doprovázeno známkami jako ztráta pocitu na rtu, bradě, jazyku nebo na tvářích. V závislosti na vážném poškození nervu může trvat několik dní až několik měsíců, než se obnoví. Někdy se objevují komplikace v podobě neúplného zotavení nervu, což má za následek neustálé narušení citlivosti. Zubní lékaři považují tuto komplikaci za extrakci zubů za jednu z nejnebezpečnějších. Léčba těchto stavů se provádí pomocí vitaminů B a C, stejně jako injekce dibazolem. Je možné podat elektroforézu anestetikami a akupunkturním kurzem vitaminu B.

Pokud se zub bojí po odstranění nervu

Pokud se zub kvílí po odstranění nervu, může to znamenat jak zcela přirozenou reakci spojenou se zastavením působení anestetika, tak jakýmikoliv vývojem jakýchkoli komplikací. Pocit pociťování v zubu po odstranění nervu může být doprovázen zvýšenou citlivostí zubu, bolestí s kousnutím. Někdy může dojít k náhlé bolesti, obvykle v noci, což způsobuje bolesti hlavy a celkové zhoršení pohody. Pokud se zuby bojí po odstranění nervu, aby se vzali nepříjemné pocity, můžete si vzít anestetickou pilulku. Leštící prostředek vyrobený z jódu, soli nebo sodovky také pomůže odstranit nepohodlí zubu. Chcete-li to udělat ve sklenici vody, přidejte 5 kapek jodu a jednu čajovou lžičku sody nebo soli, pak opláchněte bolestivý zub, držte roztok v ústech po dobu jedné nebo dvou minut. Obvykle procházejí bolesti této povahy přes den, maximálně tři. Existují však i případy, kdy bolest po odstranění nervu může naznačovat vývoj zánětlivého procesu, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

V případě zánětu se pocity bolesti zvyšují jen s časem a pokud se lékař nedotkne lékaře včas, může to vést k závažným komplikacím.

Pokud zub pulsuje po odstranění nervu

Pokud zub pulsuje po odstranění nervu, může to být známka jeho poškození a neúplného odstranění. Hlavní příznaky poškození nervu jsou intenzivní pulsace, akutní pocity bolesti a hypersenzitivita v zubu. Bolest může ozařovat do blízkých zubů, stejně jako na krk, uši nebo whisky. To naznačuje vývoj zánětlivého procesu spojeného s neúplným odstraněním nervu a vyžaduje naléhavou lékařskou péči.

Pokud zub bolí po odstranění nervu

Tam jsou často případy, kdy zub bolí po odstranění nervu. Může to být několik důvodů. Za prvé, během odstranění nervu v horní části dentálního kořene nastane krvácení, nerv je oddělen od nervového kmene. Tyto faktory významně ovlivňují výskyt bolesti po odstranění nervu. Za druhé, po odstranění nervu se zub může stát bolestivý, jestliže do něj hromadí hnis. V takových případech obvykle dochází k bolesti během kousnutí. V takovém případě je třeba léčba eliminovat zánětlivý proces v nedalekých tkáních. Za třetí, příčiny bolesti zubů po odstranění nervu mohou zahrnovat zpracování kanálů s léky, které způsobují podráždění a vyvolávají bolest. Pokud by nerv nebyl zcela odstraněn, a pokud se při jeho odstranění vyskytly nějaké chyby - to vše nepochybně může způsobit vznik bolestivého syndromu. Po odstranění bolesti buničiny v zubu může trvat tři až pět dní.

Nicméně po odstranění nervu by neměly být bolestivé pocity po tak dlouhou dobu rušeny. Pokud zub po odstranění nervu nepřestává ublížit - je to důležitý důvod, proč kontaktovat zubaře.

Komplikace odstranění nervu zubu

Komplikace odstranění nervu zubu mohou být následující:

  • neúplné odstranění nervu;
  • otevřené kořenové kanály, nestandardní utěsnění;
  • vývoj bolesti a zánětu v důsledku proniknutí mikroorganismů v důsledku špatného antiseptického zpracování.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Zub po odstranění nervu

Zub po odstranění nervu a předběžném čištění kanálů musí být pečlivě utěsněn. V takovém případě může být v případě potřeby nejprve instalováno těsnění a až po druhé návštěvě lékaře - konstantní. Protože po odstranění nervu je zub mnohem slabší, mnoho zubních lékařů doporučuje instalovat keramickou korunku. Pokud jsou kanály špatně utěsněné, může být potřeba opětovné ošetření.

Ztmavnutí zubu po odstranění nervu

Ztmavnutí zubu po odstranění nervu je zcela běžné. Abyste je vrátili na bílou barvu, můžete použít metodu bělení v rámci kanálu. Zubní dutina je naplněna speciálním bělícím gelem. Před bělicím procesem se ztemněným zubem je odstraněno těsnění a důkladné čištění kořenových kanálků. Otvor zubu je potom naplněn bělicím gelem a je vloženo nestálé těsnění. Po uplynutí čtrnácti dnů, v závislosti na výsledku, může být provedeno opakované bělení, pokud dochází ke ztmavnutí zubu. V některých případech je pro dosažení maximálního účinku nutné několik postupů, ale ne více než čtyři. Poté, co zub dosáhl bělosti, dochází k jeho obnově. Podle doby trvání bělícího efektu asi o rok později může být opakované bělení endo provedeno. Bělení zubů se nedoporučuje dětem, stejně jako těhotným a kojícím ženám. Kontraindikovaný postup a za přítomnosti alergických reakcí na peroxid vodíku, stejně jako přecitlivělost zubů.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]

Proč se zub ztichl poté, co byl nerv odstraněn?

Pokud zub ztmavne po odstranění nervu, může to být důsledek nedostatečné kvality utěsnění, nedostatečné expanze a ošetření dezinfekčními prostředky. Pro úplnou dezinfekci dezinfekčního roztoku musí proniknout do horní části kořene, čímž se zajistí intracanální bělení. Tento postup trvá asi třicet minut, než se zpracuje jeden kanál. Proto existuje-li několik kanálů, postup může trvat od jedné do jedné a půl hodiny, po které se provede utěsnění. Pokud zub ztmavne po odstranění nervu, můžete vrátit jeho bělost tím, že použijete metodu intrakanalového bělení pomocí speciálně navrženého gelu pro tyto účely.

Kolik stojí za odstranění nervu zubu?

Otázka, kolik stojí za odstranění nervu zubu, rozhoduje zubní lékař individuálně a závisí na složitosti postupu, stejně jako na volbě kliniky, v níž se bude provádět. Odstranění nervu zubu je zpravidla provázeno čištěním kanálu, ošetřením antiseptickými látkami a utěsněním kanálu. Jmenovitě, odstranění zubního nervu zahrnuje kroky, jako je zavedení anestetika do ústní dutiny, zubu, a zpracování přístupový otvor k přímému odstranění buničiny nervu a plnění kanálu. Implementace všech těchto postupů je součástí komplexu endodontické terapie a ovlivňuje náklady na odstranění nervu zubu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.