^

Zdraví

Oncourologist

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Oncourologist je vysoce specializovaný lékař, který identifikuje a léčí zhoubné a benigní nádory močového systému člověka a mužských pohlavních orgánů.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Kdo je onkourolog?

Onkourologist řeší složitý úkol léčby nádorů močového systému (ledvin, močového měchýře, močové trubice) a mužských pohlavních orgánů. Minimálně invazivní endoskopické operace jsou aplikovány, pokud je to možné, chemoterapií, hormonální terapií, cílenou radiační terapií.

Onkochirurgie je velmi traumatické. Díky minimálně invazivním operacím se však tento problém postupně začal ustupovat do minulosti.

Jaké chirurgické zákroky provádějí onkourologové? 

  1. Odstraní varlata (orhfunkullektomie). 
  2. Odstraní prostatu. 
  3. Odstraní močový měchýř. 
  4. Odstraní ledviny postižené nádorem. 
  5. Odstraní nadledvinu, postižený jak benigním, tak maligním nádorem. 
  6. Provádí instalaci pacientů s uroventou po odstranění prostaty, což jim umožňuje provádět vlastní močení. 
  7. Léčuje vedlejší účinek radiační terapie - radiační cystitida.

Kvalifikovaný onkourolog je vlastníkem plného arzenálu lékařských metod akceptovaných mezinárodními standardy.

Hlavním zdravotním problémem, s nímž onkourologové čelí, je rakovina prostaty. Každý rok se v zemích EU zjistí 90 000 nových případů této nemoci. V naší zemi zemře většina pacientů během jednoho roku. Rizikem pro jeho vývoj je stáří. Dědictví má také určitý význam. Pro prevenci se doporučuje omezit výživu živočišných tuků. Riziko vývoje rakoviny prostaty u osob pracujících v nebezpečných průmyslových odvětvích, které jsou v kontaktu s kadmiem, je také zvýšeno.

Ani rakovina prostaty, která je považována za velmi závažnou dříve, rakovinu močového měchýře dnes není verdikt. Můžete zabránit rakovině tím, že zcela opustíte špatné návyky. Krev v moči, nebo častější než obvykle, močení nebo bolesti při močení, by nemělo být vynecháno. Ne vždy se jedná o příznaky cystitidy, někdy se projevuje rakovina.

Kdy mám jít na onkologa?

Specialita onkourologisty je dnes velmi aktuální. Zhoubné nádory močového měchýře se rozšířily i ve vyspělých evropských zemích a ve Spojených státech. Naše situace není z důvodu nepříznivé ekologické situace příliš dobrá.

Riziko vzniku rakoviny prostaty se zvyšuje po 60 letech. Oni jsou častěji postiženi černými, méně často zástupci Mongoloid rasy. Znepokojující příznaky rakoviny prostaty: časté močení, bolest během močení, častá potřeba vstát v noci, močení, bolesti během ejakulace a ztráta hmotnosti.

Podezření na rakovinu prostaty rakovinou onkolog může pomocí rektální vyšetření. Potvrzení diagnózy lze získat pomocí ultrazvuku nebo MRI.

Známkou další zákeřné nemoci - rakovinou močového měchýře je krev v moči. Diagnostika je potvrzena cystoskopií nebo ultrazvukem močového měchýře v naplněném stavu. Rovněž je možné diagnostikovat rakovinu močového měchýře analýzou moči. Po odstranění nádoru nebo celého orgánu se podává BCG vakcína stimulující imunitu, aby se zabránilo relapsům. Imunitní buňky napadají zbývající rakoviny a zabijí je. Rakovina se už nevrací. U mužů, spolu s močovým měchýřem, je prostata odstraněna, u žen - dělohy. Močový měchýř je tvořen ze střeva. Operace je technicky poměrně komplikovaná, takže existuje další možnost - močovod se vylučuje do konečníku.

Jaké testy musíte předat onkourolu?

Oncourologist individuálně vytvořit svůj plán průzkumu: může vyžadovat krevní testy na nádorové markery, propíchnutí varlat nebo prostaty, cystoskopie, ultrazvuk, CT, RTG urogenitální systém s použitím kontrastní látky. Obrovská diagnostická hodnota má digitální rektální vyšetření prostaty, povinné jednou za rok u všech mužů nad 50 let. Pro objasnění diagnózy rakoviny prostaty pomáhá speciální test krve z žíly - PSA. Den před provedením tohoto testu byste měli vyloučit alkohol z kávy. Výsledek analýzy může být zkreslený v prostatitidě, adenomu prostaty, po nedávné cystoskopii nebo masáži prostaty. Zvýšené parametry analýzy PSA nemusí vždy znamenat, že máte rakovinu, ale měli byste ji upozornit. Rakovinu je možné potvrdit až po ultrazvuku nebo magnetické rezonanci.

Co dělá onkolog?

Oncourologist - lékař, který studuje, jak nádory močového měchýře proudí a léčí, zabraňuje těmto nemocem. Onkourologie léčí rakovinu jak s použitím léků, tak i s chirurgickými metodami as pomocí ozáření.

Onkourologie není směr urologie, ale samostatná věda. Pirogov také věnoval několik svých děl v této oblasti medicíny. Také byla vyvinuta onkologie a další známí vědci: Kosinsky, Fedorov, Kadyan.

