^

Zdraví

Parenterální výživa

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V praxi se používá parenterální výživa řada pojmů: úplná parenterální výživa, částečná, doplňková. Někteří autoři se domnívají, že parenterální výživa by měla být adekvátní a může být kombinována s přirozeným nebo sondováním.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Co je to parenterální výživa?

S nedostatkem potravin vyčerpané obrany porušena funkce epiteliální bariéry na kůži a sliznice, funkce T-buněk se snižuje syntézu protilátek, baktericidní funkce zhoršuje leukocytů, což má za následek zvýšené riziko infekčních onemocnění, sepse. Hypoalbuminémie má negativní vliv na hojení ran a zvyšuje riziko vzniku otoků (plic a mozku), proleženiny.

Při nedostatku esenciálních mastných kyselin (linolová, linolenová, arachidonové) vyvíjí zvláštní syndrom, který se projevuje retardaci růstu dítěte, peeling kůže, snížení odolnosti vůči infekci. Tento syndrom se může objevit i při krátké parenterální výživě dětí (5-7 dní), aniž by byly zahrnuty tukové emulze.

V nutričních řešeních pro parenterální výživu jsou stejné základní složky (a ve stejných poměrech) jako u obvyklého jídla: aminokyseliny, sacharidy, tuky, elektrolyty, mikroelementy, vitamíny.

Úspěch léčby pacientů do značné míry závisí na rovnováze zavedených živin a pečlivém výpočtu všech složek. Při sepsi, těžkém průjmu, toxikóze, hypermetabolismu, ve kterém se zvyšuje strávitelnost tuků a snižují se sacharidy. V těchto případech může zavedení velkého množství sacharidů způsobit prohloubení stresu s nárůstem počtu katecholaminů, zvýšením potřeby kyslíku a přebytkem oxidu uhličitého. Akumulace těchto látek přispívá k rozvoji hyperkapnie a související nedostatečnosti dechu, respiračního selhání (DV).

Při jmenování parenterální výživy zohledněte fázi stresové reakce:

 1. adrenergní (v prvních 1-3 dnech);
 2. kortikoid, reverzní vývoj (4. - 6. Den);
 3. přechod na anabolickou fázi metabolismu (6-10. Den);
 4. fáze akumulace tuku a bílkovin (od 1 týdne do několika měsíců nebo let po vzniku šoku, stresové reakce).

I fáze organismus vytváří dodatečnou ochranu pro přežití, který je doprovázen zvýšenou tónovou sympatoadrenálního systém zahrnující velké množství hormonů (hypofýzy, nadledvinek a další.) Prudce zvyšuje spotřeba energie, která je splněn rozpadu vlastních proteinů, tuků, glykogen, narušen HEO (pozorováno zadržování vody a sodíku v těle a izolaci větší množství draslíku, vápníku, hořčíku a fosforu v moči).

V průběhu fáze II stresové reakce contrainsular snížených hladin hormonů, katecholaminy, glukokortikoidy, zvyšuje diurézu, snížení ztrát dusíku, snížená katabolismus, což je klinicky odráží ve snížení tělesné teploty, chuti k jídlu vzhled, zlepšení hemodynamiky a mikrocirkulace.

Ve III. Fázi začíná syntéza bílkovin, hypokalemie je charakteristická. Zde je důležitý dostatečný příjem potravy u pacienta, a to bez ohledu na jeho varianty (enterální nebo parenterální), stejně jako další podávání draselných a fosforových solí.

Ve IV fázi je akumulace MT možná pouze se zvýšenou spotřebou plastů s jídlem. K využití 1 g bílkovin (aminokyselin) je zapotřebí energie 25-30 kcal. V důsledku toho, čím silnější je stres, tím více energie potřebuje pacient, ale s povinným zvážením období zotavení ze stresové reakce a snášenlivosti parenterální výživy.

Indikace a kontraindikace pro parenterální výživu

Indikace pro parenterální výživu:

 • střevní nedostatečnost, včetně přetrvávajícího průjmu;
 • mechanická střevní obstrukce;
 • syndrom "tenkého střeva";
 • těžká pankreatitida (pankreatická nekróza);
 • vnější fistula tenkého střeva;
 • předoperačním přípravkem v rámci infuzní transfuzní terapie.

