Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odstranění prsu: hlavní typy operací a jejich důsledky

Lékařský expert článku

Mammolog, chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

V mnoha případech je odstranění mléčné žlázy (mastektomie) nezbytným stupněm léčby rakoviny této lokalizace a někdy je to jediný možný způsob, jak se zbavit onkologického problému nebo prodloužit život. I když je rakovina nepředvídatelná a dokonce taková operace, bohužel, nezaručuje ukončení patologického procesu ...

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Indikace pro odstranění prsu

Při akvizici v klinické mammologii jsou indikace pro odstranění prsu hlavně spojeny s maligními novotvary. Většina lékařů trvá na mastektomii, pokud:

 • žena má nádor ve více než jednom kvadrantu prsu;
 • Radiační léčba postižených prsů byla již provedena;
 • velikost nádoru je větší než 5 cm v průměru a po neoadjuvantní chemoterapii se nezmenšila;
 • biopsie ukázala, že počáteční segmentová resekce nádoru neodstranila všechny rakovinové tkáně;
 • pacient má onemocnění pojivové tkáně, jako je systémový lupus nebo sklerodermie, u kterých dochází k velmi závažným vedlejším účinkům radioterapie;
 • nádor je doprovázen zánětem;
 • žena je těhotná, ale radiační terapie není možná kvůli riziku poškození plodu.

Tato metoda je uznávána jako hlavní způsob prevence recidivy rakoviny prsu, zejména s identifikovanou mutací genů BRCA. Zároveň se z předních světových odborníků v oblasti lekára poznamenat, že úplné odstranění postiženého rakovinou prsu snižuje riziko recidivy ve stejném prsu, ale nevylučuje pravděpodobnost výskytu rakoviny v druhém prsu.

Příprava na odstranění prsu

Operace je určena, když je pacientovi diagnostikována diagnóza, tj. Byla provedena mamografie a byla provedena nádorová biopsie. Proto se přípravek na mastektomii snižuje na obecnou analýzu krve, opakovanou fluoroskopii hrudníku a hrudi a odstranění elektrokardiogramu (EKG).

Směřování ženu k operaci, lékař by se měl ujistit, že několik dní před operací (a lepší v pouhých pár týdnů před jejím) pacientů neužívejte léky, které propagují léky na ředění krve (aspirin, warfarin, fenilina et al.). Také by měl být lékař a anesteziolog informován o tom, jak pacient užívá jakékoliv léky na bázi léčivých rostlin nebo bylinných odvarů. Takže kopřivka, kopřivka, rašelina, listy ginkga biloba mohou zvýšit riziko krvácení, a proto by neměly být používány nejméně dva týdny před jakýmkoli chirurgickým zákrokem.

K prevenci zánětu lze podat dávku antibiotik. 8-10 hodin před operací by měl pacient přestat jíst.

Kdo kontaktovat?

Chirurgie pro odstranění prsu

Taková operace je odstranění prsu u žen má různé modifikace, které jsou určeny pro specifické úkoly na základě diagnóze konkrétního pacienta, klinického obrazu a krok detekce nemoci, rozsah poškození samotné žlázy, jakož i zapojení do patologického procesu okolní tkáně a lymfatických uzlin .

Odstranění rakoviny prsu, primárně velkých nádorů v pozdějších stadiích onemocnění nebo když nádory mohou zaujímat významnou oblast v obrysech prsu, mohou být produkovány jednoduchou nebo obecnou mastektomií. To znamená, že chirurg odstraní všechny prsní tkáně a kožní elipsu (včetně kůže bradavky), ale neodstraní svalovou tkáň pod prsy. Při tomto typu operace je nezbytně nutné provést biopsii nejbližší (kontrolní nebo pozorovací) lymfatické uzliny. Pooperační jizva je zpravidla příčná.

Praktikována kůže šetřící přístup k odstranění prsu (subkutánní mastektomii), při kterém je nádor všechny prsní tkáň, bradavka a dvorec jsou odstraněny, ale zachována téměř 90% z prsu kůže, incize, a tedy i menší zjizvení. Je-li však hrudník velký, provede se střih a potom budou jizvy po odstranění prsu větší.

Rovněž se provádí resekce žlázy se zachováním bradavky a areoly, ale je to možné pouze tehdy, když je nádor ve značné vzdálenosti od zóny vsuvky. V tomto případě se řez provádí na vnější straně prsu nebo na okraji řepy a všechny tkáně jsou odstraněny. V moderních klinikách tato metoda zahrnuje buď souběžnou rekonstrukci žlázy nebo umísťování na místě zabavených struktur speciálního expandovacího expandéru pro rekonstrukci prsu v budoucnu.

