^

Zdraví

Alfa fetoprotein v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alfa fetoprotein je a-glykoprotein, normálně syntetizovaný v žloutkovém vaku embrya a potom v játrech plodu. Úroveň alfa-fetoproteinu je zvýšena u novorozenců, a proto u těhotných žen. Obsah alfa-fetoproteinu rychle klesá během prvního roku života a dosahuje charakteristické hodnoty pro dospělé o 1 rok (normální <20 ng / ml).

Referenční hodnoty α-fetoproteinu v séru: dospělí - do 10 IU / ml; u žen v II-III trimestru těhotenství - 28-120 IU / ml; Novorozenci v první den života - až 100 IU / ml. Poločas je 3-6 dní.

Zjištěný zvýšení (> 500 ng / ml) u pacientů s vysokým rizikem (například při detekci objemového formace v játrech ultrasonografie) jsou diagnostika primárního hepatocelulárního karcinomu (HCC), i když ne všechny hepatocelulárních karcinomů produkují alfa-fetoproteinu.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo kontaktovat?

Stanoví se obsah alfa sérového fetoproteinu

  • pro diagnostiku a sledování léčby hepatocelulárního karcinomu;
  • pro diagnózu nádorů zárodečných buněk;
  • Diagnostikovat metastázy jakéhokoli nádoru v játrech;
  • pro testování ve vysoce rizikových skupin (cirhóza, hepatitida, deficit alfa 1 antitrypsin );
  • pro prenatální diagnózu (malformace nervového kanálu, Downův syndrom v plodu);
  • posoudit stupeň zralosti plodu.

trusted-source[4], [5], [6]

Příčiny zvýšeného alfa-fetoproteinu

Vzhledem k tomu, pro malé nádory mohou být nízké hladiny alfa-fetoproteinu, zvýšení AFP naznačuje možnost hepatocelulárního karcinomu. Stupeň zvýšení alfa-fetoproteinu však nemá žádný prognostický význam. V populacích, které se často vyskytují chronické hepatitidy a hepatocelulárního karcinomu (např., V dílčích oblastech pod Sahara v etnických Číňanů), alfa-fetoprotein, může dosáhnout velmi vysokých hodnot (např., 100 000 ng / ml), zatímco v oblastech nižší výskyt nádoru jsou zaznamenány nižší hodnoty (přibližně 3000 ng / ml).

Některé další onemocnění (např., Embryonální teratokarcinom, hepatoblastom, některé jaterní metastázy nádorů gastrointestinálního traktu, některé cholangiokarcinom ) způsobí zvýšení AFP 500 ng / ml. Při fulminantní hepatitidě může alfa-fetoprotein někdy vzrůst na 500 ng / ml; v akutní a chronické hepatitidě dochází k méně významným zvýšením . Tyto zvýšené hodnoty pravděpodobně odrážejí regeneraci jater. Citlivost a specificita alfa-fetoproteinu se tedy výrazně liší v závislosti na populaci, avšak hodnoty 20 ng / ml se vyskytují s frekvencí 39 až 64% a 76 až 91%. Vzhledem k tomu, zvýšení AFP <500 ng / ml není specifikem Hodnota 500 ng / ml se bere jako diagnostická kritéria práh.

Alfa fetoprotein jako marker pro rakovinu má následující klinické využití: nejprve detekovat a sledovat primární hepatocelulární karcinom, který se zpravidla vyskytuje v cirhóze jater; za druhé, identifikace teratoblastomu varlat a za třetí zhodnocení účinnosti terapie těchto onemocnění. Zvýšení koncentrace α-fetoproteinu v hepatocelulárním karcinomu jater u 50% pacientů se objevuje o 1-3 měsíce dříve, než se objeví klinické příznaky onemocnění. Pro primární karcinom jater alfa fetoprotein koncentrace v krvi je vyšší než 15 IU / ml zjištěna 95% (15-100 IU / ml - 12%, 100 - 1000 IU / ml - 14%; 1000-1010 000 IU / ml - ve 29%, 10 000-100 000 IU / ml - ve 39% případů). Když metastatické koncentrace játra a-fetoproteinu, je vyšší než 15 IU / ml jsou uvedeny v 9% případů (15 až 100 IU / ml - 7%; 100-1000 IU / ml - 2%).

Obsah alfa fetoproteinu dobře koreluje s účinností chemoterapeutické léčby karcinomu (významný pokles naznačuje terapeutickou účinnost). Vzhledem k tomu, že celkový účinek chemoterapie obvykle chybí, není normalizace hladiny alfa fetoproteinu v krvi pacientů pozorována. Odstranění nádoru je doprovázeno prudkým poklesem obsahu alfa fetoproteinu v krvi, jeho trvalý nárůst naznačuje neoperační léčbu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.