Kontraindikace k parenterální výživě:

 • intolerance jednotlivých živin (včetně anafylaxe);
 • šok;
 • overhydratation.

Kdo kontaktovat?

Přípravky pro parenterální výživu

Léčiva používaná pro parenterální výživu zahrnují glukózu a mastné emulze. Roztoky krystalických aminokyselin používaných v parenterální výživě také slouží jako energetické substráty, ale jejich hlavním účelem je plast, protože různé aminokyseliny syntetizují různé proteiny organismu. Aby aminokyseliny splnily tento cíl, je nezbytné dodat tělu dostatečnou energii díky glukózovým a tukovým - neproteinovým energetickým substrátům. S nedostatkem takzvaných proteinů bez bílkovin jsou aminokyseliny zahrnuty do procesu neoglukogeneze a stávají se pouze energetickým substrátem.

Sacharidy pro parenterální výživu

Nejběžnější živinou pro parenterální výživu je glukosa. Jeho energetická hodnota je asi 4 kcal / g. Podíl glukózy v parenterální výživě by měl činit 50-55% skutečných výdajů na energii.

Racionální rychlost dodání glukózy bez rizika při parenterální výživě glykosurie najít 5 mg / (kg X min) [0,25 až 0,3 g / kg (x h)], maximální rychlost - 0,5 g / kg x h). Dávka inzulinu, jejíž přídavek je nezbytný pro infuzi glukózy, je uveden v tabulce. 14-6.

Denní množství podávané glukózy by nemělo přesáhnout 5-6 g / kg x den). Například s tělesnou hmotností 70 kg se doporučuje podat 350 g glukózy denně, což odpovídá 1750 ml 20% roztoku. V tomto případě 350 g glukózy poskytuje dodávku 1 400 kcal.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Tukové emulze pro parenterální výživu

Tlusté emulze pro parenterální výživu obsahují energeticky náročné živinové tuky (hustota energie 9,3 kcal / g). Mastné emulze v 10% roztoku obsahují asi 1 kcal / ml, v 20% roztoku - asi 2 kcal / ml. Dávka tukových emulzí je až 2 g / kg x den). Rychlost podávání činí až 100 ml / h pro 10% roztok a 50 ml / h pro 20% roztok.

Příklad: u dospělého s tělesnou hmotností 70 kg je předepsáno 140 gramů nebo 1400 mililitrů 10% emulze tuku na den, které by měly poskytnout 1260 kcal. Takový objem při doporučené rychlosti se nalije po dobu 14 hodin. V případě aplikace 20% roztoku se objem sníží o polovinu.

Historicky se rozlišují tři generace tukových emulzí.

 • První generace. Tukové emulze na bázi triglyceridů s dlouhým řetězcem (intralipid, lipofundin 5 atd.). První z nich, intralipid, vytvořil Arvid Vretlind v roce 1957.
 • Druhá generace. Tukové emulze na bázi směsi triglyceridů s dlouhým a středním řetězcem (MCG a LCT). Poměr MCT / LCT = 1/1.
 • Třetí generace. Strukturované lipidy.

Mezi další lipidy v posledních letech rozsáhle přípravky, které obsahují co-3 mastných kyselin - eykozopentoevuyu (EPA) a dekozopentoenovuyu (DPA), obsažené v rybím oleji (Omegaven). Farmakologický účinek co-3 mastných kyselin v fosfolipidu je stanovena nahrazením struktury buněčné membrány kyseliny arachidonové na EPA / DPA, čímž se snižuje tvorbu prozánětlivých metabolitů kyseliny arachidonové - tromboxany, leukotrieny, prostaglandiny. Omega-3-mastné stimulují tvorbu eikosanoidů, mají protizánětlivý účinek, snižují emise mononukleárních cytokinu (IL-1, IL-2, IL-6, TNF) a prostaglandinu (PGE2), snížit výskyt infekce v ráně a délce pobytu v nemocnici.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Aminokyseliny pro parenterální výživu

Hlavním účelem aminokyselin pro parenterální výživu je poskytnout tělu dusíku pro plastické procesy, ale s nedostatkem energie, stávají se také energetickým substrátem. Proto je třeba dodržet racionální poměr kalorií bez proteinů k dusíku - 150/1.

