Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ožarování u rakoviny prsu

Lékařský expert článku

Oncosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Ožarování u rakoviny prsu je jednou z metod potlačování rakovinných buněk. Uvažujme rysy ozařování, indikace jeho provedení a možná kolaterální opatření.

Ozařování rakovinných buněk se provádí pomocí ionizačních paprsků pomocí speciálních zařízení. Účinkem paprsků je změna struktury rakovinných buněk, která vede k jejich smrti. Postup je prováděn v různých úhlech vzhledem k novotvaru, což umožňuje dosažení lepšího účinku. Tato metoda neovlivňuje zdravé tkáně, protože nejsou citlivé na paprsky. Zpravidla se ozáření používá současně s chemoterapií a chirurgickou léčbou. To pomáhá zabránit relapsu onemocnění a zničit rakovinné buňky, které nebyly během operace odstraněny.

Existuje řada faktorů, které ovlivňují volbu způsobu léčby:

 • Stádia rakoviny, přítomnost metastáz a velikost nádoru.
 • Umístění metastáz.
 • Histologická struktura nádorových buněk.
 • Věk pacientů a celkový stav.

Záření postihuje pouze určitá místa, například nádor v mléčné žláze a regionální lymfatické uzliny. Ožarování se provádí v několika zasedáních, což umožňuje minimalizovat vedlejší účinky postupu. Velmi často se tato metoda používá po odstranění prsu jako prevence rakoviny.

V závislosti na způsobu aplikace je radioterapie rozdělena do následujících typů:

 • Předoperační - pro zničení maligních buněk podél periferie.
 • Pooperační - zničit rakovinové buňky, které zůstaly po operaci.
 • Intraoperazionnaya - provádí se s organosohranayuschih operacemi.
 • Nezávislý - je nezbytný pro kontraindikace k chirurgické léčbě.
 • Intravaskulární - používá se pro uzlové formy onkologie.

Použití radiační léčby pro rakovinu prsu je možné pouze ze zdravotních důvodů, kdy se v patologickém procesu podílí více než 4 oblastní lymfatické uzliny, jsou postiženy velké cévní a neuralové svazky a axilární uzliny. Metoda je účinná při operacích úspory orgánů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Indikace pro ozařování

Onemocnění rakoviny je charakterizováno nejen destrukcí postižených orgánů, ale také metastázami maligních buněk s průtokem krve do všech orgánů a systémů. Hlavním ukazatelem pro provádění ozáření je zničení špatných buněk, snížení velikosti nádoru a kontrola jeho růstu.

Indikace pro radiační terapii:

 • Minimalizace bolestivých příznaků.
 • Snížení rizika patologických zlomenin v metastázách v kostních tkáních.
 • Zlepšení funkce dýchání a snížení krvácení.
 • Snížení stlačování v důsledku působení metastáz na míchu a nervové zakončení.

Tato metoda léčby je cílovým účinkem na novotvar, nezpůsobuje bolestivé pocity, ale při dlouhodobém užívání může způsobit nepohodlí. Po terapii se ozářené tkáně stávají radioaktivní. Délka léčby od pěti dnů do sedmi týdnů trvá relace asi 30 minut. Záření nevyvolává vypadávání vlasů, ale může vést ke změně barvy pokožky. Nežádoucí účinky jsou dočasné.

V závislosti na účelu může být radioterapie:

 • Radikální - vede k úplné resorpci nádoru.
 • Palliative - používaný v běžném maligním procesu, umožňuje prodloužit život pacienta a snížit bolestivé příznaky.
 • Symptomatická - eliminuje závažné známky patologie a syndromu výrazné bolesti, které nelze pomocí anestetik zastavit.

Ozařování je součástí komplexní léčby, ale ve vzácných případech může být použito jako monoterapie. Včasná aplikace metody umožňuje odstranit nádor v počátečních stádiích, snížit riziko recidivy o 50-60% a kombinovanou léčbu o 80-90%.

Kdo kontaktovat?

Režimy screeningu rakoviny prsu

Existuje mnoho možností využití radioterapie, která závisí na stádiu rakoviny, charakteristikách těla pacienta a průběhu onemocnění. Plány ozařování jsou sestaveny jednotlivě pro každého pacienta. Při přípravě léčebného plánu si lékař zvolí možnost maximálního pozitivního účinku s minimálními vedlejšími účinky. Na prsní žláze se používají značky pro pohodlnou laserovou aplikaci. Ozařování se provádí pomocí speciálního rentgenového zařízení, které přesně určuje, do jakého úhlu směřuje svazek záření. Postup je namáhavý a může trvat hodně času.

Výběr schématu ozařování závisí na takových faktorech, jako jsou:

 • Lokalizace a prevalence patologického procesu.
 • Histologická struktura nádoru.
 • Stadium a povaha růstu nádoru.

V počátečních stádiích rakoviny, kdy velikost nádoru je v rozmezí 2 cm a lymfatické uzliny nejsou zvětšeny, je radiační terapie prováděna jak před operací, tak i po ní. V rámci tohoto schématu se ožarují v posledních stadiích onkologie, aby se zabránilo opakování onemocnění a zničení zbytkových rakovinných buněk.

Postup lze provést v následujících režimech:

 • Externí - je prováděna v nemocnici pomocí rentgenového přístroje. Léčba je 30-40 zasedání, tj. 5krát týdně po dobu 4-6 týdnů.
 • Vnitřní - používá se méně často než vnější. Pro tento postup se používají implantáty s radioaktivními preparáty. V hrudníku se vytvářejí malé řezy, do kterých jsou podávány katétry s tímto léčivem. Incize jsou prováděny tak, aby byl přístup k postiženým tkáním žlázy. Doba trvání relace je 5-6 minut, denně po dobu 7 dnů.

