^

Zdraví

Sektorová resekce mléčné žlázy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nemoci prsu - není to vzácný fenomén u žen. Bohužel ne všechny takové nemoci mohou být vyléčeny konzervativním způsobem - často se musíte uchýlit k chirurgické intervenci. Dnes budeme mluvit o operaci, jako je resekce prsu v sektoru - to je odstranění místa (sektoru) orgánu.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace pro sektorovou resekci prsu

Hlavním indikátorem pro odstranění oblasti prsu je nádor.

Sektor není jasnou oblastí - je to poněkud nejasný koncept, který představuje šestou nebo osmou část těla.

Jak je známo, nádory jsou benigní a maligní povahy. Resekce se může provádět v prvním a druhém případě, zvláště pokud nádor vyvolává patologické poruchy, které nelze jiným způsobem vyloučit.

Maligní onemocnění prsu zahrnují rakovinu, sarkom a onkologii jiných tkáňových struktur žlázy.

U benigních onemocnění operační intervence může vyžadovat fibroadenom, lipom, mastopatii, cyst, papilom (včetně intra-flow) a cystickou mastopatií. V seznamu operabilních onemocnění lze také zavést chronickou mastitidu a další chronické purulentní procesy.

Kdo kontaktovat?

Technika provozu

Před zahájením operace, chirurg radí pacientovi, vysvětlovat mu, jak intervence se bude konat, jaké jsou nebezpečí a problémy a tak dále. Velká pozornost je věnována otázce anestezie při resekci, šeky alergií u pacienta. K dalším typům studií lze předepsat například vyšetření ultrazvukem, mamografu, krve a moči a kardiogram.

Radikální sektorová resekce prsu je úplné odstranění místa orgánu, která má obsahovat rakovinový nebo benigní novotvar. Typ anestezie je zvolen v závislosti na typu a složitosti nádoru. Ujistěte se, že provádíte lokální anestezii s léky na bázi novokainu nebo lidokainu. Obecná anestezie se používá, když se odstraněná forma není sondována a může být zvážena pouze na ultrazvuku nebo pomocí mamografie, a také pokud je odstranění sekrece žlázou součástí operace ochraňující orgány.

Jak se provádí operace?

Okamžitě před operací plánuje lékař umístit žlázy místa navrhovaných řezů. To se provádí zpravidla pod dohledem ultrazvuku - takže chirurg může provést přesnou resekci a odstranit pouze potřebné tkáně.

Po začátku anestézie lékař provádí řezy podél původně položených linií. Žlázové tkáně jsou řezány jako dvě zakřivené čáry radiálně vzhledem k bradavce. Poté se na druhé straně vytvoří řez, ustupující přibližně 3 cm od okraje nádoru až k okraji velkého hrudního svalu hluboko do orgánu. Zároveň chirurg přímo omezuje samotnou formaci. Kryty pokožky jsou odděleny od podkladových vrstev tkáně. Dále lékař určí umístění okrajů nádoru a vyčistí ho, čímž odstraní patologické místo.

Okamžitě po excizi se provádí měření hemostázy - zastavte krvácení. Rana je šitá vrstvou po vrstvě: odděleně je zesíťování podkožní tkáně a kosmetického šití pokožky. Aby nedošlo k akumulaci výboje, je odvodnění pro první den nebo dva v ráně. Umístěte sterilní bandáž na místo incize.

Po operaci je odstraněná tkáň odeslána do histologie - kvalitativní studie tkání. Pokud by analýza potvrdila maligní povahu nádoru, pak by onkolog vzal záležitost další léčby a případné opakované operace.

Provádění odvětvové resekce zajišťuje povinné zjištění pacienta v stacionárních podmínkách.

Průměrná délka operace je od 30 do 45 minut.

Komplikace po odvětvové resekci prsu

Chirurgie pro sektorovou resekci je považována za poměrně bezpečnou chirurgickou intervenci. Nicméně komplikace, i když ne tak nebezpečné, jsou zde možné.

Možná vznik a růst zánětlivé reakce v místě incize, který může být důsledkem infekce do rány. Zápalový proces se může vyvinout do hnisavosti. Aby se zabránilo takovým následkům, po operaci je pacientovi předepsána antibiotická terapie. Nicméně, pokud hnisavý proces již začal, chirurg provede otevření rány, vyčistí tkáně z hnisavého výboje, ošetří roztoky antibiotik a vytvoří odvodnění.

Další možná komplikace - zhutnění po odvětvové resekci prsu - může být výsledkem krevních sraženin nebo jednoduše hematomů. To lze pozorovat, pokud není dostatečné zastavení krvácení nebo pokud jsou problémy s normální koagulací krve. Hematom lze detekovat pomocí ultrazvuku. Nesmí být používány žádné tepelné postupy (ohřívače, komory atd.).