Požadavky WHO pro roztoky aminokyselin pro parenterální výživu:

 • absolutní transparentnost řešení;
 • obsah všech 20 aminokyselin;
 • poměr esenciálních aminokyselin k vyměnitelným 1: 1;
 • poměr esenciálních aminokyselin (d) k dusíku (d) je blíže k 3;
 • poměr leucín / isoleucin je přibližně 1,6.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Aminokyseliny pro parenterální výživu s rozvětveným řetězcem

Zahrnutí roztoku krystalické aminokyseliny, esenciální aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (valin, leucin, isoleucin-VLI) vytvoří různé terapeutické účinky, které se projevují zejména při selhání jater. Na rozdíl od aromatických rozvětvených aminokyselin zabraňuje tvorbě amoniaku. Skupina VLI slouží jako zdroj ketonových tělísek - důležitý zdroj energie pro pacienty v kritických podmínkách (sepse, selhání více orgánů). Zvýšení koncentrace větvených aminokyselin v moderních řešeních krystalických aminokyselin je odůvodněno jejich schopností oxidovat přímo ve svalové tkáni. Slouží jako dodatečný a účinný energetický substrát pro podmínky, kdy je absorpce glukózy a mastných kyselin pomalá.

S stresem se arginin stává nepostradatelnou aminokyselinou. Také slouží jako substrát pro tvorbu oxidu dusnatého, pozitivně ovlivňuje sekreci polypeptidových hormonů (inzulín, glukagon, růstový hormon, prolaktin). Další zahrnutí argininu do potravy snižuje hypotyrofii thymu, zvyšuje hladinu T-lymfocytů, zlepšuje hojení ran. Navíc arginin dilate periferní cévy, snižuje systémový tlak, podporuje uvolňování sodíku a zvyšuje perfuzii myokardu.

Farmakutrienty (nutraceutika) jsou živiny, které mají léčebné účinky.

Glutamin je nejdůležitější substrát pro buňky tenkého střeva, pankreasu, alveolárního epitelu plic a leukocytů. Ve složení glutaminu se v krvi dopravuje asi 3% dusíku; Glutamin se používá přímo pro syntézu dalších aminokyselin a proteinů; také slouží jako donor dusíku pro syntézu močoviny (játra) a ammoniogeneza (ledviny), antioxidant, glutathion, purinů a pyrimidinů které se účastní syntézy DNA a RNA. Tenké střevo je hlavní orgán, který spotřebovává glutamin; se stresem se zvyšuje užívání glutaminových střev, což zvyšuje jeho nedostatek. Glutamin, který je hlavním zdrojem energie pro buňky trávicích orgánů (enterocytů, kolonocytů), je uložen v kosterních svalech. Snížení hladiny volného glutaminu svalů na 20-50% normy je považováno za známku poškození. Po chirurgických zákrocích a dalších kritických stavech je intramuskulární koncentrace glutaminu snížena o faktor 2 a její deficit trvá 20-30 dní.

Zavedení glutaminu chrání slizniční membránu před vývojem vředových žaludečních vředů. Zahrnutí glutaminu do nutriční podpory výrazně snižuje hladinu bakteriální translokace tím, že brání atrofii mukóz a stimulačním účinkům na imunitní funkci.

Nejvíce používaným dipeptidem je alanin-glutamin (dipeptin). Ve 20 g dipeptivenu obsahuje 13,5 g glutaminu. Léčivo se podává intravenózně společně s komerčními roztoky krystalických aminokyselin pro parenterální výživu. Průměrná denní dávka je 1,5-2,0 ml / kg, což odpovídá 100-150 ml dipeptivenu denně u pacienta o tělesné hmotnosti 70 kg. Drogy se doporučuje vložit nejméně 5 dní.

Podle moderních studií infuze alanin-glutaminu pacientům, kteří dostávají parenterální výživu, umožňuje:

 • zlepšit bilanci dusíku a metabolismus bílkovin;
 • podporuje intracelulární pool glutaminu;
 • Opravte katabolickou reakci;
 • zlepšit imunitní funkci;
 • chránit játra. Multicentrické studie zaznamenaly:
 • obnovení funkce střev;
 • snížení frekvence infekčních komplikací;
 • snížená úmrtnost;
 • snížená doba hospitalizace;
 • snížení nákladů na léčbu pro parenterální podávání glutaminových dipeptidů.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Parenterální výživa

Moderní technologie parenterální výživy je založena na dvou principech: infuze z různých kapacit ("láhev") a "vše v jednom", vyvinuté v roce 1974 K. Solassolem. Technologie "vše v jednom" představuje dvě možnosti: "dva v jednom - dva v jednom" a "tři v jednom - tři v jednom".