Pokud je metastazující rakovina, radioaktivní paprsky jsou nastaveny tak, že pracují na všech částech léze, například na kosti kostry, páteře, regionálních lymfatických uzlin. Po ukončení léčby se žlázové tkáně postupně obnovují.

trusted-source[9], [10], [11]

Ožarování po operaci karcinomu prsu

Chirurgická léčba onkologie zahrnuje použití dalších metod, které zlepšují výsledky léčby. Ožarování po operaci karcinomu prsu je nezbytné k úplnému odstranění maligních buněk a k prevenci recidivy onemocnění. To je způsobeno neschopností úplně vyloučit všechny žlázové žlázy, zejména sousedící s kůží a rozšiřující se podél svalů prsů. Pokud po operaci zůstane malá tkáň se zhoubnými buňkami, pak to může způsobit relaps rakoviny.

 1. Pooperační ozařování

Proběhne 2-4 týdny po operaci. Indikátory pro jeho chování jsou podezření na neúčinnost provedené operace. Hlavním cílem léčby:

 • Ozařování supraklavikulárních lymfatických uzlin (pro profylaxi).
 • Účinky na tkáně a regionální lymfatické uzliny, které nebyly odstraněny.
 • Zničení buněk s patologickými změnami, které zůstaly v oblasti působení.
 1. Intraoperační

Používá se pro operace šetřící orgán. Je nutné odstranit rakovinné buňky, které zůstaly po excizi tkání.

 1. Nezávislý

Je prováděna s neoperovatelnými formami rakoviny, přičemž pacienti odmítají operaci a mají kontraindikace k chirurgickému zákroku.

Účinky ozáření u rakoviny prsu

Léčba maligních onemocnění je dlouhý proces, při kterém se užívá řada terapií s různými účinky a vedlejšími účinky. Důsledky ozařování v rakovině prsu přímo závisí na stádiu rakoviny a mohou se projevovat mnoha orgány a systémy.

 • Kožní nežádoucí účinky

Obvykle se při vystavení záření objevuje na kůži zčervenání, svědění, mírná bolestivost a loupání, což je podobné spáleninám. Ale na rozdíl od slunečního záření se reakce na ozařování projevuje postupně a jen v některých oblastech. Během terapie může kůže získat červený odstín a některé oblasti jsou intenzivnější barvy (axilární oblast, složená pod prsy, vnitřní část žlázy). Takové reakce mohou být jak mírné, tak výrazné. Chcete-li snížit nežádoucí účinky na kůži, noste volné oblečení vyrobené z přírodních tkanin, použijte podprsenku vyrobenou z bavlněných materiálů nebo ji vůbec nepoužívejte.

 • Negativní účinky na hruď

Po radioterapii se mléčná žláza stává hustá, vzniká puchýře, což vede k bolestivým pocitům. Nejcitlivější částí prsu je bradavka, je velmi podrážděná. Po léčbě se otok postupně snižuje, žláza získává formální tvar, pokožka vypadá pevně a mladistvě.

 • Bolestivé pocity v podpaží

Nepohodlí v podpaží může být spojeno s předchozím chirurgickým zákrokem. Obvykle dochází ke znecitlivění kůže kvůli poškozeným nervům, bolesti v oblasti řezu, edému v důsledku porušení lymfodrenáže. Ožarování zvyšuje tyto pocity, ale po terapii se minimalizuje bolest.

 • Rychlá únava a únava

Souvisí s účinky radiace na tělo, negativní účinky předchozí chemoterapie nebo chirurgie. Stresy a změny životního stylu v důsledku léčby mají také negativní dopad na celkovou pohodu. Abyste snížili únavu, musíte dodržet spánek a odpočinek, udržovat pravidelnou fyzickou aktivitu a dodržovat zdravou výživu.

 • Negativní projevy vnitřních orgánů

Podle lékařského výzkumu má radiační terapie negativní vliv na stav kardiovaskulárního systému a plic. To je způsobeno tím, že do plic, které se nacházejí pod přední hrudní stěnou, vstupuje malá dávka záření. V důsledku ozařování se v nich může tvořit jizva. Tato komplikace je detekována pomocí radiografie a projevuje se jako suchý kašel a dýchavičnost. Pokud jsou příznaky vyslovovány, pak jsou pacientům předepsané steroidy.

 • Bolest v hrudi svalů

Během terapie a po ní může dojít ke střetu s bolestivostí, která se podobá úrazu elektrickým proudem. Příčina nepohodlí je spojena s podrážděním nervových vláken. Abyste odstranili nepříjemné pocity, používejte protizánětlivé léky. Po úplném ozařovacím běhu prochází nepohodlí samo o sobě.

 • Těsnění svalové tkaniny

Během a po radioterapii se mnoho pacientů potýká s tím, že svaly v hrudníku se ztuhnou a hustě. Hlavní příčinou patologie je tvorba jizvy v důsledku vystavení záření. Je to záření, které způsobuje zhutnění a tuhost. Anestetika se používá k odstranění této komplikace.

 • Riziko zlomeniny žeber

Pokud se ozáření provádí po mastektomii, riziko zlomeniny se podstatně zvětšuje, což je způsobeno nedostatkem svalové kostry. Dokonce i když byl implantát po ošetření instalován, nechrání kostní kostní tkáň.

Ožarování v rakovině prsu je způsob léčby, který lze použít jak před operací, tak po operaci. Díky této metodě je možné zcela odstranit z těla maligní buňky, což minimalizuje možnost relapsů.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.