Zvláštní úspěchy vedou lékaři při léčbě rakoviny ledvin. Ne vždy potřebujete jeho úplné odstranění. Lékaři se snaží provádět operace šetřící orgán, odstraní pouze nádor. Samozřejmě, že v pozdějších fázích ledvin, musí být odstraněny, ale v případě, že nemoc je včasné zjištění, prostřednictvím laparoskopického přístupu je vystřižen nádor a některé okolní tkáně. A v budoucnosti taková ledvina stále slouží pacientovi po mnoho let. Povinné dlouhodobé sledování pacientových a dispenzarních záznamů. Díky včasné detekci 15leté míry přežití - 85%. Zvláště ohroženi kuřáků, hypertenzní, obézních a diabetických jedinců, jejichž příbuzní trpěli rakovinou ledvin, lidé s chronickým selháním ledvin a nenádorových onemocnění ledvin, dlouhodobě užíváte diuretika, práci s barvami, hnojiva. S růstem nádoru může být stížnosti na bolesti v oblasti břicha nebo dolní části zad, na nádorových metastáz do plic produkují dušnost a vykašlávání krve. U metastáz se objevují neurologické příznaky v mozku. Možná ztráta chuti k jídlu, váha nebo hladina hemoglobinu v krvi. Začněte diagnostiku rakoviny ledvin vždy s ultrazvukem. Pokud existuje podezření na rakovinu, je předepsáno MRI ledvin.

Při rakovině ledvin je chirurgická léčba doplněna imunoterapií. V budoucnu je pacient pozorován u onkourologisty již několik let. Každý rok musíte provést vyšetření krve a moči a udělat ultrazvuk. Těžké selhání ledvin po odstranění jedné ledviny je velmi vzácné. Nemůžete užívat dlouhodobé léky s jednou ledvinou, zvláště s aspirinem, paracetamolem, musíte sledovat životnost hmotnosti, tlaku a hladiny cukru v krvi.

Většina rakoviny se nejprve nezjistila! Pro umělce, pracovníky v chemickém průmyslu, rakovinu ledvin a močového měchýře představují skutečnou hrozbu. Špičková detekce rakoviny ledvin a močového měchýře se objevuje ve věku 50 let. To může být podezření na přítomnost krve v moči. Bohužel rakovina močového měchýře způsobuje časté recidivy.

Docela odlišná situace s rakovinou varlat. Je odhalen již za 25-30 let. Rakovina varlat je dobře léčena chemoterapií, takže můžete často dělat bez operace.

Vyzývají se s rakovinou genitourinární v Izraeli, kde jsou ceny nižší než v USA, a kvalita je stejná. Máme ale také dobré odborníky, například v Kyjevském institutu v Kyjevě.

Onkourologist se rovněž zabývá léčbou rakoviny prostaty. Jeho příznaky jsou bolest v perineu a pohlavních orgánech. Chcete-li potvrdit diagnózu, potřebujete krevní test na onkomarkery a punkci, ultrazvuk, MRI.

Jakým onemocněním léčili onkourologové?

Onkourologista studuje průběh nádorů genitourinární oblasti. Močové orgány zahrnují ledviny, močové trubice a močový měchýř. Mužské pohlavní orgány jsou také v kompetenci tohoto lékaře - varlata a jejich přídavky, semenné váčky, prostata a penis.

Kouření, obezita, příjem estrogenu, práce s těžkými kovy zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin.

Rakovina varlat se často vyskytuje s neplodností a vrozenými malformacemi varlat. Onkolog by měl být pravidelně vyšetřen po 55 letech. Muži musí podstoupit pravidelné rektální vyšetření prostaty.

Oncourologist také zabývá plastickou močového měchýře po jeho odstranění, radiofrekvenční ablace nádorů ledvin, chemoterapii a radioterapii všemi druhy urologické rakoviny.

Poradenství doktora onkourology

V počátečních stadiích mohou být zhoubné nádory vždy zcela vyléčeny. Neexistuje žádná analýza, která by okamžitě dokázala diagnózu rakoviny. Ano, některé formy rakoviny lze předpokládat přítomností specifických proteinů v krvi. Jsou nazývány přívěsky. Problémem je, že rakovina, zejména v počátečních stádiích, nemá žádné příznaky, podle nichž by pacient mohl přesně říci, že má rakovinu. Proto jsou preventivní vyšetření tak důležité.

Používání vitaminů v onkologickém procesu je spíše protichůdným aspektem. Například antioxidanty mohou zabránit poškození rakovinných buněk radiační terapií. Enterální výživa může být doporučena, pokud je tento stav velmi závažný.

Mírná fyzická aktivita pacientů s onkologickým onemocněním je bezpečná, snižuje stav asteny a slabosti. Pokud jste seděli před nemocí, začněte s minimální aktivitou. Chůze je užitečná.

Po léčbě po mnoho měsíců může přetrvávat slabost, neuropatie a změna chuti. Lidé s obezitou mají zvýšené riziko opakovaného výskytu rakoviny.

V tomto článku jsme se zabývali otázkami tak komplexní lékařské specializace, jako je onkourologie. Onkourolog je odborník, který vám může poskytnout profesionální názor na vývoj taktiky léčby genitourinálních nádorů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.