Způsob infuze z různých kapacit

Tato technika předpokládá intravenózní zavedení glukózy, roztoků krystalických aminokyselin a tukových emulzí odděleně. Využívá se postup simultánní transfúze roztoků krystalických aminokyselin a mastných emulzí v režimu synchronní infuze (drop by drop) z různých lahviček do jedné žíly pomocí adaptéru ve tvaru písmene Y.

Metoda dva v jednom

Pro parenterální výživu se používají přípravky obsahující roztok glukózy s elektrolyty a roztok krystalických aminokyselin, které se obvykle vyrábějí ve formě dvoukomorových vaků (nutriflex). Obsah balení se před použitím smísí. Tato technika umožňuje pozorovat podmínky sterility během infuze a umožňuje simultánní zavádění složek parenterální výživy, dříve vyvážené v obsahu složek.

Metodika tři v jednom

Při použití této techniky jsou všechny tři složky (sacharidy, tuky, aminokyseliny) zavedeny z jednoho vaku (kabiny). Tašky "tři v jednom" jsou navrženy s přídavným otvorem pro zavádění vitaminů a stopových prvků. S pomocí této techniky se zavádí zcela vyvážené složení živin, což snižuje riziko bakteriální kontaminace.

Parenterální výživa u dětí

U novorozenců je hladina metabolismu v přepočtu na MT 3krát vyšší než u dospělých, zatímco 25% energie se vynakládá na růst. Zásoby energie jsou v porovnání s dospělými v podstatě omezené u dětí. Například u předčasně narozeného dítěte s tělesnou hmotností 1 kg při narození jsou zásoby tuku pouze 10 g, a proto jsou rychle odstraněny v procesu metabolismu při absenci nutričních prvků. Množství glykogenu u malých dětí se používá po dobu 12-16 hodin, starší - po dobu 24 hodin.

Při stresu se tvoří až 80% energie z tuku. Rezervou je tvorba glukózy z aminokyselin - glykoeogeneze, ve které sacharidy pocházejí z bílkovin v těle dítěte, především ze svalového proteinu. Dekompozice proteinu poskytuje stresové hormony: GCS, katecholaminy, glukagon, somatotropní a thyrotropní hormony, cAMP a hlad. Tyto stejné hormony mají protizánětlivé vlastnosti, takže v akutní fázi stresu se využití glukózy zhoršuje o 50-70%.

Při patologických stavech a hladu u dětí dochází rychle ke ztrátě MT, dystrofie; pro jejich prevenci je nutná včasná aplikace parenterální výživy. Mělo by se také vzít na vědomí, že v prvních měsících života se mozek dítěte intenzivně rozvíjí, nervové buňky se dále rozdělují. Podvýživa může vést k poklesu nejen růstu, ale také úrovně duševního vývoje dítěte, který v budoucnu není kompenzován.

Pro parenterální výživu se používají 3 hlavní skupiny složek, včetně bílkovin, tuků a uhlohydrátů.

Protein (aminokyseliny) směsi: bílkovinné hydrolyzáty - "Aminozol" (Švédsko, USA), "Amigo" (USA, Itálie), "Izovac" (Francie), "Aminona" (Německo), gidrolizina-2 (Rusko), jakož i roztoky aminokyselin - Polyamin (Rusko), Levamin-70 (Finsko), Vamin (USA, Itálie), Moriamin (Japonsko), Friamin (USA) atd.

Tlusté emulze: Intralipid-20% (Švédsko), Lipofundin-C 20% (Finsko), Lipofundin-S (Německo), Lipozin (USA) a další.

Sacharidy: Obvykle se používá glukóza - roztoky různých koncentrací (od 5 do 50%); fruktóza ve formě 10 a 20% roztoků (méně dráždí intimu žil než glukóza); invertóza, galaktóza (zřídka se používá maltóza); Do tukových emulzí se přidávají alkoholy (sorbitol, xylitol) pro vytvoření osmolarity a jako přídavný energetický substrát.

