Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pankreatektomie

Lékařský expert článku

Chirurg, onkolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Pankreatektomie - odstranění pankreatu (úplně nebo částečně v orgánu) rakovinovým nádorem nebo akutní pankreatitidou (s tkáňovou nekrózou). Pokud nádor postihuje přilehlé orgány (slezina, žlučník, část tenkého střeva nebo žaludku, lymfatické uzliny), je také nutné odstranění těchto postižených oblastí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Indikace a metodika pankreatektomie

Ve většině případů je operace předepsána v maligních formacích na pankreatu, někdy je při akutní pankreatitidě (zánět slinivky břišní) nutné odstranit tělo.

Při řezání břišní dutiny chirurg provádí úplné nebo částečné odstranění orgánu, kromě pankreatu, pokud se nádor dotýká sousedních orgánů, mohou být odstraněny. Pak je místo řezu šité nebo upevněno speciálními sponkami.

V případě potřeby se drenážní trubice umístí do břišní dutiny, kde se na pracovišti chirurga hromadí odtok tekutiny. Někdy specialisté odebere další trubici ze střeva pro podávání sond.

Pokud chcete odstranit jen část pankreatu, může chirurg použít metodu laparoskopie - malými otvory, chirurg představí speciální přístroj s kamerou a malými chirurgickými nástroji, s nimiž se provádí resekce.

Pankreatektomická prognóza

S odstraněním části těla jsou předpovědi příznivější než úplné odstranění slinivky, protože zbytek žlázy přebírá celou práci. Při odstranění celé pankreatu v trávicím systému dochází k významné poruše a je nutná konstantní substituční terapie (výživa, enzymy, inzulín).

Pankreatektomie se ve většině případů provádí za účelem záchrany lidského života. U nádorových nádorů, i při významných lézích, je chirurgie jediným způsobem, jak zlepšit kvalitu života pacienta.

Komplikace pankreatektomie

Po odstranění pankreatu může být nějaké komplikace - krvácení, infekce spojování reakce na anestetika (nízký tlak, závrať a podobně), odstraněním části orgánu pankreatické enzymy mohou unikat do břišní dutiny, poškození okolních orgánů.

Riziko komplikací se zvyšuje s nadměrnou hmotností, ve stáří, špatnou výživou, srdečními chorobami a orgány.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Péče a zotavení po pankreatektomii

Po operaci v nemocnici po dobu několika dní bude lékař sledovat stav pacienta a budou předepsány léky proti bolesti a léky na zvracení. Pokud byly nainstalovány drenážní trubice, lékař je po odstranění těla odstraní.

Po vypuštění je pacient povinen dodržovat zvláštní dietu, protože pankreatické enzymy nemusí být dostatečné k strávení potravy. Také, v závislosti na množství odstraněného orgánu, mohou být předepsány enzymové přípravky, inzulín (k úpravě hladiny cukru v krvi).

Po ukončení operace je nutné dodržet úsporný režim, nikoliv zvyšovat závažnost, ani přetížit (v průměru 1,5 až 2 měsíce).

Doba zotavení po operaci může trvat několik měsíců. Většina pacientů zaznamenává obtíže s naplněním nové stravy nebo užíváním nových léků.

Někteří pacienti se doporučují účastnit se zvláštních podpůrných skupin, které pomáhají zlepšit psychologický stav.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.