^

Zdraví

Profesionální čištění zubů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Profesionální čištění zubů je zubní procedura, jejíž podstatou je odstranění zubních usazenin, zejména zubního kamene, a také odstranění jiného druhu plaku na zubech.

Svojí povahou je zubní tkáň vytvořen z plaku na těžko dostupných místech, které nelze doma čistit kartáčem na zuby. Základem kamene jsou bakterie, zbytky potravin, soli fosforu, železa a vápníku. Časem se zuby začínají objevovat tmavé skvrny, což jasně ukazuje, že je třeba navštívit zubaře. Profesionální čištění je velmi důležitým postupem, protože s jeho pomocí je možné zabránit vzniku kazu, aby zuby měly zdravý vzhled a přirozenou hladkost. Nezaměňujte čištění bělováním zubů, protože se jedná o dva různé postupy, které jsou relativně zaměřeny na různé výsledky.

trusted-source[1], [2]

Kdo kontaktovat?

Typy profesionálního čištění zubů

V zubní praxi nyní existuje několik druhů profesionálního čištění zubů, mezi něž patří především ultrazvukové měřítko, čištění laserem, čištění průtoku vzduchu a také ruční čištění nebo jednoduše řečeno - hygienické čištění. Každá z těchto metod má své výhody a nevýhody, stejně jako všechny výše uvedené metody jsou navrženy tak, aby eliminovaly určité problémy v závislosti na stupni závažnosti. Krátce o každém z typů očisty můžeme říci následující: 

 • Čištění ultrazvukovým měřícím zařízením může také zlepšit stav dásní a zastavit krvácení, kromě odstranění zubního kamene. Toto čištění má řadu kontraindikací. 
 • Čištění laserem má schopnost ničit patogenní bakterie a přispívat k hojení různých druhů vředů na dásně a v ústní dutině. 
 • Stroj na proudění vzduchu by měl být čištěn proudem vzduchu a dalším použitím brusiva. Toto čištění má některé kontraindikace. 
 • Hygienické čištění je způsob odstranění povlaku pomocí speciálních zubních háčků a kartáčů. Metoda je velmi jemná a není zaměřena přímo na odstraňování zubního kamene. K dnešnímu dni to není populární, kvůli přítomnosti dalších, účinnějších způsobů čištění.

Výsledkem výše uvedených informací je, že profesionální čištění zubů má několik odrůd, a proto si můžete zvolit pouze způsob čištění, který vám vyhovuje, pouze váš zubní lékař.

Profesionální čištění proudění vzduchu zubů

Profesionální čištění zubů "proudění vzduchu" se provádí pomocí speciálního zařízení, což znamená čištění zubů s použitím silného proudového vzduchu. Pod vysokým tlakem proud vzduchu rozkládá plak, zubní kámen, stejně jako stopy kouření a barviva na potraviny. Proto se velmi často po zákroku bude tát vaše zuby o několik odstínů světlejší, ale neočekáváme výrazný postup zubů bělostí - lékař odstraní pouze plak na zubech a smalt získá svůj normální přirozený odstín. Pro dosažení nejlepšího účinku během postupu se používá voda a brusivo jako abrazivní soda, která, jak je známo, nepoškodí sklovinu. Výhodou tohoto postupu je, že je rychlejší ve srovnání s jinými metodami čištění a také má dlouhodobější účinek.

Jedním z typů "průtoku vzduchu" je metoda "period-flow", která je zaměřena na odstranění kalkulu umístěného pod dásněmi. V průběhu tohoto postupu je sodík nahrazen ještě jemnějším práškem na bázi glycinu. Kontraindikace k aplikaci procedury "period-flow" je onemocnění dásní, protože postup může vést k jejich závažnějšímu zánětu.

Profesionální čištění zubů ultrazvukem

Dalším typem profesionálního čištění zubů je čištění ultrazvukem. Provádí se zvláštním zařízením, které produkuje zvlněné kmity a nasměruje je na špičku ultrazvukového měřítka (háku). Pod vlivem ultrazvukového zubního kamene se začne rozpadat a spadnout zubní sklovina. Ale spolu s odstraněním kamene způsobuje ultrazvuk určitý druh vibrací, které mohou zuby zahřát a způsobit tak značné nepohodlí, takže se tomu vyhne, vodní hlava se používá paralelně. Kvůli tomu jsou odstraněny mikrofragmenty plaku a zbytek se zchladí. Některé z funkčnějších a vylepšených ultrazvukových čisticích strojů mohou odstranit dokonce i desku, která je pod dásní, a tím zlepšit zdraví dásní. Profesionální čištění pomocí ultrazvuku za normálních zdravých zubů přepravovaných bezpečně a bezbolestně, ale v případě, že pacient přítomné zuby a onemocnění dásní, stejně jako jejich citlivost, v tomto případě postup je kontraindikováno, protože může způsobit silné bolesti a zhoršení onemocnění.