Obvykle se předpokládá, že parenterální výživa by měla pokračovat, dokud nebude obnovena normální funkce trávicího traktu. Často parenterální výživa je nutné ve velmi krátké době (od 2-3 týdnů až 3 měsíce), ale pro chronické onemocnění střev, chronický průjem, malabsorpční syndrom, syndrom krátkých smyček a dalších nemocí, může být i delší.

Parenterální výživa pro kojence se může vztahovat na základní potřeby organismu (je-li stabilní fáze střevní záněty v předoperačním období, dlouhodobá parenterální výživa, zatímco v bezvědomí stavu pacienta), mírně zvýšené požadavky (v sepsi, kachexie, gastrointestinální onemocnění, pankreatitida, u pacientů s rakovinou), jakož i zvýšené požadavky (těžký průjem po stabilizaci Veo, popáleniny II-III stupně - 40%, sepse, těžkým poraněním, zejména lebky a mozku).

Parenterální výživa se obvykle provádí katetrizací žil pacienta. Katetrizace (venepunktura) v periferních žilách se provádí pouze při předpokládané době trvání parenterální výživy kratší než 2 týdny.

Výpočet parenterální výživy

Požadavek energie dětí ve věku 6 měsíců a starších se vypočte podle vzorce: 95 - (3 x věk, roky) a měří se v kcal / kg * den.

U dětí, prvních 6 měsíců života je denní požadavek je 100 kcal / kg, nebo (podle jiných vzorců): až 6 měsíců - 100 - 125 kcal / kg * d), u dětí starších než 6 měsíců do 16 let, se určí z výpočtu: 1000 + (100 n), kde n je počet let.

Při výpočtu energetických potřeb se můžete zaměřit na průměrný výkon s minimálním (jádrem) a optimálním metabolizmem.

V případě zvýšení tělesné teploty uvedeného těžkého minimální požadavek se musí zvýšit o 10-12%, při mírné pohybové aktivity - o 15-25%, s výraznou pohybovou aktivitu nebo křeče - 25 až 75%.

Potřeba vody je stanovena na základě potřebné energie: u kojenců od poměru 1,5 ml / kcal, u starších dětí 1,0 až 1,25 ml / kcal.

S ohledem na denní potřeby vody MT u novorozenců než 7 dnů a u kojenců je 100-150 ml / kg, MT 10 až 20 kg, -50 ml / kg + 500 ml, více než 20 kg -20 ml / kg + 1000 ml. U novorozenců ve věku prvních 7 dnů života lze vypočítat objem tekutiny podle vzorce: 10-20 ml / kg x L, kde n je věk, dny.

U předčasně narozených a malých dětí narozených s MT méně než 1000 g je tato hodnota 80 ml / kg nebo více.

Je také možné vypočítat požadavek na vodu podle nomogramu Aberg-Din a přidat objem patologických ztrát. Při nedostatku MT, se vyvíjí v důsledku těžké ztrátě tekutin (zvracení, průjem, pocení), musíme nejprve odstranit deficit standardním postupem a teprve poté přistoupit k parenterální výživě.

Tuk emulze (Intralipid, Lipofundin), většina dětí, s výjimkou předčasně podává intravenózně od 2,1 g / kgsut) a zvyšující se dávky v příštích 2-5 dnech se na 4 g / kgsut) (s příslušnou tolerancí). Předčasné děti 1. Dávka je 0,5 g / kg-den), termín děti a kojence - 1 g / kg denně). Při stmívání stav Toxemia dětí střevních 1. Polovina život s počáteční dávka vyjádřená hypotrofie lipidů určení rychlosti 0,5 g / kg-den), a další 2-3 týdny nepřesahuje 2 g / kg-den). Rychlost podávání lipidů je 0,1 g / kg-h) nebo 0,5 ml / (kg-h).

S pomocí tuků se do těla dítěte přivádí 40 až 60% energie a po odstranění tuku se uvolní 9 kcal na gram lipidů. V emulzích je tato hodnota 10 kcal v důsledku použití xylitolu, sorbitolu přidaného ve směsi jako stabilizátoru emulze a látek, které zajišťují osmolaritu směsi. V 1 ml 20% lipofundinu obsahuje 200 mg tuku a 2 kcal (v 1 litru 20% směsi obsahuje 2000 kcal).