V radikální resekci pokročilé malignity muset vyčistit nejen všechny strukturální část žlázy, ale základní svaly hrudníku, tkáň z podpaží, axilárních lymfatických uzlin, a často hlouběji ležící tkáně. Pokud se odstraní mléčná žíla spolu s vnitřní hrudní lymfatickou uzlinou, provede se rozsáhlá radikální mastektomie.

Všechny tyto operace mají jasnou metodologii a odborníci vědí, co je v pořádku, když je podle mého Pateyho nebo Maddena nutné provádět mastektomii podle Halstead.

Pokud se v oblasti podpaží vytvoří anomálie, jako je další mléčná žláza, provede se odstranění přídavné mléčné žlázy. Obvykle v struktuře nadbytečného orgánu převažují žlázové a tukové tkáně; vyříznou, svalová tkáň se šil a švův se aplikuje shora, který se po asi týdnu odstraní. Pokud je velikost přídavné žlázy významná, může být tuk odstraněn jeho čerpáním.

Je třeba poznamenat, že náklady na operaci mastektomie závisí na stupni onemocnění, velikosti a umístění nádoru a samozřejmě na stavu léčivého zařízení a cenách používaných farmakologických činidel.

Odstranění dvou mléčných žláz

Uvedené chirurgické metody jsou prováděny a odstranění dvou prsních žláz dvojitou nebo dvoustrannou mastektomií. Potřeba takové operace může být způsobena přítomností nádoru v jednom prsu a obavou ženy z rizika rozvoje rakoviny v jiné kontralaterální hrudi. Nejčastěji tyto obavy pronásledují ženy, které mají tendenci rozvíjet onkologické patologie v rodu.

Jak si budete pamatovat ještě dlouho diskutovali na téma Angelinou Jolie a odstranění prsu, protože provoz kontralaterální mastektomii, hrál herečkou v roce 2013, byla preventivní, tj proaktivní rozvoj rakoviny prsu. Kromě toho, matka a babička (Lois a Marcheline Bertrand) zemřelo z karcinomu prsu a vaječníků, Výsledky genetické analýzy BRCA potvrdil vysokou (až 87%), riziko hrudníku herečka malignit. Jak bylo uvedeno, po resekci obou prsou pravděpodobnost rakoviny u Jolie klesla na 5%.

Podle Národního institutu pro léčbu rakoviny, dokonce i při úplné dvojité mastektomii, nelze odstranit všechny prsní tkáně, které mohou být vystaveny riziku vzniku rakoviny. Kromě toho během chirurgického zákroku chirurga nemůže odstranit tkáň hrudní stěny a supraklavikulární oblast, avšak přítomnost stromálních buněk prsu je v nich možná.

Sektorové odstranění prsu

Zachováním železo a méně invazivní chirurgické metody zahrnují prsu odstranění sektorové (resekce segmentální nebo lumpektomii) při resecting nádor a část obklopující normální tkáně (bez atypických buněk). V tomto případě může být odstranění regionálních axilárních lymfatických uzlin provedeno samostatným řezem. Tato technika je použitelná pro onkologii stadií I-II a po operaci by měla být provedena 5 až 6týdenní radiační terapie.

Při resekci z prsu může odstranit ohnisko chronické purulentní mastopatie, stejně jako velká hormonálně závislá benígní tvorba cystického nebo vláknitého. Povinná resekce však podléhá pouze malignímu phylloidnímu fibroadenomu jakékoliv velikosti a náchylnému k degeneraci významné fibrocystické neoplasie. Přestože se znovu objevila fibróza prsní tkáně u téměř 15 případů ze 100 pacientů.

V ostatních případech se provádí enukleace (exsudace) nebo laserová terapie a odstranění cystě mléčné žlázy může být provedeno bez vykročení: sklerotizovat její dutinu aspirací.

Odstranění prsu u mužů

V případě rakoviny prsu jsou mléčné žlázy odstraněny z mužů. Bez ohledu na věk je mastektomie považována za lékařskou nutnost, když se obává, že zvětšení prsou u člověka může mít karcinom prsu. Přirozeně je konečné rozhodnutí o nutnosti chirurgického zákroku provedeno až po komplexním vyšetření - mamografii a biopsii.