Profesionální čištění zubů pomocí laseru

Profesionální čištění zubů laserem má akční mechanismus, který přímo souvisí s rozdílem v množství vody v zubní sklovině a v zubním kameni. V každém případě, je množství vlhkosti v zubního kamene, je výrazně vyšší než v smaltu, takže laserový paprsek přispívá k okamžité „výbušné vaření“ vlhkosti, přítomné v zubním kameni následuje drcení kamene. Spolu s odstraněním plaku a kamenem má laserový paprsek baktericidní účinek na zuby, dásně a celou ústní dutinu jako celek, čímž odstraňuje patogenní bakterie. Po čištění laserem se zub zubu stává pro léčebné přípravky propustnější a zubní sklovina je proto zesílena. Po ukončení procedury je odstraněn jiný druh plaku, dokonce i ten, který je v obtížně přístupných místech, a také barva smaltu se může stát 1-2 světlými odstíny. Ale nezaměňujte laserové čištění laserovým bělení.

Profesionální hygienické čištění zubů

Navzdory skutečnosti, že v moderním světě existuje obrovské množství prostředků a metod pro hygienické čištění zubů doma, je však stále ideální pro čištění zubů z plaku 100%. Dům s kartáčkem na zuby, jsme schopni odstranit pouze 60% plaku, a zbývajících 40% plaku jsou v těžko přístupných místech, jako jsou subgingiválně prostoru a mezizubních prostor. Tyto 40% plaku je zcela dost provokující zubní kaz a zánět dásní a také tato plak se nakonec podává procesu mineralizace a změní se na zubní kámen. Provádějte hygienické čištění pomocí speciálních zubních háčků a kartáčů. Postup jako celek může zabránit vzniku kazu a zajistit přirozenou hladkost a bělost zubů. Hygienické čištění se provádí 2-3 krát za rok a nemá žádné zvláštní kontraindikace.

Doporučení po profesionálním čištění zubů

Velmi často po profesionálním čištění zubů může docházet ke zvýšení citlivosti na zuby a krvácení dásní. Jedná se o dočasné jevy, které by neměly způsobit ostražitost. Pokud je to nutné, můžete s preventivním účinkem použít gel "Metrogil denta", který je antimikrobiální a antiseptický přípravek pro topickou aplikaci. Gel se aplikuje po dobu 2krát denně po čištění zubů. Ústa můžete také vypláchnout 0,2% roztokem chlorhexinu nebo Givalexu. Je však velmi důležité vzít v úvahu skutečnost, že v prvním týdnu po profesionálním čištění nemůžete propláchnout ústy roztoky obsahujícími alkohol. Také v prvním týdnu doporučují zubní lékaři měkké kartáčky na zuby a postupně se přemisťují na středně tvrdé kartáče. Doporučuje se také denně používat zubní nit. Pokud používáte zavlažovač, měl by být používán z nejnižšího výkonu.

Co nelze provést po čištění zubů?

Poté, co byl držen profesionální čištění, protože citlivost zubů, zubní lékaři důrazně doporučujeme kouřit, jíst potraviny, které obsahují přírodní nebo umělé barvy - káva, černý a zelený čaj, červené víno, mrkev, řepa, rybíz, borůvky, moruše a další podobné produkty. Také, nepijte nápoje, které mohou zvýšit citlivost zubů - jsou džusy, nealkoholické nápoje, jablka, citrony, a jiné potraviny, které obsahují kyselinu. Také se nedoporučuje používat tvrdý kartáček na zuby a opláchnout ústa vyplachováním obsahujícím alkohol.

