^

Zdraví

Radiolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Radiolog je lékař, jehož práce je založena na radiografických technikách. Podívejme se blíže na to, kdo je radiolog, vlastnosti jeho práce, jaké choroby doktor zachází a jaké diagnostické metody používá ve své práci.

Radiologie je speciální lékařská část, která zkoumá vliv ionizujícího záření na osobu. Úkolem radiologa jako lékaře je provádět radiologické studie, které by pomohly při diagnostice různých onemocnění a léčby, které jsou založeny na výsledcích radioterapie.

Radiolog používá moderní diagnostické metody, které pomáhají přesně diagnostikovat. CT, bronchoskopie, torakoskopie a mnoho dalších metod, které se používají v radiologii a mohou významně snížit míru úmrtí pacientů v důsledku správně diagnostikované diagnózy a včasné přidělené léčby.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kdo je radiolog?

Radiolog je lékař, který provádí diagnostiku různých druhů onemocnění pomocí radiografických metod. Radiolog poskytuje pacientům lékařskou péči, která je založena na metodách radiologie pomocí speciálních diagnostických přístrojů. Radiolog se zpravidla účastní komplexního vyšetření, ale současně má právo vydávat lékařské certifikáty jako takové.

Radiolog nejen diagnostikuje stav pacienta, ale také se podílí na vývoji plánu léčby. Lékař zvolí metody a metody nejbezpečnější léčby pomocí radiační terapie. Nejčastěji radiolog spolupracuje s lékaři, kteří se zabývají léčbou onkologických onemocnění.

Kdy mám kontaktovat radiologa?

Práce radiologa je založena na metodách radiografie, lékař se zabývá diagnostikou onemocnění a provádí terapeutickou léčbu metodami radioterapie. Radiolog je nejčastěji zasílán pacientům, kteří dostali záření, a jsou léčeni pro negativní příznaky a následky postupu. Zvažme, kdy kontaktovat radiologa.

 • Bursitida je onemocnění, při kterém se v periartikulárních vaku vyskytuje zánětlivý proces, který negativně ovlivňuje funkci těla a pohybového aparátu.
 • Postih (pata) - růst kostí, který se objevuje na pozadí plochých nohou.
 • Tendovaginitida je zánětlivé onemocnění šlachového pláště, které postihuje zápěstí a předloktí.
 • Radikulitida je zánětlivé onemocnění charakterizované porážkou nervových kořenů míchy.
 • Artritida - poškození kloubu, které vede k jejich degeneraci a zánětu.

Také je radiolog odeslán pro rakoviny, melanomy, sarkomy, nádory, metastázy a další onkologické nemoci.

Jaké testy mám vzít, když půjdu k radiologovi?

Pokud vám byl podáván radioterapie a byl vám dán směr radiodiagnostické diagnostiky, měli byste vědět, jaké testy musíte provést, když se obrátíte na radiologa. Standardní soubor testů je obecný a biochemický krevní test, analýza moči. Zbývající testy jsou přiřazeny při diagnostice onemocnění a závisí na jejich výsledcích.

Radiolog pracuje v diagnostických odděleních a polyklinikách. V každém centru rakoviny existuje radiolog, který se podílí na diagnostice a léčbě rakoviny různé závažnosti u pacientů všech věkových kategorií. Lékař vypracuje plán léčby pacientů s nádorovým onemocněním na základě výsledků diagnózy a provedených testů a konzultuje s dalšími specialisty.

Jaké diagnostické metody používá radiolog?

Každý lékař ve své praxi používá určité diagnostické metody, které pomáhají identifikovat onemocnění a připravit léčebný plán. Podívejme se na diagnostické metody, které používá radiolog.

 • Ultrazvuk, CT a MRI - umožňují vyšetření těla pacienta, nalezení lézí orgánů a tkání, které vyžadují léčbu.
 • Radiografie a fluoroskopie - slouží k identifikaci funkčních symptomů onemocnění.
 • Echokardiografie je diagnostické vyšetření srdce a kardiovaskulárního systému pomocí pulzního ultrazvuku.
 • Thorakoskopie je metodou diagnostické studie s použitím endoskopu. Používá se k vyšetření vnitřního povrchu pleurální dutiny.
 • Bronchografie a bronchoskopie - metody rentgenového vyšetření tracheobronchiálního stromu. Používají se k detekci bronchokonstrikce, nádorů, cyst a bronchiální obstrukce.

Co dělá radiolog

Co dělá radiolog a co je jeho povinností, je otázka, která se zajímá o mnoho pacientů, kteří byli odkázáni na tohoto specialistu. Takže radiolog je lékař, jehož specialitou je diagnostika a léčba onemocnění s využitím radioterapie a metod lékařské radiologie.

Radiolog se zabývá radiodiagnostickými postupy pro diagnostiku. Provádí radioterapeutické postupy, které pomáhají zlepšit zdraví pacientů a působí jako preventivní opatření pro různé nemoci. Radiologové pracují v lékařských a zdravotnických zařízeních, v diagnostických odděleních, na onkológů a polyklinikách.

Jaké onemocnění radiolog ošetřuje?

Jaké jsou onemocnění, které radiolog ošetří, jestliže hlavním úkolem lékaře je sledování stavu a práce zařízení a provádění radiodiagnostických postupů? Hlavní skupinou lékařů jsou lidé, kteří podstoupili ozařovací kurz a mají po tomto postupu negativní důsledky.

Při příjmu radiologů pacientů s nádory, onkologických onemocnění mléčných žláz, kůže, gastrointestinálního traktu, pohlavních orgánů, mozku, průdušek a dalších orgánů. Radiolog je zapojen do terapeutické léčby pomocí radioterapie pro metastázy, lymfomy, artritidu, radikulitidu a lymfogranulomatózu.

Radiologické tipy

Radiologové rady pomohou připravit se na radiodiagnostický výzkum a diagnostické metody, které jsou používány k rozpoznání rakoviny a při přípravě léčebného plánu.

 • Diagnostika břišních orgánů pomocí ultrazvuku

Diagnóza se doporučuje ráno, na prázdném žaludku. Pro diagnózu v odpoledních hodinách je ráno povoleno pouze lehká snídaně, ale časový interval mezi jídlem a studiem činí nejméně 6 hodin. Několik dní před diagnózou by měla být vyloučena ze stravy, která způsobuje tvorbu plynu a plynatost. Studie je zakázána po kolonoskopii a fibrogastroskopii.

 • Diagnostika pánevních orgánů a mléčných žláz

Pokud se postup provádí přes žaludek, hodinu před zahájením studie se doporučuje vypít litr vody. Pokud je studie intracavitární, pak je pitná voda zakázána, protože močový měchýř by měl být prázdný. Diagnostika mléčných žláz se provádí v kterýkoli den cyklu a objasní nebo potvrdí diagnózu v prvních 7 dnech cyklu.

 • Diagnóza prostaty a močového měchýře u mužů

Před diagnózou musíte vypít litr tekutiny a 10 hodin před zahájením léčby klouzáním. Studie plic, ledvin, štítné žlázy, srdce a dalších orgánů nevyžadují zvláštní přípravu, takže je možné je kdykoli provést.

Radiolog je lékař, který se specializuje na rentgenografické a radiologické metody výzkumu. Lékař se zabývá radiační terapií a provádí diagnostiku nemocí pro přítomnost onkologie, nádorů a dalších lézí, které mají negativní dopad na fungování těla a zdraví pacientů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.