Také jsou abnormálně zvětšené žlázové tkáně odstraněny v gynekomastii u mužů starších 18 let, kdy hormonální terapie testosteronem je neúčinná.

V dospívání - na pozadí hormonální nerovnováhy v pubertálním období, mastektomie není provedena, protože tato patologie může spontánně klesat s časem. Navíc mastektomie před koncem puberty může způsobit recidivu gynekomastie.

U elementární obezity u dospělých mužů, která se často projevuje nadměrným ukládáním tukové tkáně v oblasti prsu, může být použita liposukce.

trusted-source[12], [13]

Účinky odstranění mléčné žlázy

Přirozeným důsledkem je bolest po odstranění prsu, jejichž odstranění trvá na bolesti (především NSAID). Také pro tuto operaci je sekrece a akumulace v dutině rany a pod kůží významných objemů serózní tekutiny. K jejímu vypuštění musí být rana vyprázdněna minimálně sedm dní. Navíc je kolem hrudníku aplikována hustá bandáž s elastickým obvazem a měla by být nošena alespoň měsíc.

Specialisté zaznamenávají takové závažné komplikace po odstranění prsu, jako jsou:

 • pooperační krvácení a podlitiny;
 • spojená s hojením pooperační rány nebo nekrózou špatně dodávaných krevních tkání v místě řezné teploty;
 • léze kůže prsu s beta-hemolytickým streptokokem, který způsobuje erysipelas;
 • kvůli zjizvení roztržených tkání se tvoří jizvy, často tento proces způsobuje nepohodlí a je bolestivý;
 • vývoj syndromu déle neuropatické bolesti, který se projevuje bodnutím bolesti, necitlivosti a brnění v hrudní stěně, v podpaží nebo v pažích;
 • depresivní nálada, pocit vlastní podřadnosti.

Téměř vždy po měsíci a půl dochází k porušení přírodního odtoku intersticiální tekutiny a rozvíjí se lymfostáza. Tato porucha je zvláště výrazná kvůli zastavení normálního toku lymfy s odstraněním axilárních lymfatických uzlin. Lymphostasis vede k tomu, že se objevuje nejen otok ruky ze strany vzdáleného orgánu, ale také znecitlivělost kůže na vnitřním povrchu ruky. Existuje také syndrom zamrzlého ramena - krátkodobé nebo delší omezení rozsahu ramen pohybů v ramenním kloubu. Tento syndrom se může objevit během několika měsíců po operaci a její příčina spočívá v poškození nervových zakončení v chirurgické intervenční zóně.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Obnova po odstranění prsu

Pouze 1,5 dne po operaci se můžete dostat nahoru a chodit, ale nedoporučuje se vynutit obnovení motorické aktivity: mělo by to postupovat postupně, protože stehy byly odstraněny asi 1-2 týdny po operaci.

U většiny pacientů přetrvává obnovení po odstranění prsu po dobu 4-6 týdnů, ale může trvat déle (v mnoha ohledech to závisí na složitosti operace a celkovém zdravotním stavu).

Seznam toho, co nelze vykonat po mastektomii, zahrnuje zákaz:

 • sprchování (a praní v lázni), dokud se stehy neodstraní;
 • fyzická námaha, zvedání a silné pohyby;
 • vystavení působení tepla a UV záření;
 • jakákoli injekce do ruky ze strany odebraného prsou;
 • koupání ve vodě a bazénu (nejméně dva měsíce);
 • sexuální kontakty (v období 1-1,5 měsíců).

V souvislosti s lymfostázou poskytují savci chirurgii své doporučení po odstranění prsu:

 • dodržovat osobní hygienu a čistotu rukou;
 • zabránit poškození kůže při poranění rukou a při nejmenších poškrábáních používejte antiseptiky;
 • Nespěchejte na straně ovládané nástavby;
 • nosit speciální elastický pás (poskytující měkkou kompresi pro zlepšení průtoku lymfy a snížení otoku);
 • pravidelně dělají masáže: v podobě vzestupných pohyblivých rukou ve směru od prstů k ramennímu kloubu.

Po odstranění kloubů je nutné cíle účelně rozvinout. Gymnastika se skládá z těchto cvičení:

 • ve stojící nebo sedící pozici, zvedání ramen směrem ke stranám a nahoru;
 • ve stejné pozici, položte za hlavu rameno (nejprve můžete pomoci s druhou rukou);
 • ve stoje, ohýbejte paže v loktech před hrudníkem a zvedněte lokty co nejvíce stranami;
 • v stojící nebo sedící pozici paže za zády.