Lipidové roztoky by se neměly zaměňovat s ničím, když se injektují do žíly; nepřidávají heparin, ačkoliv je žádoucí podávat to (intravenózně, v trysce spolu se zavedením tukových emulzí) při obvyklých terapeutických dávkách.

Tím trope Rosenfeld, „tuky spálit sacharidů plamene, takže během parenterální výživy na Scandinavian režimu musí spojit podávání sacharidů tuk transfuzní řešení. Sacharidy (roztok glukózy, méně často fruktóza) v tomto systému by měly poskytovat stejné množství energie jako tuky (50:50%). Použitím 1 g glukózy se získá 4,1 kcal tepla. U roztoků glukózy může být inzulin podáván v dávce 1 jednotky na 4-5 g glukózy, což však není zapotřebí při delší parenterální výživě. Při rychlém zvýšení koncentrace glukózy v intravenózně podávaných roztocích se může vyvinout hyperglykémie s komatem; Abyste tomu zabránili, je třeba postupně zvyšovat o 2,5-5,0% každých 6-12 hodin infuze.

Schéma Dadricu vyžaduje kontinuitu při zavádění roztoků glukózy: dokonce i jednohodinová přestávka může způsobit hypoglykemii nebo hypoglykemickou kómu. Koncentrace glukózy se také pomalu sníží, a to paralelně se snížením objemu parenterální výživy, tj. Za 5-7 dní.

Používání vysoce koncentrovaných roztoků glukózy představuje tedy určité riziko, proto je důležité dodržovat bezpečnostní pravidla a monitorovat stav pacienta pomocí klinické a laboratorní analýzy.

Roztoky glukózy mohou být podávány ve směsi s roztoky aminokyselin, přičemž konečný obsah glukózy v roztoku klesá a pravděpodobnost vzniku flebitidy. Při skandinávské parenterální výživě se tyto roztoky podávají nepřetržitě po dobu 16-22 hodin denně, s Dadricovým režimem - 24 hodin denně, bez přerušení, kapání nebo injekčních pump. V roztoku glukózy přidejte potřebné množství elektrolytů (vápník a hořčík se nemíchají), vitamínové směsi (vitafusin, multivitamin, intravit).

Roztoky aminokyselin (. Levamin, moriprom, Aminona a další) intravenózně v množství proteinu: 2 až 2,5 gramů / kg-den) u kojenců a 1-1,5 g / kg-den) u starších dětí . Při částečné parenterální výživě může celkové množství bílkovin dosáhnout 4 g / kg / den).

Přesný popis bílkovin potřebných pro zastavení katabolismu je lepší provést objemem ztrát močí, tj. Na aminovém dusíku močoviny:

Množství zbytkového dusíku v denním moči, g / l × 6,25.

V 1 ml 7% směsi aminokyselin (levamin atd.) Obsahuje 70 mg bílkovin v 10% směsi (polyamin) - 100 mg. Rychlost podávání je udržována na úrovni 1-1,5 ml / (kg-h).

Optimální poměr bílkovin, tuků a uhlohydrátů pro děti je 1: 1: 4.

Program parenterální výživy za den se vypočítá podle vzorce:

Množství roztoku aminokyselin, ml = Požadované množství bílkovin (1 -4 g / kg) x MT, kg x K, kde koeficient K je 10 při 10% koncentraci roztoku a 15 při koncentraci 7%.

Potřeba tukové emulze se stanoví s ohledem na energetickou hodnotu: 1 ml 20% emulze poskytuje 2 kcal, 1 ml 10% roztoku - 1 kcal.

Vybere se koncentrace glukózy v roztoku, vzhledem k tomu uvolňuje při jejím využití množství kilokalorií: v 1 ml 5% roztoku glukózy obsahoval 0,2 kcal, 10% roztok 0,4 kcal, 0,6 kcal% 15, 20% - 0 8 kcal, 25% - 1 D) kcal, 30% - 1,2 kcal, 40% - 1,6 kcal a 50% - 2,0 kcal.

V tomto případě má vzorec pro stanovení procentní koncentrace roztoku glukózy následující formu:

Koncentrace roztoku glukózy,% = Množství kcal / objem vody, ml x 25

Příklad výpočtu úplného programu parenterální výživy

 • MT dítěte - 10 kg,
 • objem energie (60 kcal x 10 kg) - 600 kcal,
 • objem vody (600 kcal x 1,5 ml) - 90 ml,
 • objem bílkovin (2 x 10 kg x 15) - 300 ml,
 • objem tuku (300 kcal: 2 kcal / ml) - 150 ml 20% lipofundu.