Kontraindikace pro profesionální čištění zubů

Vycházejíc z toho, že profesionální čištění zubů má mnoho pozitivních účinků, stojí za zmínku, že má také určité kontraindikace pro jeho použití. A nejčastěji tyto kontraindikace nejsou běžné pro všechny, ale jsou spojeny s individuálními charakteristikami zubů a dásní. Mezi ně patří: 

 • Zvýšená citlivost zubní skloviny a dásní, v tomto případě postup slibuje být velmi bolestivé. 
 • Dříve získaná a nevytvrzená onemocnění ústní dutiny, jako je periodontitida, zánět dásní, periodontitida. 
 • Děti a dospívání. 
 • Virové a infekční onemocnění, jako je bronchitida, tonzilitida, SARS. 
 • Alergické reakce na léky, které jsou používány během postupu. 
 • Přítomnost umělých zubů na implantátech. 
 • Arytmie (rychlá srdeční frekvence). 
 • Infekce způsobené HIV, tuberkulózou, hepatitidou. 
 • Přítomnost více kazů.

Proto, než se rozhodnete provést čištění, stojí za to informovat zubaře o přítomnosti určitých onemocnění v těle, i když nejsou přímo spojeny se zubním lékařem.

trusted-source[3], [4], [5]

Je profesionální čištění zubů škodlivé?

K dnešnímu dni existuje spousta neshod o tom, zda je profesionální čištění zubů škodlivé. Zde bude velmi užitečné zmínit přísloví "Rozdíl mezi přínosem a škodou určuje opatření", protože čištění zubů by mělo být provedeno nejdříve jednou za šest měsíců. Teprve poté nenesou žádnou potenciální škodu na zdraví zubů. Výjimkou jsou pouze ty případy, kdy člověk má korunky, zubní protézy, mosty. V takových případech se bakteriální plát a zubní kámen tvoří rychleji a profesionální čištění by mělo být prováděno každé 3-4 měsíce. Samotný postup je užitečný a nemůže přinášet újmu, s výjimkou toho, že jednotlivé znaky zubů mohou být výjimkou. Podstatou postupu je odstranění plaku a kalkulu, které jsou vlastně hlavní příčinou vzniku kazu, zatímco smalt není poškozen. Nejprve je kámen odstraněn speciálními nástroji ručně nebo pomocí ultrazvukového zařízení. Potom odstraňte desku pomocí speciálních kartáčů a speciální zubní pasty. Pak jsou zuby pokryty fluoridovým lakem, aby se zpevnila sklovina. Výsledkem postupu jsou zdravé zuby bez plaku a zubního kamene, stejně jako nepřítomnost zápachu z úst, takže jsou zřejmé přínosy tohoto postupu a žádné potenciální poškození profesionálního čištění zubů.

Profesionální čištění zubů během těhotenství

Během těhotenství není profesionální čištění kontraindikací, ale naopak doporučeným postupem. Důvodem jsou změny v těle během těhotenství a zejména změna stavu zubů. Zuby během těhotenství jsou často slabší a zranitelné vůči různým druhům bakterií, proto jejich profesionální čištění slouží jako preventivní opatření pro tvorbu zubního kamene, plaku a bakterií. Čištění během těhotenství je bezpečné a nemá vliv na celkové zdraví matky a dítěte. V průběhu léčby se také nepoužívají žádné léky.

Cena profesionálního čištění zubů

Cenový rozsah profesionálního čištění zubů je odlišný a závisí na specialistovi a na klinice. Průměrné ceny různých typů profesionálního úklidu jsou následující:

 • Ultrazvukové čištění - 200-300 UAH. 
 • Čištění zařízení "proudění vzduchu" - 400-600 UAH. 
 • Laserové čištění - 250-300 UAH. 
 • Hygienické čištění - 200-300 UAH.

Hodnocení profesionálního čištění zubů

Profesionální zubní čištění dnes je velmi populární mezi obyvatelstvem, a proto většina recenzí o tom je pozitivní. Většina lidí reaguje, že po vyčištění zubů v ústech se objevuje neustálý pocit svěžesti, zuby jsou velmi hladké a získávají přirozenou bělost. Jediným nepříjemným momentem může být pouze dočasné zvýšení citlivosti.

Profesionální čištění zubů je velmi užitečný a nezbytný postup. S jeho pomocí můžete úplně odstranit zubní kámen a zubní destičku a tím zuby zlepšit. Provádí se jednou za šest měsíců, a pokud je to nutné, a přítomnost zubních indikací - pak častěji. Profesionální čištění může zabránit onemocnění dásní, zubnímu kazu a dalším zubním onemocněním. Postup nezničí zubní sklovinu, není bolestivý a nenesou žádné negativní důsledky.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.