Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alfa fetoprotein v krvi

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.06.2019

Alfa fetoprotein je a-glykoprotein, normálně syntetizovaný v žloutkovém vaku embrya a potom v játrech plodu. Úroveň alfa-fetoproteinu je zvýšena u novorozenců, a proto u těhotných žen. Obsah alfa-fetoproteinu rychle klesá během prvního roku života a dosahuje charakteristické hodnoty pro dospělé o 1 rok (normální <20 ng / ml).

Referenční hodnoty α-fetoproteinu v séru: dospělí - do 10 IU / ml; u žen v II-III trimestru těhotenství - 28-120 IU / ml; Novorozenci v první den života - až 100 IU / ml. Poločas je 3-6 dní.

Zjištěný zvýšení (> 500 ng / ml) u pacientů s vysokým rizikem (například při detekci objemového formace v játrech ultrasonografie) jsou diagnostika primárního hepatocelulárního karcinomu (HCC), i když ne všechny hepatocelulárních karcinomů produkují alfa-fetoproteinu.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo kontaktovat?

Stanoví se obsah alfa sérového fetoproteinu

  • pro diagnostiku a sledování léčby hepatocelulárního karcinomu;
  • pro diagnózu nádorů zárodečných buněk;
  • Diagnostikovat metastázy jakéhokoli nádoru v játrech;
  • pro testování ve vysoce rizikových skupin (cirhóza, hepatitida, deficit alfa 1 antitrypsin );
  • pro prenatální diagnózu (malformace nervového kanálu, Downův syndrom v plodu);
  • posoudit stupeň zralosti plodu.

trusted-source[4], [5], [6]

Příčiny zvýšeného alfa-fetoproteinu

Vzhledem k tomu, pro malé nádory mohou být nízké hladiny alfa-fetoproteinu, zvýšení AFP naznačuje možnost hepatocelulárního karcinomu. Stupeň zvýšení alfa-fetoproteinu však nemá žádný prognostický význam. V populacích, které se často vyskytují chronické hepatitidy a hepatocelulárního karcinomu (např., V dílčích oblastech pod Sahara v etnických Číňanů), alfa-fetoprotein, může dosáhnout velmi vysokých hodnot (např., 100 000 ng / ml), zatímco v oblastech nižší výskyt nádoru jsou zaznamenány nižší hodnoty (přibližně 3000 ng / ml).

Některé další onemocnění (např., Embryonální teratokarcinom, hepatoblastom, některé jaterní metastázy nádorů gastrointestinálního traktu, některé cholangiokarcinom ) způsobí zvýšení AFP 500 ng / ml. Při fulminantní hepatitidě může alfa-fetoprotein někdy vzrůst na 500 ng / ml; v akutní a chronické hepatitidě dochází k méně významným zvýšením . Tyto zvýšené hodnoty pravděpodobně odrážejí regeneraci jater. Citlivost a specificita alfa-fetoproteinu se tedy výrazně liší v závislosti na populaci, avšak hodnoty 20 ng / ml se vyskytují s frekvencí 39 až 64% a 76 až 91%. Vzhledem k tomu, zvýšení AFP <500 ng / ml není specifikem Hodnota 500 ng / ml se bere jako diagnostická kritéria práh.

Alfa fetoprotein jako marker pro rakovinu má následující klinické využití: nejprve detekovat a sledovat primární hepatocelulární karcinom, který se zpravidla vyskytuje v cirhóze jater; za druhé, identifikace teratoblastomu varlat a za třetí zhodnocení účinnosti terapie těchto onemocnění. Zvýšení koncentrace α-fetoproteinu v hepatocelulárním karcinomu jater u 50% pacientů se objevuje o 1-3 měsíce dříve, než se objeví klinické příznaky onemocnění. Pro primární karcinom jater alfa fetoprotein koncentrace v krvi je vyšší než 15 IU / ml zjištěna 95% (15-100 IU / ml - 12%, 100 - 1000 IU / ml - 14%; 1000-1010 000 IU / ml - ve 29%, 10 000-100 000 IU / ml - ve 39% případů). Když metastatické koncentrace játra a-fetoproteinu, je vyšší než 15 IU / ml jsou uvedeny v 9% případů (15 až 100 IU / ml - 7%; 100-1000 IU / ml - 2%).

Obsah alfa fetoproteinu dobře koreluje s účinností chemoterapeutické léčby karcinomu (významný pokles naznačuje terapeutickou účinnost). Vzhledem k tomu, že celkový účinek chemoterapie obvykle chybí, není normalizace hladiny alfa fetoproteinu v krvi pacientů pozorována. Odstranění nádoru je doprovázeno prudkým poklesem obsahu alfa fetoproteinu v krvi, jeho trvalý nárůst naznačuje neoperační léčbu.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.