^

Zdraví

A
A
A

Pigmentované skvrny

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pigmentované skvrny, kdekoli se objevují, primárně rušily osobu kvůli své neatraktivitě. Avšak jakákoli dyschromie (zbarvení kůže) může naznačovat hluboké patologické procesy, které se vyskytují v těle. Je známo, že kůže je externím indikátorem vnitřního stavu orgánů a systémů. Jednotná struktura a barva, dnes je kůže vzácností, možná kvůli nepříznivým environmentálním faktorům, možná z jiných důvodů. Než se zabýváme pigmentací a takovým stavem, jako jsou pigmentované skvrny, je třeba zjistit, jakou roli hrají pigmenty a jaký je jejich nárůst nebo pokles.

Příčiny pigmentární pata

Pigmentované skvrny vyvolané přirozenými nebo fyziologicky normálními faktory nejsou důvodem k obavám. Mezi tyto typy pigmentace patří: 

 • Freckles - v překladu z řeckého jazyka - sluneční pigmentové skvrny nebo ephelidy. Obvykle jsou ephelidy dědičným fenoménem přenášeným z generace na generaci. Charakteristika pro světlé, červené, kaštanové vlasy. Frekvence se nejčastěji objevují pod vlivem ultrafialového záření a v zimě bledě. Tyto pigmentové skvrny se objevují nejprve v oblastech pokožky vystavených slunečnímu záření, ale mohou se také šířit po celém těle. 
 • Hyperpigmentace ve formě chloasma. Jedná se o jasně definované pigmentační skvrny, jiné barvy. Oblíbeným místem pro chloasma je tvář, méně často ruce a pohlavní orgány. Chloasma může být způsobena fyziologickými příčinami - těhotenstvím, změnami souvisejícími s věkem a nepředstavuje ohrožení zdraví. V létě se chloasma stává živějším, v zimě bledá a někdy zcela zmizí. Chloasmy starších lidí se nazývají lentigo, jsou hustší ve struktuře, obrovské velikosti. 
 • Hypopigmentace je dědičná vlastnost kůže, projevující se v bílých depigmentovaných oblastech. Vitiligo stále nelze přičítat určité kategorii poruch pigmentu. Na jedné straně vitiligo není ohrožením zdraví a etiologie této dyschromie stále není jasná. Na druhé straně, léčba některých vnitřních onemocnění u některých lidí umožňuje dosáhnout trvalé repigmentace a jednotného barvení pokožky.

Pigmentované skvrny způsobené patologickými faktory a jsou známkou zřejmé nebo skryté nemoci. Obsahují tyto typy: 

 • Pigmentované skvrny, které kompenzují poranění kůže nebo expozici chemickým agresivním látkám. Melanin se pokouší chránit poškozenou oblast tím, že ji namaluje běhounem. Existuje tedy dočasná ochrana poškozené oblasti před účinky ultrafialového záření. 
 • Keratóza způsobená seboroickou chorobou. Keratóza je podobná specifickým růstem, jsou často zaměňována s běžnými bradavicemi. 
 • Nevusi jsou benigní nebo krtci. Jedná se o malé hnědé pigmentové skvrny, nejčastěji hustší ve struktuře a mírně zvýšené nad povrchem kůže. Moles samotné nejsou chorobou, ale i ten nejmenší mol je potenciálně nebezpečná forma, která se může transformovat pod vlivem různých faktorů v melanomu. 
 • Chlazmy, jaterní, charakteristické pro patologii žlučovodů a jater. Jedná se o pigmentové skvrny, které se nacházejí na tvářích a často se táhnou po krk. Často se nazývají "hepatický motýl". 
 • Rakovina kůže - maligní etiologie lentigo. Nejčastěji jsou tyto pigmentované skvrny nerovnoměrné podél obrysů, neustále se mění ve velikosti a barvě. Takové pigmentační skvrny by měly být okamžitě vyšetřeny, aby nedošlo k vynechání času.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Patogeneze

Tón pleti závisí na počtu a poměru čtyř hlavních kožních pigmentů: 

 • Melanin - barvicí pigment, vyvinutý v hlubokých vrstvách kůže. Bazální struktury pokožky obsahují specifické buňky - melanocyty, které produkují produkci melaninu. Není-li struktura pokožky rozbitá ve smyslu vodivosti vrstev, melanocyty rychle vystupují z hloubky na povrchovou vrstvu pokožky. Pokud je vodivost poškozena nebo pigment nedostatečně produkován, horní vrstva kůže je depigmentována. 
 • Karoten - pigment, který na kůži dodává nažloutlý nádech. Karoten produkuje keratinocyty, které se nacházejí v horních vrstvách kůže - epidermis. Pokud by nebyl žádný karoten, pak samozřejmě všichni lidé na Zemi patřili k závodu Negroid. 
 • Červený pigment je pigment obsahující hemoglobin. Je to v malých množstvích v kapilárách pokožky. 
 • Modrý pigment, lehce zesvětlující pokožku. Modrý pigment je také zodpovědný za hemoglobin, ale již neobsahuje kyslík, ale zničený a nově obnovený v žilách.

Nejčastěji pigmentace a pigmentace pokožky závisí na úrovni produkce melaninu, všechny ostatní pigmenty hrají takovou důležitou roli v barvení kůže.

Nadměrná pigmentace kůže je způsobena především silným ultrafialovým zářením. To vysvětluje specifický odstín pleti lidí žijících v horkých zemích. Melanin je pro ně geneticky určeným ochranným faktorem. U ostatních lidí vyvolává jakákoli expozice slunečních lidí produkci určité části melaninu, takže pokožka získá tmavší odstín - tan. Melanin může být také aktivnější kvůli patogenním faktorům - nemocem, otravám, metabolickým poruchám.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Kdo kontaktovat?

Léčba pigmentární pata

První přikázání pro člověka usilujícího o neutralizaci pigmentových skvrn je ochrana před ultrafialovým zářením. 

Druhou radou je dodržování plnohodnotné stravy, nasycení těla potřebným množstvím vitamínů a mikroelementů. 

Třetí Generální rada, která se vztahuje k prevenci chorob v zásadě nejen zbavit vnějších vad - zbavit se škodlivých, destruktivní zvyky a dodržování základních pravidel zdravého životního stylu týkající se pohybové aktivity, normální spánek a stres. 

Kozmetické procedury, které jsou nyní velmi mnoho, se účinně vyrovnávají s neutralizací takových vlastností těla jako pigmentových skvrn. Provádějte procedury pouze po konzultaci s dermatologem a obvykle se jedná o kurzy.

Pigmentované skvrny jsou často signálem a příležitostí k komplexnímu vyšetření těla, protože pokožka je odrazem práce všech lidských orgánů a systémů. Proto se při péči o vzhled pokožky nezapomeňte na vnitřní faktory, které způsobují vznik pigmentace.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.