Pokud je uvnitř tkání krev, musí být odstraněna. K tomu dochází k rozřezání povrchu rány, odstranění nahromaděné krve, opláchnutí dutiny antibakteriálním roztokem a odvodnění.

Bolest po odvětvové resekci prsu se zpravidla nepovažuje za komplikaci, pokud nejsou způsobeny růstem hematomu nebo vývojem zánětlivého procesu. Ve většině případů se bolest objevuje v důsledku růstu tkáně jizev, což se projevuje bolestí s nízkou intenzitou po dobu až 2 měsíců. Příčiny bolesti by měly být objasněny pomocí ultrazvuku nebo mamografie.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Pooperační období

Jak jsme uvedli výše, pacient po operaci pokračuje v pobytu v nemocnici pod dohledem lékaře. Ve většině případů, pokud je pacientova spokojenost považována za uspokojivou, pak do 1-2 dnů ho lékař připraví na extrakt.

Před vypuštěním lékař znovu pečlivě prohlédne oblast chirurgického zákroku, odstraňuje zavedenou drenáž, procesy a obvazy rány. Poté podepíše další léčbu, která se bude provádět doma. Tato léčba obvykle zahrnuje:

  • užívání léků proti bolesti k odstranění a zmírnění možných bolestí v pooperačním období;
  • antibiotická terapie, aby se zabránilo výskytu a šíření infekce v ráně.

Šiva se odstraní asi týden nebo 10 dní po operaci.

Stejně jako po každé operaci, po odvětvové resekci je povinná tvorba jizvy v místě incize. Znak Vznikající jizva může záviset na tom, jak přesně byl chirurg v průběhu operace, dalším hojení ran (komplikace, zánětlivých reakcí), stejně jako z těla pacienta a jeho stavu imunity.

Rehabilitace po odvětvové resekci prsu

Nemoci prsu přímo souvisejí se stavem reprodukčního systému žen obecně. Nádory prsu téměř vždy probíhat na pozadí zánětlivých procesů v oblasti pánve, hyperplazie endometria, děložní myomy, poruchy menstruačního cyklu, cysty přívěsky, endometrióza, neplodnost. Onemocnění štítné žlázy a jater také ovlivňují zdraví prsu.

V důsledku toho by měla každá žena obdržet od lékaře individuální schéma rehabilitace po operaci, která by měla sestávat z následujících činností:

  • léčba stávajících gynekologických patologií;
  • normalizace rovnováhy hormonů v těle;
  • prevence neplánovaného těhotenství;
  • prevence poruch laktace, kontrola přiměřené doby laktace;
  • dodržování stravy, příjem vitamínů, preventivní příjem alternativních bylinných prostředků;
  • pravidelné návštěvy odborných specialistů - endokrinologa, neurologa, psychoterapeuta, specialisty na infekční onemocnění.

Doporučuje se absolvovat kurz psychoterapie. Simultánní přiřazení nootropní látky, kardiovaskulární činidla, multivitaminový (s vitamíny B, kyselina askorbová, vitamín E a kyseliny lipoové v kompozici). Z rostlin, výhodně se léčivo na bázi motherwort, Eleutherococcus, Aralia, Oddenky kozlíku, listy máty peprné (např Saparal, novopassit).

Individuálně zvolená strava se sníženým příjmem živočišných tuků a nárůstem počtu spotřebovaných produktů rostlinného původu. Vítejte v zapojení do denní nabídky produktů z kyselého mléka, vajec, rostlinných olejů. Spotřeba tučných masných výrobků, smažených pokrmů je vyloučena.

Navrhovaný plán rehabilitace zajišťuje snížení rizika opakovaného vývoje patologických stavů prsu, pro které byla provedena operace.

Doporučení po odvětvové resekci prsu

Jakákoli operace, dokonce i nejjednodušší as menším poškozením tkání, se považuje za stresující situaci pro tělo pacienta. Proto odborníci doporučují, aby jejich pacienti pro den před operací užívali sedativa, mohou být rostlinného původu.

Pokud je chirurgický zákrok prováděn při lokální anestézii a pacient pocítil bolest (dokonce i bezvýznamnou), je nutné sdělit lékaři, kdo rozhodne o pomocném podání anestetik. Trpět bolestí v žádném případě není možné.

První 1-2 dny po operaci musí lékař neustále sledovat stav pacienta. Proto pokud lékař rozhodne, že pacient by měl zůstat na další den na klinice, pak existují dobré důvody.

Pacient by měl přesně dodržovat všechny doporučení ošetřujícího lékaře: užívat všechny předepsané léky, pravidelně provádět obvazy, dodržovat léčebný režim.

Sektorová resekce prsu je zákrokem chránícím varhany, avšak v některých případech může být požadován plastický chirurg, aby obnovil estetický vzhled prsu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.