Zbývající objem vody pro ředění glukózy (900 - 450) - 550 ml. Procento roztoku glukózy (300 kcal: 550 ml x 25) - 13,5%. Pro každý 115 ml kapaliny se přidá sodík (3 mmol / kg) a draslík (2 mmol / kg) nebo 3 a 2 mmol. Elektrolyty se obvykle ředí v celém objemu roztoku glukózy (kromě vápníku a hořčíku, které nelze v jednom roztoku smísit).

Při částečné parenterální výživě se objem podaných roztoků stanoví odečtením celkového počtu kalorií a složek pocházejících z potravy.

Příklad výpočtu programu částečné parenterální výživy

Podmínky problému jsou stejné. MT dítěte je 10 kg, ale dostane 300 g mléka denně.

 • Objem potravy je 300 ml,
 • zbývající objem energie (1/3 ze 600 kcal) je 400 kcal,
 • zbývající objem vody (2/9 z 900 ml) je 600 ml,
 • objem bílkovin (2/3 ze 300 ml) - 200 ml 7% levaminu,
 • objemu tuku (1/3 ze 150 ml) - 100 ml 20% lipofundinu (200 kcal),
 • objem vody pro ředění glukózy (600 ml - 300 ml) - 300 ml.

Procento roztoku glukózy (200 kcal: 300 ml x 25) je 15%, tj. Tomuto dítěti je třeba podat 300 ml 15% roztoku glukózy, 100 ml 20% lipofundinu a 200 ml 7% levaminu.

Při absenci tukových emulzí lze parenterální výživu provést metodou hyperalimentace (podle Dadrica).

Příklad výpočtu programu částečné parenterální výživy podle metody Dadrik

 • Objem potravy je 300 ml, objem vody je 600 ml,
 • objem bílkovin (1/3 ze 300 ml) - 200 ml roztoku 7% levaminu,
 • objem glukózy: 400 kcal: 400 ml (600-200 ml) x 25, což odpovídá 25% roztoku glukózy, který se má použít v množství 400 ml.

Je však třeba zabránit rozvoji syndromu dětské nedostatku esenciálních mastných kyselin (linolová a linolenová), jejich potřebné množství v tomto provedení, parenterální výživa může poskytnout plazmový transfuzi v dávce 5-10 ml / kg (1 každých 7-10 dní). Nicméně je třeba si uvědomit, že zavedení plazmy u pacientů se nepoužívá k doplňování energie a bílkovin.

trusted-source[52], [53], [54]

Komplikace parenterální výživy

 • infekční (flebitida, angiogenní sepse);
 • metabolické (hyperglykemie, hyperchloremie, acidóza, hyperosmolární syndrom);
 • tukovou embolizaci plicního a cerebrálního arteriálního systému;
 • infekce s vývojem flebitidy (usnadňuje to hyperosmolarita roztoků), embolie a sepse;
 • acidóza s vývojem hyperventilace;
 • osmotická diuréza (hyperglykemie) s dehydratací;
 • hyper nebo hypoglykemická kóma;
 • narušení rovnováhy elektrolytů a mikroelementů.

S parenterální výživě, je třeba zajistit, aby se koncentrace glukózy v plazmě byla v rozmezí 4 až 11 mmol / l (odebrán vzorek krve z prstu místo žíly, do které byl přidán roztok glukózy). Ztráta glukózy v moči by neměla překročit 5% množství podaného během dne.

Při zavádění lipidů lze použít vizuální hodnocení: transparentnost plazmy u pacienta 30 minut po podání (pomalá) nebo 12 denní dávky tukové emulze.

Potřebují denně stanovení hladiny močoviny, kreatininu, albuminu, osmolarity, elektrolytů v krevní plazmě a moči na obrázcích CBS, koncentrace bilirubinu, stejně jako sledovat dynamiku dítěte MT a sledovat jeho vylučování moči.

Dlouhodobá parenterální výživa (týdny, měsíce) je potřeba poskytnout pacientům stopové prvky (Fe, Zn, Cu, Se), esenciální lipidy, vitamíny.

trusted-source[55], [56], [57], [58], [59], [60], [61], [62], [63]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.