Jídlo by mělo obsahovat dostatek kalorií, ale být lehké, to znamená, že tučné a kořenité použití se nedoporučuje, stejně jako sladkosti. Je vhodné jíst častěji, ale v menších částech by měla obsahovat obvyklé potraviny (obiloviny, maso, ryby, kyselé mléčné výrobky, zelenina a ovoce). Pokud by živočišné tuky byly nahrazeny rostlinnými tuky, snižte příjem soli a cukru.

Léčba po odstranění prsní žlázy

Onkologickí pacienti jsou léčeni po odstranění adjuvantní léčby mléčnou žlázou. Ve všech stádiích rakoviny po úplné nebo částečné odstranění prsu zničit zbývající abnormální buňky a aby se zabránilo relapsu, podávané chemoterapii (léčiva cyklofosfamid, fluoruracil, Mafosfamid, doxorubicin Xeloda et al.) A radiační terapii.

Pokud je nádor spojen s hormonálně závislými novotvary, používají se hormonální léky. Tabletovaná antiestrogenní činidlo Tamoxifen (jiné obchodní názvy :. Zitazonium, Nolvadex, Tamopleks, Tsitofen, Zemid atd.), Se 1-2 krát za den 20-40 mg.

Toremifen (Fareston) je předepisován ženám po menopauze; standardní denní dávka je 60 mg, ale lékař ji může zvýšit čtyřikrát (až na 240 mg).

Lék Letrozol (Femara, Letrosan) také potlačuje syntézu estrogenu v těle; předepisuje se pouze pacientům, kteří jsou jednou denně na tabletě (2,5 mg). Anastrozol tablet (synonyma -. Arimidex, Anastera, vesnice, Egistrazol, Mammozol atd.) Nejsou přiřazeny u žen před menopauzou, lék by měl užívat 1 mg jednou denně.

Protinádorový účinek léčiv na cílenou léčbu je dosažen účinkem, který je přesně zaměřen na molekuly rakovinných buněk, které podporují vývoj nádoru. Takže léky této skupiny jsou schopné stabilizovat patologický proces a zabránit relapsu onemocnění. Cílové léčivé přípravky Bevacizumab (Avastin), Trastuzumab (Herceptin) se podávají intravenózně každé dva až tři týdny; Lapatinib (Tyverb) v tabletách (uvnitř 1000-1250 mg denně).

Život po odstranění prsu

Měli bychom si pamatovat hlavní věc: život po odstranění prsu pokračuje, i když u všech žen, které prodělaly takovou operaci, je to poněkud jiný život ...

Za prvé, žena po mastektomii dostane postižení. A to: v souladu s schválen Ministerstvem zdravotnictví Ukrajiny (# 561 ze dne 5. Září 2011) „Іnstruktsії o vstanovlennya іnvalіdnostі skupiny“ ženy trpí v důsledku zhoubné novotvary jednostranné mastektomii je nesporný základ pro zřízení skupiny III postižení - pro život (to znamená, aniž by bylo nutné pravidelné přezkoumání).

Za druhé se týká rekonstrukce ztracené žlázy (plastická chirurgie) nebo výskytu její přítomnosti. Druhá možnost je samozřejmě mnohem levnější a může být dočasná.

Můžete si vybrat nebo objednat podložky na hrudi, stejně jako odnímatelnou zubní náhradu - textilní nebo silikonový.

K dnešnímu dni, takzvané biologické protézy pro ženy, které ztratily prsu, vyrobené mnoho společností ve velkém sortimentu: Tento a tkáňové protézy poprvé, a silikon - pro trvalé užívání, různých velikostí a úprav.

K dispozici je také široká nabídka ortopedického prádla, protože budete potřebovat podprsenku - fixovat protézu prsu. Jedná se o velmi elegantní a současně funkční a pohodlné podprsenky s "kapsami", v nichž jsou vloženy protézy a široké pásky. Prodává se také speciální plavky.

Samotní plastičtí chirurgové tvrdí, že plastická operace po mastektomii je komplikovaná a poměrně nákladná operace. Může to být plastický chirurgický zákrok k instalaci silikonového implantátu nebo mammoplastiky za použití tkání (kůže, podkožní tkáně, svalů), které jsou odebírány z jiných částí těla. Ale v každém případě vypadá žena velmi podobně jako přirozený orgán prsu, což samozřejmě pozitivně ovlivňuje celkový emocionální a psychický stav pacientů, kteří trpěli odstraněním prsu.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.